W dniu 2 czerwca w Zawierciu odbyła się Rejonowa Licealiada w piłce plażowej dziewcząt i chłopców. W zawodach wzięli udział uczniowie naszej szkoły, zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców. Brawa dla Natalii Nowak, Nikoli Staśko i Roksany Podsiedlik, które zakwalifikowały się do finału wojewódzkiego. Chłopcy też na podium, tym razem trzecie miejsce.

Po miesiącach spędzonych przed komputerem zatęskniliśmy do słońca i aktywności fizycznej. 1 czerwca upłyną pod znakiem zmagań sportowych.
Dużo dobrej energii i sportowych emocji.
Jak bezpiecznie poruszać się w gąszczu internetowych treści? Jak korzystać z wiarygodnych źródeł informacji? Jak rozpoznawać fake newsy? Na te i inne pytania związane z szeroko pojętym
funkcjonowaniem w sieci odpowie nasza szkolna ekspertka, Nikola Staśko, Social Media Specialist w projekcie BSafe! Celem BSafe! jest zwrócenie uwagi na trudności w identyfikacji fake newsów wśród prawdziwych informacji, zaprezentowanie sposobów portali społecznościowych na zarabianie na swoich użytkownikach oraz edukowanie Internautów w zakresie danych dostępnych na ich temat w sieci (https://www.bsafe.page/). Ta ważna i bardzo potrzebna inicjatywa jest wynikiem współpracy Nikoli z uczniami Technikum Łączności w Krakowie. Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej projektu oraz kanałów w mediach społecznościowych na Instagramie, YouTube i Facebooku, nad którymi czuwa Nikola. W planach BSafe! jest m.in. stworzenie aplikacji na Androida. Trzymamy kciuki i z niecierpliwością czekamy na dalsze działania projektu.

Obchodzimy dzisiaj Święto Konstytucji 3 maja. W tym roku jest szczególna ku temu okazja –
230 rocznica jej uchwalenia. Być może, wielu z nas zastanawia się, dlaczego tak czcimy konstytucję, która obowiązywała zaledwie kilka miesięcy. Pamiętajmy jednak, że uchwalenie konstytucji poprzedzał okres wewnętrznego chaosu, anarchii, narastającego uzależnienia od naszych sąsiadów, który zaowocował I rozbiorem Rzeczypospolitej. Faktem uchwalenia konstytucji Polacy udowodnili, że potrafią sami uzdrowić swoje państwo. Nasi zaborcy tracili w ten sposób jedyny powód, którym motywowali rozbiory. Do tej pory głosili oni bowiem, że Polacy nie są zdolni do rządzenia państwem i należy ich w tym wyręczyć dla ich własnego dobra. Uchwalenie konstytucji przekreślało ten argument. Rozbiory stały się zwykłą grabieżą naszych ziem, zbrodnią tym ohydniejszą, że dokonaną na słabym, ale zdrowiejącym organizmie. Konstytucja 3 maja jest przedmiotem dumy narodowej, ważnym elementem naszej tradycji, a jej twórcy i obrońcy - wzorem dla przyszłych pokoleń.
2 maja to nie tylko Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, ale data związana z patronką naszego liceum- Królową Elżbietą z Pilczy. 2 maja 1417r. w Sanoku odbył się Jej ślub z królem Władysławem Jagiełłą. Przypomnijmy sobie inscenizację zorganizowaną w 2017roku z okazji 600-lecia tego wydarzenia.


Drodzy Absolwenci !!!

    Przeżyliśmy razem wiele dni wypełnionych nauką, ciekawymi rozmowami, a także wspólnym
świętowaniem. Na pewno każde słowo, gest, wszystkie wydarzenia z Waszym udziałem pozostaną na długo w naszej belferskiej pamięci. Zmagaliśmy się ze sprawdzianami, trudnymi zagadnieniami, a czasem najzwyczajniej w świecie Waszymi troskami i kłopotami, które niosło szkolne życie. Świat zaskoczył nas swoim szalonym pędem i większość szkolnych miesięcy spędziliśmy przed ekranami komputerów. Cóż, życie jest wielkim wyzwaniem i to, z czym przyszło się zmierzyć szkolnej wspólnocie okazało się nadzwyczaj trudnym wyzwaniem.
    Żegnając się z Wami zapewniamy, że każdy z Was zostawił w tej szkole cząstkę samego siebie, tworząc kolejną, niezwykłą kartę jej historii. Tu dorastaliście wśród przyjaciół, pod naszym czujnym, a czasem surowym okiem. To tu przeżyliście pierwsze sukcesy i porażki i za kilka dni napiszecie swój pierwszy poważny egzamin.

Życzymy Wam tradycyjnie połamania piór, wierzymy, że dacie z siebie wszystko. Bądźcie

skupieni, otwarci na wiedzę i idźcie w dorosłość z nadzieją na sukces, który zawsze będzie
zależał od waszego zaangażowania.
 Pamiętajcie - ,,Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie
jutro”. Niech te proste słowa Jana Pawła II będą dla was drogowskazem.
                                                                                Dyrektor i grono pedagogiczne.
Drodzy koledzy i koleżanki!

Dziękujemy Wam za wspólnie spędzone lata, które pozostaną we wspomnieniach każdego z nas. Życzymy pomyślności podczas egzaminów maturalnych oraz wytrwałości w dążeniu do realizacji życiowych celów. Życzymy Wam też pogody ducha, trafnych decyzji i odpowiedzialnych wyborów. Nie bójcie się marzyć, wypływajcie na szerokie wody, bądźcie odważni i zawsze skuteczni na drodze do sukcesu. Pamiętajcie, że najwięcej osiągnęli ci, którzy wierzyli we własne możliwości. Gabriel Garcia Marquez napisał kiedyś tak: "Nie płacz, że coś się skończyło, tylko uśmiechaj, że Ci się to przytrafiło";. Niech te proste słowa staną się Waszym mottem.
Wszystkiego najlepszego!

Zapraszamy teraz na chwilę wspomnień  

Uczniowie klasy IIc        Rok 2021- rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 – „Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”. Z tego powodu, 22 stycznia - w dniu urodzin K. K. Baczyńskiego - na Facebookowej grupie nauczycieli języka polskiego narodził się pomysł ogólnopolskiego projektu, który swym zasięgiem obejmie 100 szkół z całej Polski - sto szkół, bo setna rocznica. Nasza szkoła dołączyła do tej inicjatywy !
Wkrótce relacja z naszych działań

 


                                                                     

W sobotę 6 lutego nasz reprezentant, uczeń klasy II b - Jakub Kazior, uczestniczył II etapie XLVII Olimpiady Geograficznej. Przepustką do awansu było napisanie przez niego, wysoko ocenionej pracy, pod tytułem: Fizyczno geograficzna charakterystyka sztucznego zbiornika wodnego na rzece Pilicy w miejscowości Pilica. II etap olimpiady odbył się tym razem w I Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie. W olimpiadzie uczestniczyłoponad 100 najlepszych geografów z całego województwa.

 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składamy najpiękniejsze życzenia niezapomnianych chwil w gronie rodziny. Niech przyniosą one radość ,wzruszenie i wzajemną życzliwość. Życzymy spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Nowy Rok niech spełni Wasze marzenia !

 PS.  Nie spotkaliśmy się na tradycyjnych klasowych Wigiliach, ale zaśpiewajmy pięknie z Kamilem kolędę, ciesząc oko Waszymi choinkami i świątecznymi wizerunkami.

Dzięki udziałowi szkoły w szóstej edycji konkursów: „Zielona Pracownia Projekt 2020” i „Zielona Pracownia 2020”, liceum w Pilicy otrzymało dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach o łącznej wartości 37.500,00 zł. Przedmiotem konkursu było utworzenie projektu szkolnej pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych i chemiczno - fizycznych. Dzięki wygranej, pracownia biologiczna stała się naprawdę zielona - została odmalowana, doposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny oraz pomoce dydaktyczne z biologii, geografii, a także odczynniki do nauki chemii. W piątek 11.12.2020r. efekt prac związanych z realizacją projektu obejrzał Starosta Zawierciański Gabriel Dors, Wicestarosta Paweł Sokół, naczelnik Wydziału Edukacji Krystyna Wiącek i Izabela Zielińska reprezentująca Centrum Usług Wspólnych. Pomocą w realizacji i rozliczeniu projektu wspierało szkołę Centrum Usług Wspólnych. Mamy nadzieję, że w takich warunkach przyjemniej i wygodniej będzie uczniom zdobywać wiedzę, poszerzać zainteresowania i podnosić świadomość ekologiczną.


                                                                
19 listopada przypada kolejna, 603. rocznica koronacji Elżbiety patronki Liceum Ogólnokształcącego w Pilicy, trzeciej żony Władysława Jagiełły. Zwykle, z tej okazji spotykamy się na auli szkolnej, aby w bardziej lub mniej uroczysty sposób przypomnieć o tym wydarzeniu. W tym roku, z oczywistych powodów nie możemy wspólnie świętować. Warto jednak przypomnieć na czym polegała wyjątkowość i niezwykłość tego wydarzenia. Po raz pierwszy w naszym kraju koronę królewską założono na skronie Polce, poddanej króla, córce Jadwigi i Ottona z Pilczy herbu Topór.W ten sposób okryła ona chwałą nie tylko swój ród, ale i miejscowość, z której pochodziła a więc Pilczę - dzisiejszą Pilicę. Jak wiadomo związkowi króla z poddaną sprzeciwiało się bardzo wiele osób z jego otoczenia, ze stryjecznym bratem Witoldem i możnowładcami wielkopolskimi na czele. Kiedy nie udało się podważyć królewskiego małżeństwa, próbowano nie dopuścić do koronacji Elżbiety. Wskazywano, że Polska ma już „królową” w osobie córki Jagiełły – Jadwigi (z małżeństwa z Anną Cylejską) uznanej wcześniej za następczynię tronu. Nie pamiętano przy tym, że ogłoszenie Elżbiety następczynią nastąpiło jeszcze za życia królowej Anny, a więc już wtedy były „dwie królowe”. Jagiełło, którego cierpliwość się kończyła, zagroził, że jeżeli możnowładcy nie zgodzą się na koronację jego ukochanej żony, to zrezygnuje z tronu i wróci na Litwę. Dopiero wtedy większość oponentów zamilkła, godząc się na koronację. Uroczystości koronacyjne odbyły się 19 listopada 1417r. na Wawelu. Koronacji dokonał arcybiskup lwowski Jan Mikołaj z Rzeszowa. Po koronacji jej uczestnicy złożyli królowej hołd oraz stosowne podarunki. Zachowała się informacja, iż mieszczanie lwowscy podarowali monarchini 300 cytryn, a cesarz Zygmunt przysłał gratulacje. Nie obyło się jednak bez zgrzytów. Tuż przed uroczystością stolicę demonstracyjnie opuścił wojewoda poznański, Sędziwój Ostroróg- główny oponent królowej. Dokonanie koronacji przez arcybiskupa lwowskiego, wbrew dotychczasowej tradycji (dokonywali jej dotychczas arcybiskupi
gnieźnieńscy), przyczyniło się do ustanowienia tytułu prymasa Polski. Arcybiskup gnieźnieński Mikołaj Trąba, przebywający wówczas na soborze w Konstancji, czując, że jego pozycja w królestwie jest zagrożona, postarał się o uzyskanie takiego tytułu od soboru. Oficjalnie brzmiał on Primas Regni i dawał zwierzchnictwo nad całym kościołem polskim.


                                                            
W tym roku obchodzimy kolejną, 102. rocznicę odzyskania niepodległości. W jakże innej jednak niż zwykle odbywa się to formie i atmosferze. Zamiast radosnych pochodów, uroczystych akademii, składania kwiatów pod pomnikami – narodowa kwarantanna. Podobnie jak dzisiaj, wtedy również - 102 lata temu - radość z niepodległości mieszała się ze smutkiem i obawą o zdrowie i życie. Warto przypomnieć zadziwiającą analogię związaną z pandemiami wtedy i dziś. Wtedy była to grypa hiszpanka, która wbrew nazwie przywędrowała z USA, wraz z wojskami amerykańskimi. W Europie pojawiła się na wiosnę 1918 r., wywołując dość niewielką falę zachorowań, wyciszyła latem i wróciła zogromną siłą jesienią, dotykając dziesiątki milionów ludzi na całym świecie i setki tysięcymieszkańców ówczesnej, dopiero co powstającej Polski. W całym kraju tworzono szpitale polowe, służba zdrowia musiała być wspierana przez wojsko i ochotników. Czy czegoś nam to nie przypomina?
Przetrwali nasi przodkowie, przetrwamy i my! Świętujmy w domowym zaciszu, trochę tak jak wtedy, kiedy oficjalne obchody były zakazane. Pomyślmy choć przez chwilę o tych, którzy dla Ojczyzny byli gotowi poświęcić nawet życie; wywieśmy flagę.
Nie od dziś wiadomo, że znajomość języków obcych jest rzeczą ważną, wręcz niezbędną do funkcjonowania we współczesnym świecie. We wrześniu tradycyjnie już obchodzimy Europejski Dzień Języków Obcych. To święto przypomina nam, użytkownikom języka o tym, że nasza mowa to nie tylko sposób na komunikację, ale skarbnica kultury i dziedzictwa narodu, który się nim posługuje. Pandemia pokrzyżowała nieco nasze plany związane z obchodami tego dnia w naszej szkole, ale udało się nam w bezpieczny sposób przeprowadzić quiz językowy, choć
zmagania konkursowe odbyły się w mniejszym gronie. Pytania były tak skonstruowane, żeby uczestnicy mogli przy okazji zabawy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat języków europejskich oraz kultury innych narodów. W szranki stanęły trzyosobowe drużyny wszystkich klas. Najmocniejszą okazała się być drużyna klasy IA. Brawo pierwszaki! 
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data  święta -29 września - odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.Z tej okazji uczennice klasy IIc: Karolina Bomba, Emilia Fik, Patrycja Kijas, Roksana Piwkowska i Roksana Podsiedlik wraz z bibliotekarzem udały się do Przedszkola w Pilicy. Licealistki były gośćmi w trzech grupach przedszkolaków. W każdej grupie czytały wiersze o tematyce jesiennej, wzbogacając teksty przygotowanymi darami jesieni. Przedszkolaki bezbłędnie odgadywały też zagadki o jesieni. Była wspólna zabawa do piosenki "Spadające liście", podczas której wspólnie z dziećmi naśladowały ruch liści jesiennych. Karolina , uczennica klasy mundurowej pokazała chłopcom z grupy „Żabki"elementy musztry. Postawy - baczność, pozdrowienie , ustawienie w szeregu i zwroty - wzbudziły szczególne zainteresowanie- ćwiczyli wszyscy. Zupełnie już na koniec przedszkolaki dostały obrazki do kolorowania.
Wizyta u przedszkolaków była bardzo udana. Na pewno na jednym spotkaniu się nie zakończy.

              
25 września odbyły się warsztaty dotyczące bezpieczeństwa w sieci w ramach projektu     „ #internetSafety – program rozwoju kompetencji cyfrowych osób w wieku 18  - 34 ” współfinansowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji. Pełnoletni licealiści rozpoznawali zagrożenia pojawiające się w Internecie, z wykorzystaniem tabletów wcielali się w role osób śledzących i śledzonych, a także sprawdzali swój poziom bezpieczeństwa w sieci.
              
Kolejny Projekt w liceum zakończony Piliccy licealiści zakończyli udział w trwającym ponad rok projekcie „Śląska Młodzież Solidarna w Działaniu”. Dotyczył on rozwoju kompetencji społecznych osób w wieku 15-19 lat, a realizowano go w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś Priorytetowa I „Osoby młode na rynku pracy”. Działanie 1.4 - „Młodzież solidarna w działaniu”. Współfinansowany był przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem projektu było wsparcie młodych ludzi w zdobywaniu i doskonaleniu umiejętności społecznych ważnych na rynku pracy, zgodnych z Europejską klasyfikacją umiejętności/kompetencji, kwalifikacji i zawodów (ESCO). W ramach projektu uczestnicy wzięli udział w nieodpłatnych warsztatach rozwijających kluczowe kompetencje, potrzebne i wymagane przez pracodawców. Wśród nich znalazły się umiejętności miękkie, interpersonalne czy osobiste ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia komunikatywności i wrażliwości społecznej. Młodzież biorąca udział w projekcie stworzyła swój autorski projekt na rzecz społeczności lokalnej związany z tematyką ekologiczną. Ze względu na okoliczności związane z pandemią uroczysta gala i podsumowanie projektu zostało zaplanowane na styczeń 2021 roku.


              
 W „Konkursie Plastycznym na projekt znaczka pocztowego” z okazji XXVII Tygodnia Ziemi realizowanego pod hasłem „W przyjaźni z roślinami” nawiązującym do ogłoszonego przez ONZ Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin udział wzięło pięcioro licealistów. Organizatorem konkursu było Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Wśród grona nagrodzonych znaleźli
się Roksana Podsiedlik - kl.IIc i Kamil Gil - kl.IIb. Jury nie przyznało pierwszego miejsca, a Roksana i Kamil zajęli miejsce drugie. Gratulujemy zaangażowania, pomysłu i wykonania!We wtorek 2 września odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021. Inne niż zwykle. Po tak długiej przerwie w nauce stacjonarnej jednak wszyscy stęsknili się za szkołą. Uroczystość, ze względu na trwającą w naszym kraju pandemię, nie odbyła się jak co roku na auli. Wychowawcy witali swoje klasy w salach lekcyjnych. Przypomnieli o konieczności przestrzegania procedur bezpieczeństwa obowiązujących zarówno w kraju jak i w naszym liceum. Poznaliśmy zasady, jakie będą funkcjonować w budynku podczas lekcji, przerw czy w innych sytuacjach. Oczywiście nie zapomnieliśmy o tragicznych wydarzeniach sprzed lat - o wybuchu    II wojny światowej.
Pierwszoklasiści, zwykle bardzo uroczyście przyjmowani w progach naszej szkoły, tym razem zostali powitani w klasach przez przedstawicieli Samorządu Szkolnego. Usłyszeli słowa wsparcia i życzenia powodzenia na nowej- edukacyjnej - drodze, starsi koledzy zaproponowali im pomoc w każdej sytuacji. Wszystkim życzymy dużo chęci do nauki oraz wielu sukcesów!