W tym roku obchody tej patriotycznej uroczystości odbywały się niedaleko naszego miasteczka – w Zawierciu. Jej organizatorami byli: Wojskowa Komenda Uzupełnień w Będzinie, Miasto Zawiercie oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej. Na ten szczególny dzień, który miał miejsce 22 sierpnia, zostali zaproszeni najważniejsi goście związani z naszym województwem, powiatem, polskim wojskiem. Nie mogło zabraknąć też naszych mundurowych pod opieką pana Mariusza Mendaka, którzy godnie reprezentowali Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Elżbiety z Pilczy w Pilicy. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice pw. Apostołów Piotra i Pawła. Następnie nasi przedstawiciele -Dominika Goncerz, Kinga Maj oraz Dawid Wieczorek - pomaszerowali wraz z pochodem pod pomnik „Nieznanego Żołnierza”, gdzie odbyła się część oficjalna Święta Wojska Polskiego. Po zakończonych uroczystościach przyszedł czas na piknik, który miał miejsce na terenie Miejskiego Ośrodka Kultury. Tam można było podziwiać m.in. pokaz kawalerii konnej, pokazy sprzętu wojskowego oraz prezentacje grup rekonstrukcyjnych.


W dniach 23-24 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyło się największe w kraju ogólnopolskie spotkanie młodych ludzi działających na rzecz bezpieczeństwa. To podsumowanie 10 lat działań w ramach akcji "Profilaktyka a Ty”. Program realizowany przez Gabinet Komendanta Głównego Policji przy współpracy i wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, jednostek organizacyjnych Policji, Wojska Polskiego, Państwowej Straży Granicznej, organizacji harcerskich, mediów oraz organizacji pozarządowych. 11 000 osób wzięło udział w Gali Finałowej z okazji X-lecia Przystanku PaT. Z naszego liceum uczestniczyli, wspólnie z pedagog szkolną, uczniowie klas mundurowych. Muzyka, śpiew, taniec, spektakle jednym słowem pasja opanowała Stadion Narodowy w Warszawie. Akcja ma na celu promowanie życia wolnego od przemocy i uzależnień. Galę otworzyli m.in. Minister Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska i Komendant Główny Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski. Tegoroczny przystanek organizowany był pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Muzyczną noc po gali, o godzinie 23.30, rozpoczął koncertem Grzegorz Hyży. Na zakończenie Gali po raz drugi w historii akcji odbył się spektakl laserowo-multimedialny z „Laser Violin Show”.Zjazdy absolwentów liceum w Pilicy mają swoją długoletnią tradycję. Zawsze są to spotkania pełne wspomnień i wzruszeń. Nie milknące rozmowy, śmiech i opowieści ze szkolnej ławki sprawiają, że znowu można poczuć, ze ma się naście lat. Tym razem spotkali się absolwenci, którzy swoją maturę pisali 40 oraz 50 lat temu.

Są ciągle młodzi duchem, pełni entuzjazmu i wciąż mają apetyt na życie, o czym świadczy to, jak sprawnie zorganizowali swoje spotkania, a jest to rzecz wymagająca naprawdę sporego nakładu energii. Uśmiechnięte twarze na załączonych fotografiach są najlepszym dowodem na to, że najpiękniejsze są szkolne wspomnienia. Przed nami jubileusz sześćdziesięciolecia szkoły, więc do zobaczenia w przyszłym roku.


We wtorek 16.06.2015r. po raz kolejny gościliśmy Pana Aleksandra Kota, który z właściwą mu pasją i zaangażowaniem przeprowadził kolejną lekcję historii lokalnej. Tym razem jej tematem były miejsca pamięci na terenie Gminy Pilica poświęcone ofiarom II wojny światowej. Pan Aleksander przedstawił multimedialną prezentację poświęconą 14 miejscom pamięci znajdującym się w niemal każdej gminnej miejscowości. Tablice i pomniki upamiętniają przedstawicieli trzech narodowości - Polaków, Żydów i Romów. Temat, wbrew pozorom, okazał się interesujący. Na zdjęciach rozpoznawaliśmy miejscowości w których mieszkamy, a większość nazwisk widniejących na pomnikach brzmiała dziwnie znajomo, tak jakby czytana była lista obecności z naszych licealnych dzienników. To uświadomiło nam, że wśród upamiętnionych bohaterów są przodkowie naszych koleżanek i kolegów.

Prezentacja została okraszona przez prowadzącego wieloma historycznymi ciekawostkami. Jesteśmy pewni, że od tej pory z większą uwagą i szacunkiem będziemy podchodzić do miejsc narodowej pamięci.


Tradycyjnie przełom maja i czerwca to czas poligonu. Tym razem odbył się on w Błędowie. Przez pięć niezbyt słonecznych i ciepłych dni nasi kadeci zmagali się z własnymi słabościami.

Zajęcia jak zwykle były prowadzone pod nadzorem specjalistów. Każdy dzień był tak zaplanowany, aby optymalnie wykorzystać siły i entuzjazm obozowiczów. Wystarczy obejrzeć nasze zdjęcia na stronie fanpage’u Facebooka, żeby zrozumieć, czym tak naprawdę jest taki poligon.

To nie tylko zdobywanie umiejętności i kolejnych certyfikatów. To także miejsce, gdzie zawiązują się przyjaźnie na całe życie. Czas spędzony na wspólnych zmaganiach ze słabościami, odkrywanie siły, która pozwala przejść przez bagna, wspinać się po linach, a kiedy trzeba, nieść na własnych barkach przyjaciela, któremu akurat trzeba pomóc.


W Dnia 9 czerwca 2015 roku w naszej szkole gościliśmy krakowski teatr Kurtyna słynący z bardzo ciekawych programów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży. Wspaniali aktorzy zaprezentowali się w spektaklu pt. „Układ zamknięty” mówiącym o chłopcu o imieniu Krzyś, który został podejrzany o zamordowanie swojego rówieśnika w pobliskim klubie.

Krzyś miał nieciekawą sytuację w domu rodzinnym. Jego mama siedziała w więzieniu, została oskarżona o usiłowanie zabójstwa taty Krzysia, który cierpiał na zaniki pamięci. Ta sytuacja przerastała chłopca, a postawione mu zarzuty o zabójstwie tylko wzmogły w nim stan depresyjny. Pewnego wieczoru, w tym samym klubie pewien mężczyzna zaproponował mu narkotyk. Krzyś na początku się wahał, lecz niestety uległ. Po kilku latach był już nałogowym narkomanem.

Po tej krótkiej inscenizacji przyszedł czas na pogawędkę na temat narkotyków i dopalaczy. Jeden z aktorów bardzo ciekawie przedstawił nam skutki ich spożywania, przytaczając przykłady z życia jego znajomych! To był bardzo pouczający spektakl, który dał wiele do myślenia nam wszystkim.Kolejny dzień otwarty za nami. Przybyło mnóstwo gimnazjalistów, byli także nauczyciele i rodzice. Pogoda była przepiękna, atmosfera równie gorąca. Być może w tłumie roześmianych , młodych twarzy są przyszli licealiści od Królowej Elżbiety. Zobaczymy, czas pokaże. Więcej zdjęć naszym facebooku. Zapraszamy do obejrzenia.

 • ZDJĘCIA NA NASZYM FACEBOOKU • Dnia 30 kwietnia 2015r. zebraliśmy się na auli, aby upamiętnić święto uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczennice z klas drugich wprowadziły wszystkich w poetycki klimat związany z tym wydarzeniem. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak bardzo ważne jest to święto. Często ludzie nie wiedzą, dlaczego jest to święto narodowe i dlaczego jest to dzień wolny od pracy. Każdy powinien wiedzieć, że uchwalenie Konstytucji 3 maja nastąpiło w 1791 roku w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi , wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Uchwalenie Konstytucji formalnie zniosło praktycznie nieużywane od 27 lat liberum veto. Mogliśmy też wysłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu naszych koleżanek. Myślę, że uczennice, które dały nam lekcję historii i choć trochę przybliżyły nam wydarzenia z tamtych lat, uświadomiły wszystkim jak ważne jest to święto i dlaczego trzeba o nim pamiętać.  Końcem kwietnia w Zespole Szkół w Pilicy odbyło się szkolenie w zakresie czerwonej taktyki dla klas o profilu mundurowym. Uczniowie mogli zapoznać się z procedurami realizowanymi w ramach medycyny pola walki, oraz podjąć praktyczne działania mające na celu ewakuację poszkodowanego z miejsca bezpośredniego zagrożenia życia w trudnych warunkach. Tego typu zajęcia służą nie tylko pogłębianiu wiedzy i zainteresowań młodych ludzi, ale przede wszystkim mają uświadomić fakt, że pierwsza reakcja, wyzbycie się strachu i natychmiastowe działanie jest kluczowe w ratowaniu ludzkiego życia.


  W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi od kilku tygodni w naszej szkole odbywały się przygotowania do akcji Młodzi Głosują, której inicjatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. Dzięki temu przedsięwzięciu każdy miał prawo do wyrażenia własnego zdania, do oddania głosu na swojego faworyta, nawet ci uczniowie naszego liceum, którzy jeszcze nie ukończyli 18 roku życia!

  W pierwszej kolejności uczennice z klasy Ia: Milena Kurczek, Milena Luboń, Agnieszka Ściańska i Sonia Furgacz przeprowadziły ciekawe warsztaty dla koleżanek i kolegów, które miały na celu uświadomienie naszych uczniów jak ważne jest „świadome głosowanie”. Kiedy już każdy był pewny, który z kandydatów byłby odpowiednim do pełnienia funkcji prezydenta naszego kraju, przyszedł czas na wybory! 30 kwietnia każdy licealista mógł oddać swój głos. Frekwencja dopisała, a wyniki poznamy już niebawem!


  Po eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” uczniowie szkół z całego województwa śląskiego uczestniczyli w etapie wojewódzkim. Nasze Liceum reprezentował uczeń klasy trzeciej Karol Kowalczyk, który mimo że nie znalazł się w finałowej trójce wywalczył 23 punkty z czego jesteśmy dumni. Rywalizujący musieli wykazać się ogromną wiedzą na temat znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. Zmaganiom przypatrywali się zaproszeni goście m.in.:Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Będzinie st.kpt. Stanisław Sysakiewicz, D-ca JRG Będzin bryg. Hetmańczyk Sławomir, Zastępca Komendanta Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie bryg. Robert Łazaj, oraz Senator RP gen. bryg. Zbigniew Meres. Uczestników konkursu oceniała Komisja pod kierownictwem mł.bryg. DamianA Krawczyka.


  „Nie żal nic i żal tak wiele”- te słowa Czesława Niemena stały się mottem pożegnania tegorocznych absolwentów liceum. W miniony piątek (24.04.15r.) przyszli maturzyści uroczyście zakończyli swoją edukację w naszym liceum. Były powitania, przemówienia i kwiaty w podziękowaniu za wspólnie spędzone 3 lata. Najlepsi odebrali świadectwa z wyróżnieniem z rąk pani dyrektor i gratulacje od przybyłych gości. Głos zabrał także przedstawiciel Wyższej Szkoły Biznesu z Dąbrowy Górniczej i wręczył Magdalenie Ściańskiej „Złoty Indeks”, uprawniający ją do bezpłatnych studiów na wybranym kierunku. Uczniowie klas mundurowych otrzymali od kpt. Jacka Łukasika certyfikaty WKU.
  Po części oficjalnej nastąpiła krótka część artystyczna, przygotowana przez koleżanki i kolegów z klas drugich. Absolwenci otrzymali też pamiątkowe kubki ze zdjęciem ze studniówki- aby zawsze pamiętali o latach spędzonych w pilickim liceum. Na koniec wszyscy obejrzeliśmy prezentacje multimedialne klas trzecich- przedstawiające te najpiękniejszych dni spędzone w szkole. Nie obyło się bez ostatniego już występu wokalnego Kasi Pasierb i Magdaleny Paciej. Mimo że kształcą się następcy, będzie nam brakować ich głosów podczas uroczystości szkolnych. A od 4 maja życzymy tradycyjnie POŁAMANIA PIÓR!!!


  Po raz kolejny uczniowie klas mundurowych wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Bezpieczny pieszy” organizowanej na terenie Pilicy przez dzielnicowego pana asp. Adama Adamczyka.

  Uczniowie patrolowali wraz z policjantami przejścia dla pieszych, przypominając przechodniom o zasadach prawidłowego poruszania się po drodze i w jej obrębie . Obecność młodych ludzi w mundurach wzbudzała zainteresowanie przechodniów, ale ich uwagi przyjmowano ze zrozumieniem. Na pewno była to cenna lekcja dla uczniów, którzy swą przyszłość chcą związać ze służbami mundurowymi.


  22 kwietnia 2015 w Porębie odbył się finał Mistrzostw Powiatu w piłce nożnej chłopców. W rozgrywkach końcowych znalazły się trzy najlepsze drużyny z Poręby, Pilicy i Zawiercia. Poziom zawodów był bardzo wyrównany zarówno pod względem sprawnościowym, jak i technicznym. Zawodnicy walczyli zacięcie i z niebywałym poświęceniem do ostatniej minuty spędzonej na boisku. Wszyscy wykazali ogromny hart ducha, co znalazło swoje odzwierciedlenie w reakcji zgromadzonej publiczności. Nasza reprezentacja w składzie: Arkadiusz Tokarski, Artur Opiłka, Wojciech Zdeb, Karol Kowalczyk, Dawid Kantor, Michał Nowak, Kamil Roch, Paweł Banasik, Krystian Słowikowski, Krystian Stańczyk i Konrad Merda zajęła ostatecznie II miejsce wygrywając z drużyną z Zawiercia (2 : 1) i remisując z Porębą (5 : 5).


  Dnia 21 kwietnia 2015r. uczniowie klas mundurowych uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez kpt. Jacka Łukasika oficera Wojskowej Komendy Uzupełnień w Będzinie. Zaciekawił on młodzież nie tylko zajęciami praktycznymi, ale i swoim barwnym życiorysem, który zawarł w dwóch prezentacjach. Nasi mundurowi poszerzyli umiejętności o nowe tajniki prawdziwej, żołnierskiej musztry. Ćwiczenia były bardzo intensywne, jednak każdy zakończył je z ogromnym uśmiechem na ustach oraz nadzieją na kolejne odwiedziny naszego gościa.

  Takie spotkania z prawdziwymi osobowościami z polskiej armii sprawiają, że uczniowie już przez chwilę czują jak prawdziwi żołnierze. Są oni wdrażani w życie na służbie, a przygoda z mundurem będzie zawsze przez nich miło wspominana!  W dniach 15-17 kwietnia odbył się IV Ogólnopolski Turniej Klas o Profilu Mundurowym organizowany przez Centrum Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Przez te trzy dni w okolicach Ogrodzieńca, Bydlina i Krzywopłot i Siemianowic 48 dwuosobowych drużyn- uczniów szkół o profilu mundurowym z całej Polski walczyło o dwa złote indeksy, które gwarantują bezpłatne studia na WSB w Dąbrowie Górniczej. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny : chłopcy -Łukasz Czech i Karol Graca , dziewczęta- Kamila Burzyńska i Iwona Kuczera .Wszyscy dzielnie walczyli w 12 różnych konkurencjach, które wcale nie należały do najłatwiejszych. Tor przeszkód, „Rzeźnik”, bieg na orientację, „Tratwa”, „Ponton”, „Na trawersie”, „Szturm na zamek” czy strzelanie to tylko nieliczne, w których się wykazali olbrzymim zaangażowaniem. Wytrzymałość i chęć walki szczególnie naszych dzielnych koleżanek zadziwiły niejedną osobę .Radziły sobie nieźle i ostatecznie zajęły trzecie miejsce w kategorii dziewcząt.

  Wszyscy uczestnicy turnieju prezentowali bardzo wysoki poziom. Każdy z nich pokazał ogromny zapał i chęć, aby przygoda z mundurem stała się częścią ich dorosłego życia. A naszym koleżankom gorąco gratulujemy!

 • Zobacz relację na TVS


 • Reportarz na na stronach Magazynu Ochroniarz • Absolwenci LO 1975: dnia 13.06.2015r. organizujemy zjazd absolwentów.

  Zainteresowanych prosimy o kontakt :

  668301834- Andrzej Goncerz

  600677549- Ewa Bielak(Koch)


  Nasza szkoła wzięła udział w projekcie „Równy Komiks-ogólnopolska kampania na rzecz równego dostępu do zatrudnienia” realizowanym ze środków EFS. Jego liderem została Wyższa Szkoła Handlowa we Wrocławiu, a celem było m. in. uświadomienie istniejących stereotypów dotyczących mężczyzn i kobiet w rodzinie i na rynku pracy czy upowszechnienie znaczenia polityki równości szans kobiet i mężczyzn w procesie wyboru ścieżki kształcenia.

  Projekt w naszym liceum prowadziła Pani Iwona Kuraś, która wdrożyła każdą z klas w szczegóły zadania na swoich zajęciach. Dzięki uczestnictwu w tym przedsięwzięciu nasza szkoła mogła wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród . I stało się!!! Jeden z kilku projektorów multimedialnych wraz z ekranem właśnie do nas trafił! Wiadomość ta była dla nas niemałym zaskoczeniem, bo w projekcie zarejestrowało się ponad 2000 szkół z całej Polski. Na pewno ta nagroda będzie nam bardzo dobrze służyć. Liczymy na więcej takich niespodzianek! !!
  Mamy laureatkę konkursu recytatorskiego na szczeblu powiatowym. Marcelina Kapuśniak wystąpiła w kategorii poezji śpiewanej i wyśpiewała dalszy etap ! Kolejne zmagania w Częstochowie już za dwa tygodnie. Dwie koleżanki z jej klasy, Eryka Jędruszek i Kinga Kwaśniak otrzymały wyróżnienia. Atmosfera na konkursie była naprawdę miła, a uczestnicy wzięli udział w warsztatach kultury żywego słowa. Warto nadmienić, że konkurs ma tradycję sięgającą lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.
  (Zdjęcie zamieszczamy dzięki uprzejmości pana Pawła Machelskiego.)

 • Protokół z konkursu recytatorskiego z dnia 16.04.2015r.

 • 14 kwietnia 2015 roku w Starostwie Powiatowym w Zawierciu odbyły się eliminacje powiatowe ogólnopolskiego turnieju wiedzy pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Ponieważ od wielu lat uczestniczymy w tego rodzaju zmaganiach, a nasi uczniowie to również strażacy ochotnicy wielu jednostek OSP wzięliśmy udział i w tym turnieju. Reprezentanci mieli do rozwiązania test wyboru wymagający nie tylko ogromnej wiedzy z zakresu pożarnictwa ale także bystrości umysłu. Po sprawdzeniu prac okazało się że uczeń naszego liceum Karol Kowalczyk zajął I miejsce w Powiecie w grupie szkół ponadgimnazjalnych i tym samym zakwalifikował się do Finału Wojewódzkiego w Siewierzu.  Policjanci z Komisariatu Policji w Ogrodzieńcu zaprosili uczniów klas mundurowych naszej szkoły do udziału w ogólnopolskiej akcji „Bezpieczny pieszy”. Uczniowie przeszkoleni przez dzielnicowego Pana asp. Adama Adamczyka, patrolowali wraz z policjantami przejścia dla pieszych, przypominając o zasadach poruszania się po drodze oraz jej obrębie. Obecność młodych ludzi w mundurach dyscyplinowała przechodniów, wpływając na bezpieczeństwo ruchu, a uczniowie zdobywali nowe doświadczenia i wiedzę niezbędną do przyszłej pracy w służbach mundurowych.  Pielgrzymki maturzystów stały się już tradycją w naszej szkole. W tym roku klasy trzecie udały się do Kalwarii Zebrzydowskiej i pobliskich Wadowic. Po mszy świętej w bazylice, zwiedzaniu Muzeum Jana Pawła II oraz pysznych wadowickich kremówkach we wszystkich wstąpił nowy duch! W tak optymistycznych nastrojach matura nie straszna. • HARMONOGRAM REKOLEKCJI W ZESPOLE SZKÓŁ W PILICY

 • Dwa bardzo intensywne, ale ciekawe dni spędziliśmy w Warszawie. 50 maturzystek i maturzystów, czworo nauczycieli i pan kierowca. Całkiem zgrana ekipa wycieczkowiczów. W Warszawie dołączył do nas przewodnik - Bogusław Kurek, który z pasją i humorem oprowadził nas po najciekawszych miejscach stolicy.
  Zwiedziliśmy Mauzoleum Walk i Męczeństwa przy Alejach Szucha, Cmentarz na Powązkach, Łazienki Królewskie i Starówkę . Drugiego dnia uczniowie wzięli udział w warsztatach naukowych w Centrum Nauki Kopernik. Tam, każdy uczestnik mógł zobaczyć jak fascynujący i kolorowy może być świat nauki.
  Warto nadmienić, że wycieczka była współfinansowana ze środków unijnych, a dokładniej rzecz biorąc z programu Świadomie do celu, który jest realizowany od kilku lat w naszym liceum. Udział w projekcie zapewnia uczniom takie właśnie atrakcje i przede wszystkim stanowi cenną pomoc w zdobywaniu niezbędnej wiedzy potrzebnej na egzaminach maturalnych, ponieważ oprócz wycieczek realizowane są kursy przygotowawcze do matury.
  Moc wrażeń, mnóstwo zdjęć i wspomnienia do końca życia. Dalej już tylko matura i studia.

  W piątek, 27 marca, zaraz po lekcjach drużyna z klasy Ib wyruszyła na wspinaczkę. Na miejscu zastali niedużą, lecz trudną do wejścia ściankę wspinaczkową. Z relacji uczestników wynika, że byli zdeterminowani, by ją zdobyć i z niecierpliwością czekali na swoją kolej. Wszyscy się wspaniale spisali. W przerwie poznali zasady asekuracji osoby na ściance. Na zakończenie odważni śmiałkowie próbowali się wspiąć na najtrudniejszą ściankę, ale pomimo wielu prób nikomu nie udało się dojść na sam szczyt. Cóż , jak mówi powiedzenie „trening czyni mistrza”, więc życzymy wielu udanych podejść następnym razem!
  25 marca gościliśmy w liceum skoczków spadochronowych z Aeroklubu Krakowskiego. W przedstawionej prezentacji uczniowie klas mundurowych poznali historię powstania spadochronu, rozwoju spadochroniarstwa i różne techniki spadochronowe. Historia spadochroniarstwa sięga roku 1785, kiedy to Francuz Blanchard wyrzucił z kosza balonu na wysokości 500m psa na spadochronie własnej konstrukcji. Od tego czasu wynalazek był udoskonalany i w 1911r. Rosjanin Kotielnikow opatentował całkowicie składany spadochron plecakowy- tyle krótka historia. Historią i to taką , która zostaje w pamięci na wiele lat, może stać się dla naszych kolegów i koleżanek udział w kursie spadochronowym, jeśli tylko będą chcieli przeżyć niezapomnianą przygodę. Z niecierpliwością czekamy na relację!
  Moda na survival zagościła na dobre w naszej rzeczywistości. Znany dobrze telewidzom i internautom mistrz szkoły przetrwania i były żołnierz sił specjalnych Beer Grylls twierdzi, że Świat często schodzi z drogi ludziom, którzy wiedzą dokąd zmierzają. Postanowiliśmy poszerzyć wiedzę niezbędną do przeżycia w każdych warunkach-także tych ekstremalnych. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli członkowie grupy DUCHY. ( zobacz na Facebook- S.G.O.R "Duchy"). Młodzi ludzie, studenci medycyny ratunkowej zajmują się także survivalem, pielęgnują tradycje oręża polskiego, dbają o pamięć bohaterów Armii Krajowej i ogólnie rzecz biorąc są bardzo „pozytywni”. Podzieleni na grupy zadaniowe szkolili uczniów klas mundurowych w zakresie obsługi broni, topografii terenu, pierwszej pomocy przedmedycznej i podstaw strzelectwa. Szkolenie miało nazwę SURVIVAL PACK i było przydatne nie tylko dla ludzi munduru. Każdy z nas powinien wiedzieć jak zatamować krwotok, usztywnić złamaną kończynę, czy znaleźć drogę ewakuacji w trudnych warunkach. Mamy nadzieję, że spotkania te będą kontynuowane. Koordynatorem akcji był pan Damian Motylewski z firmy JURASPORT, a inicjatorem szkolenia pan Mariusz Mendak.
  Wszystko zaczęło się 13 marca-data szczęśliwa i na pewno wróży powodzenie całemu przedsięwzięciu. Uczniowie klas mundurowych i cywilnych będą mogli co tydzień uczestniczyć w zajęciach z zakresu wspinaczki. Pierwsze odbyły się w piątek, trzynastego marca. Kilkoro śmiałków z klasy III b wzięło udział w szkoleniu pod fachowym okiem ratownika GOPR-u. Jak widać na załączonych fotografiach, adepci trudnej sztuki wspinaczki świetnie sobie poradzili z zadaniami i niczym na planie filmu Mission impossible z małpią sprawnością pokonywali kolejne zadania. Następne wyjazdy już wkrótce, fotorelacja na pewno ukaże się na naszej stronie.  12 marca uczniowie klas II udali się do Teatru Nowy w Zabrzu na spektakl pt.”Zbrodnia i Kara”. Dramat ten jest lekturą uczniów przygotowujących się do egzaminu maturalnego, więc wyprawa ta była nie tylko świetną rozrywką, ale i posiadała ważny cel edukacyjny. Wszyscy byli zachwyceni bardzo profesjonalną grą aktorską, która dobitnie przedstawiała charaktery utworu Fiodora Dostojewskiego. W drugiej części wycieczki wszyscy udali się do galerii, gdzie mogli zjeść posiłek oraz spędzić miło czas. Wszystkim podczas wycieczki dopisywały znakomite humory! Było wesoło i bardzo ciekawie. Ta wyprawa jak i wiele innych bez wątpienia jest zaliczona przez uczniów do bardzo udanych.


  Pobierz bezpłatny program PIT PROJEKT 2014!
  Przekaż 1% podatku swojej szkole!
  Dowiedz się więcej na stronie
  Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła", www.ps.org.pl  Numer KRS: 0000031762

  Cel szczegółowy:
  151900124825 Zespół Szkół w Pilicy ul. Zamkowa 7, 42-436 Pilica  Na co dzień zwykłe , uczniowskie życie. Sprawdziany, testy, klasówki. Szatnia, klasa, parę słów zamienionych w pośpiechu na korytarzu, sukcesy i niepowodzenia. I tak przez prawie trzy lata.
  Jest jeden wyjątek. Wtedy wszystkie licealistki i licealiści przezywają swój pierwszy, poważny bal. Studniówka. Zachwycający kolorami korowód pięknych jak z bajki dziewczyn, wytwornie ubrani chłopcy. Polonez! Kiedyś Ogińskiego - Pożegnanie ojczyzny, dziś rozbrzmiewają mniej rzewne dźwięki kompozycji Wojciecha Kilara, stworzonej do znanego wszystkim dzieła Andrzeja Wajdy-„Pana Tadeusza”.
  Przypatrująca się twarzom młodych ludzi, przyszłych maturzystów, studentów, zastanawiałam się nad tym, co w tej chwili zaprząta ich myśli? Może to, że za niecałe sto dni matura? Może jakieś obawy-żeby się nie potknąć w tańcu? A może po prostu każde z tych młodych ludzi miało w głowie piękną, epikurejską sentencję „Chwilo trwaj! Jesteś piękna!”
  Były przemówienia, podziękowania, a potem już tylko szaleństwo. Do białego rana.
  W środę 28.01 mieliśmy po raz kolejny przyjemność gościć Pana Aleksandre Kota – sekretarza Towarzystwa Jurajskiego i miłośnika historii lokalnej. Tym razem, powodem spotkania była 70. Rocznica wkroczenia Armii Czerwonej do Pilicy. Pan Aleksander, wykorzystując interesującą prezentację multimedialną, przedstawił okoliczności tego wydarzenia oraz walki niemiecko – radzieckie toczące się na terenie Pilicy i jej okolic. Prelekcja, jak zwykle wywołała duże zainteresowanie wśród uczniów. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mogli skorzystać z ogromnej wiedzy i umiejętności Pana Aleksandra, który za każdym razem uświadamia nam, że wielka historia działa się również tutaj, na naszym terenie, a nasi przodkowie byli nie tylko jej świadkami ale i uczestnikami.  W dniu 27.01.2015r. wczesnym rankiem wyruszyliśmy na ciekawie zapowiadającą się wycieczkę na strzelnicę do Tarnowskich Gór. Droga była przed nami niestety dość długa. Gdy dojechaliśmy już na miejsce, podczas zbiórki, zostaliśmy zapoznani z zasadami obowiązującymi na strzelnicy. Strzelaliśmy z wielu rodzajów broni takich jak: Walter p99, AK47, Glock 19, Bereta 9, MP5, Strzelba imperator, Kolt 1911, HK USP. Po zakończeniu zajęć wszyscy byli zadowoleni ze swoich wyników. Trzy godziny spędzone na strzelnicy minęły szybko i wyruszyliśmy w drogę powrotną, wstępując tradycyjnie do McDonald'a na małe co nieco. Cieszyliśmy się z fantastycznie spędzonego dnia i udanej wycieczki. Mamy nadzieję na kolejne wyjazdy!!!

 • ZDJĘCIA ZE STRZELNICY
 • W naszej szkole, już po raz drugi w tym roku szkolnym, odbyła się akcja Honorowego Krwiodawstwa. Oddanie krwi drugiemu człowiekowi jest symbolem wrażliwości na ludzkie cierpienie. Na ten szlachetny gest zdecydowało się wielu uczniów naszej szkoły, którzy byli chętni pomóc i czuli się na siłach. Chętnych nie brakowało, jednak nie wszystkim udało się przejść badania lekarskie i ostatecznie zakwalifikowała się znacznie mniejsza część.
  Ósmego stycznia 2015 roku w Zawierciu odbył się rejonowy etap Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. W olimpiadzie wzięły udział wszystkie szkoły ponadgimnazjalne powiatu zawierciańskiego. Naszą szkołę reprezentował Robert Rus - uczeń klasy maturalnej. Stopień trudności był bardzo wysoki. Robert pokonał wszystkich uczestników i zajął I miejsce. Przed nami etap wojewódzki. Gratulujemy!!!
  19. grudnia był w naszej szkole dniem szczególnym, dniem przedświątecznym. Każda z klas organizowała sobie tego dnia Wigilię i spędzała ją razem z wychowawcami. Około godziny 11 wszyscy uczniowie zebrali się na auli, żeby obejrzeć szkolne Jasełka. Pierwsze wrażenie przedstawienia –lekkie i humorystyczne, ale po chwilowym zastanowieniu oczywiście wszyscy dostrzegli głębszą jego treść. Aktorzy spisali się jak zwykle doskonale. Przerywnikiem dla gry aktorskiej były kolędy i oryginalne świąteczne piosenki wykonane przez trio- Kasię Pasierb, Magdę Paciej i Kamilę Tarchałę.Trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek przedstawienie bez ich występu. Nie sposób pominąć dekoracji, wśród której mogliśmy podziwiać oryginalną choinkę, podarowaną z życzeniami świątecznymi przez absolwentkę liceum- Annę Pelon, mamę naszego kolegi. Po części artystycznej Pani Dyrektor złożyła wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne.
  Każdy z nas chociaż raz w życiu uczestniczył w ważnym wydarzeniu kulturalnym. Jednym podobało się ono bardziej, innym mniej. Jednak przyczyną tego nie było samo wykonanie spektaklu czy koncertu, lecz nastawienie nas samych, do czegoś, co jest nowym, obcym doznaniem. Można powiedzieć, że uczniowie klas Ia oraz IIa 12 grudnia 2014roku otworzyli się właśnie na takie nowe doznanie. Wzięli bowiem udział w wycieczce szkolnej, której głównym celem było uczestnictwo w koncercie Młodej Filharmonii w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Śląska Orkiestra Kameralna, która „zaczarowała” nam czas przepiękną grą, skupiła się głównie na utworach dwóch wybitnych artystów, kompozytorów, byli to Johann Sebastian Bach i Antonio Vivaldi. Wielu z nas doznało dreszczu emocji, a utwory były tak wciągające i hipnotyzujące, że nie wiadomo kiedy cały koncert dobiegł końca. Ta nowa forma kultury bardzo przypadła pilickim uczniom do gustu! W następnej części dnia udaliśmy się do kina Cinema City w centrum handlowym Silesia. Tam każdy z nas mógł wybrać jedną spośród dwóch zabawnych komedii i obejrzeć ją ze swoimi rówieśnikami. Lecz niestety to co dobre, szybko się kończy i bardzo szybko nastał czas powrotu. Każdy z nas wciąż miło wspomina tę wycieczkę. Na pewno jeszcze nie jedna taka przed nami! Kto wie? Może już niedługo?
  11 grudnia poczuliśmy się jak prawdziwi studenci. W ramach nawiązanej w ubiegłym roku współpracy z WSB w Dąbrowie Górniczej gościliśmy pana dra Damiana Czoika , który przybliżył nam zawiłości demokracji. Wysłuchaliśmy wykładu pt. „Co wolno obywatelowi w państwie demokratycznym?”, wpisującego się w nasz program z wiedzy o społeczeństwie i poszerzającego nasze spojrzenie na współczesne rozumienie demokracji i miejsca obywatela w państwie. Zainteresowani byli szczególnie uczniowie, którzy wybrali wos na poziomie rozszerzonym i będą go zdawać na maturze. Maturzyści również mają możliwość powalczyć o „złoty indeks” ufundowany przez WSB , dzięki któremu studiują na wybranym kierunku przez pierwszy rok, nie płacąc czesnego. Mamy nadzieję, że takich wykładów będzie więcej!!!
  11 grudnia w naszym liceum odbyła się trochę inna lekcja historii, bowiem dotyczyła wydarzeń w Pilicy i okolicach podczas II wojny światowej. Spotkanie to poprowadził znany nam wszystkim pan Aleksander Kot z Towarzystwa Jurajskiego, znawca dziejów Pilicy. Lekcję uatrakcyjniła wystawa fotografii „Pilica w wielkiej wojnie”, na których szczególnie uczniowie z Pilicy szukali znanych im miejsc.
  ZOSTAŃ HONOROWYM DAWCĄ SZPIKU KOSTNEGO!

  ------------14 grudnia 2014roku (niedziela)------------------

  w Liceum Ogólnokształcącym im. Królowej Elżbiety z Pilczy w Pilicy

  ul. Zamkowa 7, w godzinach od 11:00 do 12:00

  odbędzie się akcja pobierania wymazu z jamy ustnej w celu rejestracji w Międzynarodowej bazie dawców szpiku kostnego. Wszystkich zainteresowanych w przedziale wiekowym 18-55 lat prosimy o zabranie dokumentu tożsamości z nr PESEL, a także zgłoszenie telefoniczne (tel : ( 32 ) 67 35 192) w sekretariacie szkoły do 12.12.2014r., do godziny 15:00.

 • Kto może zostać dawcą? • Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Pilicy i osoby zainteresowane historią naszej miejscowości do odwiedzenia naszego liceum. W dniach 8-13 grudnia można u nas obejrzeć wystawę fotograficzną „Pilica w wielkiej wojnie” , przygotowaną przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną i Towarzystwo Jurajskie. Wystawa ta jest arcyciekawym dokumentem przedstawiającym zniszczenia Pilicy i Smolenia podczas I wojny światowej. Zapraszamy!!!

  Dobre tradycje zawsze można zapoczątkować. Nowa matura niesie ze sobą nowe wyzwania. Aby lepiej poznać dzieła polskiej i zagranicznej kinematografii postanowiliśmy organizować filmowe piątki. Atmosfera jest zawsze luźna, ale twórcza. Czasem jest wesoło, czasem płyną łzy wzruszenia. Każde dzieło, które oglądamy przybliża widzów do rozwikłania zagadki, jaką jest świat, w którym żyjemy. Dzieła filmowe dobrane są w taki sposób, aby można było je połączyć z różnymi motywami literackimi. Kolejne spotkanie już w piątek. Do zobaczenia w kinie.:)
  Dnia 1 grudnia 2014 roku, w Zespole Szkół im. gen. Józefa Bema w Zawierciu, odbył się XI POWIATOWY KONKURS PIOSENKI w JĘZYKU ANGIELSKIM. Tak jak w ubiegłych latach, również w tym roku można było usłyszeć wiele ciekawych, barwnych głosów. Nasze dwie uczennice zachwyciły jury swoimi wykonaniami popularnych piosenek i zajęły miejsca na podium! Marcelina Kapuśniak wyśpiewała II miejsce utworem Leonarda Cohena pt. „Hallelujah”, a Daria Bogusz z piosenką Selah Sue pt. „This World” zajęła III miejsce. Naszym artystkom serdecznie gratulujemy!
  Nadal trwa projekt CEO” Poczytaj mi przyjacielu”, w którym bardzo chętnie biorą udział uczniowie klasy IIa naszego LO. Tym razem drugoklasiści odwiedzili dzieci z przedszkola w Pilicy z okazji zbliżających się Andrzejek. Uczniowie pomagali w przeprowadzeniu wróżb andrzejkowych i przy tym wraz z dziećmi świetnie się bawili. Każdy miał możliwość wywróżyć sobie przyszłość czy też poznać imię swojego chłopaka/dziewczyny. Wszystkim wróżbom towarzyszyły wielkie emocje, a uczniowie na pewno jeszcze nie raz pokuszą się o taką zabawę.

  Wycieczka do Krakowa , jaka odbyła się tej jesieni, była bardzo bogata we wrażenia. Wyjazd był częścią programu przygotowującego uczniów do egzaminów maturalnych, w jakim bierze udział nasza szkoła od września. Przemierzyliśmy na piechotę(!) miasteczko studenckie, dotarliśmy do sal wykładowych Akademii Górniczo Hutniczej, gdzie wysłuchaliśmy krótkiego wykładu o historii tej szacownej uczelni. Być może wśród wycieczkowiczów znajdą się przyszli studenci AGH? Uczniowie zwiedzili też sztuczną kopalnię węgla kamiennego, jaką na potrzeby naukowe stworzono w podziemiach sali wykładowej, dowiedzieli się także, jak działa system ratownictwa górniczego. Kolejnym punktem wycieczki było oczywiście zwiedzanie rynku krakowskiego, a potem spektakl teatralny „Mistrz i Małgorzata”. W Sukiennicach zwiedziliśmy interaktywną wystawę malarstwa. Pani przewodnik zrobiła nawet krótki sprawdzian z wiedzy o sztuce wieku XIX . Wyniki były zadowalające, a spotkanie na pewno zapadnie w pamięć, tak jak dzieła mistrzów pędzla, z którymi być może spotkamy się na egzaminie maturalnym?

  11 listopada reprezentacja  naszego liceum wzięła udział w uroczystościach Święta Niepodległości. Po uroczystej Mszy Św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela odbył się przemarsz pod Krzyż Niepodległości, gdzie zostały złożone kwiaty ku czci poległych za Ojczyznę.

  10 listopada w naszej szkole odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście i rodzice uczniów klas pierwszych. Spotkanie odbyło się na auli, gdzie wszystkich zgromadzonych przywitała Pani Dyrektor. Uroczystość rozpoczęła się od uroczystego ślubowania. Po odśpiewaniu hymnu odbyła się najważniejsza część, w której to uczniowie przyrzekali m.in. dbać o dobre imię szkoły i pilnie wypełniać swoje obowiązki. Tym samym zostali oficjalnie włączeni w społeczność uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Pilicy. Po przekazaniu sztandaru przez klasy trzecie swoim młodszym kolegom, odbył się pokaz musztry, w której brali udział uczniowie reprezentujący klasy mundurowe. Miło było usłyszeć z ust pana kapitana Jacka Łukasika , przedstawiciela Wojskowej Komendy Uzupełnień w Będzinie, słowa uznania dla prezentujących się uczniów . W drugiej części uroczystości wystąpili uczniowie klas drugich, którzy przygotowali krótką akademię celem uczczenia odzyskania niepodległości przez Polskę. Recytowane teksty, przeplatane patriotycznymi pieśniami zmuszały zgromadzonych do refleksji i przypomniały o 123 latach niewoli Polski. Zupełnie już na zakończenie wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.  Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w Interdyscyplinarnym Programie Edukacji Medialnej KinoSzkoła zaproponowanym przez zawierciański MOK. W miniony piątek po raz drugi udaliśmy się na wykład i seans filmowy. W październiku zobaczyliśmy wstrząsający obraz Krzysztofa Łukaszewicza oparty na faktach „Lincz”, a wykład dotyczył hierarchii wartości we współczesnym świecie. W piątek postawiono nas przed problemem wolności i nałogów we współczesnym świecie w kontekście filmu Sofii Copolli -„Bling Ring”, przedstawiającym również autentyczną historię nastolatków wkradających się do domów hollywoodzkich gwiazd, by choć chwilę pożyć ich życiem. Obydwa filmy zrobiły na nas duże wrażenie i bardzo się nam podobały, mamy nadzieję, że te w kolejnych miesiącach będą równie atrakcyjne!  22 października 2014 r. na Wydziale Teologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ponad 140 uczestników ze szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego zmierzyło się z Eurodyktandem. Wśród nich znalazła się ósemka naszych licealistów. Uczestnicy napisali tekst dotyczący tematyki unijnej - przygotowany przez dr Katarzynę Wyrwas – pracownika Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Podczas wydarzenia z interaktywnym wykładem wystąpiła prof. Katarzyna Kłosińska - językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego, sekretarz Rady Języka Polskiego, a zarazem autorka książki "Co w mowie piszczy". Na wszystkich gości czekał poczęstunek. Poziom konkursu był bardzo wysoki i niestety nie udało się zająć czołowych miejsc, ale zdobyta wiedza i umiejętności na pewno w przyszłości zaprocentują.  Szesnastego października w naszej szkole po raz kolejny przeprowadzona została akcja Honorowego Krwiodawstwa. Krew mógł oddać każdy, kto czuł się na siłach i miał życzenie pomóc potrzebującym. Jak zawsze stanęliśmy na wysokości zadania, oddając najcenniejszy dar, jaki bezinteresownie można podarować drugiemu człowiekowi. Zgłosiło się 23 uczniów klas maturalnych, ale po przeprowadzonych badaniach lekarskich zakwalifikowało się 13 osób: 3 dziewczynki i 10 chłopców. Do akcji przyłączyli się również mieszkańcy. Następna akcja w styczniu 2015 roku. Zapraszamy.  Dzień Edukacji Narodowej, powszechnie zwany Dniem Nauczyciela, był bardzo szczególnym świętem dla Grona Pedagogicznego naszej szkoły. W tym dniu nasi nauczyciele otrzymali mnóstwo serdecznych życzeń od swoich uczniów, a każdy z nas starał się również zachować jak najbardziej odpowiednio, jak na ucznia liceum przystało. Dzień ten w naszej szkole był obchodzony 13 października. Po skończonych lekcjach odbyła się uroczysta akademia, na której gościliśmy nie tylko nauczycieli, którzy uczą nas obecnie, lecz również nauczycieli-emerytów, pracujących w liceum w latach wcześniejszych. Rozpoczęła ją przemową Pani dyrektor, dalsza część została przygotowana przez uczniów pod czujnym okiem pani Anny Gajek oraz pani Anety Wawreckiej. Przedstawienie było bardzo humorystyczne i rozbawiło wszystkich do łez. Pod koniec akademii, wszystkim nauczycielom i innym pracownikom szkoły zostały złożone życzenia płynące prosto z uczniowskich serc, a ich wyrazem były piękne kwiaty wręczone przez przedstawicieli samorządu.
  W dniu 2 października 2014 roku w miejscowości Hutki – Kanki odbyły się Ogólnopolskie Mistrzostwa Policji w XI Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi. Organizatorem imprezy była Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach oraz Urząd Miasta i Gminy Łazy. W zawodach wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych z całej Polski oraz młodzież z klas o profilu wojskowym i policyjnym. Zawodnicy mieli do przebycia trasę o długości 3,85 km (jedna pętla) zlokalizowaną przy campingu im. sierż. Grzegorza Załogi. Młodzicy pokonywali jedną pętlę, kobiety dwie natomiast mężczyźni aż trzykrotnie musieli zmierzyć się z trasą. Naszą szkołę reprezentowali trzej uczniowie w składzie: Wojciech Kapuśniak, Paweł Marchajski oraz Karol Graca. Zajęli kolejno 22, 36 i 38 miejsce na 118 startujących osób. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale.  29 września licznie zebrani w auli uczniowie Gimnazjum nr 1 i liceum spotkali się z popularnym polskim kompozytorem, pianistą, aranżerem, dyrygentem i producentem muzycznym, a także osobowością telewizyjną, czyli Adamem Sztabą. Wiadomość o tym, że przybywa do nas ktoś tak znany i popularny ściągnęła na spotkanie z nim nawet absolwentów naszego liceum, co było bardzo miłym akcentem. Artysta wywarł duże wrażenie na odbiorcach, przedstawił przede wszystkim historię swojej kariery, podkreślał, że aby osiągnąć sukces, trzeba –oprócz talentu- wiele pracy. Na twarzach uczniów widać było szczere zainteresowanie i podziw. Nie tylko młodzież, ale także grono pedagogiczne było zaciekawione życiorysem gościa. Skoro przybył profesjonalista, to swoje umiejętności muzyczno-wokalne zaprezentował nasz licealny zespół. Wystąpiła też Justyna Głowania-absolwentka z 2013roku- oceniana już przez Adama Sztabę w programie Must Be The Music. Niespodzianką dla Adama Sztaby było pojawienie się zwycięzców V edycji programu - Jakuba Zaborskiego i Piotra Szumli, którzy również zachwycili zebranych swoim muzycznym wykonaniem. Adam Sztaba próbował stworzyć z nas muzyczny chórek, ale chyba trochę nam brakuje… W każdym razie zabawa była niezła!!! Oczywiście nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć i autografów. Zdaniem większości, spotkanie z artystą tej rangi była ciekawą lekcją dla młodzieży, która właśnie na tym etapie życia staje przed wyborem dalszej drogi. Być może niektórzy skorzystają z rad i podpowiedzi :)
  W dniach 15-19 września uczniowie klas mundurowych przebywali na poligonie w Poniku k. Częstochowy. Program przygotowany przez kadrę instruktorską był bardzo intensywny i interesujący. Pogoda sprzyjała wszystkim zajęciom: taktyce wojskowej, pierwszej pomocy przedmedycznej, strzelaniu z broni pneumatycznej i hukowej , samoobronie, atletyce terenowej czy orientacji w terenie. Wszystkie zajęcia dostarczały wielu wrażeń i przeżyć, ale większość z nas do dziś wspomina niezapomniane emocje podczas wspinaczki skałkowej. Do zobaczenia na następnym poligonie!!!
  14 września reprezentacja naszego liceum uczestniczyła w Wierzbicy w uroczystym odsłonięciu pomnika poświęconego mieszkańcom tej miejscowości poległym i pomordowanym w okresie II wojny światowej, jak również tablicy ku czci płk. Stefana Brożka ps."Hubert". Podczas kilkugodzinnej uroczystości nasi uczniowie nie tylko reprezentowali szkołę, ale też dumnie nieśli sztandary kombatantów, którzy ze względu na wiek i stan zdrowia nie mogli już stać w szeregu. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, gminnnych, kompania honorowa WP, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, jednostek OSP, szkół, Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Wrzesień 1939" oraz "Orlęta Armii Krajowej" i Jurajski Szwadron Kawalerii im. króla Jana III Sobieskiego  Pierwsze dni w nowej szkole nie są dla nikogo łatwe. Nie wszyscy uczniowie się znają, również nauczyciele są nam jeszcze obcy. W tym czasie ważna jest integracja i otwartość na drugiego człowieka.
  8 września uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę integracyjną do Smolenia. Miała ona na celu przede wszystkim lepsze poznanie się. Około godziny ósmej rano wyruszyliśmy . Co prawda przejście tego odcinka wydawało się być bardzo ciężkie, lecz każdemu z nas dopisywały dobre humory, przez co zmęczenie było niemalże nieodczuwalne. Było wesoło! Kiedy dotarliśmy na miejsce wzięliśmy udział w ciekawych zajęciach w ośrodku edukacyjnym ZPKWŚ w Smoleniu. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o czasach prahistorycznych naszych terenów oraz na temat parków krajobrazowych znajdujących się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Po wykładzie udaliśmy się na polanę w okolicy ruin zamku, gdzie rozpaliliśmy ognisko i piekliśmy kiełbaski. Rozmawialiśmy, śmialiśmy się i wygłupialiśmy się razem. Wszyscy byli bardzo pozytywnie nastawieni do siebie. Lecz to co dobre szybko się kończy. Po udanym ognisku trzeba było ruszyć w drogę powrotną, która minęła bardzo szybko. Byliśmy tak zajęci nowymi znajomościami, że nie zauważyliśmy kiedy znaleźliśmy się pod szkołą. To była bardzo udana wycieczka! Każdy pierwszoklasista wspomina ją z uśmiechem na ustach i wie, że te trzy lata spędzone w pilickim liceum będą równie miłe i wesołe. Oby tylko nie minęły tak prędko …
  6 września 2014 roku o godzinie 15:30 w auli naszej szkoły odbyła się wyjątkowa akcja- "Narodowe Czytanie" zainicjowane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. To już trzecia edycja tej akcji w Polsce. W tej edycji NC czytane były fragmenty "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. Nad całą organizacją czuwała p. Anna Kowalska, dyr. Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilicy oraz pan Aleksander Kot z Towarzystwa Jurajskiego. W organizację przedsięwzięcia zaangażowali się m.in: Chór "Hosanna", Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej , Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Pilica, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Dzwono-Sierbowic oraz przedstawiciele naszego liceum. Na tak wyjątkowe wydarzenie do naszej szkoły przybyło wielu gości. W klimat epoki Henryka Sienkiewicza wprowadziły nas historyczne stroje i dekoracje. Fragmenty "Trylogii" czytali m.in. reprezentanci władz MiG Pilica, nauczyciele szkół z gminy Pilica, przedstawiciele seniorów oraz Kół Gospodyń Wiejskich. Nie zabrakło także reprezentantki naszego liceum- Patrycji Nobis. Czytanie "Trylogii" było przeplatane występami Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Dzwono-Sierbowic, śpiewem pań z Kół Gospodyń , które wykonały m.in. utwór "Hej sokoły". Nie zabrakło również uczennic naszego LO, które w pięknych sukniach zatańczyły średniowieczny taniec. Tego dnia zaprezentowała się również Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza z Wierbki, która od 10 już lat nosi imię twórcy "Trylogii". Oglądając prezentację dowiedzieliśmy się wiele o historii tej szkoły oraz o jej tradycjach związanych z obchodzeniem święta patrona. Podczas "Narodowego Czytania" mogliśmy nawet posłuchać rapu o dziełach Sienkiewicza w wykonaniu tegorocznego absolwenta naszej szkoły- Marcina Szlachty, który "Nie napisał kiczu"- jak mówiły słowa piosenki. Na zakończenie "NC" uczestnicy zostali poczęstowani staropolskim chlebem ze smalcem ,piernikiem i kwasem chlebowym. "Narodowe Czytanie" to akcja, która na pewno pozostanie jej uczestnikom w pamięci. Mamy nadzieję, że za rok będziemy mieli okazję w niej uczestniczyć po raz kolejny.
  W dniu 9 sierpnia 2014r. w Sosnowcu odbyły się wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego, w których uczestniczyła delegacja naszego Liceum Ogólnokształcącego. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Bazylice Katedralnej Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu. Po mszy w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza, Kompanii Reprezentacyjnej 34 Dywizjonu Rakietowego OP z Bytomia oraz Kompanii Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji z Katowic, zaproszeni goście i mieszkańcy miasta Sosnowca przemaszerowali na plac przed Urzędem Miasta w Sosnowcu. Druga część uroczystości miała miejsce w Będzinie. Można tam było zobaczyć skoki spadochronowe, pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza, występ zespołu mażoretek "Fantazja" z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ogrodzieńcu, koncert zespołu "Energy Band" z Sosnowca, grupy rekonstrukcji historycznej, pokazy w wykonaniu Jurajskiego Szwadronu Kawalerii z Poręby oraz prezentację wojskowego sprzętu współczesnego i historycznego.
  1 września uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Elżbiety z Pilczy w Pilicy rozpoczęli nowy rok szkolny 2014/15. Inauguracja roku szkolnego zaczęła się uroczystą Mszą Św. w kościele parafialnym. Następnie uczniowie zebrali się na auli szkolnej, gdzie zostali serdecznie powitani przez panią dyrektor szkoły Annę Woźniczko. Wiele ciepłych słów zebrani usłyszeli od pana Adama Rozlacha - przewodniczącego Rady Powiatu Zawierciańskiego. Uczniowie, grono pedagogiczne, goście i rodzice obejrzeli krótki program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy IIa. Po oficjalnym rozpoczęciu uczniowie wraz z wychowawcami udali się do sal lekcyjnych.