29 maja 2012 r. odebraliśmy kolejny certyfikat oraz statuetkę „Szkoły z Gallopem”. Jest to znak, że nasza szkoła ponownie wzięła udział w projekcie edukacyjnym realizowanym przez Wyższą Szkołę Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach. Projekt ten promuje ideę dalszego kształcenia i podejmowania przez młodzież studiów, poprzez wprowadzenie do szkół akademickiej atmosfery w postaci „ciekawej lekcji”. W tym roku wykładowcy zachęcali naszych uczniów do podjęcia studiów za granicą. Niektórym zapewne spodobał się ten pomysł, bo jak to mawiał Ludwik Pasteur: „ nauka nie ma żadnej ojczyzny, gdyż wiedza ludzka obejmuje cały świat”

     
  Reprezentująca nasza szkołę Justyna Wojtylas  z klasy IIIa zakwalifikowała się do finału X Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Historia i Kultura Żydów Polskich” organizowanego przez Fundację „Shalom” pod patronatem Ministerstwa Edukacji  Narodowej.  Dwudniowy finał odbył się w dniach 2 - 3 czerwca w Warszawie. Egzaminacyjne zmagania przeplatane były wieloma atrakcjami, z których największą była wizyta w Pałacu Prezydenckim, gdzie finaliści konkursu byli podejmowani przez przedstawicieli Pana Prezydenta. Obok zwiedzania komnat,  w których wizyty składają głowy państw i podpisywane są najważniejsze dokumenty państwowe, dla młodych gości zorganizowano poczęstunek złożony z wspaniałych polskich truskawek, musu truskawkowego i soków. Ukoronowaniem wizyty było przemówienie prezydenckiego ministra. Nagrody w konkursie fundowane były przez najważniejsze  osoby w państwie z premierem D. Tuskiem i Marszałkiem Senatu B. Borusewiczem na czele. Przed wręczeniem nagród został odczytany list premiera skierowany do uczestników konkursu. Nasza reprezentantka uzyskała tytuł finalistki konkursu, otrzymała dyplom i nagrody książkowe. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż jest to już czwarty finał
 z rzędu wywalczony przez naszych reprezentantów w tym konkursie, co stawia naszą szkołę
w gronie najbardziej zasłużonych i utytułowanych. Tym razem Justyna Wojtylas była jedyną   reprezentantką powiatu zawierciańskiego.

     
   Konkurs pt. Formy ochrony przyrody - piękno, które warto chronić adresowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa śląskiego. Zadaniem uczestnika było wykonanie kalendarza na 2013 rok, ilustrującego różne formy ochrony przyrody występujące na terenie naszego województwa. Organizatorem był Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na ochronę przyrody oraz rozbudzenie zamiłowania i szacunku do niej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z różnych klas. Wśród uczestników panowała "zacięta" rywalizacja. Jednak najlepszą z najlepszych okazała się uczennica klasy IIA - Kinga Miklas, która wygrała i zajmując I miejsce, pokonała wielu uczestników z województwa śląskiego. GRATULACJE!!!

     
   Policjanci z Komisariatu Policji w Pilicy zaprosili uczniów klas mundurowych naszej szkoły do udziału w ogólnopolskiej akcji „Bezpieczny pieszy”. Uczniowie przeszkoleni przez dzielnicowego Pana Adama Adamczyka, patrolowali wraz z policjantami przejścia dla pieszych, przypominając o zasadach poruszania się po drodze oraz jej obrębie. Obecność młodych ludzi w mundurach dyscyplinowała przechodniów, wpływając na bezpieczeństwo ruchu a uczniowie zdobywali nowe doświadczenia i wiedzę niezbędną do przyszłej pracy w służbach mundurowych.
 
     
   Każdego roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa organizowany przez Światową Organizację Zdrowia od 1988r. Ma on za zadanie zwrócić uwagę na szkodliwość nikotyny.Tego dnia uczniowie naszego liceum przygotowali przedstawienie w humorystyczny sposób pokazujące ten problem. Jasny przekaz uświadomił młodzież, że szkodliwe składniki zawarte w dymie papierosowym zostawiają ślad na całe życie a palenie zabija powoli! 


     
   Dzień Dziecka był bardzo udany dla uczniów klasy IIa , uczestniczących w konferencji „Myślę, więc planuję, w sukces celuję”, odbywającej się w auli  WNS UŚl. w Katowicach . Była ona  zakończeniem konkursu  „W różnorodności rozwój”, w którym Anna Kotnis zdobyła  nagrodę w kategorii „komiks”. Podczas spotkania  uczniowie usłyszeli wiele informacji na temat pozaszkolnych form rozwoju, wysłuchali w j. ang.  wypowiedzi przedstawicieli  międzynarodowej organizacji AIESEC o ich doświadczeniach związanych z pobytem w Polsce, a przedstawiciele regionalnego Centrum Wolontariatu i OHP  zachęcali do włączenia w różne  działania przez nich prowadzone.
    W drugiej części głos zabrali uczniowie. Przed ponad 100-osobową widownią nasze liceum reprezentowali Katarzyna Rybczyńska i Karol Skóra. Ich zadaniem było wygłoszenie  wystąpienia promującego dowolne, ale również  interesujące wg nich, pomysły na rozwój. Ku nieopisanej radości towarzyszących  im  kolegów i koleżanek z klasy, a także opiekunów, głosami zgromadzonych osób z różnych szkół woj śląskiego , jednogłośnie zwyciężyli. Wszyscy wygrani otrzymali cenne nagrody.
GRATULACJE!!!

     
    16 maja w naszej szkole z okazji dnia otwartego gościliśmy
gimnazjalistów z pobliskich miejscowości. Uczniowie obejrzeli
prezentację multimedialną dotyczącą historii naszej szkoły. Atrakcjąbył Painball - strzelanie statystyczne i dynamiczne oraz 9-metrowa ścianka wspinaczkowa. Zainteresowaniem cieszył się pokaz umiejętności i sprawności uczniów klas mundurowych. Całości dopełnił występ artystyczny uczniów klas Ia oraz IIa. Na koniec każdy gimnazjalista mógł zwiedzić budynek szkoły. Zapraszamy do Pilicy !!!

     
    W czwartek w Miejsko- Gminnej Bibliotece w Pilicy odbył się drugi Regionalny Konkurs Poezji, zorganizowany przez Zespół Szkół nr1 w Pilicy. W tym roku młodzież z całej Diecezji Sosnowieckiej prezentowała swoje interpretacje poezji błogosławionego Jana Pawła II. Do Pilicy przyjechały reprezentacje szkół z Wierbki, Przegini, Jaworzna, Będzina, Sosnowca, Wolbromia, Ogrodzieńca, Olkusza i Sławkowa. Nie zabrakło oczywiście reprezentantów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz Liceum z Pilicy. Słuchacze mieli okazję wysłuchać pięknych wykonań wierszy z bogatego dorobku poetyckiego bł. Jana Pawła II. Po długiej i burzliwej naradzie jurorzy wyłonili zwycięzców w poszczególnych kategoriach, gdzie nasza uczennica Katarzyna Laskowska zajęła trzecie miejsce reprezentując  szkoły średnie. Wyróżnienia otrzymali : Paulina Śmietana i Piotr Sendra. Gratulujemy!

     
    Pod koniec kwietnia grupa uczniów klasy II b- mundurowej- wybrała się na poligon w Błędowie. Na podopiecznych naszej szkoły czekało wiele wyzwań m.in.: poranne zaprawy, przeprawy bagienne, poszukiwanie w lesie zamaskowanych przeciwników oraz nocne warty na błędowskich bagnach. Atrakcją była 9 - metrowa ścianka wspinaczkowa  oraz rozgrywki paintball'owe. Dobrze wyszkolona kadra instruktorów potrafiła doskonale wyjaśnić, omówić problematykę zajęć, a potem wyegzekwować  ją w praktyce. Pod ich okiem ćwiczona była musztra, taktyka oraz elementy samoobrony. Poligon to nie tylko ciężka praca, ale również mile spędzony czas w gronie znajomych. Tak też było i tym razem. Pod koniec dnia pełnego pracy i ćwiczeń na młodzież czekały kiełbaski i ognisko. Przy nim każdy mógł się zrelaksować i na moment zapomnieć o trudach zajęć poligonowych, śpiewając przy akompaniamencie gitary. Po pięciu ciężkich dniach nasze koleżanki i koledzy wrócili do domów bogatsi w nowe umiejętności i doświadczenia. Zapamiętają na długo poligon w Błędowie, ale będą to tylko i wyłącznie miłe wspomnienia.

     
    27. 04. 2012 roku Paulina Śmietana – uczennica klasy IIA uczestniczyła w eliminacjach 57 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Katowicach, które odbyły się w teatrze ,, Cogitatur”. Podczas przesłuchań uczestnicy oceniani byli przez profesjonalne jury w składzie : Jana Zdziarskiego, Iwonę Kusak, Magdalenę  Krzywdę,  Robert Dorosławskiego, Jerzego  Kuczerę oraz Adama Pastucha, które zwracało uwagę na dykcję oraz walory artystyczne w przedstawianych utworach. Do konkursu recytatorskiego zakwalifikowało się 12 uczestników z różnych województw. Nasza koleżanka odniosła sukces podczas zmagań recytatorskich w Zawierciu oraz Częstochowie. W turnieju recytatorskim brali także udział  Dawid Smok i Piotr Sendra. Trzymamy kciuki i życzymy dalszych osiągnięć w krzewieniu żywego słowa.

     
W ostatnich dniach w Szczekocinach odbył się Finał Jurajskiej Ligi Szkół Ponadgimnazjalnych w siatkówce chłopców. Do rozgrywek przystąpili uczniowie ze szkół z Pilicy, Łaz, Szczekocin i Żarnowca. Pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Szczekocin, drugie- z Pilicy, trzecie- z Żarnowca, czwarte- z Łaz. Nasza drużyna zagrała w składzie: Rafał Kalamat, Mateusz Nowak, Norbert Piernikarski, Dawid Sobstel, Rober
Izydorczyk, Paweł Ptak i Przemysław Pasich. Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy oraz puchary. Wszystkim gratulujemy wyników i życzymy wielu sukcesów.  

     
   Dnia 16.04.2012r. uczniowie klas pierwszych naszego liceum wybrali się na pięciodniowy poligon do Błędowa, gdzie spotkali się z rówieśnikami z Łaz. Razem czekały ich wyzwania i nowe przygody. Największą atrakcją, z jaką musieli się zmagać było przechodzenie po linie przez bagna. Zmierzyli się  także z 9 - metrowąścianką wspinaczkową, strzelali z paintballa oraz z broni pneumatycznej. Oprócz tych atrakcji były też inne sposoby  spędzania czasu - typu grillowanie w altanie późnym popołudniem, rozmowy z policjantem czy też spotkanie z księdzem. Podczas nocy poligonowych mieliśmy zaszczyt pełnić wartę na placu wokół domków  noclegowych. Podsumowaniem całego poligonu były zawody, w których brali udział uczestnicy poligonu. Wszyscy bardzo miło i wesoło wspominają poligon a zwłaszcza przeprawy przez bagna ; ). Do zobaczenia we wrześniu !!! ;D

     
   27 kwietnia 2012 roku uczniowie klas III ostatni raz przekroczyli szkolne progi. O godzinie 9.00 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas maturalnych, w którym uczestniczyli zaproszeni goście z powiatu zawierciańskiego, Urzędu Miasta i Gminy oraz rodzice. Podczas uroczystości uczniowie klas drugich, przy wsparciu pierwszoklasistów, zaprezentowali  krótki program artystyczny żegnający maturzystów. Przedstawili oni skecz poświęcony dniu z życia maturzysty. Uczniowie klas trzecich przygotowali natomiast prezentacje w formie najpiękniejszych szkolnych wspomnień. W trakcie występów pojawiło się wiele wzruszeń, emocji i niejeden z zebranych  uronił łezkę w oku. Z całą pewnością dzień ten na długo pozostanie w pamięci i sercach naszych kolegów i koleżanek. Dziękujemy za trzy niezapomniane lata pełne radości, przyjaźni, niepowtarzalnych wycieczek, beztrosko spędzonych chwil. Życzymy Wam, aby kolejny etap drogi życiowej, którą rozpoczęliście był owocny w sukcesy i realizacje zamierzonych marzeń, ponieważ ,, Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy, ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy."

     
     Uczniowie klasy II b i III b zainteresowani w przyszłości pracą w Straży Pożarnej, odwiedzili Jednostkę Gaśniczo - Ratowniczą w Katowicach. Wyjazd umożliwił  im zapoznanie się ze sprzętem specjalistycznym, który znajdował się na wyposażeniu Jednostki oraz warunkami pracy strażaków. Komendant zademonstrował uczniom różne założenia taktyczne oraz poinformował o warunkach rekrutacji do szkoły i przyszłej pracy. Dzięki wycieczce klasy mundurowe poszerzyły swoją dotychczasową wiedzę na temat kwalifikacji w Straży.

     
     W dniu 6 marca w ZS Pilica gościliśmy przedstawicieli Placówki Straży Granicznej Kraków Balice. Funkcjonariusze SG przybyli na zaproszenie dyrekcji naszej szkół a było to związane z planowym przedstawieniem klasom maturalnym, funkcjonowania różnych służb mundurowych w naszej kraju. Maturzyści klas mundurowych mieli okazję zapoznać się z kryteriami naboru do służby w SG, możliwości dalszego kształcenia i specyfikę pracy w Straży Granicznej. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca w w/w instytucji, poznali jej aspekty i różnorodność. Największym zainteresowaniem cieszył się pracownik wydziału antynarkotykowego wraz ze swoim pupilkiem - psem do wykrywania narkotyków.

     
     Próba ratowania  tonącego człowieka  w lodowatej wodzie, poszukiwania topielca oraz wspólne morsowanie to elementy pokazu, które przedstawili nam nad zalewem  „Mitręga” w Łazach ratownicy z Parku Wodnego Jura, strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej oraz uczniowie Zespołu Szkół z
Łaz. W zmaganiach tych uczestniczyli także uczniowie klas mundurowych naszej szkoły. W lodowatej wodzie wraz z morsami wykąpali się nasi twardziele: Jarosław Jaworski i Mariusz Mroczkowski, którym nie straszne niskie temperatury. Atrakcją szkolenia okazał się pokaz Jarosława Zwierzyny, rekordzisty Guinnessa w nurkowaniu podwodnym na bezdechu.

     
     Niebywałą atrakcją dla wyróżniających się  w nauce uczniów był ich udział w obozie naukowym który, podobnie jak w tamtym roku, odbył się w Brennej w drugim tygodniu ferii zimowych. Celem wyjazdu było poszerzenie wiedzy z wybranych dziedzin na poziomie rozszerzonym, w warunkach które pozwoliły skoncentrować się na efektywnej pracy. Po intensywnych zajęciach (8 godzin dziennie), na uczestników obozu czekały liczne atrakcje – hotelowy basen, sauny, jacuzzi, zorganizowano dla nich również  wspólny kulig, pieczenie kiełbasek i wieczór filmowy. Nauczyciele obu szkół mieli okazję wymienić się swoimi doświadczeniami a uczniowie podyskutować o swoich zainteresowaniach i dalszych planach edukacyjnych.

     
     Szesnastego stycznia w naszej szkole gościliśmy aktorów z teatru Profilaktycznego "Kurtyna" z Krakowa. Zaprezentowali nam spektakl pt."Przepraszam Cię Mamo", który przybliżył nam wartości,  którymi powinien kierować się  w życiu każdy młody  człowiek. Narkotyki, przemoc, agresja, śmierć to tematy rozmowy podjęte w pogawędce w drugiej części przedstawienia. Zapewne każdy z nas wyniósł coś z tej pouczającej rozmowy, a nasze dalsze życiowe decyzje będą bardziej przemyślane i rozsądne.
                                             
     
     W dniu 8.01.2012 w hali sportowej w naszej szkole odbył się XX finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji uczniowie z naszej szkoły: Justyna Głowania i Robert Izydorczyk wystąpili charytatywnie z zespołem Likeit. Nasza utalentowana młodzież zagrała kilka utworów ze swojego repertuaru. Występ z pewnością należał do udanych i pozostanie na długo w pamięci wszystkich zebranych. Życzymy dalszych sukcesów zespołowi Likeit.             Materiał filmowy z tej imprezy można zobaczyć na:
                                                   www.youtube.com/zespollikeit

     
    Jak co roku tuż przed rozpoczęciem przerwy świątecznej w naszej  szkole  zapanował  magiczny  nastrój.  W  klasach   na  symbolicznej wigilii  zgromadzili się uczniowie wraz z wychowawcami. Rozpoczęło je oczywiście łamanie się opłatkiem, któremu to towarzyszyły serdeczne życzenia. Na żadnej z nich nie brakło smakowitych przekąsek. Następnie zgromadzeni obejrzeli niezwykle interesującą i skłaniającą do refleksji wersję jasełek na miarę XXI wieku przygotowaną przez ks. Marka. Teraz czeka nas upragniona przez wszystkich przerwa. Do zobaczenia w nowym 2012 roku ! 

     
   6 grudzień to dzień bardzo ciepły choć grudniowy. We wtorek naszą szkołę odwiedził św. Mikołaj wraz ze swoimi pomocnicami Śnieżynkami - uczennicami klasy I "a".  Jak co roku gość z Laponii odwiedził wszystkich uczniów,  dyrekcję oraz nauczycieli. Tym,  którzy na to zasłużyli, Święty rozdawał cukierki. Nie obyło się bez piosenek i wierszyków recytowanych przez uczniów. W tym roku symboliczne rózgi nasz gość wręczył nauczycielom.


     
 10 listopada pozostanie na długo w pamięci uczniów, nauczycieli oraz zaproszonych gości. Zgromadzeni mogli uczestniczyć w programie artystyczno-patriotycznym, który poświęcony  był pierwszej rocznicy nadania imienia szkole, 93 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz ślubowaniu uczniów klas pierwszych. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w kościele parafialnym, po której wszyscy udali się marszowym krokiem do budynku szkoły." Na pierwszy ogień" poszli pierwszoklasiści, którzy złożyli uroczystą przysięgę na sztandar szkoły. Chwile zadumy na twarzach zebranych wywołał program patriotyczny poświęcony  odzyskaniu niepodległości. Ostatni punkt programu nawiązywał do patronki naszej szkoły - Królowej Elżbiety z Pilczy. W nastrój epoki, w której żyła Królowa wprowadziło nas Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej, którego aktywnymi członkiniami są uczennice naszego liceum. Zebranym podobała się różnorodność artystyczna :od patriotycznej nostalgii, poprzez wojskowe zdyscyplinowanie, po widowiskowe XV- wieczne tańce.

     
     Dwudziestego siódmego października w naszej szkole po raz kolejny przeprowadzona została akcja Honorowego Krwiodawstwa.  Krew mógł oddać każdy, kto czuł się na siłach i miał życzenie pomóc potrzebującym. Jak co roku stanęliśmy na wysokości zadania, oddając najcenniejszy dar jaki bezinteresownie można podarować drugiemu człowiekowi.  Młodzież licealna chętnie i licznie zgłosiła się aby oddać krew. Do akcji przyłączyli się również absolwenci. Następna akcja odbędzie się w styczniu 2012 roku.

     
 Dnia 26.10.11r. w naszej szkole odbył się I Turniej Piłki Siatkowej Klas Mundurowych pod auspicjami Powiatowej Rady sportu o Puchar Starosty Zawierciańskiego. Do rozgrywek przystąpili uczniowie ze szkół z Pilicy, Łaz, Klucz i Żarnowca. Ku zadowoleniu kibiców I miejsce zajęła drużyna z Pilicy, drugie – z Klucz, trzecie – z Łaz, czwarte – z Żarnowca. Turniej rozpoczął się meczem towarzyskim pilickich licealistów z drużyną Gimnazjum nr 1 w Pilicy, reprezentantami Jurajskiej Ligi Siatkówki. Wszystkim drużynom dziękujemy za udział w turnieju oraz życzymy wielu sukcesów.

     
 20 października uczniowie naszej szkoły wysłuchali bardzo
wzruszającego programu z okazji obchodów Dnia Papieskiego, zaprezentowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1, Gimnazjum nr 1 i Liceum w Pilicy. Dzieci i młodzież z wielką dojrzałością słowem, muzyką, śpiewem i gestem pokazały, że kochają Papieża Jana Pawła II. Prezentacja multimedialna przedstawiająca Ojca Św. i jego przesłania na pewno pozostaną nadługo w naszej pamięci.


     
 W sobotę, ósmego października młodzież z Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyła w VI Spotkaniu Jurajskim Dzieci Chorych z Przepukliną Oponową-Rdzeniową. Spotkanie odbyło się w Domu Kultury w Pilicy. Naszą szkołę reprezentowali wolontariusze będący również członkami Szkolnego Koła PCK.  Pomoc i opieka nad chorymi dziećmi była wyjątkowym przeżyciem i cenną lekcją empatii.     
 Jak co roku w naszej szkole odbyło się przedstawienie z okazji Dnia  Edukacji Narodowej, popularnie zwane  Dniem Nauczyciela.. Przygotowali je uczniowie pod czujnym okiem pani Izabeli Paciej i Sylwii Owcarz. Podczas przedstawienia mieliśmy możliwość obejrzenia kilku  scenek z życia szkoły na wesoło. Całe przedstawienie uświetnił nasz szkolny zespół muzyczny, który zaprezentował nam się po raz pierwszy.
Z okazji tego święta, życzymy całemu Gronu Pedagogicznemu dużo zdrowia, energii i wytrwałości, byście mogli w pełni realizować swoje plany życiowe i zawodowe.

     
 12 października to dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego pierwszaka. Otóż tego dnia odbyły się otrzęsiny klas pierwszych. . Na nasze „koty” czekało wiele ciekawych konkurencji, które przygotowali dla nich starsi koledzy z klas II. Do rywalizacji między sobą przystąpiły dwie klasy Ia i Ib. Całemu wydarzeniu towarzyszyła miła atmosfera. Rywalizację wygrała klasa Ia, czego serdecznie gratulujemy. W nagrodę otrzymała ona „dzień niepytany” Witamy nowych uczniów w naszej szkole. Życzymy wam jak najlepszych wyników w nauce i byście godnie reprezentowali imię naszej szkoły poza jej murami. Mamy nadzieję, że lata spędzone w naszym liceum będą jednymi z najlepszych i pozostaną na długo w waszej pamięci.

     
 Dnia 7 października w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji nasi koledzy przygotowali mieszankę scenek, które w sposób komiczny ukazały skutki nieznajomości języków obcych. Oprócz tego, że była to niesamowita dawka śmiechu, to dodatkowo z pewnością każdy z nas uświadomił sobie, ile czasu spędzamy na naukę języków obcych, które w dzisiejszych czasach są podstawą do podjęcia jakiejkolwiek pracy. "


     
 6 października wybrani uczniowie klas mundurowych naszego liceum, wzięli udział w VIII Ogólnopolskich Mistrzostwach Policji w Biegu Przełajowym im. sierżanta Grzegorza Załogi, organizowanym w  miejscowości Hutki-Kanki w gminie Łazy. 150 osób pobiegło, by uczcić pamięć sierżanta,który podczas pełnienia służby w Będzinie został śmiertelnie postrzelony podczas pościgu za przestępcami. Nasi uczniowie startowali w grupie o nazwie:”Młodzicy open”na dystansie 2 km. Udział w zawodach potwierdziły również szkoły z Żarnowca, Katowic, Olkusza, Rudy Śląskiej oraz Szczytna. Najlepszy wynik z naszej szkoły osiągnął uczeń klasy III a- Norbert Kurczek, zajmując 8 miejsce, oraz jego kolega z klasy- Przemysław Napieraj z miejscem 15.Całej uroczystości przygrywała orkiestra policyjna. Po ciężkim wysiłku na uczestników biegu czekała grochówka oraz kiełbaski.

     
  W dniu 29 września odbyła się piesza wycieczka integracyjna klas pierwszych do Smolenia. Nasi uczniowie wyruszyli ze szkoły o godzinie 9:00. Pogoda dopisała, było bardzo słonecznie i ciepło. Uczniowie byli w bardzo dobrych nastrojach, pełni optymizmu, że wszystko się uda. Na miejscu zwiedzili Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa śląskiego. Obejrzeli odnalezione przez archeologów dowody obecności na tych terenach ludzi pierwotnych, a także ślady osadnictwa wczesnośredniowiecznego, kości mamuta i innych zwierząt jaskiniowych oraz eksponaty przedstawiające obecną florę i faunę Jury. Po krótkiej lekcji historii uczniowie zjedli kiełbaski i z uśmiechem na twarzy wrócili do domu.

     
  "Wiedzę możemy zdobywać od innych , ale mądrości musimy nauczyć się sami " - te słowa Adama Mickiewicza towarzyszyły stypendystom Prezesa Rady Ministrów na uroczystym spotkaniu  w Dąbrowie Górniczej. Stypendium z naszej szkoły otrzymała Kasia Rybczyńska, uczennica klasy IIa. Dyplomy wręczał kurator Stanisław Faber, a gratulacje składali samorządowcy, posłowie, senatorowie, a także  przedstawiciele Wydziałów Edukacji poszczególnych miast czy powiatów. Te jakże podniosłe chwile uświetniały występy młodych artystów, m.in. Dawida Podsiadło, uczestnika X- Factor.

     
 Już po raz kolejny uczniowie z naszego liceum zmierzyli się z własnymi słabościami podczas pięciodniowego poligonu. Tym razem młodzież z klasy IIb  w dniach 12-16 września wyjechała do Kostkowic, gdzie  pod nadzorem doświadczonych wojskowych  - a  także w towarzystwie nauczycieli z naszej szkoły-   doskonaliła różne umiejętności... Na miejscu czekało ich wiele wyzwań. Tym razem mundurowi uczyli się strzelać z broni, rzucali granatami, mieli zajęcia z atletyki terenowej , brali udział w wyścigu na noszach, a w południe  przechodzili alarmy bojowe. Ponadto czekały ich jakże przydatne  zajęcia z zakresu pierwszej pomocy. Nie obyło się także bez całodziennego bytowania w lesie. Najważniejszym zadaniem tamtego dnia było zbudowanie szałasu, w którym mogli się schronić oraz stanowisk obserwatorskich i strzeleckich.  Z obozu młodzież wróciła bogatsza we wspaniałe wspomnienia i w nowe doświadczenia.  Z pewnością przydadzą się one na kolejnym poligonie, który odbędzie się wiosną, a   którego  nie mogą się już doczekać.

     
  W Morsku spotkali się uczniowie trzech szkół mundurowych : z Pilicy , Łaz i Olkusza. Każdy dzień zaczynał się wczesną pobudką i poranną zaprawą. Obiady serwowane były w odległych ok.3km Podlesicach, na które oczywiście uczniowie musieli dotrzeć piechotą. Dzięki temu nabrali wilczego apetytu. Noce spędzali na wartach. Urozmaiceniem codziennego planu zajęć były szkolenia taktyczne, strzeleckie, z samoobrony i pierwszej pomocy. Wielką atrakcją okazał się paintball, wspinaczka skałkowa oraz zjazdy linowe ( z ok. 27m wysokości ). W czasie pobytu odbyła się Msza Polowa, w której wszyscy chętnie wzięli udział. Poligon odwiedziła pani redaktor z Radia Katowice, która przeprowadziła wywiad z naszymi dzielnymi pierwszoklasistami o zajęciach i życiu w tak trudnych warunkach.
 
     
   "I znowu ta szkoła"- pewnie wielu z nas obudziło się dziś rano z taką myślą. 1 września nieubłagalnie zawitał. Naukę czas zacząć! Biel i czerń - takie kolory prawie każdy z nas mógł dziś zauważyć na korytarzu. Oczywiście za sprawą elegancko ubranych i rozpoczynających nowy rok szkolny uczniów. Jedni z uśmiechem, drudzy z nieco mniejszym entuzjazmem ( tych było więcej ) powrócili po długiej przerwie w szkolne mury. Zarówno dla jednych, jak i drugich, 1 września oznacza to samo - koniec wakacji, a początek nauki. Jednak uczniowie klasy 2a zadbali o to, by choć na chwilę się jeszcze zrelaksować i odprężyć tuż przed rozpoczęciem ciężkiej pracy i przygotowali krótkie przedstawienie, w którym nie brakowało humoru i dobrej zabawy. Pamiętajmy również o naszych pierwszoklasistach! Witamy Was bardzo serdecznie w naszej szkole i pragniemy życzyć, by nauka w nowym środowisku nie była dla Was problemem, a chwile przeżyte w tej szkole pozostały w pamięci jak najdłużej. Maturzystom natomiast życzymy, by ten najważniejszy egzamin-egzamin dojrzałości ,okazał się dla Was łatwy i przystępny i żeby ten ostatni rok w szkole był wypełniony nie tylko ciężką pracą, ale również przyjemnością i zabawą.
Życzymy, by przyjaźnie  zawiązane w murach liceum, przetrwały próbę czasu i odległości.