09.06.2014r. biolodzy z klas drugich liceum, wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Celem wyprawy było zwiedzanie ogrodu botanicznego w którym poszerzyliśmy swoją wiedzę i poznaliśmy wiele ciekawych roślin o których istnieniu wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Duża część  z nich nie występuje naturalnie w naszym kraju, bądź zagrożone są wyginięciem.    Następnie udaliśmy się do galerii, gdzie obejrzeliśmy film doprowadzający do wybuchów śmiechu. Wycieczka wszystkim się podobała, a humoru nie zepsuł nam nawet dający się we znaki upał.



  6 czerwca liceum gościło aktorów Teatru ,,Kurtyna’’ z Krakowa, którzy wystąpili w spektaklu profilaktycznym pt. ,,Najlepszy z najlepszych’’. Głównym celem tego przedstawienia było ukazanie mechanizmów budowania wartości w świecie młodych ludzi, dostrzegania dobra i zła, przewidywania i przyjmowania konsekwencji swoich czynów oraz dokonywania właściwych wyborów. Poruszono problemy młodzieży i dorosłych, w szczególności prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Ten minidramat bardzo spodobał się  uczniom i zmusił ich do chwili refleksji. Apelujemy do wszystkich, którzy posiadają prawo jazdy o bezpieczną i świadomą jazdę !!!

 Tradycyjny obóz-poligon dla klas mundurowych odbył się pod koniec maja. Od poniedziałku do piątku   klasy mundurowe przebywaly w Kostkowicach. Tam posród zieleni sosen i śpiewu ptaków kadeci poznawali tajniki sztuk walki, mieli okazję doskonalić umiejętności strzeleckie, praktykowali wiedzę zdobytą na zajęciach z zakresu pierwszej pomocy, ale przede wszystkim przeżywali kapitalną przygodę, która na zawsze zostanie w pamięci. Zajęcia i cały pobyt zorganizował jak zawsze niezawodny Damian Motylewski, własciciel firmy Jura Sport. Do niewątpliwych atrakcji nalezały w tym roku zajęcia z samoobrony i sztuk walki prowadzone przez żołnierza sił specjalnych,  pana Tomasza Górę. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w odbijaniu zakładnika-oczywiście bronią był sprzęt do paint-balla. Poza tym odbyła się wyprawa do jaskini, rajd po okolicach Kostkowic i oczywiscie ognisko, na którym pieczono  kiełbaski. Wszystko pod okiem doświadczonych instruktorów i w miłej,  sympatycznej atmosferze. Podobno żal było wyjeżdżać. Cóż, do zobaczenia we wrześniu na kolejnym poligonie.



 20 maja 2014r w ramach owocnej współpracy uczniowie Liceum zmierzyli się w meczu piłkarskim z policjantami z Oddziału Prewencji Policji Powiatu Zawierciańskiego. Walka była naprawdę zacięta. Zawodnicy starali się ze wszystkich sił i dumnie repereznetowali swoje drużyny. Ostatecznie mecz zakończył się sprawiedliwym remisem, co usatysfakcjonowało obie strony.           To pierwsze takie spotkanie i mamy nadzieję-nieostatnie.




  2 maja w Konsulacie Generalnym RP konsul Robert Rusiecki wręczył w imieniu prezydenta RP wysokie odznaczenia państwowe osobom szczególnie zasłużonym Polonii. Wśród tego zaszczytnego grona znalazła się Pani Profesor Stefania Kubiczek, polonistka pilickiego liceum, zasłużony nauczyciel szkoły im. Gen. Andersa w Chicago. Informację o tym wydarzeniu przekazała nam absolwentka naszej szkoły – piliczanka pani Anna Otrębska- Jaskuła. Dziękujemy, a na ręce Pani Profesor składamy serdeczne gratulacje !!!. Pani Profesor Stefania Kubiczek to osoba, którą zawsze się pamięta.
     Jej wysoko, szczupła postać od zawsze będzie mi się kojarzyła z pierwszymi dniami spędzonymi w Liceum Ogólnokształcącym w Pilicy. Kiedy tam trafiłam jako pierwszoklasistka w późnych latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku ( ale to brzmi!), Pani Stefania była już żywą legendą. Wychowała już pokolenia licealistów i zaraziła bakcylem literatury całe mnóstwo przyszłych studentów nauk humanistycznych. Zawsze skupiona nad książką, zawsze uśmiechnięta, zawsze doskonale przygotowana do zajęć, na których życie bohaterów literackich stawało się tak realne jak to, które toczyło się obok.  Przenikliwe spojrzenie zza okularów przyprawiało często o palpitacje serca tych, którzy z Kmicicem nie byli za pan brat.  Oj, czytaliśmy wtedy na potęgę ! Ale najważniejsze było to, że zawsze szanowała zdanie ucznia, liczyła się z naszą literacka wyobraźnią i uważnie słuchała każdego, kto próbował interpretować, czasem w dziwny sposób fakty literackie. Ogromny to dar i dzisiaj nieco zapomniany-słuchać ludzi.    
    Z Panią Stefanią mam jeszcze jedno wspomnienie. Będąc jeszcze w podstawówce miałam okazję oglądać ( zapewne z otwartymi ustami) spektakl teatralny przygotowany przez tę niezwykłą polonistkę. „Moralność pani Dulskiej” wystawiona w sali gimnastycznej, ale za to jakże profesjonalnie wyreżyserowana! Zero amatorszczyzny. Kostiumy z epoki, kapitalni uczniowie, którzy pod jej skrzydłami błysnęli talentem i niezapomniany Robert Dynerowicz- dziś ksiądz Robert, jako Zbyszko Dulski. Wiele bym dala, żeby to znów zobaczyć.
    I wreszcie najważniejsze- Pani Stefania wygląda ciągle tak samo. Jest wiecznie młoda, podobnie jak bohaterowie literaccy, których życie jest zaklęte na kartach książek. Magia?
                                                                                                             I.Kuraś, K. Jurczak



 15 maja 2014 roku nasza szkoła "otworzyła drzwi" gimnazjalistom z pobliskiej okolicy. Przyjechało wiele potencjalnie zainteresowanych naszą ofertą osób, m.in. z Kroczyc, Dłużca, Ogrodzieńca, Wierbki, przyszli też uczniowie z pilickiego gimnazjum. Licealiści zajęli się gośćmi wzorowo. Tego dnia na gimnazjalistów czekało wiele atrakcji. Odbyły się m.in. pokazy policji i straży pożarnej, podczas których oglądaliśmy pozorowany pokaz akcji ratunkowej, gdzie strażacy rozcinali samochód. Z niekłamaną ciekawością zebrani oglądali wyposażenie wozu policyjnego jeżdżącego do wypadków. Niecodzienną atrakcją była wizyta policyjnych piesków, z którymi można było się „zaprzyjaźnić”(polecam galerię zdjęć) .Na hali sportowej uczniowie klas mundurowych prezentowali swoje umiejętności, które nabyli w naszym liceum. Oprócz tego każdy mógł skorzystać z zapasów na macie. Każda grupa z poszczególnego gimnazjum została oprowadzona przez licealistów po nowoczesnym budynku naszej szkoły. Pani profesor Małgorzata Kabalska wraz z naszym kolegą Tomkiem Bednarzem przedstawili aktualną ofertę szkoły, osiągnięcia i zalety, a szkolni artyści przenieśli wszystkich swoimi występami w czasy romantycznej ballady „Lilie” i mrocznej zbrodni,” kiedy pani zabija pana…” . Mamy nadzieję, że wizyta się podobała i z niektórymi z Was, a może większością, zobaczymy się na szkolnym korytarzu. Zapraszamy  gimnazjalistów do kontynuowania swojej edukacji w naszej szkole, która jest szkołą z niezwykłą tradycją. Czekamy we wrześniu



 28 kwietnia 2014 w Zawierciu odbył się finał Mistrzostw Powiatu w piłce nożnej chłopców. W rozgrywkach końcowych znalazły się trzy najlepsze drużyny z Poręby, Pilicy i Zawiercia. Poziom zawodów był bardzo wyrównany zarówno pod względem sprawnościowym, jak i technicznym. Zawodnicy walczyli zacięcie i z niebywałym poświęceniem do ostatniej minuty spędzonej na boisku. Wszyscy wykazali ogromny hart ducha, co znalazło swoje odzwierciedlenie w reakcji zgromadzonej publiczności. Nasza reprezentacja w składzie: Jakub Nowak, Jakub Opiłka, Bartosz Szwaja, Marcin Szlachta, Dawid Kantor, Mateusz Nowak, Konrad Rola, Artur Musialski i Michał Nowak zajęła ostatecznie II miejsce wygrywając z drużyną z Zawiercia. 



 W czwartkowy wieczór, 24 kwietnia, w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu odbył się koncert galowy, w którym wzięli udział finaliści powiatowego przeglądu twórczości artystycznej „Bella Italia”. Motywem przewodnim wszystkich piosenek wykonanych na scenie były Włochy. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowali laureaci konkursu pod kierunkiem: Leopolda Stawarza, Barbary Czajkowskiej, Jerzego Górki oraz Michała Rusa. Naszą szkołę reprezentowali Katarzyna Pasierb, Magdalena Paciej oraz Maciej Węglarz, którzy ożywili publiczność piosenką „Tornero” w wersji reggae. Maciek zachwycił nas również zabawną interpretacją przeboju „Felicita” oraz świetnym wykonaniem utworu „Time to say goodbye”, w którym pokazał swoje umiejętności w śpiewie klasycznym. Wszystkim wykonawcom akompaniował band, w którym ważną rolę odegrał nasz zaprzyjaźniony gimnazjalista Jakub Jurczak. Dla całej czwórki była to świetna szansa na zdobycie cennego doświadczenia. Gratulujemy naszym zdolnym artystom!



 Uczniowie klas trzecich zakończyli w piątek - 25 kwietnia - rok szkolny. Były kwiaty, podziękowania i życzenia powodzenia na maturze. Absolwenci odebrali świadectwa, uczniom z najlepszymi średnimi ocen świadectwa z wyróżnieniem wręczyła  pani dyrektor Anna Woźniczko, a gratulacje składali Przewodniczący Rady Powiatu Adam Rozlach i Burmistrz Pilicy Michał Otrębski. Nagrody odebrali też uczniowie, którzy w ciągu trzech lat nauki wyróżniali się w różnych dziedzinach i osiągali sukcesy w sporcie. Po raz pierwszy w historii szkoły absolwent liceum odebrał „złoty indeks” Wyższej Szkoły Biznesu z Dąbrowy Górniczej, uprawniający go do bezpłatnej nauki na studiach stacjonarnych w roku akademickim 2014/2015 na jednym z 12 kierunków kształcenia. W drugiej części uroczystości-artystycznej- przygotowanej przez klasy drugie zebrani wysłuchali mądrości życiowych z różnych stron świata i obejrzeli scenkę obrazującą „Rok z życia maturzysty”. Zupełnie na koniec trzecioklasiści otrzymali tradycyjne upominki od młodszych kolegów, a następnie, tradycyjnie już, każda klasa przedstawiła prezentacje multimedialne, które pozwoliły wszystkim przypomnieć sobie, jak wyglądała ich droga, którą przebyli w ciągu trzech lat.   
    Już 5 maja ponownie odwiedzą szkolne mury, wtedy rozpocznie się maturalny maraton. Trzymamy kciuki i życzymy połamania piór !



 16 kwietnia 2014 w Starostwie Powiatowym w Zawierciu odbyły się eliminacje powiatowe ogólnopolskiego turnieju wiedzy pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Ponieważ od wielu lat uczestniczymy w tego rodzaju zmaganiach, a nasi uczniowie to również strażacy ochotnicy wielu jednostek OSP wzięliśmy udział i w tym turnieju. Reprezentanci mieli do rozwiązania test wyboru wymagający nie tylko ogromnej wiedzy z zakresu pożarnictwa ale także bystrości umysłu. Po sprawdzeniu prac okazało się że uczeń naszego liceum Igor Maciążek zajął I miejsce w Powiecie w grupie szkół ponadgimnazjalnych i tym samym zakwalifikował się do Finału Wojewódzkiego w Siewierzu.



 16 kwietnia 2014 w Porębie odbyły się Mistrzostwa Powiatu o nazwie „Sprawni jak żołnierze”. W zawodach udział wzięło 12 szkół ponadgimnazjalnych z całego powiatu zawierciańskiego, w tym reprezentacja naszego liceum. W ramach zawodów zostały przeprowadzone dwie konkurencje: tor przeszkód i rzut granatem. Nasza drużyna, w składzie: Karol Graca, Marcin Goncerz, Wojciech Kapuśniak oraz Łukasz Czech, zajęła wysokie III miejsce. Męska reprezentacja naszej szkoły potwierdziła dobrą formę i już przygotowuje się do Mistrzostw Wojewódzkich. Trzymamy kciuki, aby wyniki były jeszcze lepsze.
  


 Comenius to fantastyczny program unijny, dzięki któremu można zwiedzić Europę i poznać nowych ludzi oraz smak przygody. Nasza zaczęła sie na lotnisku  w Krakowie wczesnym rankiem 27 marca. I choć nasz przewoźnik zastrajkował, udało nam się dolecieć szczęśliwie do Monachium, gdzie po kilku godzinach :))
wsiedliśmy do kolejnego samolotu, na którego skrzydłach dostaliśmy się do Neapolu. Tam czekali na nas włoscy przyjaciele, pani Ornella, nauczycielka ze szkoły w Potenza, która była gospodarzem tego etapu Comeniusa. Po nocy obudził nas poranek w niezbyt słonecznej aurze. Program pobytu był jednak tak skonstruowany, ze nie mieliśmy czasu na narzekanie na pogodę.
    Potenza, stolica Basilicaty, leży na wysokości 819 m n.p.m. co czyni ją najwyżej położoną stolicą regionu włoskiego. To  70 tysięczne,  górskie miasto, którego historia sięga  IV wieku przed naszą erą. Najpierw udaliśmy się krętymi i stromymi uliczkami do Liceum Leonarda Da Vinci, gzie uczą się i pracują nasi gospodarze, a po krótkim przywitaniu udaliśmy się do  miasta , w celu zwiedzenia Centrum Archeologicznego imienia Dinu Adamesteanu, rumuńskiego archeologa-pasjonata historii.   Tam naprawdę "mówią wieki".   W drugim dniu pobytu na pięknej, włoskiej ziemi pojechaliśmy w stronę Salerno, a po drodze wstąpiliśmy do Pompei. Przywitało nas słońce, ciepło i palmy oraz strzeliste cyprysy. Nasza przewodniczka opowiedziała historię miasta, które w 79 roku  przed naszą erą przeżyło kataklizm, który na zawsze pogrzebał marzenia o potędze. Pośród wąskich, kamiennych uliczek można było odczuć wiatr historii. Popołudnie spędziliśmy zwiedzając portowe Salerno i tam mieliśmy krótką chwilę na zakup pamiątek. Sprzedawcy w sklepach są niezwykle komunikatywni, a właściciele małych, urokliwych knajpek zawsze witają gości szerokim, szczerym uśmiechem.
Wróciliśmy zmęczeni, ale bogatsi w niezwykle wrażenia.   więcej.....

 


 10 kwietnia 2014 uczniowie klas mundurowych odwiedzili Szkołę Policji w Katowicach. Celem wyjazdu było pokazanie młodzieży jak w praktyce wygląda szkolenie przyszłych funkcjonariuszy policji oraz z jakimi następstwami wiąże się specyfika tego zawodu. Naszym przewodnikiem po Szkole Policji był podinsp. Waldemar Michoń. W pierwszej kolejności odbyło się szkolenie z zakresu uzbrojenia policji (rodzajów broni jaką dysponuje policja, jej budowy i przeznaczenia oraz amunicji). Następnie odbyły się ćwiczenia z pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia człowieka. Oraz sposoby interwencji policyjnej, gdzie uczniowie mogli zainscenizować zachowanie patrolu w terenie, w specyficznych warunkach. Na koniec młodzież zwiedziła Salę Tradycji Szkoły Policji, a niektórzy z uczniów dokonali pamiątkowego wpisu do kroniki. 




 Dzięki staraniom pani dyrektor Anny Woźniczko nasza szkoła podpisała porozumienie o współpracy i patronacie z dwiema wyższymi uczelniami – Wyższą Szkołą Biznesu w Dąbrowie Górniczej i Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie. Celem współpracy w/w szkół z pilickim liceum jest poszerzenie zainteresowań i pogłębienie wiedzy uczniów w zakresie przedmiotów technicznych, społecznych, humanistycznych, przyrodniczych i artystycznych, a także w zakresie profilów- bezpieczeństwo narodowe, ekonomia i informatyka. Uczniowie, dzięki podpisanym porozumieniom, będą mieli możliwość udziału w wybranych otwartych warsztatach, laboratoriach i innych wydarzeniach organizowanych przez te uczelnie. Wykładowcy będą prowadzić wykłady dla uczniów szkoły, także te popularyzujące dorobek naukowy uczelni. Na pewno cenna będzie też wymiana doświadczeń między pracownikami uczelni a nauczycielami liceum, którzy mogą liczyć na wsparcie w doskonaleniu zawodowym i podnoszeniu kwalifikacji




 W miniony wtorek drużyna z klasy Ia w składzie:  Daria Bogusz i Daniel Piernikarski – uczestniczyła w finale II Konkursu Negocjacyjnego „Proszę mi nie przerywać”, organizowanego przez Fundację Europe Direct w Katowicach. Finał Konkursu, do którego awansowało 10 najlepszych drużyn z województwa śląskiego odbył się w gościnnych murach Biblioteki Śląskiej w Katowicach. W I rundzie finału przedstawiciele szkół, ”przypisani” w drodze wcześniejszego losowania przez organizatora, do  reprezentowania krajów należących do UE, musieli przedstawić wizje zjednoczonej Europy w dobie kryzysu wg tychże krajów. W II rundzie negocjacji dyskutowali na powyższy temat, odnosząc się do przedstawionych  argumentów przeciwników. Naszej drużynie przyszło wcielić się w polityków Wielkiej Brytanii. Łatwo nie było, ale sojusz z Niemcami został zawarty. Poziom dyskusji był bardzo merytoryczny i wyrównany, a Daria i Daniel - jak prawdziwi brytyjscy politycy - przeszli przez krzyżowy ogień pytań.  W typowaniu zwycięskiej pary finału uczestniczyła też Angelika Czech. Niestety, nasi nie zajęli czołowej lokaty, ale zdobyte doświadczenia na pewno zaowocują w przyszłości. Gratulacje za odwagę !!!



  Końcem marca w Zespole Szkół w Pilicy odbyło się szkolenie   w zakresie technik interwencji dla klas o profilu mundurowym. Uczniowie mogli zapoznać się z metodami obezwładniania i kajdankowania stosowanymi w służbach mundurowych, jak również nabyć podstawowe umiejętności posługiwania się specialistycznym sprzętem. Młodzież miała również możliwość powtórzenia podstawowych elementów samoobrony, która jest nierozerwalnie związana z jakąkolwiek interwencją w sytuacjach zagrożenia.




  Jury ogłosiło wyniki   VIII Regionalnego Konkursu Drużynowego z Chemii dla szkół ponadgimnazjalnych. Nasza drużyna – Patrycja Jabcoń i Robert Rus - zajęła  37 miejsce na 301 startujących uczniów z całego województwa, co jest niewątpliwie  sukcesem. Niestety zabrakło  trochę szczęścia. Finał był w ich zasięgu, bo różnice pomiędzy poszczególnymi miejscami były niewielkie, a do  II etapu przeszło 26 drużyn. Gratulacje !




   Pielgrzymka Maturzystów Diec. Sosnowieckiej zgromadziła w czwartek, 17 marca na Jasnej Górze ok. 1,6 tys. osób. Maturzyści przyjechali z prawie wszystkich szkół ponadgimnazjalnych diecezji  sosnowskiej m.in.: z Będzina, Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, Sosnowca,Olkusza, Wolbromia, Łaz i oczywiście Pilicy.„Maturzyści zawierzają Matce Najświętszej egzamin dojrzałości, który jest wielkim wyzwaniem i takim krokiem milowym w ich zawodowej karierze, ale też osobistym życiu, i staramy się ich tak ukierunkować, by oddać Matce Najświętszej całe swoje dorosłe życie, by stała się dla nich Orędowniczką, Pośredniczką i Pocieszycielką”- powiedział ks. Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitarnej w Sosnowcu, organizator pielgrzymki.  Maturzyści wzięli udział we Mszy św. odprawionej o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Grzegorz Kaszak, biskup diec. sosnowieckiej. Obecność pilickich licealistów na pielgrzymce zaznaczyli  Katarzyna Laskowska, Aleksandra Szota i Rafa Kalamat , czytający modlitwę powszechną.
Na zakończenie Mszy św. maturzyści tradycyjnie zawierzyli się Matce Bożej.




   W dniu 6 marca 2014 r. w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej odbyła się konferencja naukowo – metodyczna pt.: „ Współczesna edukacja dla bezpieczeństwa – teoria i praktyka”. W sympozjum wzjęła udział bardzo duża liczba uczestników, m.in.: gen. bryg. Jerzy Gut, Dowódca Centrum Operacji Specjalnych, st. bryg. dr inż. Marek Chmiel, Komendant Centralnej Szkoły Państwowej Szkoły Pożarnej w Częstochowie, płk. Artur Strzeszek z Jednostki Komandosów w Lublińcu, prof. nadzw. dr hab. Artur Gruszczak z Katedry Administracji i Bezpieczeństwa Publicznego WSB. Na  konferencji nie zabrakło także przedstawicieli Kuratoriów Oświaty, dyrektorów oraz nauczycieli z kilkudziesięciu szkół z całej Polski. Nie zabrakło także reprezentacji naszej szkoły. Celem spotkania było zaprezentowanie nowatorskich metod i instrumentów, których celem jest uatrakcyjnienie zajęć związanych z przedmiotem edukacja dla bezpieczeństwa oraz zwiększeniu praktyczności tych zajęć. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy praktyczne, m.in.: jak reagować w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia ludzkiego (atak terrorystyczny na budynek szkolny) czy jak postępować z uczniem „trudnym do opanowania”. Poruszane były również zagadnienia z zakresu cyberprzestępczości, neurodydaktyki, pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia oraz technologiami multimedialnymi stosowanymi w metodyce edukacji dla bezpieczeństwa.

 


    W dniu 27.02.2014r uczniowie klas mundurowych mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności na strzelnicy bojowej w Tarnowskich Górach. Prowadzący zajęcia instruktorzy Tomasz Góra i Damian Motylewski poprzedzili zajęcia krótkim wstępem na temat budowy i bezpiecznego obchodzenia się z bronią oraz zapoznali wszystkich uczestników szkolenia z regulaminem obowiązującym na strzelnicy. Trenowaliśmy strzelanie z broni krótkiej i długiej, testowaliśmy karabin Colt M16 i pistolet Colt 1911. Większość uczniów wykazała sie talentem stzreleckim, potwierdzając tym samym predyspozycje do wykonywania w przyszłości zawodu żołnierza bądź policjanta. Największą atrakcją była możliwość strzelania ze strzelby gładkolufowej Marverick oraz pistoletu Glock 17, które sa na wyposażeniu policji. Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu j już nie mogą doczekać się kolejnego szkolenia.



  27 lutego uczniowie klas mundurowych odwiedzili 34 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu. Celem wyjazdu było przybliżenie młodzieży specyfiki pracy żołnierza oraz towarzyszących temu zawodowi emocji. U bram jednostki powitał nas st.chor.sztab. Piotr Pasternak, oficer sekcji wychowawczej, z którym udaliśmy się w pierwszej kolejności do Sali Tradycji. Na miejscu wysłuchaliśmy wykładu pana Piotra na temat historii i tradycji śląskiego dywizjonu oraz tego, jak wygląda w praktyce służba w jednostce. W czasie wolnym mogliśmy podziwiać osiągnięcia jednostki (dyplomy, certyfikaty i odznaczenia) oraz zgromadzone akcesoria wojskowe. W dalszej części zwiedzania dużym zainteresowaniem młodzieży cieszył się sprzęt przeciwlotniczy wystawiony na terenie koszar. Uczestnicy wycieczki mogli dowiedzieć się wielu praktycznych informacji na temat budowy oraz przeznaczenia tak specjalistycznego wyposażenia wojskowego. Wszyscy wrócili z wycieczki bardzo podekscytowani oraz bogatsi o nową wiedzę. Na pewno wrócimy ponownie. 

     


  W poniedziałkowy poranek -24 lutego -  uczniowie z klas Ia, IIa i IIIa, na zaproszenie  Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilicy - Pani Anny Kowalskiej, zwiedzali wystawę poświęconą historii miasta Pilica, które w tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia odzyskania praw miejskich. Twórcą wystawy jest  Pan Aleksander Kot, sekretarz Towarzystwa Jurajskiego, organizator cyklicznych „Spotkań z historią”, odbywających się w Bibliotece, a dotyczących różnych epizodów z historii Pilicy.                              
Uczniowie oprócz zwiedzania wystawy, mieli możliwość wysłuchania niezwykle interesującego wykładu wygłoszonego przez jej autora, poświęconego ponad 600-letniej historii Pilicy jako miasta. Pan Aleksander Kot  od lat prowadzi stronę internetową dotyczącą Pilicy, która jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o naszych okolicach. I choć nie jest rodowitym piliczaninem, to z całą pewnością wie więcej na temat naszego miasta niż jego rdzenni mieszkańcy. Jego pasja jest godna podziwu. Zapraszamy do odwiedzenia strony    www.jura-pilica.com. Na koniec Pan Kot zaprosił młodzież na kolejne „Spotkania z historią”, tym razem poświęcone historii pilickiego sportu i sportowcom stąd się wywodzącym. Miejmy nadzieje, że po takim zaproszeniu i przy takim temacie nie zabraknie naszych przedstawicieli .




  21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień  Języka Ojczystego. Z tej okazji uczennice klasy Ia: Adrianna Kołodziejczyk, Ewelina Radosz , Anna Mach i Anna Fendler przygotowały krótki projekt dotyczący kultury języka i najczęstszych błędów językowych, jakie popełnia młodzież. Jego realizacja miała miejsce na godzinach wychowawczych : uczniowie rozwiązywali testy językowe, a później wspólnie analizowali wybrane odpowiedzi. Liderka zespołu - Ania Fendler przekazała uczniom dużo ciekawostek dotyczących poprawnej polszczyzny. Wszyscy świetnie się bawili w myśl oświeceniowej zasady „uczyć-bawiąc” i doszli do wniosku, że ta lekcja – trochę inna - bardzo im się podobała i wynieśli z niej wiele cennych informacji, które mogą wykorzystać na co dzień.    




  Dzięki uprzejmości dyrektora Gimnazjum - pana Leszka Soboty - licealiści mogli zobaczyć występ ukraińskiego zespołu ” Zbrucz” z Tarnopola. Zebrani na auli z niekłamanym zachwytem oglądali tańce ukraińskie, gruzińskie i cygańskie. Szczególne  zainteresowanie wywołał - zwłaszcza wśród licealistek  -  występ przystojnego wokalisty Pawła. Nie mniejszy aplauz wywołały dwie młode dziewczyny śpiewające ukraińskie pieśni ludowe i grające na bandurach. Występ miał szczególny charakter ze względu na aktualną sytuację polityczną na Ukrainie, zwłaszcza, że niektórzy członkowie zespołu byli w Kijowie - na Majdanie i widzieli tragedię protestujących. Obecnie zespół przebywa i koncertuje   w Polsce, ale sercem jest w swojej ojczyźnie.
    



  21 lutego 2014 roku minęło 20 lat od momentu ponownego uzyskania praw miejskich przez Pilicę. Z tej okazji Burmistrz Miasta i Gminy Pilica zwołał uroczystą sesję, na której gościlismy także i my.
    Powstanie naszego miasteczka wiąże się ze średniowieczem. Wtedy to, w 1393 roku, Otton z Pilczy dokonał lokacji miasta  na prawie magdeburskim. Dzieła tego dokończyła jego żona Jadwiga oraz córka, Elżbieta z Pilczy, późniejsza żona króla Polski, Władysława Jagiełły. Dzisiaj jest ona patronką naszego liceum. Zostaliśmy poproszeni o przybliżenie historii związku Elżbiety i króla Władysława. Młodzież pilickiego liceum przedstawiła kilka scen z życia Królowej Elżbiety z Pilczy. Spektakl przeniósł zebranych na sesji gości w czasy sredniowiecza. Być może duch Królowej także był obecny na tej niezwykłej sesji? W galerii kilka zdjęć z przedstawienia "Królowa Elżbieta z Pilczy".     




  W tegoroczne Walentynki uczennice  klasy Ia uczestniczące w programie "Poczytaj mi, przyjacielu" odwiedziły pobliskie przedszkole. Święto zakochanych zobowiązuje i oczywiście rozmawiały z przedszkolakami  na temat miłości i przyjaźni. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na ten temat. Okazało się, że potrafią podać wiele przykładów tych uczuć  ze znanych im bajek. Za prawidłowe odpowiedzi na zagadki otrzymały słodkie nagrody. Następnie  z pomocą naszych koleżanek wykonały piękne czerwone serduszka- specjalnie dla rodziców- jako wyraz ich miłości do nich. Tego dnia wszyscy byli dla siebie szczególnie mili i przyjaźni.                    
 


  Czy wiesz, co to jest kwas Levisa? Które z wymienionych mydeł ma najlepsze właściwości: magnezowe, potasowe, barowe? Na te i inne pytania musieli udzielić odpowiedzi reprezentanci naszego liceum- Patrycja Jabcoń i Robert Rus-uczestnicy VIII Regionalnego Konkursu Drużynowego z Chemii. Konkurs został zorganizowany przez Pracownię Biologiczno-Chemiczną Pałacu Młodzieży w Katowicach 14 lutego. Mamy nadzieję, że św. Walenty przyniósł im szczęście i znajdą się w II etapie.



    11 lutego klasy mundurowe miały okazję posłuchać wykładu kpt. Jacka Łukasika, który jest oficerem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Będzinie. W ciągu godziny spędzonej na auli, kandydaci do służby wojskowej dowiedzieli się wielu cennych informacji. Jak dostać się do szkoły oficerskiej? Jakie są przyszłe ścieżki kariery? Jakie kierunki można studiować. Była to cenna lekcja którą na pewno wielu uczniów klas mundurowych zapamięta na długo.
                                            Być może kiedyś sami zostaną zawodowymi żołnierzami.



    Dnia 6.02.2014r. ogłoszone zostały wyniki 20 edycji konkursu matematycznego OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES.PLUS – MATEMATYKA.PLUS. W konkursie wzięło udział 25 uczniów naszej szkoły. Laureatką IV stopnia została uczennica klasy III A Milena Markiewicz. Dla tegorocznej maturzystki jest to bardzo dobra prognoza przed czekającą ją maturą. BRAWO!




  Nasz reprezentant Robert Rus z IIa  jako jedyny z powiatu zawierciańskiego zakwalifikował się do wojewódzkiego etapu Olimpiady Geograficznej. Finał wojewódzki odbywał się w sobotę i niedzielę 8-9. 02.2014r. W pierwszym dniu ponad 120 uczestników zmagało się z arcytrudnymi  testami. Do kolejnej części zmagań zakwalifikowano 29 osób w tym nasz reprezentant. W niedzielę olimpijczycy odpowiadali na pytania quizu i prezentowali własną pracę badawczą . Do awansu na szczebel centralny zabrakło bardzo niewiele. Może w przyszłym roku?



  Jak bezpiecznie korzystać z internetu? Czy ściąganie muzyki z sieci jest legalne? Co grozi za korzystanie z „pirackiego” oprogramowania? Jak uniknąć niebezpieczeństw związanych z bankowością elektroniczną?
Na te i inne pytania uczniów i grona pedagogicznego naszego liceum odpowiadał dr Krystian Mączka, wykładowca akademicki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej w ramach wykładu pt. „Zagrożenia teleinformatyczne w życiu codziennym”. Spotkanie było elementem cyklu „Akademia WSB”, który uczelnia od kilku lat realizuje w szkołach ponadgimnazjalnych.
 - Wraz z rozwojem technologii wzrosło zainteresowanie wykorzystaniem rozwiązań teleinformatycznych do celów przestępczych. Nadużycia komputerowe wymierzone są najczęściej w poufność informacji, transakcje internetowe czy też tożsamość użytkownika. Te zagrożenia mogą dotknąć każdego użytkownika sieci – tłumaczył uczniom wykładowca, dodając: - Najważniejsza jest świadomość niebezpieczeństwa na jakie jesteśmy narażeni. Istotna jest także wiedza o mechanizmach jego realizacji, która pozwala na użytkowanie narzędzi informatycznych bez obawy, iż zostaną one użyte  przeciwko ich nam – podkreślała dr Mączka.
Spotkanie z ekspertem WSB zgromadziło na sali gimnastycznej pilickiej szkoły uczniów wszystkich klas. Oprócz wykładu przedstawiciele Uczelni zaprezentowali kierunki (m.in. Logistyka i Bezpieczeństwo narodowe) i możliwości związane ze studiami w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Uczniowie ZS nr 1 zostali zaproszeni do uczestnictwa w Ogólnopolskim Turnieju Klas Mundurowych, który w dn. 9-11 kwietnia br. odbędzie się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.



  Mroźny wieczór, gwiaździste niebo i wspaniałe, szampańskie humory. To wszystko wspomnienia studniówki, która odbyła się 18 stycznia w gościnnych murach Domu Kultury w Pilicy.
Wszyscy bawili się do białego rana, stoły uginały się od pysznego jedzenia a na parkiecie wirowały bajecznie kolorowe pary. Teraz już tylko wystarczy przygotować się do matury. Oby egzaminy poszły naszym maturzystom równie śpiewająco.




  Siedemnastego grudnia 2013 roku w Zawierciu odbył się etap rejonowy Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowego Stylu Życia PCK. Naszą szkołę reprezentował Robert Rus, uczeń II klasy liceum, który został wyłoniony podczas eliminacji szkolnych. W etapie rejonowym brały udział wszystkie szkoły ponadgimnazjalne powiatu zawierciańskiego. Robert zajął zaszczytne II miejsce.  Stopień trudności był bardzo wysoki – tym większe brawa dla Roberta!!!

 


  Grudzień jest miesiącem, w którym szczególnie poświęcamy swe myśli i działania ludziom zarażonym wirusem HIV i chorym na AIDS. Z tej okazji we wtorek 10.12.2013r. w Liceum Ogólnokształcącym w Pilicy, jak co roku, odbyło się przedstawienie  związane ze światowym dniem walki z AIDS. Młodzież ze szkolnego koła PCK wraz z opiekunem – pedagog szkolną, przygotowała krótkie wystąpienie pod tytułem „Strach nie chroni – nienawiść nie leczy”. Oprócz przedstawienia, licealiści odczytali też listy – wspomnienia nosicieli wirusa HIV i chorych na AIDS. Kolejnym punktem scenariusza była recytacja wierszy autorstwa osób bezpośrednio dotkniętych problemem.  Wzruszające listy i wyznania osób, które zetknęły się z tym ogromnym problemem, z pewnością poruszyły umysł i serce każdego z obecnych słuchaczy. Akademię podsumowała wykładem Dyrektor mgr Anna Woźniczko. Wykład dotyczył biologicznego aspektu HIV/AIDS. Na zakończenie młodzież wysłuchała  utworu Stanisława Soyki „Tolerancja”.



  W dn. 4.12.2013r. w Zespole Szkół w Pilicy odbył się Wojewódzki Turniej Piłki Siatkowej w kategorii chłopców klas mundurowych liceum. W rozgrywkach wzięły udział cztery drużyny z Wojkowic, Łaz, Sosnowca i Pilicy. Zawody rozpoczął mecz gospodarzy z Łazami, w którym zwycięstwo odnieśli nasi chłopcy. W następnym meczu zmierzyły się drużyny zmierzyły się drużyny z Sosnowca i Wojkowic. Szczęście dopisało zespołowi z Wojkowic. Mecz o trzecie miejsce wygrała drużyna z Łaz. W finale Piliczanie walczyli z siatkarzami z Wojkowic. Początki pierwszego seta były niepokojące ale po przerwie i motywacjach trenera Pilica triumfowała. Dyrektor szkoły p. Anna Woźniczko oraz przewodniczący Rady Powiatu p. Adam Rozlach wręczyli puchary i złożyli gratulacje kapitanom drużyn. D. Ptak



  29 listopada w Częstochowie najzdolniejsi uczniowie z województwa śląskiego odebrali Stypendium Prezesa Rady Ministrów z rąk samego Śląskiego Kuratora Oświaty Stanisława Fabera oraz wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka . Wśród nich znalazła się uczennica klasy 3a Roksana Żyła. Uzyskała ona w ubiegłym roku szkolnym najwyższą średnią ocen w całej szkole. Uczniowie z powiatu zawierciańskiego otrzymali także nagrody ufundowane przez Radę Powiatu. Nie zabrakło również podziękowań dla rodziców. Roksanie gratulujemy !!!



  5 grudnia reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w debacie zorganizowanej przez sąsiadujące  Gimnazjum nr 1, która dotyczyła bezpieczeństwa w sieci, w życiu codziennym i na terenie gminy. Na spotkanie przybyli przedstawiciele władz policji z Zawiercia i członkowie Rady Miasta i Gminy Pilica. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań na interesujące ich tematy. Pytania zadawane przez naszą Anię  z IIIa niekiedy wprawiały ich w zakłopotanie, ale próbowali udzielać merytorycznych odpowiedzi. Miejmy nadzieję, że wnioski wyciągnięte na koniec będą podstawą działań dla wszystkich stron: władz, uczniów, rodziców  i całej społeczności.
 


  Już po raz drugi  28 listopada uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z zawiłościami polskiej ortografii podczas Konkursu Ortograficznego „Eurodyktando”, organizowanego przez Wydział Europejski Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach pod patronatem prof. Jerzego Buzka. W konkursie wzięło udział 150 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z woj. śląskiego, którzy są odbiorcami projektów konkursowych dofinansowanych z EFS.  Dziewięcioro odważnych uczniów z kl. Ia zasiadło w ławach Sali Sejmowej Urzędu Marszałkowskiego, a pozostali obserwowali piszących z balkonu. Z trudnym tekstem dyktanda mierzyli się w tym roku 
Niestety, nikt z naszej szkoły, mimo wysiłku włożonego w przygotowanie się do testu znajomości zasad ortograficznych, nie zmieścił się w pierwszej wyróżnionej trzynastce. Nie było też osoby, która napisała go bezbłędnie.  Ale wszystko przed nami i na pewno spróbujemy za rok!!!



  Wpisując się w czas listopadowej refleksji i zadumy, nasza społeczność nauczycielska i uczniowska Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Elżbiety z Pilczy, miała możliwość uczestniczenia w montażu  słowno  - muzycznym, poświęconym pamięci tych, co odeszli. Uczestnicy przedstawienia mogli m.in. zapoznać się z wierszami i utworami, które opowiadały nie tylko o śmierci, przemijaniu i odchodzeniu, lecz także z treściami, które umacniały w przekonaniu, że nasze życie mimo, iż się zmienia, to jednak się nie kończy. Zasłuchani w refleksyjną poezję zarówno nauczyciele jak i uczniowie mieli możliwość dostrzec bardzo wymowny gest w trakcie inscenizacji. Recytujący kończąc wiersz, uroczyście zdmuchiwali płonący znicz. Miało to symbolizować owych umarłych, którzy przeszli już przez bramę śmierci do nowego życia.




  Od 12 listopada mamy zaszczyt gościć w murach naszej szkoły nauczycieli i uczniów z zaprzyjaźnionych szkół europejskich, które wspólnie z Liceum im. Królowej Elżbiety z Pilczy biorą udział w międzynarodowym projekcie Comenius.
Pierwsi przylecieli do Balic delegaci z Turcji. Późnym wieczorem wylądowali w podkrakowskich Balicach, gdzie zaskoczyła ich niska temperatura. Cóż, kiedy opuszczali Turcję, termometry pokazywały 28 stopni, a w Krakowie było ledwie 4 stopnie powyżej zera.
Na szczęście po przyjeździe do Pilicy już oczekiwano ich i przyjęto gorąco i entuzjastycznie.
Kolejne grupy z Niemiec, Francji ,  Bułgarii Włoch  i Rumunii dołączyły już następnego dnia i w środę przywitani chlebem i solą przez panią dyrektor Annę Woźniczko zostali przyjęci w naszej szkole. Blisko czterdziestoosobowa grupa ludzi wmieszała się w szeregi uczniów liceum, żeby wspólnie rozmawiać o swoich wrażeniach z udziału w tym ciekawym i pożytecznym projekcie, jakim jest Comenius. W tym dniu goście zwiedzali Kościół Farny, pałac, rynek, klasztor o.o. Reformatów, a potem udali się do swoich gospodarzy i hotelu na odpoczynek. Kolejny dzień, czwartek,  odbywał się pod hasłem historii. Rankiem wyjechano do muzeum w Oświęcimiu, gdzie wraz z przewodnikiem młodzi ludzie i ich opiekunowie zwiedzali teren hitlerowskiego obozu koncentracyjnego. W piątek w liceum odbyło się spotkanie na auli, podczas którego uczniowie zaprezentowali swoim gościom przedstawienie, (w wersji anglojęzycznej), którego treść przybliżyła dzieje naszej patronki, królowej Elżbiety z Pilczy.
    Potem goście udali się do Zawiercia, gdzie zwiedzano hutę szkła, następnie zamek w Ogrodzieńcu, a potem pojechali na Smoleń, gdzie u stóp starego zamczyska zapłonęło ognisko i zjedzono wspólnie przygotowane prażonki. Sobota to dzień, w którym odwiedzono  kolejne ciekawe miejsca - kopalnię soli w Wieliczce oraz klasztor w Tyńcu.



  Kolejna już grupa uczniów naszego liceum zwiedzała Europę. Tym razem Paryż. Wrażenia podobno niesamowite, nowi znajomi, przyjaźnie i mnóstwo zdjęć. Zabytki Paryża, przynajmniej te najważniejsze - obejrzane. Teraz czekamy na rewizytę innych grup Comeniusa. Goście przylatują do nas już 11 listopada. Czekamy.





   17 października 2013r. w Katowicach odbyła się Gra miejska       „ Kapitał to TY !”, w ramach projektu „ Lekcji o Europejskim Fundusz  u Społecznym” ,w którym uczestniczy klasa  IA Daria, Martyna, Daniel, Karol i Krzysztof pod opieką p. Anny Jastrząb również brali udział w zabawie i mimo iż nie stanęli oni na podium - zajęli tak nielubiane 4 miejsce -  świetnie się bawili. Uczestnicy Gry w ciągu maks. 5 godzin musieli pokonać odcinek 7 km. Zwiedzili -  oczywiście w przenośni - Belgię, Wielką Brytanię, Luksemburg, Szwecję, Francję, Grecję, Czechy, Austrię i Danię. Przygotowane dla nich zadania były tak różnorodne jak projekty dofinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. W każdym z punktów gracze musieli podjąć wyzwanie i sprawdzić się w niebanalnych rolach. Mimo najprzeróżniejszych zadań ekipie z naszej szkoły najbardziej podobało się wyzwanie, jakie czekało na nich w Radiu Katowice. Dusze artystyczne poszły w ruch ! Cudownie ułożone sprawozdanie i zaśpiewana przez Darię piosenka, podbiły serce spikerki Polskiego Radia Katowice.
 


   W dniu 11 października 2013 na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji w Będzinie odbyła się III edycja Wojewódzkiego Turnieju dla Szkół Ponadgimnazjalnych z Klasami Mundurowymi „Gram i kulturalnie kibicuję”. Organizatorem imprezy obok Urzędu Miasta Będzina oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach była Komenda Powiatowa Policji w Będzinie. W turnieju wzięła udział młodzież ze szkół z Myszkowa, Katowic, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Wojkowic, Pilicy oraz Pszczyny. Ta ostatnia zaprezentowała zadziwiająco wysoki poziom gry w piłkę nożną. Obok rozgrywek sportowych, organizatorzy przygotowali szereg  innych konkurencji. Młodzież miała możliwość rywalizowania ze sobą z zakresu prawa ruchu drogowego, technik kryminalistycznych, pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wiedzy dotyczącej zabezpieczania imprez masowych. W tej ostatniej dziedzinie nasza szkoła zajęła wysokie II miejsce. Wśród gości honorowych nie zabrakło takich osobistości jak Śląski Komendant Wojewódzki Policji, Wojewoda Śląski czy Komendant Szkoły Policji w Katowicach.



    W dniu 3 października 2013 roku w miejscowości Hutki – Kanki odbyły się Mistrzostwa Policji w X Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi. Organizatorem imprezy była Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach oraz Urząd Miasta i Gminy Łazy. W zawodach wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych z całej Polski oraz młodzież z klas o profilu wojskowym i policyjnym. Zawodnicy mieli do przebycia trasę  o długości 3,85 km (jedna pętla) zlokalizowaną przy campingu im. sierż. Grzegorza Załogi. Młodzicy oraz kobiety pokonywali jedną pętlę, natomiast mężczyźni dwie ( 7,7 km). Naszą szkołę reprezentowali trzej uczniowie w składzie: Michał Będkowski, Konrad  Rola i Bartosz  Szwaja. Zajęli kolejno 15, 16  i  25 miejsce na 116 startujących osób.   Dla wszystkich uczestników biegu przygotowane były pamiątkowe upominki.




   25 września klasa Ia uczestniczyła-wraz z opiekunami p. Iwoną Kuraś i p. Anną Jastrząb-w warsztatach rozpoczynających  kolejną edycję „Lekcji o Europejskim Funduszu Społecznym” . Przedsięwzięcie organizowane jest przez Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i realizowane jest we współpracy z Fundacją na Rzecz Wspierania Edukacji i Rozwoju Samorządności wśród Młodzieży VIRIBUSUNITIS. Pierwsze zajęcia  stanowiły wstęp do tematyki Unii Europejskiej i Funduszy Europejskich. Uczniowie zapoznali się z genezą integracji europejskiej oraz wielowymiarowym procesem rozszerzania Unii. Dowiedzieli się, według jakich zasad wydawane są pieniądze z unijnego budżetu ,  kto może je otrzymać i co jest  istotą Europejskiego Funduszu Społecznego jako narzędzia inwestowania w człowieka i rozwijania jego potencjału. W kolejnym etapie, wszystkie klasy biorące udział w warsztatach, zmierzą się w konkursie „EUROWYZWANIE”. Zadaniem klas będzie przesłanie opisu opracowanego projektu w formie prezentacji multimedialnej. Na dobry początek wszyscy uczestnicy projektu otrzymali atrakcyjne  upominki, a 17 października 5-osobowa reprezentacja rusza na podbój Katowic, bowiem będzie uczestniczyła tzw. grze miejskiej.




    Jesień to czas tradycyjnych manewrów klas mundurowych. Tym razem zajęcia odbywały się w Poniku, gdzie wśród zapachu igliwia i śpiewu ptaków uczniowie klas I, II i III nabywali kolejnych przydatnych umiejętności i hartu ducha. Łatwo nie było. Pogoda nie rozpieszczała obozowiczów. Deszcz padał nader często, a wymagajacy instruktorzy prosili o rozpalenie ogniska, zbudowanie szałasów w lesie, noszy z ...patyków i łyka, przetransportowanie „rannego” lub przeprawienie się przez zimne  ( brrrr! )  jeziorko na tratwie - też z patyków. W nocy alarmy i poszukiwanie „uprowadzonej”, po ciemku, z mapą i kompasem. Słowem -  rozrywki godne Beara Grylls'a. Na deser nocleg w jaskini pełnej nietoperzy. Nikt nie narzekał. Wszyscy wrócili cali i zdrowi.



 Wrzesień to dobry miesiąc na ..początek roku i wycieczki. Klasa I b postanowiła wykorzystać ostatnie promienie słońca i odkryć uroki Jury. W pięknej scenerii Jurajskiego Parku odbył sie pieszy rajd. Zakończenie jak zwykle kulinarne - kiełbaski i ognisko. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że mieszkamy w pięknej okolicy. Wróciliśmy w dobrych humorach, pełni zapału do pracy. Teraz można zacząć rok szkolny. Zdjęcia do podziwiania w galerii. Zapraszamy.



 Nowy rok szkolny rozpoczety! Wrzesień przywitał nas słońcem i prawie wiosenną pogodą. Wykorzystalismy to na poligonie i licznych pieszych wycieczkach po Jurze. Mamy także nadzieję, że będzie to rok wytężonej pracy i wielu sukcesów. Tego życzy wszystkim uczniom redakcja strony. Wszystkiego najlepszego i...do wakacji!