Kolejny już raz młodzież klas mundurowych wyjechała na poligon do lasów w Kostkowicach. Od wtorku do soboty  zmagali się z upałem, komarami i własnymi słabościami. Te ostatnie na szczęście pokonali z powodzeniem. Tym razem poprzeczka trudności była ustawiona nieco wyżej, ale wszystkie przeszkody pokonywano z wielkim zaangażowaniem. Kolejne dni były wypełnione musztrą, długimi marszami w terenie, ćwiczeniami z zakresu samoobrony oraz ulubionymi przez niektórych nocnymi alarmami. I choć niektórzy twierdzą, że „zupa była za słona”, to i tak stwierdzili - za rok też jedziemy! było super!  Opiekę nad przyszłymi kadrami mundurowymi Rzeczypospolitej sprawowali jak zwykle doświadczeni wojskowi, na czele z majorem Hasiakiem oraz wychowawcy i nauczyciele przedmiotów ogólnych, którzy (o Nieustraszeni !!!) zamieszkali w kempingu, a ten, jak niesie wieść gminna opanowany został przez wojownicze plemiona myszy i ośmionogich stworów wszelakiej maści. Następny poligon już w przyszłym roku szkolnym, a tymczasem nadchodzą wakacje!


  Dnia 1 czerwca 2010r. z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas pierwszych brali udział w lekcji przedmiotowej z przysposobienia obronnego przebiegającej w niezwykle atrakcyjnej formie. Do Biskupic, gdzie miały odbywać się zajęcia, wyruszyliśmy pieszo spod szkoły o godzinie 9.00. Po drodze uczniowie zapamiętywali i rozpoznawali trasę, krajobraz i drzewa. Na miejscu młodzież „mundurowa” pod kierownictwem pana ppłk Marka Zięby uczestniczyła w paintballu i miała okazje spróbować swoich sił w kierowaniu quadami. Pozostali uczniowie,  korzystając z uroków przyrody, brali udział w grach sportowych. Dodatkową atrakcją było wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku. Do szkoły wróciliśmy lekko zmęczeni ale bardzo zadowoleni.


  28 maja, uczniowie klasy II uczestniczyli w VI Rajdzie Szkół Ponadgimnazjalnych – Jura 2000. Był to rajd pieszy, którego trasa wiodła z Pilicy, przez Kocikową do Podzamcza. Uczestnicy byli prowadzeni przez profesjonalnego przewodnika szlakami turystycznymi: czerwonym ("Orlich Gniazd") i niebieskim ("Warowni Jurajskich"). Wszyscy uczniowie zostali podzieleni na dwuosobowe zespoły. Każdy z zespołów miała odnaleźć na trasie "dzikie" wysypiska śmieci i odpowiednio je udokumentować. Polegało  to  na:  naniesieniu  miejsca  wysypiska  na  mapę, zrobieniu zdjęć i  krótkiego  opisu. Po posiłku, drużyny z poszczególnych szkół brały udział w konkursach.


  Dnia 27 maja 2010 roku uczniowie naszej szkoły po raz piąty wzięli udział w sadzeniu drzew i krzewów na terenie wokół szkoły w ramach akcji „Posadź swoje drzewko”. Akcję prowadzi Fundacja Ekologiczna „Silesia” przy pomocy finansowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Celem akcji jest zagospodarowanie zielonych terenów wokół szkoły. W akcji wzięli udział uczniowie klasy II LO. Posadzono 160 drzew i krzewów. Tradycyjnie, jak co roku członkowie Samorządu Uczniowskiego posadzili swoje drzewko. Dzięki akcji znacznie poprawi się estetyka terenu wokół szkoły. Wspólne sadzenie i opieka nad roślinami integruje młodzież, a także  kształtuje  świadomość  ekologiczną  i  poczucie odpowiedzialności  za posadzone drzewa
i krzewy.    


  Uczeń klasy III b - Adam Dudkiewicz - został laureatem XVI Ogólnopolskiego Konkursu " Fizyka a ekologia " organizowanego przez Pałac Młodzieży w Katowicach przy współpracy z Instytutem Fizyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Praca Adama na temat "Rola ozonu w atmosferze, dziura ozonowa" została bardzo wysoko oceniona przez jury, w skład którego wchodzili pracownicy naukowi Politechniki Śląskiej. Otrzymał dyplom laureata i nagrodę rzeczową - aparat fotograficzny. Swoją pracę zaprezentował w formie multimedialnej  29 maja 2010  roku  w  Pałacu Młodzieży  w  Katowicach. Opiekunem ucznia była
p. mgr Danuta Słodowa. Gratulacje !!!


   Kolejny już raz klasy mundurowe wyruszyły na szlak bojowy. Tym razem byliśmy z wizytą w Dywizji Wojsk Rakietowych w Oświęcimiu. Humory dopisywały, pogoda na szczęście też.
Każdy mógł zaspokoić swoją ciekawość oglądając, zadając pytania a nawet strzelając z broni (prawdziwej oczywiście!), co utrwaliliśmy na naszych zdjęciach. Oprócz wizyty w jednostce odwiedziliśmy też muzeum oświęcimskie. Spacer po obozie wraz z przewodniczką okazał się dla niektórych pierwszym spotkaniem z tą trudną historią.  Uczestnicy wycieczki stwierdzili, że była im ona bardzo potrzebna. Na pewno łatwiej będzie teraz zrozumieć niejedno na języku polskim czy historii.    


  Jak każe piękna, patriotyczna tradycja,  trzeciego maja świętowaliśmy uchwalenie Konstytucji 3 maja. Mieszkańcy naszego miasta, władze gminy i powiatu  rozpoczęli uroczystości udziałem w mszy świętej, która odbyła się w klasztorze ojców franciszkanów. Potem przemaszerowano na pilicki rynek, gdzie przy dźwięku werbli i akompaniamencie orkiestry dętej złożono wiązanki kwiatów w znanym piliczanom miejscu - obelisku upamiętniającym ofiary wojny i okupacji. 
Nasza młodzież z klas mundurowych pełniła honorową wartę.


  W dniu 30 kwietnia 2010 roku w Zespole Szkół w Pilicy odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas trzecich LO oraz klasy czwartej Technikum. Uroczystość zainaugurowała pani dyrektor mgr Anna Woźniczko. Trzej maturzyści z najwyższymi średnimi tj. Marlena Gumułka, Monika Rusek i Adam Dudkiewicz otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Starostę Powiatu Zawierciańskiego pana Ryszarda Macha, które wręczył Przewodniczący Rady Powiatu Zawierciańskiego pan Adam Rozlach. Z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Pilica pana Michała Otrębskiego świadectwa z wyróżnieniem odebrali uczniowie LO.                                                          ... czytaj dalej >>


   Dużym sukcesem zakończył się udział uczennic Zespołu Szkół w Pilicy w IX Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Historia i kultura Żydów polskich”. Spośród około 2 tysięcy prac nadesłanych z całej Polski, grono naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i Żydowskiego Instytutu Historycznego wybrało nieco ponad setkę.
 Autorzy zakwalifikowanych prac stali się uczestnikami ogólnopolskiego finału, który miał miejsce w dniach 24 i 25 kwietnia. W tym elitarnym gronie znalazły się dwie nasze uczennice: Justyna Wojtylas z klasy Ia za pracę „Eksterminacja Żydów wolbromskich w latach 1939 – 1945” i Monika Gorgoń za pracę „Czas zaklęty w macewach”.             ... czytaj dalej >>


18 marca  w naszej szkole z okazji DNIA OTWARTEGO gościliśmy gimnazjalistów z Pilicy, Wierbki, Żarnowca i Wolbromia. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną  dotyczącą szkoły, występy koła akrobatycznego i teatralnego. Atrakcją było spotkanie z wolontariuszami z trzech krajów: Japonii, Argentyny i Kataru , którzy przebywali w szkole w ramach projektu AISEC. Zaprezentowali oni swoje kraje- oczywiście w języku angielskim- wywołując żywiołowe reakcje uczniów. Zainteresowaniem cieszyły się stanowiska OSP i Policji, prezentujące specjalistyczny sprzęt. Gimnazjalistom  zaimponowały pokazy wyszkolenia klasy mundurowej, zwłaszcza samoobrony naszych mundurowych, którzy doskonalą swoje umiejętności na dodatkowych zajęciach.
                                                              
W tym roku w naszej szkole ruszyła liga siatkówki, mecze odbywały się pomiędzy drużynami : Pilicy, Żarnowca, Szczekocin i Łaz. W pierwszym sezonie po dwóch meczach na wyjeździe i jednym zagranym u siebie, Pilica uplasowała się na miejscu 3 , po wygranym meczu z Żarnowcem 3:0 i dwóch porażkach 0:3 i 2:3. W drugim sezonie chłopaki wzięli się ostro do pracy, i już na pierwszym meczu rewanżowym w Szczekocinach, ładnie wygrali 3:1, następne mecze zakończyły się również bez porażki 3:1 i 3:0. Po obliczeniu wyników, Szczekociny zostały zwycięzcą, nasza szkoła na miejscu 2, po nas Łazy i tabele zamyka Żarnowiec.  
                                                                   

 Nasza szkoła kolejny już raz gościła trójkę wolontariuszy z międzynarodowej organizacji AIESEC. Można powiedzieć, że jest to już nasza tradycja. Goście pochodzili z trzech bardzo egzotycznych krajów. Z Japonii przybyła  Rii  Shimizu, z Kataru Bassant Mohammed, a z Argentyny Nicolas Camauer. Młodzii wolontariusze z zapałem rozpoczęli swoja pracę . Pierwsze zajęcia, prowadzone w języku angielskim odbyły się 15 marca. Przez 5 dni tygodnia ( 14-21 marca) goście uczyli swoich nowych, polskich przyjaciół o kulturze swojego kraju, mówili o tolerancji i oczywiście pokoju, który jest wartością propagowana przez AIESEC. ... czytaj dalej...


Wychodząc   na  przeciw   sugestiom   uczniów i nauczycieli niebawem uruchomi bezprzewodowy dostęp do internetu na terenie budynku Zespoiłu Szkół w Pilicy. Każdy, kto będzie w posiadaniu urządzenia odbierajacego sygnał wifi bedzie mógł skorzystać z usługi. Jesteśmy ciekawi waszej opinii - zapraszamy do wzięcia udziału  w dyskusjii na forum w temacie WIFI .
   

     W naszej szkole spore poruszenie. Istniejemy już ponad pół wieku, a jak dotychczas nie mieliśmy patrona szkoły. Tym bardziej cieszymy się, że teraz nadszedł ten czas, aby to zmienić. Proponujemy kilka kandydatur, z którymi można zapoznać się na naszej stronie. Przeczytajcie uważnie - wybierajcie rozważnie!
patrz temat patron


AKCJA KRWIODASTWA
 19 stycznia 2010 roku, po raz kolejny w naszej szkole przeprowadzona została akcja krwiodawstwa, pilotowana już tradycyjnie przez mgr Irminę Lidwin. Krew mógł oddać każdy, kto czuł się na siłach i miał potrzebę pomocy potrzebującym. Jak co roku stanęliśmy na wysokości zadania, oddając najcenniejszy dar jaki bezinteresownie można podarować drugiemu człowiekowi.POCZYTAJ MI PRZYJACIELU     18.12.2009r. reprezentacja Zespołu Szkół w Pilicy  zajęła II miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Halowej Piłce Nożnej. W skład naszej dream team wchodzili: Adam Dudkiewicz, Paweł Tkacz, Przemysław Napieraj, Norbert Kurczek, Łukasz Paciej, Mariusz Fiutak, Michał Kalamat, Wojtek Banasik, Tomasz Gruca, Grzegorz Broczkowski, Krzysztof Zagała, Łukasz Zawada, Łukasz Domagała. Chłopców dopingowała grupa gimnastyków pod przewodnictwem  mgr Anny Cebulak. Opiekunowie drużyny:ks. mgr Marcin Olszewski i mgr Anna Cebulak


POCZYTAJ MI PRZYJACIELU  Uczniowie Zespołu Szkół  w Pilicy, podobnie jak w ubiegłym roku, czytają przedszkolakom w Pilicy, uczestnicząc w Programie
Centrum Edukacji Obywatelskiej "Poczytaj mi przyjacielu" .  W tym roku nastąpiła "zmiana warty" dosłownie i w przenośni, ponieważ dotychczasowych uczestników programu, uczniów klasy III b LO, tegorocznych maturzystów, zastąpili uczniowie m. in. z klasy mundurowej.Światowy dzień AIDS
    1 grudnia 2009 roku w związku ze Światowym Dniem AIDS  w naszej szkole odbył się apel połączony z przedstawieniem, bynajmniej nie lekceważącym problem ciągle nieuleczalnej choroby, będącej konsekwencją zakażenia organizmu wirusem HIV. Członkowie szkolnego koła PCK wraz z opiekunem, mgr Irminą Lidwin potraktowali problem poważnie, co spotkało się z chwilą zadumy i przemyśleń wśród widowni. Po apelu dyskusja przeniosła się do klas, co dobitnie świadczy o odpowiedzialności
i zaangażowaniu społecznym naszych uczniów.


    Mimo niedzieli 30 uczniów klas mundurowych zdecydowało się na wzięcie udziału  w zajęciach terenowych. Praktykowali marsz ubezpieczony, w którym główną rolę odgrywali szperacze, czyli 2 osoby obserwujące teren. Zapoznawali się z sygnalizacją, niezbędną do bezszelestnego porozumiewania się i ćwiczyli tężyznę fizyczną. Następnie wykopywano bezpieczne stanowiska obrony, tzw. okopy. Podczas tego ćwiczenia szczególnie surowo oceniano umiejętne maskowanie. Dziewczęta narzekały wprawdzie na tworzące się na dłoniach odciski, ale podołały wyzwaniu.   Pod koniec pobytu na Pustyni Błędowskiej, kontrolowana była umiejętność strzelania do celu z karabinów pneumatycznych. Aby zaliczyć to ćwiczenie uczniowie musieli wykazać się także  zdolnością  pokonywania odległości" skokami " i czołgania. Manewry zakończyły się o zmierzchu, a na strudzonych uczniów czekał ciepły poczęstunek..


  13 listopada 2009roku w ramach współpracy z Wojskową Komendą Uzupełnień w Będzinie naszą szkołę odwiedzili kapitan Adam Dudek i chorąży Jarosław Mędrek.  Na spotkaniu z młodzieżą Zespołu Szkół przybliżyli zagadnienia związane z profesjonalizacją Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej i szkolnictwa wojskowego.  Ich wystąpienie spotkało się z bardzo gorącym przyjęciem i zainteresowaniem ze strony uczniów. Liczymy na  dalszą współpracę z Wojskową Komendą Uzupełnień w Będzinie.


    Narodowe Święto Niepodległości przebiegało w Pilicy w bardzo podniosłej atmosferze. Mimo ulewnego deszczu i porywistego wiatru na płycie rynku kadeci z klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego  Zespołu Szkół w Pilicy po raz pierwszy w pięćdziesięcioletniej tradycji szkoły złożyli uroczyste ślubowanie. Wydarzenie uświetniła obecność władz Powiatu Zawierciańskiego, Urzędu Miasta i Gminy Pilica, przedstawicieli Wojska, Policji  oraz
 Straży Pożarnej. Nie zabrakło także dumnych ze swoich dzieci rodziców, nauczycieli, kombatantów i mieszkańców Gminy Pilica. Po złożonej przysiędze młodzież wraz z gośćmi i uczestnikami uroczystości udała się do kolegiaty pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, gdzie uczestniczyli we mszy za Ojczyznę. Warto dodać, że klasy mundurowe są nawiązaniem do długiej tradycji szkół rycerskich czyli korpusu kadetów, łączących w sobie naukę z noszeniem munduru, dyscypliną wojskową i wychowaniem patriotycznym.

 
Europejski Dzień Języków Obcych na stałe został wpisany do kalendarza uroczystości szkolnych.Tym razem świętowany 9 października , a więc z lekkim opóźnieniem.
Uczniowie klas trzecich przygotowali z tej okazji spektakl teatralny pod enigmatycznie brzmiącym tytułem" Zwei Mieczen Dla polniszchen Kynich". To zabawna historia posłów krzyżackich, którzy posmakowali polskich wyrobów czekoladowych firmy Wedel i " PRZEHANDLOWALI" dwa nagie miecze za " MACIUPEN NOŻYKI".Język Niemiecki został potraktowany w tej opowieści lekko i przyjemnie, czym autor chciał nas przekonać ,że nie taki diabeł straszny, ten język niemiecki.

 
W dniu 10.10.2009r. na Pustyni Błędowskiej w Chechle drużyna z naszego Liceum uczestniczyła w III Ogólnopolskim Rajdzie Ekstramalnym „Pustynna Burza – Jesień 2009r.” Młodzież na punkcie startowym otrzymała mapę i miała 2 godziny 45 minut na pokonanie trasy i  zaliczenie konkurencji.  Były to : rzut granatem, orientoring w terenie, strzelanie i przeprawa po linie nad rzeką. Nasza drużyna zajęła  IV miejsce. Opiekunowie drużyny: Anna Jastrząb i ks. Marcin Olszewski


 
Dnia 9 pażdziernika 2009 roku w naszej szkole odbyło się oficjalne przywitanie uczniów klas pierwszych. Szkolna aula od dawna nie widziała tylu uśmiechniętych twarzy – nikt nie mógł ukryć radości z pierwszego pełnoprawnego dnia spedzonego jako uczeń Zespołu Szkół w Pilicy. Gromada pierwszaków wkupiła się w łaski starszych koleżanek i kolegów niebywałym luzem i poczuciem humoru. Uczniowie klas trzecich sumiennie przygotowali się do organizacji imprezy – były zabawy, karaoke, zadania sprawnościowe a wszystko okraszone stonowaną oprawą muzyczną. W tym dniu wyjątkowo ciężko było przyjąć do wiadomości, że takie uroczystości nie są niestety codziennością i od następnego dnia trzeba zwyczajnie zabrać się do pracy i skupić się na nauce.


  Zorganizowane mistrzostwa były formą uczczenia pamięci policjanta Grzegorza Załogi, który zginął tragicznie na służbie goniąc bandytę w sierpniu 2003 roku. W tegorocznym biegu brali udział policjanci z całego kraju, strażnicy miejscy i uczniowie szkół o profilu policyjnym. W sumie 190 osób. W klasyfikacji drużynowej w kategorii wiekowej do 40 lat. Zwyciężyli zawodnicy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Katowicach. Nasi chłopcy w klasyfikacji drużynowej  w kategorii wiekowej do 19 lat wybiegali czwarte miejsce, dziewczęta piąte. Nie jest to satysfakcjonujący wynik ale liczyła się świetna zabawa i pamięć. Do biegu zagrzewali nas pani mgr Anna Cebulak i ks. mgr Marcin Olszewski.


    Klasy mundurowe rozpoczęły rok szkolny wielką przygodą na poligonie. Wśród pięknych skał i łąk jurajskiej ziemi, w Kostkowicach, spędzili tydzień pod    namiotami, które musieli własnoręcznie rozbić. Wszystko odbywało się pod fachowym i czujnym okiem opiekunów i instruktorów, oficerów Wojska Polskiego. Każdy dzień pobytu na obozie był realizowany według ściśle opracowanego planu. Począwszy od pobudki o 6 rano i porannej zaprawy (oj, nie dali pospać  śpiochom!:) , Aż do wieczornego apelu czas był wypełniony różnymi ćwiczeniami i zajęciami teoretycznymi. Uczniowie ćwiczyli podstawy musztry, orientoringu,    strzelectwa i samoobrony. Na nudę nikt nie narzekał. Odbyły się także manewry nocne, gdzie grupy uczniów musiały sprawnie i szybko spakować ekwipunek i udać się we wskazane miejsce biwakowe. Emocje były ogromne. Podobno nawet najwięksi twardziele sapali z wysiłku. Niedziela była ostatnim dniem poligonu. Kiedy wychowawcy przyjechali po młodzież okazało się, że nikt nie chciała wracać do mamy!
Cóż, w takim razie pozostaje tylko czekać do wiosny. Do następnego obozu.