koniec roku szkolnego to zawsze czas podsumowań.Tradycyjnie, w czerwcu
poddajemy ocenie całoroczną pracę i zaangażowanie, wyciągamy wnioski,
sprawdzamy czego udało się nam nauczyć. Ten rok jest jednak wyjątkowy – w marcu byliśmy zmuszeni do radykalnej zmiany uporządkowanego życia i funkcjonowania społeczności szkolnej. Nauczanie zdalne, stało się naszą nową rzeczywistością, która przyniosła nam wszystkim szereg wyzwań, ale też nowych, bardzo cennych doświadczeń. W piątek, nie spotkamy się jak zawsze na szkolnej auli, która jest naszą wspólną przestrzenią do interakcji, integracji, dzielenia się wiedzą, doświadczeniami, sukcesami, ważnymi wydarzeniami z członkami społeczności szkolnej, Rodzicami i zaproszonymi gośćmi. Wykorzystajmy nadchodzące wakacje jako czas wypoczynku, zabawy i relaksu, pamiętając o zachowaniu szczególnej ostrożności i reżimu sanitarnego, abyśmy wspólnie we wrześniu mogli zainaugurować nowy rok szkolny. Zanim udamy się na letni odpoczynek, obejrzyjmy krótki materiał video.
Harmonogram odbioru świadectw w dniu 26.06.2020r.
przez uczniów klas I i II Zespołu Szkół w Pilicy
Klasa Godzina / miejsce odbioru /Wychowawca
II B 9.30 – 10.30 / aula szkolna / p. Dariusz Jaworski
I C 10.30 – 11.30 / aula szkolna / p. Elżbieta Gawłowska
I A 11.30 – 12.30 / aula szkolna / p. Iwona Kuraś
I B 12.30 – 13.30 / aula szkolna / p. Mariusz Mendak
Przypominam o obowiązku oddania książek do biblioteki.
Anna Woźniczko
Katarzyna Jurczak
Drodzy Maturzyści !!!
Czas spędzony w murach naszego liceum dobiegł końca. Przez trzy lata zdobywaliście niezbędną wiedzę, zmagaliście się z trudami bycia uczniem, zdobywaliście coraz to nowe umiejętności. Zawieraliście też przyjaźnie, często na całe życie. Z każdym rokiem stawaliście się bardziej dorośli i doświadczeni. Czasami bywaliście niesforni, lecz my, nauczyciele cierpliwie czekaliśmy, aż będziecie gotowi naprawić błędy młodości.
Nie tak wyobrażaliśmy sobie wszyscy to pożegnanie, ale życie pisze czasami bardzo trudne scenariusze, a człowiek, także młody, musi temu podołać. Przed Wami egzaminy maturalne. Życzymy Wam z całego serca powodzenia, samych satysfakcjonujących wyników oraz spełnienia wszystkich marzeń! Niech waszym mottem w drodze do sukcesu będą piękne słowa poety i filozofa Ralpha Emersona. Oto jego recepta na sukces: ,,Śmiać się często i szczerze. Zyskać szacunek mądrych ludzi i podziw dzieci. Zasługiwać na dobrą ocenę uczciwych krytyków. Cierpliwie znosić zdradę fałszywych przyjaciół. Doceniać piękno. Znajdować w bliźnich to, co najbardziej wartościowe. Pozostawić po sobie świat nieco lepszym – czy to w postaci zdrowego dziecka lub alejki w ogródku. Mieć świadomość, że choćby jedna istota ludzka odetchnęła lżej dzięki temu, iż my istnieliśmy na tym świecie. Na tym właśnie polega sukces.
Dyrektor i grono pedagogiczne Liceum w Pilicy
Drodzy Koledzy i Koleżanki!
Do końca mieliśmy nadzieję, że uda nam się z Wami pożegnać tak, jak na to zasługujecie, lecz niestety nie jest to możliwe. Nie pozostaje nam nic innego jak podziękować Wam za wspólnie spędzone 3 lata. Poniżej krótki filmik, a w nim kilka wspomnień :)
Uczniowie klas drugich
Odbiór świadectw ukończenia liceum odbędzie się:
- 19 maja 2020r. wtorek - klasa III a ( od godz. 8.00)
- 20 maja 2020r. środa - klasa III b ( od godz. 8.00)
zgodnie z przygotowanym i przesłanym przez wychowawców harmonogramem.
Zaledwie 3 lata temu, w listopadzie 2017r., w radosnej atmosferze obchodziliśmy 600- lecie koronacji naszej patronki - królowej Elżbiety z Pilczy. Oprócz uroczystej akademii zorganizowaliśmy wtedy trzydniową wycieczkę „Śladami Królowej Elżbiety” oraz uroczstą mszę w intencji naszej patronki, w kaplicy mansjonarskiej katedry na Wawelu – miejscu wiecznego spoczynku królowej. Jakże inna dzisiaj rocznica i inna atmosfera. 600- lecie śmierci królowej Elżbiety przypada w okresie związanej z pandemią izolacji, w trakcie której nie możemy wspólnie, tradycyjnie, w naszej szkolnej auli, upamiętnić wybitnej piliczanki. Ale możemy, przy tej okazji, przypomnieć jej zasługi dla miasta Pilica oraz dla rozwoju szkolnictwa. Elżbieta stała się współzałożycielką miasta, kończąc rozpoczęte przez swoją matkę Jadwigę dzieło jego lokacji. Była dobrodziejka kościoła, kończąc budowę kościoła parafialnego w Pilicy pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela.Przy nowej parafii założyła kolegium pięciu kapelanów, w celu „wzmocnienia życia religijnego duchowieństwa i ludu”. Stanowiska te obsadzał rektor Akademii Krakowskiej w porozumieniu z pilickim proboszczem, Została królową, rozsławiając miejscowość, z której pochodziła - przecież do dzisiaj mówimy o niej – „królowa Elżbieta z Pilczy”, Zapoczątkowała oświatę w Pilicy zakładając, na mocy wydanego w 1410r. dokumentu, szkołę parafialną w Pilicy. Jej rektorem mógł zostać jedynie absolwent krakowskiej uczelni. O dobrym poziomie tej szkoły świadczy fakt, że zaledwie kilka lat po założeniu, jej pierwsi absolwenci stali się studentami Akademii Krakowskiej. Szkoła ta stała się poprzedniczką późniejszych pilickich szkół, również naszego liceum – przecież i ono przygotowuje do studiów wyższych.
Dariusz Jaworski
„Osobiście, choć za pośrednictwem wirtualnej wiadomości chcemy Państwa oraz wszystkich uczniów jeszcze raz zaprosić na jutrzejszą Galę Online, która będzie trwała około 60 minut i rozpocznie się o godzinie 10.00, 17 kwietnia. Gala wyświetlana będzie na naszym kanale na platformie YouTube
https://www.youtube.com/channel/UCDkIqGULaT2KskBde2YlUjw
Będzie możliwość także odtworzenia jej w późniejszym terminie.
Nagrody oraz wszystkie upominki dla uczniów oraz dla Państwa prześlemy do szkół tak szybko jak tylko placówki zostaną otwarte”
Zamieszczamy również link do krótkiego filmiku zapowiadający to wydarzenie.
https://youtu.be/tF_KZyjQCyw
roku Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych obchodzi 8 - lecie istnienia. 31 stycznia w Będzinie odbyła się uroczysta gala dla zaproszonych gości oraz warsztaty z zakresu bezpieczeństwa dla studentów kierunku Bezpieczeństwo Narodowe i uczniów klas
mundurowych.
W gali wzięli udział przedstawiciele władz regionu, służb mundurowych i innych jednostek działających na rzecz bezpieczeństwa. Odbyło się wręczenie wyróżnień jednostkom mundurowym i innym instytucjom działającym na rzecz bezpieczeństwa oraz aktywnie współpracującym z Akademią WSB. Podczas uroczystości została wręczona statuetka Edukatora dla Bezpieczeństwa za promowanie otwartości na poznawanie i zdobywanie wiedzy, kształtowanie postaw patriotycznych i budowanie przyjaznych relacji. W roku 2020 statuetkę otrzymał: gen. dyw. dr Roman Polko - dowódca jednostki GROM w latach 2000 – 2004 i w roku 2006, p.o. szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego w 2007 r.
Nasi reprezentanci wzięli udział w tym niezwykłym wydarzeniu. W drugiej części spotkania z
wybitnymi postaciami ze świata militarnego odbyło się szkolenie obejmujące warsztaty dla
studentów kierunku Bezpieczeństwo Narodowe oraz uczniów klas mundurowych
województwa śląskiego i małopolskiego z zakresu bezpieczeństwa. Uroczystą galę uświetnił
występ Orkiestry Reprezentacyjnej Policji w Katowicach
Życzymy połamania piór na maturze i trafnych wyborów życiowych!
uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, świętowanego w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF. Uchwaleniu najważniejszego dokumentu, definiującego prawa młodych obywateli, oraz innym, ważnym aspektom, takim jak: krajowe i światowe instytucje czuwające nad respektowaniem i ochroną praw dzieci i młodzieży, czy podmioty i organizacje do których można zwrócić się z prośbą o wsparcie w egzekwowaniu tych praw, poświęciły swoją interesującą prezentację tegoroczne maturzystki: Nicol Szwej, Milena Żurawska, Klaudia Wójcik, Daria Ślusarczyk i Monika Widawska. Społeczność szkolna włączyła się tym samym do apelu wystosowanego przez UNICEF, który postuluje, aby ,,głos o prawach dziecka był słyszany przez dorosłych, polityków i media’’.
Gościliśmy między innymi przedstawicieli organu prowadzącego - Wicestarostę Powiatu Zawierciańskiego Pana Pawła Sokoła, Skarbnik Powiatu - Panią Halinę Mackiewicz, Naczelnik Wydziału Promocji Powiatu i Współpracy z NGO w Zawierciu Panią Iwonę Kuźniak. Władze lokalne reprezentowała Sekretarz Miasta i Gminy Pilica Pani Joanna Ślusarczyk. Swoją obecnością zaszczycił nas również Wojskowy Komendant Uzupełnień w Będzinie ppłk Andrzej Kłuś.
Uroczystość rozpoczęła się minutą ciszy upamiętniającą zmarłych w wypadku uczniów Zespołu Szkół im. gen. J. Bema w Zawierciu. Po powitaniu zebranych nastąpiła uroczysta i oczekiwana chwila. Pani Dyrektor Anna Woźniczko odczytała tekst ślubowania i wszyscy zgodnym chórem złożyli przyrzeczenie.
Po uroczystej przysiędze nastąpił równie podniosły moment - dotychczasowy poczet sztandarowy składający się z uczniów klas III, przekazał sztandar w ręce reprezentacji klas II. Po tej ceremonii Pani Dyrektor wraz z Gośćmi wręczyła uczniom klas mundurowych tarcze z logo szkoły. W pokazie musztry paradnej zaprezentowała się część klasy IIb .
Dzień ślubowania połączony był z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Program pt. "Pieśni, z którymi szliśmy do wolności'' prezentował utwory patriotyczne, które powstawały od XVIII wieku i związane są z heroiczną drogą Polski do niepodległości. Męski chór klas mundurowych wykonał: pieśń „Marsz, marsz Polonia”, „Rotę”, „Pieśń „Boże, coś Polskę”, „”Warszawiankę”, a także piosenki żołnierskie : „Przybyli ułani pod okienko”, „Ułani, ułani, malowane dzieci”, czy znaną pieśń legionową „My, Pierwsza Brygada”. Swoje umiejętności muzyczne zaprezentowali soliści: Kamil Kowal z klasy Ic w utworze ,,O mój rozmarynie'' oraz Patrycja Serwatka z klasy Ia w piosence ,, Rozkwitały pąki białych róż". Po zakończonym programie uczniowie klas pierwszych udali się do sal i świętowali swój dzień smacznym poczęstunkiem przygotowanym przez Rodziców. Od dziś stali się oni oficjalnie uczniami naszej szkoły. Życzymy im wielu sukcesów i wspaniałych wspomnień z naszego liceum!
i wymagane przez pracodawców. Wśród nich znalazły się umiejętności interpersonalne czy osobiste, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia komunikatywności (komunikacji werbalnej i niewerbalnej, wyrażania emocji)
i wrażliwości społecznej. Z pomocą mentorów
i opiekunów, młodzież biorąca udział w projekcie, stworzy swój autorski projekt na rzecz społeczności lokalnej, pracując w charakterze wolontariuszy organizacji pozarządowych. Pozwoli to uczestnikom wykorzystać zdobyte umiejętności w praktyce, zwiększając tym samym ich zainteresowanie i zaangażowanie w sprawy społeczne.
Uzupełnień w Będzinie nad przebiegiem całości
czuwał mjr Jacek Łukasik. Rajd rozpoczął się
w Smoleniu, jednej z najbardziej malowniczych i atrakcyjnie położonych warowni na Szlaku Orlich Gniazd. Już na placu zamkowym pan Dariusz Jaworski przedstawił młodzieży historię tego pięknego miejsca położonego na terenie rezerwatu przyrody Smoleń. Pogoda dopisała, młodzież podzielona na niewielkie grupki wraz z opiekunami mogła podziwiać piękne widoki z wieży.
W trakcie rajdu przeprowadzono konkurencje sprawnościowe, m.in.: przeciąganie liny, biegowy test sprawnościowy, strzelanie z broni pneumatycznej, test sprawności fizycznej, test wiedzy na temat ludzi znanych i lubianych z Pilicy i Smolenia oraz Wojska Polskiego, za które drużyny zdobywały cenne punkty. Ceremonia zakończenia „Rajdu Dekielka” odbyła się na auli Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Elżbiety z Pilczy w Pilicy w obecności przedstawicieli organu prowadzącego szkołę Powiatu Zawierciańskiego - Wicestarosty Pana Pawła Sokoła i Naczelnik Wydziału Promocji Powiatu i Współpracy z NGO w Zawierciu Pani Iwony Kuźniak, Burmistrza Miasta i Gminy Pilica Pana Artura Janosika oraz przedstawiciela Kuratorium Oświaty Starszego Wizytatora Pana Wacława Wójcika. Zwycięską szkołą okazało się Liceum Ogólnokształcące w Pilicy. Wszyscy uczestnicy Rajdu otrzymali pamiątkowe medale, a także nagrody indywidualne zdobyte w różnych konkurencjach. Zupełnie już na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na ciepły posiłek. Rajd po Jurze to świetna szansa poznania walorów krajobrazowych naszego terenu, ale i okazja do integracji młodzieży z różnych powiatów. Gratulujemy wszystkim uczestnikom wielkiego hartu ducha i wspaniałej rywalizacji.
Dziękujemy za obecność i zaangażowanie w przygotowanie Rajdu wszystkim zaproszonym gościom.
W tygodniu poprzedzającym głosowanie Roksana Piwkowska i Roksana Podsiedlik przeprowadziły kampanię informacyjną obejmującą m.in. zajęcia o tematyce obywatelskiej. Przypomniały, czym jest Parlament, jakie są zasady głosowania
i dlaczego powinniśmy głosować . Wybory odbyły się zgodnie z obowiązującymi zasadami.
Frekwencja wyniosła 59,1%. Wyniki : KW PiS- 33%, KW SLD-30%,KW KONFEDERACJA-21%, KW KO-8% ,KW PSL- 6% .
Blisko pięciuset wolontariuszy wraz z opiekunami zebrało się 2 października 2019 w Sali Widowiskowo - Koncertowej MUZA w Sosnowcu, aby uczestniczyć w uroczystej inauguracji IX już
edycji programu „Młodzi Jałmużnicy”. Od tego momentu ochotnicy z zapałem i pozytywną energią będą mogli przystąpić do realizacji projektów mających na celu wsparcie osób najbardziej potrzebujących. Uczniów ze Szkolnych Kół Caritas przywitał ks. Łukasz Gładki – Zastępca Dyrektora Caritas Diecezji Sosnowieckiej. W swoim słowie powitalnym dziękował młodzieży za dotychczasowe zaangażowanie. Zaznaczył, że nie sposób nie zastanawiać się nad tym, ile wysiłku musieli oni włożyć w podejmowane przez siebie działania, skoro udało im się do tej pory tak wiele osiągnąć. Inaugurację uświetnił swoją obecnością Bp Grzegorz Kaszak, który przemówił do młodzieży. Wyrażał swoją wdzięczność za podejmowany przez nich trud i wysiłek. Zapewniał wolontariuszy, że są fantastyczni i pamięta o nich w swoich modlitwach. Swoje podziękowania przekazał wolontariuszom również Dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej – ks. Tomasz Folga.
Z naszego liceum w inauguracji uczestniczyli wolontariusze: Kinga Koch, Julia Czech i Kinga
Wyrodek wraz z opiekunami: ks. Wiesławem Wróblem i pedagog szkolną Irminą Lidwin.
dziewiętnaście. Jury w składzie: Krzysztof Dąbrowski – Fotografia Krzysztof Dąbrowski; Dionizy Rypniewski – Muzeum w Koszalinie; Bogusław Siwko – Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców – przewodniczący; Wojciech Szwej – Związek Polskich Artystów Fotografików, wyłoniło 3 lipca 2019 roku grono laureatów liczące czternastu uczniów. Wszyscy otrzymali nagrody pieniężne. Wśród nich znalazła się Julia Czech, uczennica klasy IIIa. Wyróżnione zdjęcia Julia wykonała w Muzeum Pana Antoniego Toborowicza w Woli Libertowskiej. Wszyscy laureaci dostali zaproszenie na uroczystą galę połączoną z wernisażem prac. Oczywiście była tam i Julka, której fotografie zostały wyróżnione za operowanie światłem i wielką wrażliwość. XIX Muzealne Spotkania z Fotografią to międzynarodowy konkurs dla dzieci imłodzieży organizowany przez Muzeum w Koszalinie pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego oraz Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego. Jego uczestnikami są uczniowie, którzy podczas wizyty w muzeum wykonali fotografie przedstawiające muzealne wystawy, pojedyncze eksponaty oraz ich zestawy, zaplecze muzeum, a także budynki muzeów, fragmenty ich architektury, otoczenia lub zabytki zgromadzone w muzeach na wolnym powietrzu.
Brawo Julio, cieszymy się, że Twój talent został zauważony i doceniony Gratulacje i wielu fotograficznych sukcesów !
W galerii relacja fotograficzna z pobytu w Koszalinie – wręczenie nagród i nocny spacer po mieście, uwiecznione przez Julię i p. Andrzeja Głąba.
Spotkanie z rodzicami odbędzie się 17.09.2019r.(wtorek) o godz.16.30
- Kl. Ia P wychowawca mgr Iwona Kuraś – sala nr 8 (pracownia języka polskiego)
- Kl.Ib P wychowawca mgr Mariusz Mendak – sala nr 4 (pracownia biologiczna)
- Kl. Ia G wychowawca mgr Elżbieta Gawłowska – sala nr 5 (pracownia fizyczna)
- Kl.II a wychowawca mgr Anna Gajek – sala nr 9 (pracownia języków obcych)
- Kl.II b wychowawca mgr Dariusz Jaworsk – sala nr 1 ( pracownia geograficzna)
- Kl.III a wychowawca mgr Małgorzata Kabalska – sala nr 12 (pracownia chemiczna)
- Kl.III b wychowawca mgr Katarzyna Jurczak – sala nr 2 (pracownia matematyczna)
"Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych"
Ks. J. Twardowski
Z żalem informujemy, że 1 sierpnia 2019 roku zmarła wieloletnia nauczycielka biologii i chemii naszej szkoły - mgr Elżbieta Kubiczek. Ukończyła Uniwersytet Jagielloński - Wydział Biologii i Nauk o Ziemi. W liceum pracowała w latach 1957-1995. Od 1976 do 1981roku pełniła funkcję dyrektora.
Prof. Elżbietę Kubiczek zapamiętamy jako niezwykłą osobowość. Wymagająca i konsekwentna będzie zawsze częścią wspomnień wielu pokoleń absolwentów liceum. Wysoki poziom przekazywanej przez Nią wiedzy zwiększał szanse uczniów w dostaniu się na studia. Wykształciła wielu przyszłych biologów, chemików i lekarzy, którzy obecnie odnoszą sukcesy zawodowe.
Niech spoczywa w pokoju…
Społeczność Liceum
starszych powtórzenie wiadomości z poprzednich wyjazdów i nabywanie nowych umiejętności.
Zajęcia jak zwykle były prowadzone pod nadzorem specjalistów, oficerów i podoficerów Wojska Polskiego. Każdy dzień przynosił nowe zadania i optymalnie wykorzystywał siły
i entuzjazm obozowiczów. Pośród zieleni sosen uczniowie poznawali tajniki sztuki walki wręcz, zielonej i czerwonej taktyki, mieli okazję doskonalić umiejętności strzeleckie z ASG. Równie ciekawe były zajęcia inżynieryjno-saperskie, a dreszcz emocji wywołała wspinaczka skałkowa. Oczywiście punktem obowiązkowym była musztra. Poligon to nie tylko zdobywanie umiejętności i kolejnych certyfikatów. To także miejsce, gdzie zawiązują się przyjaźnie na całe życie i przeżywa przygodę, która na zawsze zostanie w pamięci. Do zobaczenia na kolejnym poligonie!!!
mundurowych Pan Mariusz Mendak wzięli udział w obchodach Święta 8. Bazy Lotnictwa
Transportowego w Krakowie – Balicach, z którą szkoła ma podpisaną umowę o współpracy.
Po uczczeniu pamięci lotników w hangarze GOT-u odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji żołnierzy, pracowników RON 8. BLTr oraz ich rodzin.Na uroczystej zbiórce na placu apelowym stawili się przełożeni, żołnierze, pracownicy RON, zaproszeni goście, przedstawiciele jednostek wojskowych garnizonu Kraków i Kraków-Balice, władze małopolskie i samorządowe, przyjaciele i przedstawiciele współpracujących z 8. BLTr szkół, instytucji i stowarzyszeń, byli dowódcy i żołnierze bazy. Zbiórka odbyła się z udziałem kompanii honorowej 8. BLTr oraz Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym podniesiono na maszt Flagę Państwową i odegrano Hymn Państwowy. W trakcie podnoszenia flagi nastąpił przelot 2 samolotów CASA C-295M i 1 M-28B/PT "glass cockpit" w formacji grot. Następnie zostały odczytane decyzje i rozkazy po czym Dowódca 3. SLTr wraz z Dowódcą 8. BLTr wręczyli żołnierzom odznaczenia i wyróżnienia - nagrody rzeczowe, mianowania na wyższe stopnie wojskowe oraz odznaki pamiątkowe 8. BLTr. Po przemówieniach delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Patrona płk. pil. Stanisława Jakuba Skarżyńskiego.
Tradycyjnie oficjalna uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów 8. BLTr, którą prowadził dowódca uroczystości. Na zakończenie uczestnicy udali się na piknik lotniczy.
W
poniedziałek 2 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny
2019/2020. O godz. 9.15 na auli zgromadziła się cała
społeczność szkolna. W obecności sztandaru wszyscy zebrani odśpiewali
hymn narodowy. Pani dyrektor Anna Woźniczko w swoim
przemówieniu serdecznie powitała zebranych, ciepłe słowa
kierując szczególnie w stronę uczniów klas
pierwszych – absolwentów szkół
podstawowych i gimnazjów, życząc im wielu
sukcesów oraz owocnego odkrywania
i pogłębiania swoich
zainteresowań. Najlepsze życzenia dla uczniów i
nauczycieli przekazała
również obecna na uroczystości Pani Barbara Laskowska,
reprezentująca Powiat Zawierciański- organ prowadzący szkołę.
Zobaczyliśmy też program artystyczny nawiązujący do 80 rocznicy wybuchu
II wojny światowej. Oddając hołd poległym pamiętamy, że m.in. dzięki
tym ofiarom, możemy dziś w spokoju kształcić się w wolnym kraju i
realizować swoje marzenia.