Drodzy Uczniowie,
koniec roku szkolnego to zawsze czas podsumowań.Tradycyjnie, w czerwcu
poddajemy ocenie całoroczną pracę i zaangażowanie, wyciągamy wnioski,
sprawdzamy czego udało się nam nauczyć. Ten rok jest jednak wyjątkowy – w marcu byliśmy zmuszeni do radykalnej zmiany uporządkowanego życia i funkcjonowania społeczności szkolnej. Nauczanie zdalne, stało się naszą nową rzeczywistością, która przyniosła nam wszystkim szereg wyzwań, ale też nowych, bardzo cennych doświadczeń. W piątek, nie spotkamy się jak zawsze na szkolnej auli, która jest naszą wspólną przestrzenią do interakcji, integracji, dzielenia się wiedzą, doświadczeniami, sukcesami, ważnymi wydarzeniami z członkami społeczności szkolnej, Rodzicami i zaproszonymi gośćmi. Wykorzystajmy nadchodzące wakacje jako czas wypoczynku, zabawy i relaksu, pamiętając o zachowaniu szczególnej ostrożności i reżimu sanitarnego, abyśmy wspólnie we wrześniu mogli zainaugurować nowy rok szkolny. Zanim udamy się na letni odpoczynek, obejrzyjmy krótki materiał video. 

   
           


Harmonogram odbioru świadectw w dniu 26.06.2020r.  

         przez uczniów klas I i II  Zespołu Szkół w Pilicy


Wszyscy uczniowie odbierający świadectwa zgodnie z klasową listą obecności, zobowiązani są do przyjścia do szkoły w maseczkachm ( przyłbicach ) i rękawiczkach. Po wejściu do szkoły obowiązuje dezynfekcja rąk.


Klasa Godzina / miejsce odbioru /Wychowawca

                    II A 8.30  –   9.30  / aula szkolna / p. Anna Gajek
                    II B 9.30  –  10.30 / aula szkolna /  p. Dariusz Jaworski
                    I C 10.30 – 11.30 / aula szkolna / p. Elżbieta Gawłowska
                    I A 11.30 – 12.30 /  aula szkolna / p. Iwona Kuraś
                    I B 12.30 – 13.30 / aula szkolna /  p. Mariusz Mendak

Przypominam o obowiązku oddania książek do biblioteki.
                    Anna Woźniczko 
                             
  Świadectwo ukończenia liceum ogólnokształcącego to dokument, na który absolwenci szkoły średniej czekają z utęsknieniem. Piliccy licealiści odbierali je w niecodziennych okolicznościach. W dobie pandemii życie szkoły także zostało podporządkowane ścisłym rygorom sanitarnym. Nie było uroczystej akademii, w szkolnej auli panowała niezwykła cisza, a na przygotowanych wcześniej stolikach czekały świadectwa. Uczniowie klas III A i IIIB odbierali je indywidualnie w ciągu dwóch dni 19 i 20 maja. Jedna z uczennic - Karolina Łoźna, otrzymała tzw. ,,Złoty Indeks” Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, z którą szkoła ma podpisaną umowę współpracy. Indeks przyznawany jest tradycyjnie uczniom klasy mundurowej, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem oraz dobrymi wynikami w nauce. Dzięki temu mogą wybrać dowolne studia stacjonarne I stopnia i ukończyć je bezpłatnie. Absolwenci klasy mundurowej otrzymali także certyfikaty wojskowe oraz upominki od Wojskowej Komendy Uzupełnień w Będzinie, z którą nasze liceum współpracuje od lat. Mimo wszystko, dzień ten zapisał się w pamięci jako radosny, gdyż satysfakcja z ukończenia szkoły średniej jest zawsze ogromna. Uczniowie klas drugich nagrali wcześniej filmik podsumowujący trzy lata pobytu absolwentów w murach naszej szkoły. Nagranie zostało zamieszczone na stronie internetowej liceum i było miłą niespodzianką dla trzecioklasistów. Naszym absolwentom wypada teraz życzyć powodzenia na egzaminach maturalnych i dostania się na wymarzoną uczelnię. Powodzenia kochani!

                                                                                                        Katarzyna Jurczak

                                                         
               

Drodzy Maturzyści !!!Czas spędzony w murach naszego liceum dobiegł końca. Przez trzy lata zdobywaliście niezbędną wiedzę, zmagaliście się z trudami bycia uczniem, zdobywaliście coraz to nowe umiejętności. Zawieraliście też przyjaźnie, często na całe życie. Z każdym rokiem stawaliście się bardziej dorośli i doświadczeni. Czasami bywaliście niesforni, lecz my, nauczyciele cierpliwie czekaliśmy, aż będziecie gotowi naprawić błędy młodości.
Nie tak wyobrażaliśmy sobie wszyscy to pożegnanie, ale życie pisze czasami bardzo trudne scenariusze, a człowiek, także młody, musi temu podołać. Przed Wami egzaminy maturalne. Życzymy Wam z całego serca powodzenia, samych satysfakcjonujących wyników oraz spełnienia wszystkich marzeń! Niech waszym mottem w drodze do sukcesu będą piękne słowa poety i filozofa Ralpha Emersona. Oto jego recepta na sukces: ,,Śmiać się często i szczerze. Zyskać szacunek mądrych ludzi i podziw dzieci. Zasługiwać na dobrą ocenę uczciwych krytyków. Cierpliwie znosić zdradę fałszywych przyjaciół. Doceniać piękno. Znajdować w bliźnich to, co najbardziej wartościowe. Pozostawić po sobie świat nieco lepszym – czy to w postaci zdrowego dziecka lub alejki w ogródku. Mieć świadomość, że choćby jedna istota ludzka odetchnęła lżej dzięki temu, iż my istnieliśmy na tym świecie. Na tym właśnie polega sukces.
                                                         
                                                        Dyrektor i grono pedagogiczne Liceum w Pilicy

Drodzy Koledzy i Koleżanki!

Do końca mieliśmy nadzieję, że uda nam się z Wami pożegnać tak, jak na to zasługujecie, lecz niestety nie jest to możliwe. Nie pozostaje nam nic innego jak podziękować Wam za wspólnie spędzone 3 lata. Poniżej krótki filmik, a w nim kilka wspomnień :)

                                                                                Uczniowie klas drugich


                                         

Odbiór świadectw ukończenia liceum odbędzie się:
- 19 maja 2020r. wtorek - klasa  III a ( od godz. 8.00)
- 20 maja 2020r. środa - klasa  III b ( od godz. 8.00)
zgodnie z przygotowanym i przesłanym przez wychowawców harmonogramem.

      

Zaledwie 3 lata temu, w listopadzie 2017r., w radosnej atmosferze obchodziliśmy 600- lecie koronacji naszej patronki - królowej Elżbiety z Pilczy. Oprócz uroczystej akademii zorganizowaliśmy wtedy trzydniową wycieczkę „Śladami Królowej Elżbiety” oraz uroczstą mszę w intencji naszej patronki, w kaplicy mansjonarskiej katedry na Wawelu – miejscu wiecznego spoczynku królowej. Jakże inna dzisiaj rocznica i inna atmosfera. 600- lecie śmierci królowej Elżbiety przypada w okresie związanej z pandemią izolacji, w trakcie której nie możemy wspólnie, tradycyjnie, w naszej szkolnej auli, upamiętnić wybitnej piliczanki. Ale możemy, przy tej okazji, przypomnieć jej zasługi dla miasta Pilica oraz dla rozwoju szkolnictwa. Elżbieta stała się współzałożycielką miasta, kończąc rozpoczęte przez swoją matkę Jadwigę dzieło jego lokacji.  Była dobrodziejka kościoła, kończąc budowę kościoła parafialnego w Pilicy pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela.Przy nowej parafii założyła kolegium pięciu kapelanów, w celu „wzmocnienia życia religijnego duchowieństwa i ludu”. Stanowiska te obsadzał rektor Akademii Krakowskiej w porozumieniu z pilickim proboszczem, Została królową, rozsławiając miejscowość, z której pochodziła - przecież do dzisiaj mówimy o niej – „królowa Elżbieta z Pilczy”, Zapoczątkowała oświatę w Pilicy zakładając, na mocy wydanego w 1410r. dokumentu, szkołę parafialną w Pilicy. Jej rektorem mógł zostać jedynie absolwent krakowskiej uczelni. O dobrym poziomie tej szkoły świadczy fakt, że zaledwie kilka lat po założeniu, jej pierwsi absolwenci stali się studentami Akademii Krakowskiej. Szkoła ta stała się poprzedniczką późniejszych pilickich szkół, również naszego liceum – przecież i ono przygotowuje do studiów wyższych.
                                                                                                       
                                                                                                           Dariusz Jaworski

              
Jak na pewno wiecie, w 2016 r. braliśmy udział w programie Forum Dialogu, zdobywając II miejsce w Polsce i zaszczytny tytuł Szkoły Dialogu. W  tym roku, po raz kolejny, w Teatrze Wielkim w Warszawie miała się odbyć uroczysta Galę Szkoły Dialogu w obecności około 1000 uczniów z całej Polski. Wśród zaproszonych była również nasza szkoła, jako szkoła kontynuująca współpracę z Forum Dialogu. Niestety z oczywistych względów gala się nie odbyła. Forum znalazło jednak rozwiązanie alternatywne - Galę Szkoły Dialogu Online. Poniżej zamieszczamy zaproszenie jakie otrzymaliśmy z Forum Dialogu i stosowny link. Być może znajdzie się tam również informacja o działaniach podjętych przez naszą szkołę.
„Osobiście, choć za pośrednictwem wirtualnej wiadomości chcemy Państwa oraz wszystkich uczniów jeszcze raz zaprosić na jutrzejszą Galę Online, która będzie trwała około 60 minut i rozpocznie się o godzinie 10.00, 17 kwietnia. Gala wyświetlana będzie na naszym kanale na platformie YouTube

  https://www.youtube.com/channel/UCDkIqGULaT2KskBde2YlUjw

Będzie możliwość także odtworzenia jej w późniejszym terminie.
Nagrody oraz wszystkie upominki dla uczniów oraz dla Państwa prześlemy do szkół tak szybko jak tylko placówki zostaną otwarte”
Zamieszczamy również link do krótkiego filmiku zapowiadający to wydarzenie.

https://youtu.be/tF_KZyjQCyw


   Uczniowie pilickiego liceum mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu. W 2020
roku Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych obchodzi 8 - lecie istnienia.               31 stycznia w Będzinie odbyła się uroczysta gala dla zaproszonych gości oraz warsztaty z zakresu bezpieczeństwa dla studentów kierunku Bezpieczeństwo Narodowe i uczniów klas
mundurowych.
     W gali wzięli udział przedstawiciele władz regionu, służb mundurowych i innych jednostek działających na rzecz bezpieczeństwa. Odbyło się wręczenie wyróżnień jednostkom mundurowym i innym instytucjom działającym na rzecz bezpieczeństwa oraz aktywnie współpracującym z Akademią WSB. Podczas uroczystości została wręczona statuetka Edukatora dla Bezpieczeństwa za promowanie otwartości na poznawanie i zdobywanie wiedzy, kształtowanie postaw patriotycznych i budowanie przyjaznych relacji. W roku 2020 statuetkę otrzymał: gen. dyw. dr Roman Polko - dowódca jednostki GROM w latach 2000 – 2004 i w roku 2006, p.o. szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego w 2007 r.
    Nasi reprezentanci wzięli udział w tym niezwykłym wydarzeniu. W drugiej części spotkania z
wybitnymi postaciami ze świata militarnego odbyło się szkolenie obejmujące warsztaty dla
studentów kierunku Bezpieczeństwo Narodowe oraz uczniów klas mundurowych
województwa śląskiego i małopolskiego z zakresu bezpieczeństwa. Uroczystą galę uświetnił
występ Orkiestry Reprezentacyjnej Policji w Katowicach


                
   Tradycyjny bal studniówkowy uczniów pilickiego liceum odbył się 10 stycznia 2019 roku. Tegoroczni maturzyści odtańczyli uroczyście poloneza i bawili się do białego rana. Na ten wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju wieczór przybyli także przedstawiciele władz powiatu i gminy - Wicestarosta Powiatu Zawierciańskiego Pan Paweł Sokół i Sekretarz Miasta i Gminy  Pilica Pani Joanna Ślusarczyk. Teraz tylko pozostaje powtarzać materiał do egzaminów i odliczać dni do matury.
                      

                Życzymy połamania piór na maturze i trafnych wyborów życiowych!   W dniach 6 i 7 grudnia 2019 roku młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Pilicy uczestniczyła w akcji charytatywnej - Zbiórce Żywności Caritas "TAK, POMAGAM". Akcja była prowadzona w dyskoncie Biedronka w Pilicy. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, którzy poświęcili swój czas i hojności ludzi dobrego serca, zebraliśmy 280 kg żywności. Paczki trafiły do rodzin najbardziej potrzebujących. Wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję, z całego serca dziękujemy.
   Gratulacje dla młodych i zdolnych licealistek! W IV Wojewódzkim Amatorskim Konkursie Fotograficznym "Przyroda w obiektywie”, w którym już mocno zaznaczaliśmy swoją obecność w poprzednich latach, Julia Czech z IIIa zdobyła wyróżnienie, Julia Kowalczyk z Ic zajęła III miejsce, a Maria Teska –również z Ic kwalifikacje do wystawy! Podczas uroczystego wernisażu połączonego z wręczeniem nagród dziewczyny usłyszały wiele pochwał i bardzo profesjonalnych, a zarazem ciepłych słów pod adresem swoich artystycznych fotografii. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!
   W ramach Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej i Społecznej „KinoSzkoła” uczestniczyliśmy w grudniowej prelekcji i  filmowej projekcji. Była to świetna lekcja dla 86 licealistów na temat nietolerancji, szkodliwych stereotypów, ale również potrzeby zaakceptowania własnych korzeni, czyli film "Green book”.  Zobaczyliśmy też wystawę w Bibliotece Pedagogicznej w Zawierciu pt. ROBERT OSZEK (1896 – 1938) – ŻOŁNIERZ NIEPODLEGŁEJ, która prezentowana jest w ramach obchodów Roku Powstań Śląskich. Kolejny wyjazd w styczniu, zapraszamy !   20 listopada br. piliccy licealiści dołączyli do obchodów bardzo szczególnego dnia – rocznicy
uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, świętowanego w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF. Uchwaleniu najważniejszego dokumentu, definiującego prawa młodych obywateli, oraz innym, ważnym aspektom, takim jak: krajowe i światowe instytucje czuwające nad respektowaniem i ochroną praw dzieci i młodzieży, czy podmioty i organizacje do których można zwrócić się z prośbą o wsparcie w egzekwowaniu tych praw, poświęciły swoją interesującą prezentację tegoroczne maturzystki: Nicol Szwej, Milena Żurawska, Klaudia Wójcik, Daria Ślusarczyk i Monika Widawska. Społeczność szkolna włączyła się tym samym do apelu wystosowanego przez UNICEF, który postuluje, aby ,,głos o prawach dziecka był słyszany przez dorosłych, polityków i media’’.    W piątek 8 listopada odbyło się w naszej szkole uroczyste ślubowanie klas I połączone z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 12:00 na szkolnej auli, na której zgromadzili się zaproszeni Goście, licznie przybyli Rodzice pierwszoklasistów, nauczyciele, pracownicy oraz cała społeczność szkolna.
 Gościliśmy między innymi przedstawicieli organu prowadzącego - Wicestarostę Powiatu Zawierciańskiego Pana Pawła Sokoła, Skarbnik Powiatu  - Panią Halinę Mackiewicz, Naczelnik Wydziału  Promocji Powiatu i  Współpracy z NGO w Zawierciu Panią Iwonę Kuźniak. Władze lokalne reprezentowała   Sekretarz Miasta i Gminy Pilica Pani Joanna Ślusarczyk. Swoją obecnością zaszczycił nas również Wojskowy Komendant Uzupełnień w Będzinie ppłk Andrzej Kłuś.
      Uroczystość rozpoczęła się minutą ciszy upamiętniającą zmarłych w wypadku uczniów Zespołu Szkół im. gen. J. Bema w Zawierciu. Po powitaniu zebranych nastąpiła uroczysta i oczekiwana chwila. Pani Dyrektor Anna Woźniczko odczytała tekst ślubowania i wszyscy zgodnym chórem złożyli przyrzeczenie.
      Po uroczystej przysiędze nastąpił równie podniosły moment -  dotychczasowy poczet sztandarowy składający się z uczniów klas III, przekazał sztandar w ręce reprezentacji klas II. Po tej ceremonii Pani Dyrektor  wraz z Gośćmi wręczyła uczniom klas mundurowych  tarcze z logo szkoły. W pokazie musztry paradnej zaprezentowała się część klasy IIb .
      Dzień ślubowania połączony był z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Program pt. "Pieśni, z którymi szliśmy do wolności'' prezentował utwory patriotyczne, które powstawały od XVIII wieku i związane są  z heroiczną drogą Polski do niepodległości. Męski chór klas mundurowych wykonał: pieśń „Marsz, marsz Polonia”, „Rotę”, „Pieśń „Boże, coś Polskę”, „”Warszawiankę”, a także piosenki żołnierskie : „Przybyli ułani pod okienko”, „Ułani, ułani, malowane dzieci”, czy znaną pieśń legionową „My, Pierwsza Brygada”. Swoje umiejętności muzyczne zaprezentowali soliści: Kamil Kowal z klasy Ic w utworze  ,,O mój rozmarynie'' oraz Patrycja Serwatka z klasy Ia w piosence ,, Rozkwitały pąki białych róż". Po zakończonym programie uczniowie klas pierwszych udali się do sal i świętowali swój dzień smacznym poczęstunkiem przygotowanym przez Rodziców. Od dziś stali się oni oficjalnie uczniami naszej szkoły. Życzymy im wielu sukcesów i  wspaniałych wspomnień z naszego liceum!    W piątek 18 października klasa IA i IC wybrały się na integracyjny spacer po Pilicy, który ukazał jej piękno i bogactwo historyczne. To szczególne wyjście dla klas pierwszych, bowiem większość uczniów liceum dojeżdża z sąsiednich miejscowości- bliższych i dalszych - i tak naprawdę  nie wie, jak wiele ciekawych miejsc tu się znajduje. Na dobry  początek zaczęliśmy od odwiedzin pilickiego pałacu. Siedząc na zamkowych schodach wysłuchaliśmy historii zamku; mieliśmy też okazję porozmawiać z panem Bogumiłem Jabconiem - opiekunem pałacu. Kolejnymi punktami na szlaku wędrówki były Kościół  pw.  św. Jana Chrzciciela i  św. Jana Ewangelisty oraz Klasztor oo. Franciszkanów. Uczestnicy mogli podziwiać piękną kolegiatę, która liczy już sobie ponad 600 lat oraz zobaczyć, w jakim otoczeniu żyją zakonnicy. Najdłuższą trasą było zdecydowanie podejście na Wzgórze św. Piotra.  Uczniowie jednak świetnie sobie poradzili, a i opiekunowie dzielnie im towarzyszyli. Po zobaczeniu tych kilku pięknych zabytków i zapoznaniu się z ich historią - resztę zostawiamy na kolejne wyjście - przyszedł czas na ognisko nad pilickim zalewem. Nie mogło zabraknąć licznych sesji zdjęciowych, które z pewnością będą doskonałą pamiątką. Wycieczka miała na celu zintegrowanie nowych uczniów naszej szkoły, przełamanie "pierwszych lodów" i pokazanie piękna Pilicy. Młodzieży bardzo spodobała się ta forma spędzania czasu i są gotowi na kolejne wędrówki. Przygodo witaj i do zobaczenia wiosną!!!  Uczennica klasy IIIa, Natalia Miśkiewicz, została finalistką konkursu Wiedzy o Konstytucji i o Samorządzie Terytorialnym ,,Tędy na prawo’’, który odbył się 30 października br. Organizatorem konkursu była Fundacja Togatus Pro Bono z Olsztyna. Trzymamy kciuki i życzymy Natalii dalszych sukcesów!                                                    
    Uczniowie pilickiego liceum   17 października 2019  roku wzięli  udział w warsztatach zorganizowanych w ramach Projektu  - Śląska Młodzież Solidarna w Działaniu.   Warsztaty  odbyły się w Gliwicach.  Projekt ma na celu   rozwijać  kluczowe kompetencje, potrzebne
i wymagane przez pracodawców. Wśród nich znalazły się umiejętności interpersonalne czy osobiste, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia komunikatywności (komunikacji werbalnej i niewerbalnej, wyrażania emocji)
i wrażliwości społecznej. Z pomocą mentorów
i opiekunów, młodzież biorąca udział w projekcie, stworzy swój autorski projekt na rzecz społeczności lokalnej, pracując w charakterze wolontariuszy organizacji pozarządowych. Pozwoli to uczestnikom wykorzystać zdobyte umiejętności w praktyce, zwiększając tym samym ich zainteresowanie i zaangażowanie w sprawy społeczne.

                          

   Tegoroczny  rajd odbył   się 11 października  2019 roku pod honorowym patronatem Starosty Zawierciańskiego Pana Gabriela Dorsa. Organizatorem Rajdu  była Wojskowa Komenda Uzupełnień  w  Będzinie, współorganizatorami           i sponsorami: Starostwo Powiatowe w Zawierciu,  Urząd Miasta i Gminy w Pilicy,  Wyższa Szkoła  HUMANITAS   w Sosnowcu,  partnerami  - Śląski Kurator Oświaty. Z ramienia Wojskowej Komendy
Uzupełnień w Będzinie nad przebiegiem całości
czuwał mjr Jacek Łukasik. Rajd rozpoczął się    
 w Smoleniu,   jednej  z najbardziej  malowniczych  i atrakcyjnie położonych warowni na Szlaku Orlich Gniazd.  Już na placu zamkowym  pan Dariusz Jaworski   przedstawił  młodzieży  historię  tego pięknego miejsca  położonego na terenie rezerwatu przyrody  Smoleń.  Pogoda dopisała,  młodzież  podzielona na niewielkie grupki  wraz z opiekunami mogła  podziwiać   piękne widoki  z wieży. 
 W trakcie rajdu przeprowadzono konkurencje sprawnościowe, m.in.: przeciąganie liny,  biegowy test sprawnościowy, strzelanie z broni pneumatycznej, test sprawności fizycznej,  test wiedzy  na temat  ludzi znanych i lubianych z Pilicy  i Smolenia oraz Wojska Polskiego, za które drużyny zdobywały cenne punkty. Ceremonia zakończenia „Rajdu Dekielka” odbyła się na auli  Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Elżbiety z Pilczy w Pilicy w obecności  przedstawicieli  organu  prowadzącego   szkołę   Powiatu   Zawierciańskiego   -  Wicestarosty   Pana   Pawła   Sokoła   i Naczelnik Wydziału Promocji  Powiatu i Współpracy z  NGO  w Zawierciu Pani Iwony  Kuźniak,  Burmistrza Miasta i Gminy  Pilica  Pana Artura Janosika  oraz przedstawiciela Kuratorium Oświaty   Starszego Wizytatora Pana Wacława Wójcika. Zwycięską szkołą okazało się  Liceum Ogólnokształcące w Pilicy. Wszyscy uczestnicy Rajdu otrzymali pamiątkowe medale,  a także  nagrody indywidualne  zdobyte w różnych konkurencjach. Zupełnie już na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na ciepły posiłek.  Rajd   po Jurze to  świetna szansa poznania walorów krajobrazowych naszego terenu,  ale   i okazja do  integracji młodzieży z różnych powiatów. Gratulujemy wszystkim uczestnikom wielkiego hartu ducha i wspaniałej rywalizacji.
     Dziękujemy  za obecność  i zaangażowanie  w przygotowanie Rajdu  wszystkim zaproszonym gościom.


          Kolejny już raz nasza szkoła wzięła udział w akcji Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi Głosują”. Do zespołu organizacyjnego należeli uczniowie klas pierwszych.
W tygodniu poprzedzającym głosowanie Roksana Piwkowska i Roksana Podsiedlik  przeprowadziły kampanię informacyjną obejmującą m.in. zajęcia o tematyce obywatelskiej. Przypomniały, czym jest  Parlament,  jakie  są zasady  głosowania      
i dlaczego powinniśmy głosować . Wybory odbyły się zgodnie z obowiązującymi zasadami.
Frekwencja wyniosła 59,1%. Wyniki : KW PiS- 33%, KW SLD-30%,KW KONFEDERACJA-21%, KW KO-8% ,KW PSL- 6% .Blisko pięciuset wolontariuszy wraz z opiekunami zebrało się 2 października 2019 w Sali Widowiskowo - Koncertowej MUZA w Sosnowcu, aby uczestniczyć w uroczystej inauguracji IX już
edycji programu „Młodzi Jałmużnicy”. Od tego momentu ochotnicy z zapałem i pozytywną energią będą mogli przystąpić do realizacji projektów mających na celu wsparcie osób najbardziej potrzebujących. Uczniów ze Szkolnych Kół Caritas przywitał ks. Łukasz Gładki – Zastępca Dyrektora Caritas Diecezji Sosnowieckiej. W swoim słowie powitalnym dziękował młodzieży za dotychczasowe zaangażowanie. Zaznaczył, że nie sposób nie zastanawiać się nad tym, ile wysiłku musieli oni włożyć w podejmowane przez siebie działania, skoro udało im się do tej pory tak wiele osiągnąć. Inaugurację uświetnił swoją obecnością Bp Grzegorz Kaszak, który przemówił do młodzieży. Wyrażał swoją wdzięczność za podejmowany przez nich trud i wysiłek. Zapewniał wolontariuszy, że są fantastyczni i pamięta o nich w swoich modlitwach. Swoje podziękowania przekazał wolontariuszom również Dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej – ks. Tomasz Folga.
Na zakończenie części oficjalnej prowadzący – Pan Marcin Skorek – zaprosił młodzież              do obejrzenia filmu, pt. „Dotknij nieba”. Jest to historia powstania największego hitu religijnego          w dziejach USA. Tę poruszającą opowieść o wierze, miłości, sile muzyki, a przede wszystkim        o utworze, dzięki któremu setki tysięcy ludzi odmieniło swoje życie, wolontariusze oglądali        z nieskrywanym wzruszeniem.
Z naszego liceum w inauguracji uczestniczyli wolontariusze: Kinga Koch, Julia Czech i Kinga
Wyrodek wraz z opiekunami: ks. Wiesławem Wróblem i pedagog szkolną Irminą Lidwin.Informowaliśmy już o sukcesie Julii Czech w międzynarodowym konkursie fotograficznym .19 września w Muzeum w Koszalinie odbył się finał XIX Muzealnych Spotkań z Fotografią. Dziś garść informacji. Do XIX edycji konkursu przystąpiło 161 młodych fotografów z Litwy, Polski i Ukrainy, którzy zgłosili 550 zdjęć. Najmłodszy z uczestników miał sześć lat, najstarszy
dziewiętnaście. Jury w składzie: Krzysztof Dąbrowski – Fotografia Krzysztof Dąbrowski; Dionizy Rypniewski – Muzeum w Koszalinie; Bogusław Siwko – Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców – przewodniczący; Wojciech Szwej – Związek Polskich Artystów Fotografików, wyłoniło 3 lipca 2019 roku grono laureatów liczące czternastu uczniów. Wszyscy otrzymali nagrody pieniężne. Wśród nich znalazła się Julia Czech, uczennica klasy IIIa. Wyróżnione zdjęcia Julia wykonała w Muzeum Pana Antoniego Toborowicza w Woli Libertowskiej. Wszyscy laureaci dostali zaproszenie na uroczystą galę połączoną z wernisażem prac. Oczywiście była tam i Julka, której fotografie zostały wyróżnione za operowanie światłem i wielką wrażliwość. XIX Muzealne Spotkania z Fotografią to międzynarodowy konkurs dla dzieci imłodzieży organizowany przez Muzeum w Koszalinie pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego oraz Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego. Jego uczestnikami są uczniowie, którzy podczas wizyty w muzeum wykonali fotografie przedstawiające muzealne wystawy, pojedyncze eksponaty oraz ich zestawy, zaplecze muzeum, a także budynki muzeów, fragmenty ich architektury, otoczenia lub zabytki zgromadzone w muzeach na wolnym powietrzu.

Brawo Julio, cieszymy się, że Twój talent został zauważony i doceniony Gratulacje i wielu fotograficznych sukcesów !

W galerii relacja fotograficzna z pobytu w Koszalinie – wręczenie nagród i nocny spacer po mieście, uwiecznione przez Julię i p. Andrzeja Głąba.
Spotkanie z rodzicami odbędzie się 17.09.2019r.(wtorek) o godz.16.30

  • Kl. Ia P  wychowawca mgr Iwona Kuraś  –   sala nr 8  (pracownia języka polskiego)
  • Kl.Ib P  wychowawca mgr Mariusz Mendak   –   sala   nr  4 (pracownia biologiczna)
  • Kl. Ia G wychowawca mgr Elżbieta Gawłowska   –  sala   nr  5 (pracownia fizyczna)
  • Kl.II a   wychowawca  mgr Anna Gajek  –   sala nr 9 (pracownia języków obcych)
  • Kl.II b  wychowawca mgr Dariusz Jaworsk   –    sala nr 1  ( pracownia geograficzna)
  • Kl.III a  wychowawca mgr Małgorzata Kabalska  –  sala nr 12 (pracownia chemiczna)
  • Kl.III b wychowawca mgr Katarzyna Jurczak –  sala nr 2  (pracownia matematyczna)


"Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych"

Ks. J. Twardowski

 Z żalem informujemy, że 1 sierpnia 2019 roku zmarła wieloletnia nauczycielka biologii i chemii naszej szkoły - mgr Elżbieta Kubiczek. Ukończyła Uniwersytet Jagielloński - Wydział Biologii i Nauk o Ziemi. W liceum pracowała w latach 1957-1995. Od 1976 do 1981roku pełniła funkcję dyrektora.

Prof. Elżbietę Kubiczek zapamiętamy jako niezwykłą osobowość. Wymagająca i konsekwentna będzie zawsze częścią wspomnień wielu pokoleń absolwentów liceum. Wysoki poziom przekazywanej przez Nią wiedzy zwiększał szanse uczniów w dostaniu się na studia. Wykształciła wielu przyszłych biologów, chemików i lekarzy, którzy obecnie odnoszą sukcesy zawodowe.

Niech spoczywa w pokoju…

Społeczność Liceum

 

    Tradycyjnie początek września to czas poligonu klas mundurowych. Tym razem odbył się on w Kostkowicach. Przez pięć niezbyt słonecznych dni i zimnych nocy 67 młodych adeptów wojska zmagało się z własnymi słabościami. Był to bez wątpienia sprawdzian dla klas pierwszych, a dla
starszych powtórzenie wiadomości z poprzednich wyjazdów i nabywanie nowych umiejętności.
Zajęcia jak zwykle były prowadzone pod nadzorem specjalistów, oficerów i podoficerów Wojska Polskiego. Każdy dzień przynosił nowe zadania i optymalnie wykorzystywał siły
i entuzjazm obozowiczów. Pośród zieleni sosen uczniowie poznawali tajniki sztuki walki wręcz, zielonej i czerwonej taktyki, mieli okazję doskonalić umiejętności strzeleckie z ASG. Równie ciekawe były zajęcia inżynieryjno-saperskie, a dreszcz emocji wywołała wspinaczka skałkowa. Oczywiście punktem obowiązkowym była musztra. Poligon to nie tylko zdobywanie umiejętności i kolejnych certyfikatów. To także miejsce, gdzie zawiązują się przyjaźnie na całe życie i przeżywa przygodę, która na zawsze zostanie w pamięci. Do zobaczenia na kolejnym poligonie!!!          W dniu 12  września 2019r . dyrektor  szkoły  Pani Anna  Woźniczko  i  koordynator  klas
mundurowych Pan Mariusz Mendak wzięli udział w obchodach Święta 8. Bazy Lotnictwa
Transportowego w Krakowie – Balicach, z którą szkoła ma podpisaną umowę o współpracy.
Po uczczeniu pamięci lotników w hangarze GOT-u odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji żołnierzy, pracowników RON 8. BLTr oraz ich rodzin.Na uroczystej zbiórce na placu apelowym stawili się przełożeni, żołnierze, pracownicy RON, zaproszeni goście, przedstawiciele jednostek wojskowych garnizonu Kraków i Kraków-Balice, władze małopolskie i samorządowe, przyjaciele    i przedstawiciele  współpracujących z 8. BLTr szkół, instytucji i stowarzyszeń, byli dowódcy         i żołnierze bazy. Zbiórka odbyła się z udziałem kompanii honorowej 8. BLTr oraz Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym podniesiono na maszt Flagę Państwową i odegrano Hymn Państwowy. W trakcie podnoszenia flagi nastąpił przelot 2 samolotów CASA C-295M i 1 M-28B/PT "glass cockpit" w formacji grot. Następnie zostały odczytane decyzje i rozkazy po czym  Dowódca 3. SLTr wraz z Dowódcą 8. BLTr wręczyli żołnierzom odznaczenia i wyróżnienia - nagrody rzeczowe, mianowania na wyższe stopnie wojskowe oraz odznaki pamiątkowe 8. BLTr. Po przemówieniach delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Patrona płk. pil. Stanisława Jakuba Skarżyńskiego.
Tradycyjnie oficjalna uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów 8. BLTr, którą prowadził dowódca uroczystości. Na zakończenie uczestnicy udali się na piknik lotniczy.


W poniedziałek 2 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2019/2020.  O godz. 9.15 na auli zgromadziła się cała społeczność szkolna. W obecności sztandaru wszyscy zebrani odśpiewali hymn narodowy. Pani dyrektor Anna Woźniczko  w swoim przemówieniu serdecznie powitała zebranych, ciepłe słowa kierując szczególnie w stronę uczniów klas pierwszych – absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów, życząc im wielu sukcesów oraz owocnego odkrywania
i pogłębiania swoich zainteresowań. Najlepsze życzenia dla uczniów  i nauczycieli przekazała również obecna na uroczystości Pani Barbara Laskowska, reprezentująca Powiat Zawierciański- organ prowadzący szkołę. Zobaczyliśmy też program artystyczny nawiązujący do 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Oddając hołd poległym pamiętamy, że m.in. dzięki tym ofiarom, możemy dziś w spokoju kształcić się w wolnym kraju i realizować swoje marzenia.