Płyty DVD z uroczystości „60 – lecia Liceum Ogólnokształcącego połączonej z Zjazdem Absolwentów”, są do odbioru w sekretariacie szkoły. • Poprawkowy egzamin maturalny - informacje


 • Harmonogram egzaminów poprawkowych


 • Harmonogram egzaminów poprawkowych - aktualizacja • INFORMACJA W SPRAWIE MUMDURÓW
 • Zakończył się rok szkolny i rozpoczęły się wakacje – czas zasłużonego odpoczynku po wielu miesiącach ciężkiej pracy. Wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły życzę by tegoroczne wakacje były ciepłe i radosne. Niech każdy dzień wakacyjnych przygód pozostanie w Waszej pamięci jako dzień, o którym można powiedzieć, że to był dobry dzień. Odpoczywajcie w pełnym słońcu i przy ładnej pogodzie, nabierajcie sił i "ładujcie akumulatory", ale z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

  administrator

  Zdjecia z zakończenia roku szkolnego

  18 czerwca społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Elżbiety z Pilczy w Pilicy świętowała Jubileusz 60 – lecia powstania placówki, połączony ze Zjazdem Absolwentów. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą i przemarszem do nowego budynku liceum, który znajduje się przy ulicy Zamkowej 7. W kolorowym orszaku szli absolwenci z lat 60, 70, 80, 90 …i ostatnie, najmłodsze roczniki. Wszyscy spotkali się na auli, gdzie dyrektor szkoły, Anna Woźniczko przywitała wszystkich uczestników, a prowadzący jubileuszową galę - Małgorzata Kabalska oraz Dariusz Jaworski w prezentacji multimedialnej przypomnieli historię powstania liceum i przedstawili ważne wydarzenia z życia szkoły.

  Część artystyczną wypełniły fragmenty przedstawienia pt. „Królowa Jadwiga”, napisanego przez emerytowaną nauczycielkę historii - Marię Tarwid. Nad jego przebiegiem czuwały absolwentki - Alicja Barczyk i Iwona Kuraś. W przedstawieniu występowali mieszkańcy Pilicy, nauczyciele i uczniowie naszego liceum oraz gimnazjum.

  Po skończonej części oficjalnej przyszedł czas na spotkania z przyjaciółmi ze szkolnej ławy. Uczestnicy imprezy zwiedzili budynek nowej szkoły, obejrzeli wystawę fotograficzną absolwentów liceum i udali się na teren Zespołu Szkół : Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 1. Gości powitał i zaprosił do wspólnej biesiady dyrektor Leszek Sobota, gospodarz i współorganizator zjazdu.

  W obchodach uczestniczyli Starosta zawierciański Krzysztof Wrona, Przewodniczący Powiatu Zawierciańskiego Jarosław Kleszczewski, Burmistrz Miasta i Gminy Pilica Artur Janosik, byli i obecni przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, dyrektorzy podległych jednostek, rodzice, nauczyciele, uczniowie, a przede wszystkim absolwenci, którzy licznie przybyli z różnych stron Polski i świata. . Na dziedzińcu starej siedziby odbyła się zabawa taneczna, która trwała do białego rana. Śmiechom i wspomnieniom nie było końca. Wkrótce zamieścimy tradycyjne, wspólne zdjęcie wszystkich uczestników tego pięknego spotkania. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz zdjęcia z drona na stronie i Facebook.com.


 • PUBLIKACJA Z OKAZJI 60 - LECIA LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO (W WERSJI PDF)
 • 7 czerwca na Zamku w Smoleniu odbyła się pozorowana akcja ratownicza o nazwie „Czysty Szlak” organizowana przez Grupę Jurajską GOPR oraz młodzież z klas mundurowych Zespołu Szkół w Pilicy. Uczniowie wraz z ratownikami oczyścili teren wokół zamku. Sprzątanie było niestandardowe, gdyż śmieci szukano przy użyciu aplikacji „RATUNEK”, identycznej jaką ratownicy wykorzystują w swojej pracy do poszukiwania zaginionych.
  W dniu 31 maja spotkała nas miła niespodzianka, ponieważ zostaliśmy zaproszeni przez sąsiednią szkołę na występ naszych wschodnich sąsiadów, a mowa o zespole taneczno-ludowym z Tarnopola. Mieliśmy okazję usłyszeć tradycyjne ukraińskie piosenki oraz zobaczyć ich ludowe tańce. Występ bardzo nam się podobał i pozwolił nam poznać cząstkę ukraińskiej kultury.
  25 maja 2016r policjanci z Komisariatu Policji w Ogrodzieńcu zaprosili uczniów klas mundurowych Naszej Szkoły do udziału w Ogólnopolskiej akcji „Bezpieczny pieszy”. Uczniowie przeszkoleni przez dzielnicowego st. asp. Adama Adamczyka, patrolowali wraz z funkcjonariuszami przejścia dla pieszych, przypominając o zasadach poruszania się po drodze oraz jej obrębie. Obecność młodych ludzi w mundurach dyscyplinowała przechodniów, wpływając na bezpieczeństwo ruchu, a uczniowie zdobywali nowe doświadczenia i wiedzę niezbędną do przyszłej pracy w służbach mundurowych.


  Pod koniec maja wyjechaliśmy się na wycieczkę do Wrocławia. Naszą wyczekiwaną wyprawę zaczęliśmy od pełnego wrażeń multimedialnego pokazu fontann, rozpylone na miliony kropel cząsteczki wody miło ochłodziły nas w upalne południe. Naszym kolejnym celem był egzotyczny i wielokolorowy Ogród Japoński, w którym mieliśmy możliwość poznania nowych gatunków roślin . Pogoda dopisywała, więc w dobrych nastrojach podążyliśmy w stronę Ogrodu Zoologicznego, słynącego z imponującego afrykarium, gdzie mieliśmy okazję przenieść się do wodnego świata oceanicznych zwierząt. Po pysznym obiedzie udaliśmy się do obiektu, w którym można podziwiać dzieło autorstwa Wojciecha Kossaka i Jana Styki czyli Panoramę Racławicką. Tym akcentem zakończyliśmy pierwszy dzień zwiedzania. Kolejnego dnia piękna pogoda nas nie opuściła i z samego rana ruszyliśmy w kierunku Wrocławskiego Stadionu. Ten sportowy obiekt poznaliśmy od ,,drugiej strony" na co dzień niedostępnej dla kibiców podczas meczów. Zobaczyliśmy szatnie piłkarzy, murawę z bliska oraz co ciekawe areszt dla ,,niegrzecznych" kibiców. Następnie nadszedł czas na długi spacer po Ostrowie Tumskim wraz z przewodnikiem, który pokazał nam najciekawsze obiekty tego miejsca. W kolejnym etapie zwiedzania udaliśmy się na stare miasto, po drodze mijając słynny most zakochanych. Gdy dotarliśmy do celu odwiedziliśmy Ossolineum i wyszliśmy na Wieżę Matematyczną, z której podziwialiśmy fenomenalną panoramę Wrocławia. Podczas trzygodzinnej wędrówki poznaliśmy historię kilku słynnych wrocławskich krasnali. Po dwóch dniach wspaniałych wrażeń wróciliśmy szczęśliwi do domu bogatsi o nowe doświadczenia .

  FOTORELACJA Z WYCIECZKI


  Kopanie dołów, tarzanie się w błocie, odkrywanie nowych miejsc... Gdzie to się działo? Oczywiście na poligonie.
  16 maja uczniowie klas mundurowych przebywali na letnim poligonie w Bobolicach na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to piękne miejsce z doskonałymi warunkami do wspinaczki i innych zadań w terenie. Pierwszy dzień minął raczej spokojnie. Kadeci dostali jedno zadanie : "Wystrugajcie sobie łyżki". Jak kazano tak zrobi. Może nie byli w tym mistrzami, ale z pewnością zjedli posiłek z własnoręcznie wykonanej zastawy. Kolejne dni były już bardziej dynamiczne. Praca z mapą i kompasem po tym wyjeździe to już "bułka z masłem”. Obozowicze podzieleni na dwie grupy szukali drogi do jeziora Biała. Zapisywali skrupulatnie wszystkie charakterystyczne punkty i pomogło im to w powrocie do ośrodka. Później trochę otarć i siniaków podczas gry w paintball. Z pewnością ta część poligonu podobała się najbardziej! W końcu wszystkich czekała noc pod gołym niebem. Mimo, że padało, wiało i pogoda nieszczególnie dopisywała, jak na klasę mundurową przystało, przetrwali trudne warunki. W następnych dniach uczniowie pod opieką "Duchów" nauczyli się Czerwonej i Czarnej Taktyki oraz walki z bronią długą i krótką. Tomasz Góra, który przeprowadził taktykę technikę interwencji z zastosowaniem środków przymusu, jak zwykle profesjonalnie i spokojnie tłumaczył zasady i techniki najbardziej przydatne w walce wręcz. Pokazano również elementy ochrony VIP i zajęcia z taktyki snajperskiej. Zwieńczeniem całego wyjazdu była wspinaczka skałkowa. Wszyscy żwawo wdrapywali się na szczyt. Widoki były zachwycające.
  Następny poligon we wrześniu. Do zobaczenia!

  FOTORELACJA Z POLIGONU DZIĘKI UPRZEJMOŚCI JURASPORT


  17 maja uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem Małgorzatą Kabalską uczestniczyli w warsztatach poświęconych budżetom obywatelskim, zorganizowanych przez Regionalną Akademię Obywatelską. Wydarzenie to odbyło się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach i zostało poprowadzone przez młodzież należącą do Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Zgromadzeni mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy oraz współpracować w grupach z innymi szkołami obecnymi na warsztatach.
  12 maja, kolejny już raz w naszych szkolnych progach gościliśmy gimnazjalistów z pobliskich okolic. Byli to uczniowie z Dłużca, Ogrodzieńca, Kroczyc i Wierbki. Zawitali też do nas nasi sąsiedzi z pobliskiego pilickiego gimnazjum. Na naszych gości czekało wiele atrakcji. W harmonogramie zajęć pierwszym punktem było zapoznanie przyszłych licealistów z ofertą naszej szkoły. Przedstawili ją Pani Małgorzata Kabalska i Pan Dariusz Jaworski. Nasi aktorzy odegrali skecz o skutkach przesadnego oszczędzania energii, bo jak wiadomo we wszystkim trzeba znać umiar. Na szkolnej auli nie zabrakło także muzycznej oprawy. Można było usłyszeć wspaniałą grę na gitarze w wykonaniu naszego ucznia Kuby Jurczaka oraz śpiew naszej absolwentki Darii Bogusz. Później nasi goście zostali zaprowadzeni na halę sportową, gdzie czekali już na nich uczniowie klas mundurowych. Prezentowali oni swoje umiejętności, które nabyli podczas nauki w naszym liceum. Mogliśmy zobaczyć m.in. wspinanie się po linie różnymi technikami, pokazy samoobrony, podciąganie na drążku i tor przeszkód. Mimo tylu atrakcji klasy mundurowe zaprezentowały jeszcze musztrę porządkową i paradną. Na naszych gości czekały również pokazy policyjne i pierwszej pomocy oraz możliwość strzelania z broni pneumatycznej. Wszyscy mogli liczyć na mały poczęstunek. Były to różne słodkości przygotowane przez naszych uczniów. Dla wszystkich dzień skończył się dobrze. Wzbogacił o nowe przeżycia i być może przekonał przyszłych licealistów do wybrania naszej szkoły. Szkoły z historią, gdzie wciąż panuje duch Królowej Elżbiety z Pilczy.

  FOTORELACJA Z DNIA OTWARTEGO


  Trzeci Maja jest naszym świętem narodowym. Aby zrozumieć dlaczego akurat ta data została wybrana przez naszych przodków, musimy się cofnąć do czasów, w których żyli. Jak wiemy ten okres historyczny nie był łatwy dla naszego narodu. Liberum veto niweczyło wiele mądrych ustaw podejmowanych w sejmie. Po trzech latach obrad sytuacja ta mogła się zmienić. Uchwalenie Konstytucji dało naszym rodakom nadzieję na lepsze czasy. Z tej okazji 9 maja odbyła się akademia upamiętniająca tamte wydarzenia. Przygotował ją pan Dariusz Jaworski z klasą IB. Po krótkim, historycznym wstępie uczniowie przedstawili obrady sejmu w inny, dość nowoczesny sposób.

  FOTORELACJA


  Drugiego maja na pilickim rynku odbyły się pierwsze obchody Dnia Strażaka w naszej gminie. Najpierw odbyła się część oficjalna, nadanie odznaczeń i wręczenie pamiątkowych plakatów. Po tym wstępie zaczęły się występy i prezentacje przygotowane przez mieszkańców gminy. Mogliśmy wysłuchać na wspaniałego koncertu w wykonaniu orkiestry dętej z Dzwono Sierbowic oraz różne występy wokalistek Pauliny Rozlach i Dominiki Bzdęgi. Kuba Jurczak (uczeń Naszego Liceum) wykonał mini recital gitarowy.

  Klasy mundurowe zaprezentowały musztrę porządkową i paradną. Każdy miał również możliwość przejechania się bryczką strażacką zaprzęgniętą w piękną parę koni. Była też część kulinarna- grochówka i pyszne ciasta przygotowane przez koła gospodyń wiejskich. Mamy nadzieję, że był to pierwszy i nie ostatni taki piknik strażacki.

  Zdjęcia z uroczystości (częściowo ze strony jura-pilica)


  Świeżo upieczonym Absolwentom przesyłamy serdeczne gratulacje. Życzymy Wam także dużo szczęścia i pomyślności w realizacji swoich dojrzałych planów. Za wszystkich Was trzymamy kciuki i życzymy powodzenia na maturze. Obyście na teście doczekali się prostych pytań i jasnych odpowiedzi, aby uzyskany wynik był dla Was satysfakcją, by mógł on odsłonić ścieżki prowadzące wprost do wymarzonych planów na przyszłość i pomóc w dalszej wędrówce przez dorosłe życie. Dużo skupienia i jeszcze więcej wytrwałości. Mniej stresu, a więcej spokoju, by matura napisana była na 100% waszych możliwości. Uwierzcie w siebie i wykorzystajcie wiedzę przekazaną Wam przez Waszych nauczycieli. Wierzymy, że dacie radę!

  Zdjęcia z zakończenia klas III  22 kwietnia w naszej szkole miało miejsce spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu. Celem warsztatów było przekazanie niezbędnych informacji dotyczących warunków przyjęć do szkół policyjnych, szkolenia rekrutów oraz samej specyfiki pracy funkcjonariusza. Ponadto młodzi kadeci mieli jedyną okazję zapoznać się z wyposażeniem i poszczególnymi przyrządami, jakimi posługują się policjanci przy dokonywaniu oględzin na miejscu przestępstwa. Po przyswojeniu koniecznych wiadomości uczniowie w asyście oficera policji sami mogli spróbować zabezpieczyć ślady linii papilarnych. Szkolenie teoretyczne prowadziła sierż. Marta Wnuk z Wydziału Prewencji natomiast zajęcia praktyczne asp. sztab. Adam Granat z Wydziału Kryminalnego  Strzelanie i obsługa broni to podstawowy element szkolenia w klasach o profilu mundurowym. W czwartek 21 kwietnia instruktor strzelania Damian Motylewski zorganizował zajęcia, w których młodzi kadeci kolejny raz mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w praktyce. Szkolenie polegało na trafieniu do celu reaktywnego z broni pneumatycznej. W trakcie turnieju został wyłoniony i nagrodzony najlepszy strzelec, którym okazał się uczeń klasy I B Łukasz Górecki. Galeria z zawodów  15 kwietnia 2016 roku w Porębie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w zawodach sportowo - obronnych „Sprawni jak żołnierze”. W zmaganiach udział wzięło 12 szkół ponadgimnazjalnych z całego powiatu zawierciańskiego, w tym reprezentacja naszego liceum. W ramach turnieju zostały przeprowadzone dwie konkurencje: tor przeszkód na czas oraz rzut granatem do celu. Nasza drużyna mundurowa, w składzie: Artur Opiłka, Bartłomiej Dylkowski i Krystian Stańczyk zajęła IV miejsce. Męska reprezentacja naszej szkoły potwierdziła dobrą formę i już przygotowuje się do Mistrzostw Rejonu w Dąbrowie Górniczej.  W dniach 13-15 kwietnia odbył się V Ogólnopolski Turniej Klas o Profilu Mundurowym organizowany przez Centrum Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Przez trzy dni w okolicach Ogrodzieńca, Podzamcza i Jaworzna 56 dwuosobowych drużyn- uczniów szkół o profilu mundurowym z całej Polski walczyło o dwa złote indeksy, które gwarantują bezpłatne studia na WSB w Dąbrowie Górniczej. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny chłopców Arkadiusz Tokarski i Krystian Słowikowski oraz Piotr Nawrot i Marcin Kwiecień. Wszyscy dzielnie walczyli w 14 różnych konkurencjach, które wcale nie należały do najłatwiejszych. Tor przeszkód, pierwsza pomoc przedmedyczna „Rzeźnik”, „Nocny pościg”, „Trawers Pałkiewicza”, „Komandos”, „Piekielny Spacer” „Wietnam”, „Szturm na zamek” czy strzelanie to tylko nieliczne, w których wykazali się olbrzymim zaangażowaniem psycho - fizycznym i hartem ducha. Zwycięstwo w tegorocznym turnieju zapewniła sobie drużyna z Tymbarku.


  8 kwietnia w sali audytoryjnej „Parnassos” Biblioteki Śląskiej w Katowicach odbył się finał Konkursu Debat Oksfordzkich „Proszę mi nie przerywać!”.

  Do finału Konkursu – po zwycięstwie w eliminacjach – zakwalifikowane zostały cztery zespoły reprezentujące szkoły ponadgimnazjalne z województwa śląskiego: Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Elżbiety z Pilczy w Pilicy, II Liceum Ogólnokształcące im. Walerego Wróblewskiego w Gliwicach, I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Powstańców Śląskich w Rybniku oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich. Zespoły zmierzyły się w dwóch półfinałach, w wyniku których wyłonione zostały dwie najlepsze drużyny, oraz w finale.

  „Polska powinna jak najszybciej przyjąć wspólną unijną walutę – euro”, „Unia gospodarcza i walutowa znacznie ogranicza suwerenność jej państw członkowskich” oraz „Fakt funkcjonowania strefy euro jest odpowiedzialny za kryzys finansowy w państwach członkowskich Unii Europejskiej” to trzy tezy, które stały się tematem konkursowych dyskusji. Nasze dziewczyny dzielnie walczyły i ostatecznie zajęły trzecie miejsce. W nagrodę każda z nich otrzymała bon o wartości 50 zł i drobne upominki. Dodatkiem do nagrody będzie wycieczka całej klasy Ia do oddziału NBP w Katowicach i zwiedzanie go, z możliwością obejrzenia prawdziwej sztabki złota. A za rok nasza drużyna już zapowiedziała rewanż!


  12 kwietnia 2016 roku w Starostwie Powiatowym w Zawierciu odbyły się eliminacje powiatowe ogólnopolskiego turnieju wiedzy pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.
  Ponieważ od wielu lat uczestniczymy w tego rodzaju zmaganiach, a nasi uczniowie to również strażacy ochotnicy wielu jednostek OSP wzięliśmy udział i w tym turnieju. Po sprawdzeniu prac okazało się że nasza uczennica klasy mundurowej Marta Gomułka zajęła III miejsce w Powiecie Zawierciańskim.
  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


  10 kwietnia uczeń 2 klasy naszego Liceum Kuba Jurczak zaprezentował swoje umiejętności w popularnym show muzycznym.
  Prosimy o głosy i udostępnianie. Link do głosowania: GŁOSUJ NA KUBĘ (Można oddać 10 głosów dziennie).

  (Piotr Restecki) The Crank - Kuba Jurczak


  23 marca 2016 roku uczniowie klas trzecich Liceum Ogólnokształcącego w Pilicy uczestniczyli w konferencji naukowej pt.: „System ratownictwa medycznego i zarządzania kryzysowego w warunkach pokoju, i w stanach nadzwyczajnych”. Spotkanie zorganizowali studenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Sympozjum poświęcone było prawnym i praktycznym aspektom ratownictwa medycznego, i zarządzania kryzysowego. Uczniowie zgłębili niemal wszystkie tajemnice funkcjonowania naszych służb publicznych w czasie wojny, katastrof, wypadków, a także klęsk żywiołowych czy zorganizowanych akcji przestępczych. Do udziału zaproszeni zostali przedstawiciele: GOPR, WOPR, ratownictwa górniczego, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Sił Zbrojnych RP, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Fundacji ITAKA.


  Dwóch młodych ekologów z klasy I a, Oskar Bogdan i Wojtek Stolarski wystartowało w multimedialnym konkursie wiedzy ekologicznej. Wykonali prezentację w formie elektronicznej. Tematyka była związana ze współczesnymi zagrożeniami, z jakimi boryka się nasza planeta. Chłopcy zajęli drugie miejsce. Kliknij tu zobaczyć kilka screenów z prezentacji. Konkurs był anglojęzyczny. Laureatów przygotowała pani Anna Gajek. Gratulacje!


  Nasze poczucie bezpieczeństwa wzrasta wraz ze świadomością, że jesteśmy w stanie unieszkodliwić napastnika i w odpowiedni sposób, bez naruszania granicy obrony koniecznej, obezwładnić go. Niestety, nie każdy z nas posiada umiejętności, które zagwarantują mu bezpieczeństwo i pozwolą na sprytne uniknięcie pozostania ofiarą napaści.

  22 marca uczniowie klas mundurowych w ramach zajęć z samoobrony i technik interwencji, nauczyli się jak poradzić sobie w niebezpiecznych sytuacjach, kiedy ktoś czyha na ich zdrowie czy życie. Podczas zajęć, prowadzonych przez instruktora samoobrony Tomasza Górę oraz instruktora strzelania Damiana Motylewskiego ze Specjalistycznej Jednostki Szkoleń Militarnych, mundurowi uświadomili sobie, że nie należy bać się napastnika, lecz w odpowiedni sposób, przy użyciu minimalnej siły, łatwo jest go obezwładnić. Sposobów na dobrą samoobronę jest mnóstwo, jednak instruktorzy skupili się głównie na formach z zastosowaniem siły fizycznej i pałki służbowej oraz technik podstawowych „KARAMBIT”. Po intensywnych, lecz płynących w miłej atmosferze zajęciach, uczniowie otrzymali certyfikaty, potwierdzające ich umiejętności z samoobrony.

  Dzięki temu kursowi, każdy uczestnik na pewno czuje się bezpieczniej na ulicy, a ciekawa forma zajęć pomogła w szybkiej i sprawnej nauce danych chwytów. Te umiejętności na pewno nie odejdą w zapomnienie i każdy z uczniów będzie z nich korzystał, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.


  Konkurs języka angielskiego został zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Zawierciu. Uczestnicy i opiekunowie zostali zaproszeni do Katolickego Liceum w Zawierciu. Było niezwykle ciężko. Udział wzięły najlepsze drużyny z wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z całego powiatu. Zawodnicy ciężko pracowali na swój sukces. Język obcy wymaga zaangażowania pamięci i intelektu, no i oczywiście serca. Zmagania konkursowe polegały na rozwiązaniu testu w języku, a w drugim etapie zawodnicy odpowiadali na pytania zadawane przez komisję konkursową. Trzy dziewczyny z klasy IIa Karolina Czech, Milena Kurczek i Bernadetta Ślusarz przygotowane przez Annę Gajek, naszą anglistkę rozłożyły na łopatki przeciwników. Pierwsze miejsce zasłużenie zdobyte. Gratulacje!  Paulina Kotnis uczennica klasy I a została wyróżniona w Powiatowym Konkursie Recytatorskim, jaki odbył się w Zawierciu 21 marca. Uczestnicy przybyli bardzo licznie. Sztuka żywego słowa wciąż cieszy się popularnością wśród młodych ludzi. Wrażliwość na piękno literatury pozwala widzieć świat zupełnie inaczej. Paulina Kotnis jest debiutantką w tego rodzaju konkursach, ale już dziś deklaruje chęć uczestnictwa w kolejnych zmaganiach.
  23 marca Ia uczestniczyła w szkole w warsztatach przygotowujących do finału Konkursu Debat Oksfordzkich „Proszę mi nie przerywać!” , przeprowadzonych w szkole przez przedstawiciela organizatora Konkursu, którym jest Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Katowice, we współpracy z Centrum Informacji o Euro Narodowego Banku Polskiego oraz Centrum Dokumentacji Europejskiej w Katowicach. Przygotowując się do rywalizacji młodzież pogłębia wiedzę na temat unii gospodarczej i walutowej. Ponieważ zgłosiło się bardzo wiele szkół województwa śląskiego potrzebne były dodatkowe eliminacje, które drużyna w składzie: Paulina Kotnis, Aleksandra Zdeb, Monika Pustułka, Marta Zawadzka i Klaudia Pustułka przeszła bez większego problemu. Finał odbędzie się 8 kwietnia w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Wspierać naszą reprezentację w zmaganiach będzie zaproszona na trybuny reszta klasy Ia, wraz z opiekunami drużyny- mgr Małgorzatą Kabalską i mgr Iwoną Kuraś. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia !!!


  Dnia 08-03-2016r odbyły się w naszej szkole warsztaty z rysunku. Miały one na celu sprawdzić i ukierunkować uzdolnionych uczniów, którzy w przyszłości chcieliby wykorzystać swój talent na uczelniach artystycznych lub technicznych. Na zajęciach uczniowie musieli zmierzyć się z zagadnieniem kompozycji martwej natury, odpowiednich proporcji rekwizytów, zróżnicowania ich faktur oraz materiałów za pomocą monochromatycznej kolorystyki. Warsztaty poprowadził projektant Krzysztof Łobczowski oraz architekt wnętrz Anna Mendak.


  Matura zbliża się nieubłaganie. W maju nasi trzecioklasiści będą musieli zmobilizować wszystkie siły umysłu i zdać kilka egzaminów, które nie tylko kończą ich pracę w liceum, ale są biletem wstępu na wymarzone uczelnie. Oczywiście najważniejsza jest w tym przypadku systematyczna praca, ale wsparcie duchowe też się zawsze przydaje.

  Tradycyjna pielgrzymka na Jasną Górę odbyła się w niezbyt słoneczny czwartek, ale jak widać w naszej galerii zdjęć, humory dopisywały. Teraz już tylko odliczamy dni do maja. Powodzenia!


  14 lutego jest uznawany za Dzień Zakochanych. Co prawda zwyczaj ten nie jest związany bezpośrednio z naszą kulturą, ale jak widać to, co sympatyczne chętnie przejmujemy i …świętujemy.

  Sam św. Walenty zapewne nie śnił o tym, ze zostanie „celebrytą” i nie miał nic wspólnego z zakochanymi, ale jak tu świętować bez patrona? Jak zwał tak zwał- „święto” zakochanych oficjalnie obchodzimy 14 lutego.

  W liceum zaczerwieniło się od serduszek, walentynkowe kartki przekazywały wyznania i westchnienia, a na dużej przerwie podziwialiśmy popisy aktorskie i kabaretowe.

  Było naprawdę uroczo. Szkoda, że walentynki są raz w roku, prawda?


  Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia Zawiercie, ul. Polska 35

  zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych na

  „KIERMASZ KSIĄŻKI PRZECZYTANEJ”

  w dniach 16.02.-17.02.2016 roku w godz.11.00-14.00


  Przekaż 1% podatku swojej szkole!
  Dowiedz się więcej na stronie
  Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła", www.ps.org.pl  Numer KRS: 0000031762

  Cel szczegółowy:
  151900124825 Zespół Szkół w Pilicy ul. Zamkowa 7, 42-436 Pilica


  W dniu 29.01.2016r. wczesnym rankiem wyruszyliśmy na ciekawie zapowiadające się zajęcia na strzelnicy w Tarnowskich Górach. Gdy dojechaliśmy już na miejsce, podczas zbiórki, instruktorzy zapoznali wszystkich uczniów z regulaminem obowiązującym na strzelnicy bojowej. Uczniowie którzy po raz pierwszy przyjechali zostali przeszkoleni dodatkowo z obsługi i budowy broni oraz zasad użytkowania. Strzelaliśmy z wielu rodzajów broni takich jak: Walter p99, AK47, Glock 19, Bereta 9, Strzelba gładko-lufowa, HK USP itp. Po zakończeniu zajęć wszyscy byli zadowoleni ze swoich wyników. Trzy godziny spędzone na strzelnicy minęły szybko i wyruszyliśmy w drogę powrotną, Cieszyliśmy się z pełnego wrażeń dnia i mamy nadzieję na kolejne wyjazdy!!!


  Zdjęcia - galeria lub na naszym fanpage’u

  Dzisiaj (28.01.2016r.) u nas fantastyczne wydarzenie kulturalne. Mogliśmy podziwiać wspaniałych, młodych duchem ludzi z zawierciańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To pełni energii i entuzjazmu artyści, którzy w brawurowy sposób wykonali montaż poetycki najpiękniejszych wierszy polskich i dramatów Wyspiańskiego. Warto zaznaczyć, że spektakl „Twarzą w twarz Polacy” zdobył liczne nagrody na festiwalach teatrów amatorskich. Ze sceny padło dużo pięknych słów o tak potrzebnych dziś w naszym życiu wartościach. Miłość do Ojczyzny, szacunek do człowieka, pielęgnowanie historii zostały pięknie przypomniane przez grupę Seniorów pod kierunkiem reżysera i twórcy spektaklu - Pana Józefa Niedźwiedzkiego.


  27.01.20016r gościliśmy wykładowców z Wojskowej Komendy Uzupełnień, pana majora Tadeusza Cichosza oraz panią Katarzynę Feluks. Wykład dotyczył służby kandydackiej. Goście omówili warunki wstąpienia w szeregi armii.

  Usłyszeliśmy wiele przydatnych informacji na temat podstawowych zasad obowiązujących w szkolnictwie wojskowym. Służba wojskowa może być połączona z ciekawymi kierunkami studiów, których oferta jest dostosowana do oczekiwań młodych ludzi.  26 stycznia 2016 jedna z sal lekcyjnych zamieniła się w ambulatorium. Nasi pełnoletni uczniowie po odpowiednich badaniach przeprowadzonych na miejscu mogli oddać krew. Ta piękna akcja powtarzana jest u nas cyklicznie. Biorą w niej udział także nasi absolwenci oraz mieszkańcy Pilicy, którzy chcą i mogą podzielić się swoim zdrowiem z tymi, którzy znajdują się w potrzebie.
  Zdjęcia - galeria

  Jak co roku, w piątek, 22 stycznia 2016 roku, oficjalnie otworzyliśmy szkolny sezon zimowo – narciarski 2015/16.
  Wyjazd powstał z myślą o wszystkich miłośnikach białego szaleństwa. Smoleń - to miejscowość, która czaruje nawet w środku zimy. Tutejsze trasy zjazdowe, choć krótkie, stanowią idealne miejsce dla każdego miłośnika zimowego narciarstwa. Mimo wczesnej godziny, stok tętnił życiem. W jego pobliżu, wypożyczalnia nart, bar, a w nim wyśmienita kuchnia, dzięki której nie zabraknie sił na zimowe szaleństwo . Organizatorzy zadbali o fantastyczną atmosferę. Uczniowie spędzili ten czas z uśmiechem na twarzy!
  Wszystkim dziękujemy za niezapomnianą zabawę !!!


  Zdjęcia - galeria

  20 stycznia 2016 roku uczniowie klas mundurowych naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniu Jubileuszu 5-lecia Centrum Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji.

  Uczniowie wzięli udział w praktycznych warsztatach, przygotowanych przez przedstawicieli służb mundurowych. Tematyka zajęć była bardzo różnorodna: od technik kryminalistycznych, sposobów zabezpieczania imprez masowych, organizowania i prowadzenie akcji ratowniczych w czasie pożaru, współczesne problemy uchodźców po ratownictwo medyczne w warunkach ekstremalnych. Młodzież uczestniczyła także w widowiskowych pokazach na dziedzińcu Uczelni. Można było podziwiać pokaz oddziałów antyterrorystycznych, prezentację policyjnej taktyki technik i interwencji oraz umiejętności psów policyjnych, a także członków GOPR zjeżdżających po linach na elewacji Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Mimo prószącego śniegu i mroźnej pogody nikt się nie uskarżał na warunki, bowiem na dziedzińcu czekał ciepły poczęstunek.

  W uroczystościach wzięło udział wielu znakomitych gości m.in.: Pan Jarosław Wieczorek, Wojewoda Śląski oraz dr Aleksandra Wentowska, Pełnomocnik Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach i wielu innych znakomitych gości, którzy zostali wyróżnieni medalem, wśród nich nasza Pani dyrektor Anna Woźniczko.

  Na zakończenie zebrani mogli wysłuchać bardzo interesującego wykładu: „SIŁY SPECJALNE KONTRA ISIS - STARCIE TYTANÓW” wygłoszonego przez gościa specjalnego, płk Wiesława Kukułę, Dowódcę Jednostki Wojskowej Komandosów "Cisi i Skuteczni".


  zdjęcia dzięki uprzejmości pana Adama Cholewki

  Poloneza czas zacząć! Słowa te po raz kolejny zabrzmiały w sali bankietowej Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilicy, kiedy to 16 stycznia uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Elżbiety z Pilczy w Pilicy tradycyjnym polonezem rozpoczęli swój bal studniówkowy. Licealiści gościli w tym dniu nauczycieli szkoły, a także Burmistrza Miasta i Gminy Pilica- pana Artura Janosika- oraz reprezentującą Starostwo Powiatowe w Zawierciu -radną panią Różę Kończyk. Dla każdego tegorocznego maturzysty był to wyjątkowy wieczór. Już za sto dni dźwięki poloneza będą tylko wspomnieniem, które pozostanie na zawsze w ich pamięci; w maju ważna będzie tylko odpowiednia wiedza i umiejętności, które zadecydują o tym, jak będzie wyglądać ich dorosłe życie . Życzymy połamania piór!


  Zdjęcia - galeria

  Dnia 11 stycznia (poniedziałek) oraz 15 stycznia (piątek) kilkoro uczniów naszego liceum wybrało się do szkoły podstawowej w celu przeprowadzenia szkolenia z udzielania pierwszej pomocy dla klas 1-6. Młodzież była bardzo zainteresowania i uważnie słuchała swoich starszych kolegów, którzy chcieli w jak najlepszy sposób przekazać wiedzę, jaką posiadają w tym zakresie. Na początku spotkania zostało wyjaśnione w jaki sposób postępować z osobą, która jest nieprzytomna lub nie oddycha, a praca jej serca została zatrzymana. Następnie pokazano techniki przenoszenia osoby poszkodowanej z obszaru zagrożenia w miejsce bezpieczne, co bez wątpienia najbardziej spodobało się uczniom. Kolejnym etapem spotkania było przećwiczenie przez każdego z osobna przeprowadzania RKO na fantomie jak i układania poszkodowanego w pozycji ustalonej bocznej zgodnie z zasadami, które zostały im wcześniej przekazane. Pamiętajmy, nie bądźmy obojętni na sytuacje zagrożenia czyjegoś życia. Dajmy bliskim tej osoby szansę na zatrzymanie jej dłużej przy sobie.  14 stycznia odbyła się popularna „wywiadówka” czyli spotkanie z rodzicami. Semestr szybko dobiegł końca i Rodzice przybyli do naszej szkoły, żeby porozmawiać o osiągnięciach z poszczególnych przedmiotów. Spotkanie to stało się też okazją do zaprezentowania szkolnych jasełek w wykonaniu naszych zdolnych aktorów.  Zdjęcia - galeria

  22 grudnia uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły po raz ostatni spędzili ze sobą czas przed Świętami Bożego Narodzenia. Był to dzień pełen uroczystej atmosfery oraz ogromnej radości.

  Po zakończonych lekcjach odbyły się Wigilie klasowe, gdzie uczniowie wraz z wychowawcami połamali się opłatkiem, składając sobie najszczersze życzenia. Następnie przyszedł czas na występ licealnych artystów- szkolne jasełka. Choć nie było stajenki i postaci biblijnych, miały one w swoim przekazie to co najważniejsze: przychodzący na świat Jezus nie oczekuje od nas pięknie posprzątanego i udekorowanego domu, cudownych prezentów czy ogromu potraw na świątecznych stołach. Pragnie on jedynie, abyśmy spędzili nasz czas świąteczny w gronie najbliższych i wspólnie radowali się z jego przyjścia na świat.

  Tegoroczne jasełka pokazały nam, co jest prawdziwą wartością podczas Świąt Bożego Narodzenia. Nie zapominajmy o tym.


  Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Każdy z nas już od dłuższego czasu odczuwa tę cudowną atmosferę. Jednym pomaga w tym piękna choinka, innym świeżo upieczone pierniczki, a uczniowie naszej szkoły poczuli magię świąt już 20 grudnia na pilickim rynku.

  W niedzielę, 20 grudnia, w Pilicy odbył się jarmark świąteczny. Choć słowo „jarmark” kojarzy się głównie z straganami pełnymi smakołyków oraz pięknych ozdób bożonarodzeniowych, nie zabrakło sceny, na której występowała utalentowana młodzież z Pilicy i okolic. Licealiści wraz z absolwentami naszej szkoły zaprezentowali bardzo bogaty repertuar pastorałek i nowoczesnych piosenek świątecznych. Były również piękne życzenia oraz ogrom pozytywnej energii wypływającej od naszych artystów. Występ uczniów został nagrodzony ogromem braw i mnóstwem przychylnych komentarzy.


  Oficer Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Będzinie kpt. Jacek Łukasik jest od lat częstym gościem naszego liceum, a szkolenia przeprowadzane przez niego budzą ogromne zainteresowanie wśród uczniów. Choć nieczęsto zwraca się on bezpośrednio do całej naszej społeczności szkolnej –głównie szkoli klasy mundurowe- tym razem postanowił zrobić wyjątek i przekazał każdemu z nas garść informacji, których powinniśmy być świadomi.

  Prelekcja kapitana dotyczyła głównie dwóch dziedzin: alarmów oraz niewybuchów i niewypałów. Podczas prezentacji dotyczącej alarmów zapoznaliśmy się z ich rodzajami, a także nauczyliśmy się odpowiednio reagować na każdy z nich. Są to umiejętności konieczne w życiu codziennym. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, co nas czeka w przyszłości, dlatego lepiej jest posiadać wiedzę pozwalającą na rozpoznanie sygnałów ostrzegawczych. Druga część wykładu dotyczyła niewybuchów i niewypałów. Kpt. Jacek Łukasik uświadomił nam, że te dwa pojęcia, które według większości oznaczają to samo, określają dwa zupełnie inne zjawiska. Podkreślił on również zagrożenia jakie wynikają z przechowywania takich „skarbów” u siebie w mieszkaniach lub nawet przypadkowego ich znalezienia. Wniosek nasuwał się tylko jeden: powinniśmy być bardzo ostrożni i zwracać szczególną uwagę na podejrzane, niecodzienne przedmioty. Ostatnią częścią spotkania było przekazanie niezbędnych informacji dotyczących służby przygotowawczej dla kandydatów na żołnierza. Jak wiadomo, w naszej szkole istnieją klasy o profilu mundurowym. Część osób będących ich uczniami wiąże swoje plany na przyszłość właśnie z zawodem żołnierza, dlatego te informacje były dla nich bardzo przydatne.

  Spotkanie z kpt. Jackiem Łukasikiem upłynęło w miłej atmosferze. My, uczniowie, wynieśliśmy wiele z tego wykładu, a także wyczekujemy z niecierpliwością kolejnych odwiedzin.


  Klasy mundurowe kolejny raz miały okazję spotkać się z instruktorem obsługi broni. Tym razem z wizytą przybył pan Marek Dziamarski, który przekazał mundurowym w prosty i zrozumiały sposób wiedzę o broni gwintowanej. Na początku prowadzący pokazał w prezentacji multimedialnej sposoby bezpiecznego obchodzenia się z pistoletami i innymi typami broni. Ponadto zaprezentował kilka karabinów i pistoletów, przykładów broni palnej, m.in. : glock 19, Walter P-99, AKMS, M-4i inne. Instruktor, w obrazowy sposób przekazując wiedzę, opierał się na autentycznych wydarzeniach. Uświadomiło to uczniom po raz kolejny, że broń to nie zabawka i pierwszym podstawowym elementem jest wiedza i opanowanie. Pod koniec zajęć na uczestników czekał test, w którym musieli się wykazać zdobytą wiedzą. Pozytywne zaliczenie testu upoważnia do odebrania certyfikatu z obsługi broni. Sądząc po komentarzach i opiniach uczniów, sprawdzian będzie zaliczony.


  Nie od dzisiaj wiadomo, że święty Mikołaj przynosi grzecznym dzieciom prezenty, sprawiając im tym wiele radości. W tym roku odwiedził on również nasze liceum. Najwyraźniej wszyscy, którzy do niego uczęszczają ciężko zapracowali sobie na jego wizytę!

  W poniedziałek 7 grudnia od rana można było poczuć magiczną atmosferę. Jedni założyli czapki mikołajkowe, inni ubrania w barwach świętego. Nikt nie spodziewał się, że zawita on w progi naszego liceum. Mikołaj wraz ze swoimi pomocnicami nie tylko odwiedzili uczniów i nauczycieli, ale i spędzili z nimi bardzo mile czas. Każdy bez wyjątku otrzymał od niego upominek.
  Brodaty przyjaciel przywrócił licealistom wiarę w to, że naprawdę istnieje i pamięta o każdym z nas. Obiecał również, że odwiedzi nas za rok. Trzymamy go za słowo!


  W naszej szkole „wystartował” po raz kolejny program eTwinning. W ramach tego programu różne szkoły z krajów europejskich, wykorzystując we wspólnej pracy narzędzia technologii informacyjno- komunikacyjne (ICT), mogą wymieniać informacje i wiedzę ponad europejskimi granicami.

  Uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczą w realizacji dwóch projektów e-Twinning. Projekt Weihnachten (Vianoce) został zarejestrowany 4 listopada 2015 r i tworzą go 4 szkoły: Liceo Scientifico Statale "G. Moscati", Grottaglie (TA) -Włochy, Potitschok school, Potitschok - Ukraina, Súkromná stredná odborná škola Bytča, Bytča - Słowacja i oczywiście nasze liceum.

  Drugi projekt realizowany jest od 7 listopada przez uczniów dwóch szkół, jest zbliżony tematycznie i nosi tytuł: Weihnachten bei uns. Współtworzą go: Stredné odborné učilište služieb a stredná priemyslená škola potravinárska, Rimavská Sobota -Słowacja oraz Liceum Ogólnokształcące im Królowej Elżbiety z Pilczy, Polska.
  Uczniowie biorący udział w projekcie tworzą prezentacje, kartki świąteczne, przepisy kulinarne oraz publikują przemyślenia na temat tradycji związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia w wyżej wymienionych krajach. Poprzez korespondencję mają możliwość poznania różnych kultur i doskonalenia języka niemieckiego.


  1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. To dzień, w którym szczególnie staramy się przełamywać bariery, takie jak strach i wynikająca z niego stygmatyzacja osób zakażonych HIV i chorych na AIDS. Jest to dzień bardzo szczególny, nie tylko promujący walkę z AIDS ale także czas, w którym myślimy o bliskich i przyjaciołach, których doświadczył wirus HIV oraz staramy się zwrócić uwagę społeczeństwa na ciągle aktualny problem epidemii HIV/AIDS. Z tej okazji młodzież ze Szkolnego Koła PCK, wspólnie z opiekunem, przygotowała akademię poświęconą tej tematyce niosąc przesłanie współczucia, nadziei, solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV i AIDS.


  Wszyscy wiemy, że andrzejki to magiczny dzień. Przedszkolaki również miały czas na wróżby. Dnia 27 listopada 2015 roku uczennice naszego liceum już drugi raz złożyły wizytę „młodszym kolegom”. „Tygryski” bardzo ucieszyły się z wizyty nowych koleżanek i z radością uczestniczyły w zabawach organizowanych przez swoją wychowawczynię z pomocą licealistek. Dzieci z przeprowadzanych wróżb dowiedziały się, kim zostaną w przyszłości, jaki los ich czeka oraz poznały imię swojej miłości. Największą atrakcją było lanie wosku przez wielki klucz. Po wróżbach przyszedł czas na wspólną zabawę. Na koniec wizyty dzieci podziękowały licealistkom za przybycie, recytując różne wierszyki, których się już nauczyły i zaprosiły na kolejne spotkanie. Dziękujemy i do zobaczenia!


  25 listopada 2015 r. w Akademii im. J. Długosza w Częstochowie odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów dla najzdolniejszych i najlepszych uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2015/2016. Impreza została przygotowana przez Wydział Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Katowicach, a uświetniona obecnością Śląskiego Kuratora Oświaty Pana Stanisława Fabera oraz Rektora AJD Zygmunta Bąka. Zgromadzeni wysłuchali też ciekawego wykładu dr Bogdana Wszołka pt. „Złota era astronomii".

  Wśród tego grona wyróżnionych znalazła się uczennica klasy IIIa Ewelina Radosz. Gratulujemy i życzymy sukcesów!!!


  Pod koniec listopada licealistki, biorące od tego roku udział w programie CEO „PoczytajMY”- Milena Luboń, Agnieszka Ściańska, Daria Goncerz i Paulina Skowronek- wybrały się do pilickiego przedszkola. Oczywiście zostały bardzo gorąco przywitane, zarówno przez wychowawców przedszkola, jak i samych przedszkolaków. Pierwszą grupą, którą odwiedziły były „Puchatki”, gdzie podczas zajęć przypomniały sobie, jak wyglądają „prace ręczne” -pomagały przedszkolakom wyklejać obrazki papierem kolorowym. Dzieci były bardzo pogodne, rozmowne oraz otwarte na nowe znajomości. Oczywiście nie mogło zabraknąć realizacji programowego hasła programu :„PoczytajMy”. Przedszkolaki wysłuchały bajki „Kubuś Puchatek idzie do lekarza” i z ochotą i wielkim zaangażowaniem odpowiadały na zadane pytania. Następnie licealistki - trochę już zmęczone-udały się do drugiej grupy -„Tygrysków”, która również bardzo ciepło przywitała nowe twarze uczestniczące w programie . Spotkanie z dziećmi było bardzo radosnym i udanym doświadczeniem. Dziękujemy Wychowawcom przedszkola za ciepłe przyjęcie! Do zobaczenia!  17 listopada tegoroczni maturzyści z klasy mundurowej pod opieką pana Mariusza Mendaka odwiedzili swoich młodszych kolegów z przedszkola w Pilicy. Celem wizyty było przybliżenie dzieciom zasad pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci od samego początku były bardzo zaciekawione spotkaniem z uczniami naszej szkoły. Podczas zajęć dowiedziały się, jak udzielać pierwszej pomocy oraz jak wykonać reanimację RKO. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach. Na koniec naszej wizyty spora grupa przedszkolaków stwierdziła, że chętnie w przyszłości będzie uczyć się w naszym liceum. Trzymamy ich za słowo!


  Na kolejną porcję wiedzy z dziedziny wojskowości nie musieliśmy długo czekać, bo już po kilkunastu dniach odbyły się kolejne zajęcia z mł. chor. Damianem Motylewskim. Tym razem na lekcjach został poruszony temat: „Budowa i obsługa broni gładkolufowej”. Mieliśmy szansę na przyjrzenie się jej z bliska. Pan Motylewski przywiózł do nas niektóre z rodzajów takiej broni. Oglądaliśmy też videoprezentacje na ten temat. Oprócz tego poruszaliśmy kwestie regulaminu zachowania na strzelnicy, co wiąże się z przyszłym wyjazdem. Mamy nadzieję, że nastąpi to w najbliższym czasie.  Bibliotekarz liceum dnia 10.11.2015 w ramach współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. Józefa Lompy w Katowicach Filia Zawiercie zorganizował lekcje biblioteczne.

  Tematem lekcji była ”Tragedia Górnośląska 1945”.Tragedia Górnośląska należy do najmniej znanych kart w skomplikowanej historii Śląska. Przez lata nie można było o niej mówić ani pisać. Dopiero po roku 1989 rodziny ofiar próbują zdobyć wiedzę na temat tragicznych losów swoich bliskich. Informacje na ten temat gromadzi Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku, które powstało w Radzionkowie.Zajęcia obejmowały wykład i warsztaty.


  Narodowe święto obchodzone w Polsce w dniu 11 listopada jest świętem bardzo podniosłym, które daje nam, Polakom, ogromny powód do dumy. To właśnie 11 listopada 1918 roku Polska stała się państwem wolnym od zaborców po raz pierwszy od 123 lat. Parady, akademie, uroczyste Msze święte – tak w dzisiejszych czasach polscy patrioci obchodzą rocznicę tego wydarzenia. Również uczniowie naszej szkoły oddali hołd najwybitniejszym postaciom związanym z wydarzeniami listopadowymi.
  10 listopada odbył się w naszej szkole międzyklasowy konkurs wiedzy na temat życia najwybitniejszych polskich osobistości, które przyczyniły się w dużej mierze do tworzenia niepodległego państwa polskiego. Każda klasa wybrała swoich przedstawicieli, którzy stanęli przed ogromnym wyzwaniem przyswojenia wiedzy dotyczącej życiorysu: Józefa Piłsudzkiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Ich historie, choć bardzo obszerne, nie sprawiły trudności naszym zawodnikom. Wszyscy dzielnie odpowiadali na pytania, które dla niejednego z widzów wydały się być na najwyższym poziomie trudności. Już od pierwszej rundy faworytami byli chłopcy z klasy 2a. Odpowiadali oni bezbłędnie, bez zbędnego czasu do namysłu. Jednak los lubi płatać figle i ostatecznie zwyciężyła-tylko jednym punktem- drużyna klasy 3b, drugie miejsce ostatecznie przypadło drużynie z 2a, a trzecie miejsce zajęła drużyna klasy 2b.
  Walka była zacięta od początku do końca, a na podium stanęli najlepsi. Jednak nie należy zapominać, że każdy uczestnik był bardzo dobrze przygotowany do rozgrywek, dlatego gratulujemy wszystkim!  22 października naszą szkołę odwiedził instruktor pan Damian Motylewski. Podczas przeprowadzonych zajęć przybliżył nam informacje na temat pracy w policji. Dowiedzieliśmy się też, czego należy przestrzegać, gdy jest się chętnym, by w przyszłości podjąć pracę w tym zawodzie. Ostrzegł przed testami psychologicznymi, tzw. ,,Multi Select''. Wspólnie próbowaliśmy rozwiązać ten sprawdzian, ale na razie z różnym skutkiem. Zdobyte informacje na pewno pomogą niektórym z nas podjąć decyzję o ewentualnym wstąpieniu do tych służb mundurowych. Zajęcia przebiegły w miłej atmosferze i mamy nadzieję, że na kolejną dawkę wiedzy nie będziemy musieli zbyt długo czekać.  Zdjęcia - galeria

  W dniach 19-20 października, klasa IIIa i IIa wybrały się na wyczekaną wycieczkę do Wrocławia. Po trzech godzinach podróży zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty na Stadionie Śląska Wrocław. Niektórzy z nas pierwszy raz w życiu byli na tak dużym obiekcie sportowym, dlatego zrobił on na nas szczególne wrażenie. Odkryliśmy jak wyglądają szatnie piłkarzy, poznaliśmy ciekawostki dotyczące meczów, pielęgnacji murawy, a także zobaczyliśmy sektor więzienny dla szczególnie „aktywnych” kibiców. Poniedziałkowa aura sprzyjała zwiedzaniu miasta i jesiennym spacerom. Po stadionowych wrażeniach przyszedł czas na Ogród Japoński. W okresie jesiennym jest on szczególnie piękny, mnóstwo w nim kolorowych drzew, krzewów czy głośnych strumyków. Po spacerze trafiliśmy na pokaz elektronicznych fontann -był to czas pełen melancholii, umilany spokojną muzyką. Następnie udaliśmy się do Ogrodu Zoologicznego i niesamowitego Afrykarium, gdzie bardzo interesująco spędziliśmy czas, oglądając zwierzęta, ryby, czy też tropikalne rośliny. Drugi dzień zaskoczył nas chłodem i deszczem. Jednak licealistów takie warunki nie przerażają. Dzień zaczęliśmy od zwiedzenia Panoramy Racławickiej. Każdy z nas był pod ogromnym wrażeniem tego arcydzieła!!! Następnie, po przejęciu władzy nad nami przez przewodnika, zaczęliśmy spacer po Wrocławiu. Pokazał nam on m.in. Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który oddaje nam tragiczność wydarzeń 1940 roku. Po drodze zwiedziliśmy aż 7 kościołów i w końcu dotarliśmy do słynnego mostu zakochanych- Mostu Tumskiego. Ilość kłódek rzeczywiście robi wrażenie! Kolejną atrakcją był Uniwersytet Wrocławski i aula Leopoldyna, w której przykuło naszą uwagę jego wnętrze, pełne fresków. Wspięliśmy się na Wieżę Matematyczną, z której można podziwiać piękne wrocławskie widoki. Na ścieżce naszego zwiedzania zauważyliśmy na chodnikach figury krasnali- co okazało się, jest tradycją i legendą miasta Wrocław. Po dwóch, pełnych atrakcji dniach, wróciliśmy bezpiecznie do domu, pełni zadowolenia i co najważniejsze, ze wspaniałymi wspomnieniami. Oby więcej takich wycieczek!
  Już po raz drugi odbyła się w naszej szkole akcja „Młodzi Głosują” inicjowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Przedsięwzięcie miało na celu umożliwienie wyrażenia zdań i poglądów młodych ludzi na temat dotyczący naszego państwa. W poprzedniej edycji uczniowie naszego liceum brali czynny udział w wyborach prezydenckich. Tym razem oddali oni swoje głosy na partie ubiegające się o swoje miejsce w parlamencie. Dzięki takim akcjom uczniowie stają się świadomymi obywatelami, którzy kształtują swoją obywatelską osobowość. Potrafią wskazać, co można zmienić w naszej ojczyźnie i kto może tego dokonać. Wyniki zostaną upublicznione po 26 października.


 • Galeria zdjęć - kliknij, aby powiększyć


  • W dniu 13 października w naszej szkole odbyła się oficjalna akademia z okazji ślubowania klas I oraz Dnia Edukacji Narodowej, popularnie nazywanego Dniem Nauczyciela. Całej uroczystości przyglądali się zaproszeni goście oraz rodzice "pierwszaków", którzy zaszczycili nas swoją obecnością.
   Ślubowanie, czyli oficjalne włączenie uczniów do wspólnoty szkoły, było bardzo uroczystym oraz podniosłym wydarzeniem, do którego młodzież podeszła bardzo poważnie. Przyrzekali oni m.in. dbać o dobre imię szkoły oraz szanować nauczycieli i kolegów. Po ślubowaniu odbyło się przekazanie sztandaru szkoły, które również jest tradycją w naszym liceum. Klasy maturalne oddały tę bardzo ważną funkcję reprezentacji klas II.
   Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klas I oraz klas III, pod opieką Pani Anny Gajek oraz Pani Anety Wawreckiej, przygotowali krótkie, humorystyczne scenki związane ze szkolnictwem oraz edukacją. Widzowie mieli także okazję usłyszeć kilka pięknych piosenek, które wykonali dla nas Marcelina i Kacper. Pod koniec akademii wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły oraz nauczycielom-emerytom zostały wręczone symboliczne kwiaty, które były wyrazem wdzięczności oraz sympatii.
   Na zakończenie wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów klas pierwszych.


   Zabawa i przygoda, pot i zmęczenie. Tak poligon wspominają uczniowie klas mundurowych, który odbył się w dniach 5-9 października. Tym razem przebywaliśmy w Poniku niedaleko Częstochowy. Miejscowość, poprzez swoje położenie, oferowała nam bardzo dużo atrakcji, bo już pierwszego dnia, po przemaszerowaniu kilku kilometrów, mogliśmy przenocować w jaskini. Z pewnością ta noc zostanie nam na długo w pamięci!!! Zanim jednak udaliśmy się na zasłużony odpoczynek, mieliśmy okazję spróbować wspinaczki skałkowej. Po „wdrapaniu się” na szczyt nagrodą były piękne widoki, szerzące się po całą linię horyzontu. Następnego dnia mogliśmy już w spokoju nocować w swoich domkach. Jednak, żeby to spełnić, musieliśmy najpierw do nich dojść. Od jaskini do ośrodka w Poniku dzieliło nas ok. 25 km. Po ciężkiej nocy z nietoperzami, taka wędrówka była naprawdę niezłą zaprawą. Następne dni obfitowały w kolejne atrakcje zorganizowane przez wspaniałą kadrę instruktorską. Były to między innymi: szkolenie z zakresu ratownictwa medycznego, elementy Czerwonej Taktyki, survival w terenie i życiu codziennym, zaprawy poranne i atletyka terenowa. Wiele radości sprawił nam paintball, w którym mogliśmy wykazać się sprytem, celnością i umiejętnością pracy w grupie. Na naszym poligonie nie zabrakło też członków grupy DUCHY, którzy wtrącili swoje „trzy grosze” do survivalowej "edukacji". Zapomniałabym jeszcze o zajęciach z samoobrony, prowadzonych przez Pana Górę. Tak, tego zapewne też długo nie zapomnimy. Cały wyjazd był dla nas odskocznią od szkoły i nauki. Pokazał nam, że istnieje inny świat niż ten, który widzimy codziennie o ósmej rano. Miejmy nadzieję, że wiosenny poligon będzie równie atrakcyjny!

  • Zobacz fotorelację z poligonu


  • W dniu 12 października 2015 r. w Katowicach odbyła się siódma edycja ”Eurodyktanda” organizowanego przez Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego przy współpracy z Instytutem Języka Polskiego Wydziału Filologicznego UŚ. W konkursie udział wzięło ok. 120 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego. Nasze liceum reprezentowała sześcioosobowa grupa pod opieką p. Iwony Kuraś. Wśród 10 wyróżnionych osób znalazła się nasza koleżanka z IIa –Bernadetta Ślusarz. Gratulujemy!!!

   Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli prof. dr hab. Jadwiga Waniakowa i dr Przemysław Dębowiak z Pracowni Geografii Lingwistycznej Instytutu Języka Polskiego PAN z Krakowa, którzy wygłosili wykład pt. „Język polski na tle języków europejskich”, którego wysłuchaliśmy z dużym zainteresowaniem.


   Szóstego października w naszym liceum po raz kolejny została przeprowadzona akcja Honorowego Krwiodawstwa. Każdy kto miał życzenie pomóc potrzebującym i czuł się na siłach mógł oddać krew. Szczegółowy wywiad zdrowotny i wnikliwe badania lekarskie wyłoniły grupę krwiodawców: uczniów i mieszkańców. Dziękujemy i zapraszamy na kolejną akcję.
  • Galeria zdjęć - kliknij, aby powiększyć


   • W dniach 2-3 października 2015 roku odbył się na trasie z Podzamcza do Pilicy II Rajd Turystyczny „Rajd Dekielka”- W krainie Królowej Elżbiety z Pilczy.


    Rajd skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych miał na celu zapoznanie z walorami krajoznawczymi Jury Krakowsko- Częstochowskiej, popularyzację czynnego wypoczynku i integrację uczniów z klas o profilu mundurowym i środowiska cywilnego na terenie administrowanym przez WKU w Będzinie. Ważnym celem rajdu była popularyzacja Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.


    Organizatorami rajdu byli: Wojskowa Komenda Uzupełnień w Będzinie oraz Muzeum Miejskie „SZTYGARKA” w Dąbrowie Górniczej, współorganizatorami: Urząd Miasta i Gminy Pilica, Urząd Miasta i Gminy Ogrodzieniec, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej i Liceum im. Królowej Elżbiety z Pilczy.


    W Rajdzie uczestniczyli uczniowie klas mundurowych ze szkół województwa śląskiego: Czeladzi, Sosnowca, Łaz i Pilicy. Rajd rozpoczął się o godz. 9.00 w Podzamczu krótką prelekcją Policji dotyczącą bezpieczeństwa podczas przemarszu. Następnie głos zabrał Sekretarz Miasta i Gminy Ogrodzieniec Pan Dariusz Ptaś, który przybliżył uczestnikom historię zamku i Ziemi Ogrodzienieckiej. Zaangażowanie uczestników w lekcję historii sprawdził krótki test wiedzy, oczywiście z nagrodami.

    Jeszcze niezbyt zmęczeni wyruszyli w trasę liczącą ok. 20 km. Biegła ona przez Podzamcze, Ryczów, a finisz umiejscowiony był na placu przy liceum. Podczas przemarszu czekały na nas liczne atrakcje. W Ryczowie przedstawiciele Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej zorganizowali test wiedzy o swojej uczelni i test sprawnościowy. W Pilicy czekały na uczestników liczne konkurencje sprawnościowe: przeciąganie liny, wyciskanie ciężarka o wadze 17,5kg, rozkładanie karabinu AKMS, strzelanie z broni pneumatycznej, pierwsza pomoc przedmedyczna. Szczególne emocje wzbudziła konkurencja wyciskania ciężarka. Mistrzem okazał się Przemysław Gębala z drużyny „Torwanistów”, który wycisnął 34 podnoszenia. Po krótkim odpoczynku wszyscy udali się nad pilicki zalew, gdzie rozpalili ognisko i piekli kiełbaski. Po powrocie, około 20:30 rozpoczął się na hali sportowej BTZ Biegowy Test Zwinnościowy– przygotowany na podstawie programowej Wojska Polskiego , omówiony i zaprezentowany przez pana kapitana Jacka Łukasika. Uczniowie zmęczeni, ale zadowoleni do późnych godzin nocnych integrowali się na licealnych korytarzach.. Wczesna pobudka i zmęczenie dnia poprzedniego nie odebrały uczestnikom humoru. Po śniadaniu rozpoczęło się na auli uroczyste wręczenie upominków, medali i wyróżnień. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe gadżety. Po zakończeniu uroczystości rozpoczęła się porządkowa zbiórka, w zorganizowanym szyku nastąpił wymarsz wojskowym krokiem- co niektórzy ze śpiewem na ustach- na pilicki rynek, gdzie zgromadzonych gości przywitał Burmistrz Miasta i Gminy Pilica Pan Artur Janosik. Odbył się turniej musztry indywidualnej, zespołowej oraz musztry paradnej, przeplatany występem Zespołu Mażoretek ”Fantazja” z Ogrodzieńca, przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Dzwono-Sierbowic. Niezwykłą atrakcją była wystawa zorganizowana przez Miejsko Gminną Bibliotekę Publiczną i Sekretarza Towarzystwa Jurajskiego Pana Aleksandra Kota, który przeprowadził dla gości krótką lekcję historii. Po zakończeniu uroczystości na rynku uformowała się kolumna, która marszowym krokiem udała się na plac przy hali sportowej. Tu nastąpiła uroczysta chwila bowiem „najlepsi z najlepszych” otrzymali puchary, dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez WKU w Będzinie, Muzeum Miejskie „SZTYGARKA” w Dąbrowie Górniczej i Kuratorium. Najlepszą drużyną okazali się „ Torwaniści” z naszego pilickiego liceum. Nagrody wręczali Burmistrz Miasta i Gminy Pilica Pan Artur Janosik, przedstawiciel starostwa powiatowego w Zawierciu Pani Maria Milejska, wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach Pan Wacław Wójcik , dyrektor Muzeum Miejskiego „SZTYGARKA” w Dąbrowie Górniczej Pan Arkadiusz Rybak. Wręczenie nagród uświetniły występy ślicznych dziewcząt z Ogrodzieńca i przystojnych chłopców z orkiestry. Zupełnie już na zakończenie imprezy wszyscy mogli skosztować wojskowej grochówki przygotowanej przez strażaków z OSP z Wierbki. Całą uroczystość zabezpieczali Policja i OSP z Pilicy. Do zobaczenia za rok!

    Ciekawostka !!! Dlaczego Rajd nosi nazwę „Dekielka” ? Wyjaśnił to kapitan Jacek Łukasik - dlatego, że w wojsku „DEKIEL” - to czołgista, a kpt. ŁUKASIK jest z ostatniego wypustu czołgistów Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu. Natomiast Krzysztof BORDA z zamiłowania do militariów opiekuje się czołgiem T-34 znajdującym się w Parku Militarno-Historycznego „Reduta” na terenie Muzeum Miejskiego „SZTYGARKA” w Dąbrowie Górniczej.


   • Zobacz relację na Kanał99


   • Zobacz fotorelację na Jura-Pilica
   • Nasz ojczysty język jest bliski sercu każdemu z nas. Jednak żyjemy w czasach, gdzie znajomość tylko jednego języka nie wystarcza. Coraz częściej stosujemy modne zapożyczenia z języka angielskiego, bez znajomości języków obcych nie jesteśmy w stanie dojść do porozumienia z obcokrajowcem, a co najważniejsze znaleźć dobrze płatnej pracy.

    29 września odbył się w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Apel, przygotowany przez uczniów naszej szkoły pod okiem nauczycieli języków obcych, miał zachęcić uczniów do nauki i rozwijania swoich umiejętności. Nasi aktorzy w przezabawny sposób ukazali, jak nieznajomość innych języków może wpłynąć na nas samych. Nikt z nas nie wie, kiedy znajdzie się w sytuacji, która będzie wymagała od nas wiedzy, a także sprytu i błyskotliwości towarzyszącym rozmowom między dwojgiem ludzi innych narodowości.

    Wniosek nasuwa się sam: każdy z nas powinien znać co najmniej jeden język obcy i nie traktujmy tego jako przymus! Jego nauka powinna być dla nas ciekawą zabawą, bo przy okazji dowiadujemy się wielu intrygujących rzeczy o naszych bliższych i dalszych przyjaciołach z innych krajów.


    23 września uczniowie klas drugich wyruszyli na pieszą wycieczkę organizowaną przez Ośrodek Edukacyjno-Naukowy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Smoleniu. Nasi geografowie i biolodzy podążali ścieżką dydaktyczną Doliny Wodącej, podziwiając piękno i bogactwo naszej miejscowej przyrody. Chronione gatunki flory, pomniki przyrody takie jak „Skały Zegarowe”- to tylko nieliczne obiekty, które można było zaobserwować podczas tej wyprawy. Przy okazji wędrówki uczniowie byli również czynnymi uczestnikami akcji sprzątania świata. Każdy wyposażony w worek na śmieci przyczynił się do oczyszczenia środowiska Doliny Wodącej. Wyprawie tej również towarzyszyły miłe upominki ufundowane przez ZPKWŚ, a cała akacja zakończyła się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek na terenie ośrodka.


    17 września „ósemka wspaniałych” pod opieką pani mgr Małgorzaty Kabalskiej kolejny już raz uczestniczyła w spotkaniu z cyklu „EUROCAFE” organizowanym przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct- Katowice i Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach. Rok 2015 został ustanowiony Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju i w związku z tym tematem siódmego już spotkania było „Wprowadzenie do edukacji globalnej” . Uczniowie przez ponad trzy godziny aktywnie zgłębiali tematykę związaną z działaniami zewnętrznymi Unii Europejskiej i rolą Europy na świecie, nie onieśmielała ich nawet sala marmurowa Urzędu Wojewódzkiego, w której odbywały się zajęcia warsztatowe.


    16 września po raz drugi w naszej szkole odbyła się akcja „Narodowego Czytania”, której patronuje prezydent RP. W tegorocznej edycji czytana była „Lalka” B. Prusa, lecz w naszej szkole nie było to zwyczajne czytanie kartka po kartce. Był to czas, w którym każdy, kto pojawił się w szkolnej auli, przeniósł się na chwilę do czasów zupełnie innych niż dzisiejsze. Do czasów pozytywizmu. Jak wtedy wyglądało życie na terenach naszego kraju? Czy ludzie byli szczęśliwi? Czy doskwierały im smutki i żale? Odpowiedzi na te pytania-słowami „Lalki”- udzielili nam nasi lektorzy - burmistrz Miasta i Gminy Pilica pan Artur Janosik, sekretarz Miasta i Gminy pani Anna Kulczak oraz przewodnicząca Rady Miasta i Gminy pani Barbara Przybylik - a także wspaniali aktorzy - uczniowie naszego liceum, jego absolwenci, nasi nauczyciele i mieszkańcy Pilicy. Serca zgromadzonych podbiła prześliczna Helenka, córeczka pani Stawskiej, którą odegrała, zupełnie bez tremy, Olga Paciej , uczennica kl. IIa SP w Pilicy. Zebranych rozbawiła do łez scena, w której weseli studenci urządzili baronowej Krzeszowskiej-w osobie pani Ewy Kozjak- śmigus-dyngus. Całą akcją dowodziła-energiczna jak zawsze- pani dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej Anna Kowalska. Nad stroną merytoryczną spektaklu czuwała polonistka pani Katarzyna Jurczak.

    Nie mogło również zabraknąć nawiązania do historii Pilicy z tychże czasów. Ciekawą dawkę tych wiadomości przekazał nam nieoceniony pan Aleksander Kot. To przedstawienie nie miałoby tak ogromnego czaru, gdyby nie stylowe dekoracje, dzięki którym mogliśmy wyobrazić sobie jak wyglądało mieszkanie Rzeckiego oraz wnętrze sklepu Mincel&Wokulski. Dopełnieniem całości były piękne stroje, udostępnione przez panią Renatę Mrozińską z Bractwa Ziemi Ogrodzienieckiej.

    Mamy nadzieję, że tegoroczna akcja Narodowego Czytania, nie była drugą i ostatnią edycją w naszej szkole. Realizacja takiego typu przedsięwzięć pomaga nam pielęgnować piękna polską tradycję i kulturę, dlatego ważne jest, aby brać w nich udział nie tylko bierny, ale i czynny. Zapraszamy za rok!!!


    FOTORELACJA Z NARODOWEGO CZYTANIA    Jak wiadomo klasy mundurowe powinny wykazywać się wytrzymałością, współpracą i umiejętnością radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Żeby to przećwiczyć 15 września wybraliśmy się na pieszy rajd do Podzamcza. Wyruszyliśmy około godziny dziewiątej. Czekała nas bardzo długa i męcząca droga. Jednakże wszyscy byli zdeterminowali aby miło spędzić czas. Nie odczuliśmy dłużącej się trasy. Zaszczyt niesienia noszy spadł na klasę IB. Po paru kilometrach marszu musieliśmy zebrać drewno, aby na miejscu rozpalić ognisko. Wszyscy ochoczo zabrali się do poszukiwań i po chwili byliśmy gotowi do dalszej wędrówki. Jednakże nie obyło się bez serii pompek podczas zbiórki. Przeszliśmy jeszcze trochę szlaku i w końcu ujrzeliśmy zamek. Niektórzy uradowani zaczęli biec, byle tylko zająć dobre miejsca. Część śmiałków wybrała się na tor wspinaczkowy, a reszta siedziała przy rozpalonym już ognisku. Na zamku byliśmy do około godziny trzynastej. Potem musieliśmy iść w drogę powrotną, która minęła szybciej niż się spodziewaliśmy. Była to bardzo udana wycieczka. Wszyscy będziemy wspominać ją na pewno bardzo długo i mamy nadzieje, że prędzej czy później będziemy mogli powtórzyć naszą wyprawę.


    Przechodząc pierwszy raz przez progi pilickiego liceum, nie znaliśmy zbyt wielu naszych rówieśników, a jak wiadomo integracja jest bardzo ważnym aspektem życia klas i szkoły. Nasi nauczyciele już w drugim tygodniu nauki zorganizowali „pierwszakom” wycieczkę po Pilicy i okolicach. Odbyła się ona 11 września. Wraz z wychowawcami wyruszyliliśmy spod szkoły około godziny ósmej. Pierwszym celem naszej wyprawy było Wzgórze Świętego Piotra, o którym opowiedział nam pan Dariusz Jaworski. Dzięki temu nowi uczniowie nie znający Pilicy, poznali trochę jej historii, a mieszkańcy miejscowości przypomnieli sobie parę ciekawych i przydatnych faktów. Następnymi miejscami na naszej drodze był: Rynek, Kościół p.w. Świętego Jana Chrzciciela oraz główny cel - pilicki pałac . W jego okolicach rozpaliliśmy ognisko i piekliśmy kiełbaski. Graliśmy w gry, żartowaliśmy i co najważniejsze wzajemnie się poznawaliśmy, zawiązały się pierwsze przyjaźnie. Czas płynął nam bardzo szybko i nawet nie zorientowaliśmy się, kiedy wybiła godzina trzynasta i musieliśmy zakończyć wycieczkę. Wróciliśmy do szkoły zasmuceni faktem kończącego się spotkania, ale usatysfakcjonowani wyprawą. Wycieczka była bardzo udana i mamy nadzieję na szybką powtórkę.


    Choć pogoda za oknem wciąż wakacyjna 1 września wszyscy uczniowie zderzyli się z szarą codziennością. Zakończył się okres beztroski, błogiego leniuchowania, a rozpoczął się kolejny rok ciężkiej, lecz –mamy nadzieję- owocnej pracy, której plonami każdy z nas będzie delektował się w niedalekiej przyszłości. Mowa oczywiście o rozpoczęciu nowego, kryjącego wiele niespodzianek, roku szkolnego 2015/2016. To właśnie dziś uczniowie naszej szkoły zagościli w jej murach po raz pierwszy od dwóch miesięcy! Wszyscy bardzo radośni, pełni nadziei, ale i obaw, lecz nie do końca obudzeni ze snu wakacyjnego. Ten radosny gwar uśmiechniętych twarzy mógł dostrzec dziś każdy, a osoby spostrzegawcze zauważyłyby trzy grupy uczniów pilickiego liceum. Pierwszoklasiści – osoby wkraczające w mury naszej szkoły bardzo niepewnie, lecz z ogromną nadzieją na nowe doświadczenia, wiadomości oraz przygody. Drugoklasiści – uczniowie, którzy bardzo dobrze znają już szkołę, lecz są pewni, że jeszcze niejeden raz ich zaskoczy. Trzecioklasiści – ci, którzy dzisiejszego dnia byli najpoważniejsi. To ich ostatni rok, kiedy są uczniami liceum. Czeka ich wiele radości takich jak studniówka i przygotowania do niej, jak i trudności związane z egzaminem dojrzałości! Oczywiście każdemu z osobna życzymy jak najlepszego roku szkolnego, dużo zapału do pracy oraz nieograniczonej wyobraźni! A naszym nauczycielom życzymy ogromu cierpliwości, wytrwałości i wielu sukcesów!!!