W dniu  28 lipca 2013 roku w Pilicy odbył się festyn rodzinny, na którym uczniowie klasy mundurowej z Liceum Ogólnokształcącego w Pilicy pod opieką instruktorów z Jurasport zaprezentowali kilkuminutowy pokaz. Prezentacja składała się z dwóch elementów. W części pierwszej uczennice przybliżyły obserwującej publiczności cele i możliwości kształcenia z zakresu przysposobienia militarnego w szkole mundurowej. Drugą część uświetnił pokaz umiejętności obezwładniania i kajdankowania w sytuacjach zagrożenia, z użyciem specjalistycznego sprzętu bojowego. Celem całego pokazu było przybliżenie funkcjonowania klas mundurowych w naszej szkole, ukazanie sprawności i rzemiosło, których nabywają uczniowie w trakcie nauki oraz zaprezentowanie potencjału edukacyjnego po ukończeniu klasy mundurowej. Zajęcia prowadzone w klasie mundurowej są doskonałą formą przygotowania do egzaminów oraz testów sprawnościowych przyszłych kandydatów do szkół wojskowych i policyjnych.
        Ostatni dzwonek, to jak zwykle najbardziej oczekiwany przez wszystkich dźwięk w szkole.  No i doczekaliśmy się. Były dyplomy, najlepsi dostali świadectwa z wyróżnieniem, niektórzy cieszyli się, ze zdali szczęśliwie do następnej klasy, wielu na pewno obiecywało sobie, ze następny rok szkolny wykorzystają lepiej i osiągną lepsze wyniki. Było też pożegnanie. W tym roku odchodzi od nas ksiądz Marek Bigaj, który uczył w naszym liceum od trzech lat. Przed nim nowa parafia i kolejne wyzwania. Mamy nadzieję, ze będzienas miło wspominał. My na pewno tak. Zakończenie roku i pożegnanie księdza przygotowali uczniowie pierwszych i drugich klas. Było dużo muzyki i żartów na temat szkolnego życia . Do zobaczenia we wrześniu.
         Początek czerwca klasy mundurowe spędziły jak zwykle na poligonie. Tym razem miejscem manewrów były piękne jurajskie lasy w okolicach Janowa. Był to niezwykle pracowity tydzień. Zajęcia prowadzono bardzo profesjonalnie, a uczestnicy mieli okazję wykazać się zdobytymi wcześniej na ćwiczeniach umiejętnościami. Nasi uczniowie mieszkali w wojskowych namiotach, biegali nocą po lesie z kompasem, ćwiczyli się w sztukach walki, zgłębiali tajniki pierwszej pomocy medycznej, a przede wszystkim walczyli z własnymi słabościami i przebywali w gronie przyjaciół . Wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. „ Było wspaniale ! ” - zgodnie stwierdzili.  Zostaną ślady po ukąszeniach komarów i wspomnienia wspólnie spędzonych chwil. Następny wyjazd na poligon już we wrześniu. Na pewno o tym napiszemy. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
          W środę, tuż przed Bożym Ciałem, klasa II B wybrała się na wycieczkę do Podzamcza. Celem wycieczki miał być mieszczący się pod zamkiem park linowy. Park Linowy AdrenaLinaPark  to 32 przeszkody na lini czerwonej, której łączna długość wynosi 400 metrów i godzinna zabawa zawieszona nad ziemią na wysokości od 5 do 11 metrów. Osoby, które zdecydowały się na przejście tą trasą nie żałowały. Trzeba mieć dużo sprytu i siły w rękach, aby pokonać kolejne jej etapy. Na zakończenie uczestnicy wycieczki odpoczywali  na tyłach zamku, wykorzystując promienie słońca, których w tych dniach nie było zbyt wiele. Klasie II B wyjście spodobało się tak bardzo, że  już zastanawiają się nad rajdem na Górę Birów jeszcze przed odebraniem świadectw.

 
   Stolica zdobyta. Klasy 2a i 1a zwiedzały Warszawę.
20 maja wyruszyliśmy o świcie aby po pięciogodzinnej podróży dotrzeć do serca Polski. Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy był pałac w Wilanowie. Tam oprócz zabytków architektury klasycystycznej można było podziwiać ekspozycję malarską przybliżającą kulturę sarmacką. Oczywiście w czasie podróży widzieliśmy, choć z daleka Belweder. Potem udaliśmy się do Łazienek, które przywitały nas bogactwem warszawskiej przyrody. Mogliśmy z bliska podziwiać bajecznie kolorowe pawie i zwinne wiewiórki. Dalsza trasa przebiegała przez centrum Warszawy, gdzie zatrzymaliśmy się przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie podziwialiśmy zmianę warty w wykonaniu przystojnych oficerów kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Kolejnym ciekawym punktem programu było zwiedzanie kościoła Świętego Krzyża, gdzie przez krótką chwilę mogliśmy się zatrzymać przy tablicy z wmurowanym sercem Chopina. I tak upłynął dzień pierwszy. Po nocy w gościnnych murach hotelu Ibis udaliśmy się na spacer wokół Zamku Królewskiego. W samym zamku, pod opieką przewodników zwiedzaliśmy królewskie wnętrza. Było ciekawie.  Stałym punktem wycieczek jest oglądanie Syrenki- oczywiście nie mogło nas tam zabraknąć. Jeszcze tego samego dnia widzieliśmy słynne Centrum Nauki „ Kopernik ”, gdzie mogliśmy na własnej skórze doświadczyć praw fizyki. Nie mogło się obejść bez zwiedzania mekki zakupoholików czyli „ Złotych Tarasów ”. Było super. Zmęczeni dotarliśmy do hotelu. Ostatni dzień wycieczki spędziliśmy równie intensywnie. Głównym punktem było Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie widzieliśmy film, który w nowoczesnej technologii przedstawiał codzienne życie w stolicy podczas powstania.
 Następnie pojechaliśmy na Powązki, gdzie mogliśmy zobaczyć pomnik katastrofy Smoleńskiej. Ostatnim punktem wycieczki był Stadion Narodowy. Mogliśmy wejść do środka i podziwiać nowoczesną architekturę. Wyczerpani, ale usatysfakcjonowani wróciliśmy do Pilicy, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice.
Nasi przedstawiciele uczestniczyli w kolejnej (po marcowym wyjeździe do Bułgarii),  zagranicznej  wyprawie - tym razem do egzotycznej Turcji. Gospodarzem wyjazdu była partnerska szkoła w historycznym mieście Tarsus (Tars). Oprócz miejsc związanych ze świętym Pawłem z Tarsu, nasi koledzy mogli zobaczyć zabytki starożytności, bajkowe krajobrazy Kapadocji, gigantyczne jaskinie i wiele innych obiektów. Niezwykłym doświadczeniem był pobyt u tureckich rodzin – okazało się, że różnice religijne i kulturowe nie są przeszkodą w zawieraniu przyjaźni. Bardzo interesująca okazała się również prezentacja strojów ludowych z różnych krajów Europy. My prezentowaliśmy stroje z naszego regionu. Następny wyjazd już we wrześniu - do Francji.

 
6 maja w naszej szkole odbył się DZIEŃ OTWARTY, przy okazji którego tegoroczni absolwenci gimnazjum ,m.in. z Kroczyc, Wolbromia, Ogrodzieńca , Dłużca i oczywiście Pilicy, mieli okazję zapoznać się z ofertą naszego Liceum, a także na własne oczy zobaczyć nowoczesne sale i pracownie lekcyjne. Na gości, obok prezentacji, która przedstawiała krótką historię szkoły oraz osiągnięcia uczniów, czekały liczne atrakcje. Po przedstawieniu przez profesora Dariusza Jaworskiego oferty szkoły na nowy rok szkolny uczniowie obejrzeli krótkie przedstawienie oraz posłuchali piosenek, wykonywanych przez naszych szkolnych artystów. Ponadto  gimnazjaliści mieli okazję zobaczyć  pokaz umiejętności i sprawności uczniów klas mundurowych i zapoznać się z budową i działaniem broni. Jednak  prawdziwą atrakcją okazał się  paintball.  Mamy nadzieję, że miła i domowa atmosfera panująca w  szkole zachęci gimnazjalistów do wstąpienia w szeregi naszej szkoły… a więc do zobaczenia  we wrześniu!   26 kwietnia 2013 roku odbyło się uroczyste pożegnanie maturzystów, którzy już w maju przystąpią do egzaminu dojrzałości. Podczas uroczystej akademii, którą przygotowali uczniowie klas II wraz z pomocą pierwszaków oraz swoich Wychowawców, zaprezentowali program artystyczny, który pokrótce przedstawił historię powstawania ucznia Zespołu szkół w Pilicy. Nie obyło się także bez życzeń oraz drobnych upominków, które, mamy nadzieję przyniosą im szczęście podczas tego, jakże
stresującego  majowego okresu. Uczniowie klas trzecich przygotowali natomiast krótkie prezentacje, które pozwoliły nam przypomnieć sobie, jak wyglądała ich droga, którą przebyli w naszej szkole w przeciągu tych trzech lat. Całą uroczystość zakończył występ naszego nowego, szkolnego zespołu, który powstał 3 dni wcześniej, ale już zdołał zgromadzić kilku fanów! Chcemy jeszcze raz serdecznie podziękować maturzystom za te trzy lata spędzone w murach naszego
liceum. Mamy nadzieję, że wiedza, którą tutaj zdobyliście pomoże Wam w realizacji marzeń. Pamiętajcie, że drzwi naszej szkoły zawsze będą stały dla Was otworem! W dniu 22 kwietnia  w  Porębie  odbyły się  Mistrzostwa  Powiatu   Sprawni jak żołnierze. Brali w nich  udział  przedstawiciele 12 szkół z całego powiatu zawierciańskiego. Zostały przeprowadzone dwie konkurencje: tor przeszkód i rzut granatem. Dziewczęta z  naszej szkoły zajęły 2 miejsce, a chłopcy 4. Tak więc uroczyste wręczenie nagród bardzo nas usatysfakcjonowało. Mamy nadzieję, że  w następnych latach takich zawodów odbędzie się więcej i miejsca przez nas osiągane będą coraz wyższe W środę 10 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu odbyły się eliminacje miejskie i powiatowe do  58 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych. Mamy dwie laureatki i jednego zdobywcę wyróżnienia. Do konkursu na szczeblu wojewódzkim przystąpią Katarzyna Laskowska i Paulina Śmietana. Piotr Sendra zaprezentował się także ciekawie, ale do Częstochowy zostały wytypowane dziewczyny. Będą recytować i zdobywać doświadczenie w trudnej sztuce aktorskiej. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.   10 kwietnia 2013 roku w Starostwie Powiatowym w Zawierciu odbył się turniej wiedzy pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Ponieważ w naszej szkole istnieje długotrwała tradycja związana z uczestnictwem w tego rodzaju zmaganiach, a wielu uczniów należy do jednostek OSP, wzięliźmy udział i w tym turnieju.
     Uczestnicy mieli do rozwiązania test wyboru wymagający nie tylko bardzo dobrego przygotowania teoretycznego, ale także bystrości umysłu. Po sprawdzeniu prac okazało się że uczeń naszej szkoły Igor Maciążek zajął II miejsce w Powiecie. Swoją obecnością na turnieju zaszczycił wszystkich pan Starosta Rafał Krupa, który  wręczył cenne nagrody laureatom.Na początku marca, grupa uczennic wraz z opiekunami,  Tomaszem Dylkowskim  i Dariuszem Jaworskim udała się do Bułgarii. Wycieczka odbyła się  w ramach projektu realizowanego przez naszą szkołę . Wszystko zaczęło się 6 marca na lotnisku w Balicach. Uczestnicy wsiedli do samolotu i polecieli. Najpierw do Monachium, a potem już prosto do Sofii, gdzie wsiedli do autokaru. Po tak wyczerpującej podróży dotarli szczęśliwie do miejscowości Petrich, która przez tydzień miała być bazą wypadową wszystkich wycieczek. Na nasze podróżniczki i nauczycieli czekali już uśmiechnięci gospodarze, także uczniowie z zaprzyjaźnionego liceum PEYO YAVOROV. Noc była krótka, bo na drugi dzień trzeba było iść do szkoły. Tam oczywiście powitanie, prezentacja szkoły, a zaraz potem uczestnicy programu udali się na pierwsza wycieczkę- zwiedzanie fortecy Samuil, Roupite i Heraclea Sintica. Jak widać w naszej galerii zdjęć wszyscy z zainteresowaniem oglądali zabytki kultury bułgarskiej. Pogoda dopisywała, humory tez.  Jak powiedziała jedna z uczestniczek, Dominika, jedzenie, które przygotowali gospodarze na powitalną kolację,  było zaskakujące i niezwykle smaczne. Potem Bułgarzy dali popis umiejętności wokalnych, śpiewając tradycyjne, biesiadne piosenki. Było folkowo i bardzo wesoło. Pierwsze lody przełamane.  Następnego dnia miało miejsce robocze spotkanie grupy Socratesa  w Muzeum Historycznym  w Petrich i  Muzeum Baba Vanga. Tam omawiano dalsze szczegóły współpracy. Wiemy, ze młodzież tego dnia także omawiała ważne sprawy, tyle, że w kawiarni, gdzie przy dobrej kawie i słodyczach wymieniali uwagi na temat życia szkolnego i nie tylko. Okazało się wtedy, ze warto się uczyć języka Szekspira  W ciągu kolejnych trzech dni nasi wysłannicy zwiedzili rozliczne o znaczeniu historycznym, postaram się wymienić wszystkie:  Wizyta w Bansko, Muzeum Vatsarov, Pomnik Paisii Hilendarski, wiizyta w klasztorze Rozhen, Mielnik, Dom Kordopulo,  klasztor Rila, dzielnica Varosha-(ciekawa architektura!), Blagoevgrad: Muzeum Historyczne. Dużo, intensywnie i szybko. Potem nadszedł czas pożegnania i lot do Polski, gdzie czekali rodzice. A na pokładzie samolotu kolejna niespodzianka. Drużyna reprezentacyjna piłki nożnej Bułgarii. Oczywiście nasze dziewczyny szybko znalazły tematy do rozmów. Podróże kształcą. Mamy nadzieje, ze kolejny wyjazd, tym razem do Turcji, będzie równie ciekaw


     21 marca 2013r. po raz kolejny odwiedziliśmy znajdujące się nieopodal Liceum Ogólnokształcącego Przedszkole im. Janusza Korczaka w Pilicy. Tym razem na zajęcia z najmłodszymi przeznaczyliśmy cały dzień. Dzięki uprzejmości dyrekcji oraz wychowawców tegoż przedszkola udało nam się zrealizować program zajęć we wszystkich czterech grupach. Wraz z dziećmi rozwiązywaliśmy przygotowana przez nas „Wiosenną krzyżówkę”. Naszym podopiecznym nie sprawiło to większego problemu. Po zajęciach, które wymagały odrobiny skupienia dzieci miały okazję poruszać się-uciekając przez magicznym deszczem pod parasole. Następna atrakcją było wspólne pożegnanie Zimy i powitanie wiosny, oraz tematyczna bajka, wraz z inscenizacją związana z tym wydarzeniem. Dzieci mogły wykazać się wiedzą dotyczącą pierwszych oznak wiosny czy też zwierząt pojawiających się w tej porze roku. Ostatnim, lecz najefektywniejszym, według nas, prowadzących oraz dzieci i wychowawców punktem spotkania był „Krótki Pokaz Magii”. Chłopcy oraz dziewczynki patrzyły z niedowierzaniem jak różdżka lewituje, czy też znika chusteczka.
Całe zajęcia bardzo przypadły do gustu zarówno nam jak i dzieciom.
Na pożegnanie, pomogliśmy wychowawczyni jednej z grup dokonać symbolicznego pożegnania zimy - palenia Marzanny.


     W dniu 8.03.2013r. młodzież naszej szkoły uczestniczyła w pierwszej sesji warsztatowej Regionalnej Akademii Obywatelskiej w ramach projektu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach w związku z Europejskim Rokiem Obywateli. Obszarem tematycznym był samorząd. W warsztatach brali udział uczniowie z pięciu szkół ponadgimnazjalnych z województwa  śląskiego. Podkreślić należy dużo zaangażowanie Ani Bątorek, Ani Kazior, Magdy Pasierb, Dari Smok i Marcina Szlachty w wykonanie dwóch projektów. W trakcie przerwy zostaliśmy oprowadzeni po Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Interesujące projekty i miła atmosfera w czasie zajęć zachęciły nas do udziału w dwóch pozostałych sesjach, których nie możemy się już doczekać.


      28.02.2013 r. klasa II „a” wraz z Panem profesorem Dariuszem Jaworskim udała się w ramach lekcji historii do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Pilicy. Celem wycieczki było poszerzenie swojej wiedzy o architekturze baroku, renesansu i gotyku, której elementy - jak się okazuje - znajdują się „na wyciągnięcie ręki”. Wraz z małą pomocą nauczyciela historii uczniowie naszego liceum odnajdywali w kościele elementy poszczególnych styli architektonicznych, a także wzbogacali wiedzę na ich temat. Po „lekcji w terenie” wszyscy stwierdzili, że nauka w taki sposób jest całkiem przyjemna i na pewno wiedza zdobyta podczas zajęć przyda się w przyszłości.


  Gratulacje dla Magdaleny Paciej, Katarzyny Pasierb, Karoliny Wyrodek iMacieja Węglarza, naszych uczniów  należących do scholi parafialnej, która współtworzyła muzycznie  przedstawienie jasełkowe Gimnazjum nr 1 w Pilicy . Połączone siły gimnazjalistów i licealistów wywalczyły nagrodę specjalną jury w XVII Regionalnym Przeglądzie Zespołów Jasełkowych, który odbył się 1 lutego 2013r. w Miejskim Domu Kultury "Szopienice-Giszowiec" w Katowicach.  Spotkanie odbywało się pod hasłem: W zdrowym ciele, zdrowy duch.  1 lutego 2013 roku uczniowie naszego liceum udali się na stok narciarski w Cisowej. Organizatorem imprezy była firma Jura Sport. W programie imprezy znalazła się nauka jazdy na desce i nartach . Ci, którzy jeździli już wcześniej mieli okazję doskonalić swoją technikę. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem instruktorów. Po świetnej sportowej zabawie  przyszedł czas na kiełbaski z grilla. Humory dopisywały wszystkim, mimo zmęczenia.
  Do zobaczenia na stoku!


  Któż z nas nie zastanawiał się jak potoczyłoby się nasze życie, gdyby nie ci, którzy przed wieloma laty poświęcili wszystko dla jednego celu, ratowania Ojczyzny? Patriotyzm, to  słowo ostatnio zapomniane. Pojawia się w kontekście stadionowych potyczek, w podręcznikach historii, czasami gości na ustach polityków, nie zawsze rozumiejących jego znaczenie. Postanowiliśmy sprawdzić u źródeł, co oznaczało to słowo w czasie honoru, czyli latach tuż po odzyskaniu niepodległości, aż po dni dzisiejsze..
Udaliśmy się do Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Tysiące eksponatów, multimedia, stare fotografie. To wszystko pomogło niektórym zrozumieć fenomen, jakim była Armia Krajowa. Ludzie, którzy oddali Zycie i siły za Niepodległą. Po wojnie  ścigani i piętnowani, dziś nieco zapomnieni, powracają  wydobyci z mroków historii. Są bohaterami książek i seriali, jak choćby bohaterowie Czasu honoru. Obejrzeliśmy ekspozycję krakowskiego muzeum, posłuchaliśmy ciekawego wykładu Pani przewodniczki, mamy zdjęcia Halifaxa i Enigmy. Ale najcenniejsze jest to, że mogliśmy obejrzeć niemych świadków historii. Pamiątki, listy, mundury. Polecamy muzeum krakowskie wszystkim tym, którzy kochają historię. Warto obejrzeć.


  „ Poloneza czas zacząć ” -  tymi słowami z „ Pana Tadeusza ” Adama Mickiewicza  26 stycznia 2013r. rozpoczęła się studniówka uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Elżbiety z Pilczy w Pilicy. Mimo panującego na zewnątrz mrozu, atmosfera w sali Domu Kultury była bardzo gorąca. Po pięknie odtańczonym polonezie, podziękowaniach dla Pani Dyrektor, Wychowawców, Nauczycieli i Rodziców, którzy czuwali nad przygotowaniami do balu, rozpoczęła się zabawa do białego rana.
Bal studniówkowy  poprzedza okres wytężonej pracy dla maturzystów, ale tej nocy wszyscy na chwilę o tym zapomnieli. Życzymy połamania piór w maju!!!


  W czwartek 23 stycznia w naszej szkole miało miejsce wielkie sportowe wydarzenie. Odbyły się zawody piłki siatkowej chłopców o Puchar Dyrektora Delegatury w Sosnowcu mgr Grzegorza Raczka i Dyrektora Wydziału Katechetycznego ks. dr Michała Bordy. Sportowe wezwanie podjęły 3 drużyny z różnych szkół województwa śląskiego. Poziom poszczególnych drużyn był bardzo zróżnicowany. Niektóre drużyny to prawie zawodowcy.
Ale najważniejszy był sportowy duch, który towarzyszył nam podczas imprezy. Kibice na trybunach, rozemocjonowane twarze, smak sukcesu i porażki. To wszystko sprawiło, że imprezę zaliczono do niezwykle udanych. Po zakończeniu rozgrywek, na osłodę,  niezawodne jak zawsze Mamy naszych uczniów przygotowały kawę, herbatę i mnóstwo pysznego, domowego ciasta. Wyniki rozgrywek przedstawiają się następująco:

I miejsce zdobyła Zespół Szkół Sportowych  w Dąbrowie Górniczej
II miejsce Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Elżbiety z Pilczy w Pilicy
III miejsce Zespół Szkół Nr 1 w Jaworznie
IV miejsce Zespół Szkół Ekonomicznych w Sosnowcu.
Mamy nadzieję, ze wkrótce znowu spotkamy się na boisku.


  Nasza szkoła już od kilku lat bierze udział w projekcie  CEO"Poczytaj, mi przyjacielu", w ramach którego uczniowie naszego liceum odwiedzają najmłodszych z pobliskiego przedszkola. Zarówno jak rok temu, także w tym roku „opiekę” nad przedszkolakami sprawuje młodzież z klasy II a. Podczas wizyty w przedszkolu uczniowie naszego liceum nie tylko czytają dzieciom bajki, ale także tańczą, śpiewają i bawią się z maluchami. Dzięki takiemu projektowi młodzież ma możliwość uczenia się pracy z dziećmi, która sądząc po uśmiechach przedszkolaków na każdym spotkaniu, wychodzi im całkiem nieźle.


  Tegoroczne uroczyste wręczenie Stypendiów Prezesa Rady Ministrów odbyło się  13 grudnia w II LO im. E. Plater w Sosnowcu .  Z naszej szkoły otrzymała je Kasia Rybczyńska, uczennica klasy IIIa. Z rąk Dyrektora Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach - Pana Grzegorza Raczka - stypendia odebrało 67 osób. Całości dopełniły występy młodych artystów z sosnowieckiego liceum.  Gratulacje!


   5 grudnia odbył się w Szczekocinach pierwszy   w tym roku Turniej Jurajskiej Ligi Siatkówki chłopców. Udział wzięły drużyny: z Pilicy, Szczekocin, Żarnowca i Łaz. Rozgrywki rozpoczęły się pomyślnie dla naszej reprezentacji, która zwyciężyła w dwóch pierwszych spotkaniach z Żarnowcem i Łazami.  Decydujący mecz ze Szczekocinami był bardzo trudny, gdyż  rywal miał sporą przewagę, ale dzięki wspaniałemu dopingowi dziewcząt i ks. Marka, Pilica zwyciężyła w decydującym secie.
       Po pierwszej  turze Turnieju tabela wygląda następująco:
1. ZS Pilica 2. ZS Szczekociny 3.  ZS Żarnowiec 4. ZS Łazy
Rozegrany został również mecz towarzyski dziewcząt z Pilicy i Szczekocin, zakończony wynikiem 2:2. Gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze rozgrywki!!!


    W miniony wtorek odbył się w naszej szkole finał Pierwszego  Memoriału im. Roberta Kwietnia w Piłce Siatkowej Dziewcząt, zainicjowanego przez Powiatową Radę Sportu. Turniej jest hołdem złożonym zmarłemu w tym roku  niestrudzonemu propagatorowi żeńskiej siatkówki, doradcy metodycznemu, wieloletniemu nauczycielowi wychowania fizycznego w liceum im. Stefana Żeromskiego. Po wcześniejszych eliminacjach, w finale obok reprezentacji Poręby i Pilicy, wystąpiły  zawodniczki Zespołu Szkół im. Xawerego Dunikowskiego i Zespołu Szkół Żarnowcu. W tej też kolejności drużyny zakończyły rywalizację. Pokazowy mecz – poza klasyfikacją  rozegrały dziewczęta z Żeromskiego ze zwyciężczyniami memoriału.
     Gościliśmy również Rodziców, Żonę i dzieci Roberta Kwietnia, a wydarzenia na parkiecie  śledzili radni Henryk Górny i Jan Macherzyński. Puchary wręczyli uczestnikom wicestarosta Rafał Porc i przewodniczący Rady Powiatu Adam Rozlach. Po zakończeniu części sportowej uczniowie naszego liceum  przedstawili program artystyczny zadedykowany patronowi memoriału .


  W poniedziałek- 12.11.2012 r.- odbyło się w naszej szkole uroczyste ślubowanie klas pierwszych połączone z obchodami rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Po uroczystym przekazaniu sztandaru szkoły nowemu pocztowi z klas drugich, obejrzeliśmy program artystyczny „Za wolność, niepodległość i całość ojczyzny naszej’ w wykonaniu uczniów klas I i III.
 Swoją obecnością zaszczycili mury naszej szkoły przewodniczący Rady Powiatu p. Adam  Rozlach oraz Burmistrz Miasta i Gminy Pilica p. Michał Otrębski.


  11 listopada reprezentacje uczniów z Liceum wzięła udział w uroczystościach upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości. Po uroczystej Mszy śwętej. Odbył się przemarsz zebranych pod Krzyż poległych, wspólnie z przedstawicielami władz samorządowych, różnych organizacji i straży pożarnej.
  W Sali Sejmu Śląskiego młodzież licealna województwa śląskiego, w tym reprezentacja naszego liceum, zmierzyła się z zawiłościami ortografii. Zadanie polegało na napisaniu w języku polskim dyktanda o tematyce unijnej. Łatwo nie było i choć nie odnieśli znaczącego sukcesu, udział w konkursie zmobilizuje do dalszego zgłębiania tajników polskiej ortografii. Podczas wydarzenia gościnnie wystąpił zespół Albo i Nie, a nagrody wręczał zwycięzcom prof. Jerzy Buzek i marszałek Adam Matusiewicz.


  19 października odbyła sie ciekawa eskapada klas mundurowych,które  udały się do Bytomia i  zwiedzały jednostkę Pierwszej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Bytomiu.
    Humory dopisywały, pogoda także. Na placu defiladowym jednostki rozbrzmiewały rytmy wojskowych orkiestr- niestety jedynie z megafonu. Grupa została oprowadzona i wtajemniczona w specyfikę wojskowego życia przez sympatycznego kaprala, a po oficjalnym obejrzeniu sprzętu wojskowego, w tym wozu bojowego Rosomak, zaproszono nas na prawdziwą, wojskową grochówkę.
 

     14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej- zwany potocznie Dniem Nauczyciela. Choć uroczystość ta przypadła w niedzielę, w naszej szkole 15 października miała miejsce akademia, której organizatorami  były klasy pierwsze wraz z wychowawcami. Zaszczycili ją również swoją obecnością nauczyciele emeryci. Podczas przedstawienia nasi młodsi koledzy i koleżanki zaprezentowali zabawne sceny z życia szkoły, które wywołały uśmiech na twarzach wszystkich zebranych.
Warto wspomnieć także o występach muzycznych, które uświetniły całe przedstawienie i pokazały nam, że w naszej szkole rosną nowe talenty!  Korzystając  z okazji, pragniemy złożyć całemu Gronu Pedagogicznemu oraz pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, szczęścia, cierpliwości, wielu sukcesów zawodowych oraz  - co najważniejsze -  zadowolenia
ze swoich wychowanków!


     12 października odbyła się w Będzinie II edycja Wojewódzkiego Turnieju „Gram i kulturalnie kibicuję” zorganizowana dla uczniów liceów o profilu mundurowym. Nie mogło oczywiście zabraknąć na nim naszych licealistów .W turnieju piłki nożnej nasi chłopcy zajęli, po zaciętej walce, ostatecznie 4 miejsce, zostawiając w pokonanym polu gospodarzy, licealistów z Jaworzna i Wojkowic.  Zdobyli jednak prestiżowy Puchar „Fair Play”. Równie dobrze zaprezentowały się dziewczęta, które zajęły 3 miejsce w konkursie wiedzy o obronie imprez masowych.     Sobota, 6  października, okazała się szczęśliwa dla licealistów z Pilicy, którzy wzięli udział w I Turnieju Siatkarskim Liturgicznej Służby Ołtarza o Puchar Biskupa  Sosnowieckiego  i Prezydenta Miasta Będzina. W rozgrywkach brało udział 11 drużyn z diecezji sosnowieckiej . Zespół w składzie : Rafał Kalamat, Paweł Ptak, Mateusz Nowak, Wojciech Kapuśniak, Mateusz Kowal, Artur Musialski pod opieką ks. Marka Bigaja zajął II miejsce i przywiózł wspaniały puchar. Gratulujemy!!!


     W piękny, słoneczny dzień 27września,  kiedy "złota polska "jesień zaczęła gościć na jurajskich szlakach grupa dzielnych wędrowców -klasa Ia- udała się do pobliskiego Smolenia. W atmosferze historyczno - przyrodniczej przy wesoło trzaskającym ognisku i apetycznie skwierczących kiełbaskach , w pięknych okolicznościach przyrody powoli następowała klasowa integracja . Opiekunami pierwszej w tym roku klasowej wycieczki były panie profesor Małgorzata Kabalska i  Małgorzata Sularz. Uczestnicy zwiedzili także Muzeum Przyrodnicze w Smoleniu. Wszyscy wrócili cali, zdrowi i bogatsi  o nowe doświadczenia.
                                           

    Drugi tydzień września klasa Ib ; mundurowa -  spędziła na poligonie w Błędowie. Na uczniów czekało tam wiele niespodzianek. Największymi atrakcjami okazały się zajęcia  z walk sumo i rozgrywki w paintballa. Doskonale wyszkoleni instruktorzy wprowadzali pierwszoklasistów w tajniki musztry i zajęć praktycznych. Czas wolny młodzi adepci spędzali bardzo mile, np. przy wspólnym ognisku z kolegami z Łaz. Po pięciu wyczerpujących dniach i nocach wrócili zadowoleni w szkolne ławy. "Pierwsze koty za płoty"; poligon w Błędowie zostanie na pewno długo w ich pamięci !


   Po błogim leniuchowaniu i korzystaniu z uroków lata z dniem 3 września nadszedł czas na naukę. Z tej też okazji pani Dyrektor życzyła wszystkim uczniom sukcesów, dobrego wykorzystania czasu poświęconego na zdobywanie wiedzy i mile spędzonych chwil w murach naszej szkoły. Po części oficjalnej uczniowie klas II i III przedstawili krótki program artystyczny, w którym to w humorystyczny sposób pokazali jak w czasie wakacji można wykorzystać wiedzę zdobytą w czasie roku szkolnego.
Na koniec uczniowie powitali naszych nowych kolegów rozpoczynających  naukę w I klasie liceum. Mamy nadzieję, że wszystkie lata spędzone u nas będą obfitowały w same przyjemne zdarzenia  i pozostaną długo w Waszej pamięci !