Od 4 lat Narodowe Czytanie, odbywające się pod patronatem prezydenta RP, organizujemy wspólnie z Miejsko – Gminną Biblioteką Publiczną w Pilicy.

I tak oto 2 września 2017r. aula liceum na jedno popołudnie zmieniła się w bronowicką chatę, w której bawili się goście Państwa Młodych. Przybywający widzowie zobaczyli alkierz, z łóżkiem zasłanym pierzyną i poduchami. Trzy urocze małe ,,krakowianki" pilnowały w nim ,,uśpionego" w wózku i kołysce rodzeństwa. Izba Gospodarzy z wielkim stołem nakrytym śnieżnymi obrusami, kanapą i wszystkimi ważniejszymi didaskaliami zachęcała do spędzania czasu na rozmowach. Najweselszym miejscem była izba przeznaczona do tańców, a opanowana przez mieszkańców Bronowic - żywiołowych, pełnych temperamentu drużbów i druhny.

Przez scenę przewinęło się przeszło 30 osób: eleganckich, inteligenckich mieszkańców Krakowa, nonszalanckich artystów, chłopów w barwnych strojach krakowskich oraz zjaw przybierających kształt postaci historycznych.

Scenografia stanowiła tylko tło dla osób, które czytały dramat. To tekst Wyspiańskiego był najważniejszy i interesująco odczytany. Jego fragmenty zostały tak ułożone, by oddawały strukturę dzieła i w logiczny sposób prowadziły do wyrazistego finału - chocholego tańca. Jego somnambuliczny charakter został świetnie oddany przez uczestników przedstawienia. Widzowie w problematykę dramatu zostali wprowadzeni przez krótkie komentarze narratora.

Tradycją pilickiego ,,Narodowego Czytania" jest to, że występują w nim prócz uczniów nauczyciele, pracownicy biblioteki, emeryci oraz mieszkańcy gminy.

Uczniowie naszego liceum wcielili się w rolę młodych gości weselnych: uroczej i charakternej Panny Młodej w przepięknym stroju i wieńcu, wdzięcznych i uduchowionych ,,panienek" z Krakowa oraz drużbów żywiołowych, pełnych werwy i chętnych do tańca. Wystąpili : Ola Zdeb, Karolina Nowakowska, Kasia Reder, Wiktoria Karpała, Kacper Węglarz, Albert Goncerz i Norbert Słowikowski. Żydem został nasz historyk - Dariusz Jaworski.

To, że wnętrze bronowickiej chaty stało się przestrzenią nie tylko żywiołowej zabawy, ale i nabrało charakteru magicznego sprawiła muzyka i efekty akustyczne. Zachęcały do tańca, tworzyły nastrój uwypuklający symbolikę scen, dramatycznie wzmacniały wymowę finału, zwłaszcza śpiew chochoła. Aplauz publiczności wywołał grany na skrzypcach krakowski oberek, zwłaszcza że wykonawcami były najmłodsze uczestniczki występu. A do tego zapachy weselnych potraw! - częstowano nimi również widzów.

Ku naszej radości publiczność dopisała - czujnie wsłuchiwała się w słowa padające ze sceny, żywo reagowała a to śmiechem, a to brawami, a to skupioną uwagą. Urząd Miasta i Gminy Pilica reprezentowała pani sekretarz Anna Kulczak, która przywitała zebranych słowami listu z Kancelarii Prezydenta RP. Wśród widzów gościliśmy panią Marię Milejską - członka Zarządu Powiatu Zawierciańskiego, która przeczytała fragment didaskaliów. Z kolei pani Róża Kończyk własnym wierszem skomentowała dramat. Tradycyjnie dr Józef Słaboń wyróżnił osobistym prezentem wybranego przez siebie uczestnika ,,Narodowego Czytania" - tym razem była to Ola Zdeb (Panna Młoda).

Wydarzeniu towarzyszyły również inne atrakcje, m.in. wystawa strojów ludowych. Można było również ostemplować swoje egzemplarze okolicznościową pieczęcią upamiętniającą Narodowe Czytanie 2017. Oryginalna scenografia z chochołem w tle oraz swojskie przysmaki przybliżały uczestnikom klimat bronowickiego wesela.



FOTORELACJA


3 września, każdy, kto wkroczył w mury naszej szkoły, odbył fascynującą podróż do starożytnego Rzymu. Bogato zdobione wnętrza pałaców zamożnego ludu, przepiękne kolumny odzwierciedlające ówczesne style architektoniczne, a także bujne krzewy winorośli. To tylko nieliczne elementy, które towarzyszyły kolejnej edycji narodowego czytania, które tradycyjnie odbywa się w murach naszego liceum.

W tym roku czytaliśmy wybitne dzieło polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza – „Quo vadis”. Na scenie wystąpił wielopokoleniowy zespół : uczniowie liceum, nauczyciele, mieszkańcy Pilicy i pracownicy MGBP w Pilicy. Dzięki przepięknej dekoracji i ogólnej scenerii widzowie brali niemalże udział w przedstawieniu teatralnym. Aby urozmaicić czytane fragmenty lektorzy zostali wystylizowani odpowiednio do powierzonych im ról, wykonywali drobne gesty i czytali, wczuwając się w role. Każdy z przybyłych gości mógł także przynieść ze sobą swój własny egzemplarz powieści Sienkiewicza i zdobyć okolicznościową pieczęć.

Widzowie byli zachwyceni, co tylko potwierdziły gorące brawa. Skrupulatnie dobrane sceny , a także ich piękna interpretacja, pozwoliły w pełni zrozumieć wszystkim obecnym treść tak trudnej lektury, jaką jest „Quo vadis”. Jedno jest pewne, przybyli goście nieprędko zapomną o tym wydarzeniu, jakie miało miejsce w murach pilickiego liceum. Niech żałują ci, którzy nie byli!

ZDJĘCIA Z NARODOWEGO CZYTANIA


16 września po raz drugi w naszej szkole odbyła się akcja „Narodowego Czytania”, której patronuje prezydent RP. W tegorocznej edycji czytana była „Lalka” B. Prusa, lecz w naszej szkole nie było to zwyczajne czytanie kartka po kartce. Był to czas, w którym każdy, kto pojawił się w szkolnej auli, przeniósł się na chwilę do czasów zupełnie innych niż dzisiejsze. Do czasów pozytywizmu. Jak wtedy wyglądało życie na terenach naszego kraju? Czy ludzie byli szczęśliwi? Czy doskwierały im smutki i żale? Odpowiedzi na te pytania-słowami „Lalki”- udzielili nam nasi lektorzy - burmistrz Miasta i Gminy Pilica pan Artur Janosik, sekretarz Miasta i Gminy pani Anna Kulczak oraz przewodnicząca Rady Miasta i Gminy pani Barbara Przybylik - a także wspaniali aktorzy - uczniowie naszego liceum, jego absolwenci, nasi nauczyciele i mieszkańcy Pilicy. Serca zgromadzonych podbiła prześliczna Helenka, córeczka pani Stawskiej, którą odegrała, zupełnie bez tremy, Olga Paciej , uczennica kl. IIa SP w Pilicy. Zebranych rozbawiła do łez scena, w której weseli studenci urządzili baronowej Krzeszowskiej-w osobie pani Ewy Kozjak- śmigus-dyngus. Całą akcją dowodziła-energiczna jak zawsze- pani dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej Anna Kowalska. Nad stroną merytoryczną spektaklu czuwała polonistka pani Katarzyna Jurczak.

Nie mogło również zabraknąć nawiązania do historii Pilicy z tychże czasów. Ciekawą dawkę tych wiadomości przekazał nam nieoceniony pan Aleksander Kot. To przedstawienie nie miałoby tak ogromnego czaru, gdyby nie stylowe dekoracje, dzięki którym mogliśmy wyobrazić sobie jak wyglądało mieszkanie Rzeckiego oraz wnętrze sklepu Mincel&Wokulski. Dopełnieniem całości były piękne stroje, udostępnione przez panią Renatę Mrozińską z Bractwa Ziemi Ogrodzienieckiej.

Mamy nadzieję, że tegoroczna akcja Narodowego Czytania, nie była drugą i ostatnią edycją w naszej szkole. Realizacja takiego typu przedsięwzięć pomaga nam pielęgnować piękna polską tradycję i kulturę, dlatego ważne jest, aby brać w nich udział nie tylko bierny, ale i czynny. Zapraszamy za rok!!!


FOTORELACJA Z NARODOWEGO CZYTANIA



6 września 2014 roku o godzinie 15:30 w auli naszej szkoły odbyła się wyjątkowa akcja- "Narodowe Czytanie" zainicjowane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. To już trzecia edycja tej akcji w Polsce. W tej edycji NC czytane były fragmenty "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. Nad całą organizacją czuwała p. Anna Kowalska, dyr. Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilicy oraz pan Aleksander Kot z Towarzystwa Jurajskiego. W organizację przedsięwzięcia zaangażowali się m.in: Chór "Hosanna", Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej , Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Pilica, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Dzwono-Sierbowic oraz przedstawiciele naszego liceum. Na tak wyjątkowe wydarzenie do naszej szkoły przybyło wielu gości. W klimat epoki Henryka Sienkiewicza wprowadziły nas historyczne stroje i dekoracje. Fragmenty "Trylogii" czytali m.in. reprezentanci władz MiG Pilica, nauczyciele szkół z gminy Pilica, przedstawiciele seniorów oraz Kół Gospodyń Wiejskich. Nie zabrakło także reprezentantki naszego liceum- Patrycji Nobis. Czytanie "Trylogii" było przeplatane występami Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Dzwono-Sierbowic, śpiewem pań z Kół Gospodyń , które wykonały m.in. utwór "Hej sokoły". Nie zabrakło również uczennic naszego LO, które w pięknych sukniach zatańczyły średniowieczny taniec. Tego dnia zaprezentowała się również Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza z Wierbki, która od 10 już lat nosi imię twórcy "Trylogii". Oglądając prezentację dowiedzieliśmy się wiele o historii tej szkoły oraz o jej tradycjach związanych z obchodzeniem święta patrona. Podczas "Narodowego Czytania" mogliśmy nawet posłuchać rapu o dziełach Sienkiewicza w wykonaniu tegorocznego absolwenta naszej szkoły- Marcina Szlachty, który "Nie napisał kiczu"- jak mówiły słowa piosenki. Na zakończenie "NC" uczestnicy zostali poczęstowani staropolskim chlebem ze smalcem ,piernikiem i kwasem chlebowym. "Narodowe Czytanie" to akcja, która na pewno pozostanie jej uczestnikom w pamięci. Mamy nadzieję, że za rok będziemy mieli okazję w niej uczestniczyć po raz kolejny.