26 maja uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Elżbiety z Pilczy w Pilicy- Patrycja Wyrodek -zagościła w poznańskim Radiu Young Stars. Niestety nie udało jej się przejść do kolejnego etapu tymczasowo. Otrzymała jednak możliwość uzyskania Dzikiej Karty, o którą będzie walczyć 23 czerwca 2017r. Umożliwi ona powrócenie do programu i przejście do ćwierćfinału.

Dzień później, 27 maja, Patrycja miała przyjemność zaśpiewać na X Pikniku Rodzicielstwa Zastępczego w Podzamczu, gdzie tego samego dnia dał koncert Michał Wiśniewski. W niedzielę zaś wyruszyła w drogę do Wrocławia, gdzie zaśpiewała z Sylwią Przybysz podczas jej trasy koncertowej. To był długi i wyczerpujący weekend, pełen nowych doświadczeń i pięknych chwil, ale… chwilo trwaj!W dniu 5 czerwca uczniowie liceum uczestniczyli w Szkolnym Dniu Bezpieczeństwa zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 3 w Dzwono-Sierbowicach.

Reprezentacja klas mundurowych przedstawiła młodszym kolegom elementy musztry paradnej, samoobrony, technik interwencji i pierwszej pomocy. Zainteresowanie pokazami wśród uczestników było ogromne.

Po wszystkich prezentacjach na uczestników czekał smaczny poczęstunek, a całe spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Być może za parę lat spotkamy się w pilickim liceum, w klasie mundurowej. Do zobaczenia !

Dziękujemy za zaproszenie !!!FOTORELACJA

Liceum Ogólnokształcące w Pilicy nosi imię Królowej Elżbiety z Pilczy od 9 listopada 2010 roku. 2 maja minęło 600 lat od ślubu Elżbiety z Pilczy z Władysławem Jagiełłą.1 czerwca uczniowie liceum wysłuchali interesującego wykładu nauczyciela historii - Dariusza Jaworskiego - dotyczącego życia Elżbiety, obfitującego w niezwykle barwne wydarzenia. Obejrzeli też prezentację multimedialną ukazującą podniosłe wydarzenia z 2010 roku i relację z uroczystej Sesji Rady Miasta i Gminy zwołanej z okazji 20-lecia odzyskania praw miejskich w dniu 21 lutego 2014, podczas której uczniowie liceum przedstawili widowisko historyczne pt. „Królowa Elżbieta”. Prezentację zakończył fragment filmu TVP 3 Rzeszów przedstawiający rekonstrukcję królewskiego ślubu w Sanoku.

To wydarzenie to jeden z etapów obchodów rocznicowych związanych z królową Elżbietą w pilickim liceum. Główne uroczystości planowane są na listopad, miesiąc, w którym Elżbieta była koronowana , a jednocześnie szkoła przyjęła jej imię.

W drugiej części spotkania licealiści włączyli się w Ogólnopolską Akcję „Jak nie czytam, jak czytam” , podczas której uczniowie z całej Polski zbierali się w swoich szkołach i wspólnie czytali –przez 15 minut, każdy to, na co ma ochotę. Głównym celem akcji była promocja czytelnictwa.FOTORELACJA

W dniu 29.05.2017r na boisku sportowym przy Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Zawierciu, odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Nożnej Dziewcząt szkół ponadgimnazjalnych. Udział w zawodach wzięło sześć szkół z powiatu zawierciańskiego, w tym drużyna naszego liceum. Zespoły zostały podzielone na dwie grupy. Reprezentantki naszej szkoły wyszły z grupy, wygrywając z LO im. Stefana Żeromskiego z wynikiem  3:2 oraz z ZS. im. Hugona Kołłątaja z wynikiem końcowym 4:0, co w efekcie dało awans do finału o pierwsze miejsce w powiecie. Mimo włożonego wysiłku i zaciętej walki nasza szkoła przegrała z ZS. im. Oskara Langego z wynikiem 1:0, co dało naszej drużynie drugie miejsce w powiecie. 

Gratulujemy !!!Wyruszyliśmy w strugach deszczu 24 maja. Prognozy pogody też nie były optymistyczne. Trzy dni na zalanych szlakach górskich - ładna perspektywa… Jakież było nasze zdziwienie, kiedy po 3 godzinach jazdy autokarem dotarliśmy do Niedzicy i zobaczyliśmy rozświetlone słońcem góry. Hurra! Przepiękna , górska sceneria, ostre, krystalicznie czyste powietrze i zielona toń jeziora przed nami zapowiadały super przygodę. Na pokładzie autokaru klasa IIa i dwie dziewczyny z klasy IIb. Wszyscy pełni entuzjazmu, miłośnicy górskich wędrówek i zdrowego trybu życia. Pieniny słyną z pięknych szlaków, toteż od razu postanowiliśmy wyruszyć w drogę. Zakwaterowani w domowym zaciszu Willi Kinga, najedzeni po świetnym obiedzie z prawdziwie domowej kuchni wyruszyliśmy do Krościenka, którego klimat jest nieporównywalny z żadnym innym górskim miasteczkiem. Wieczorem zaradne dziewczyny przygotowały prażonki, było wspólne ognisko i dyskoteka. Oczywiście o 10 wieczorem wszyscy udali się na spoczynek. Następnego dnia wyzwanie dla piechurów- spacer na Trzy Korony z panią przewodnik z GOPR-u . Było fantastycznie, widoki zapierające dech w piersiach i satysfakcja ze zwycięskiego zmagania z niełatwą trasą sprawiła, ze po kolacji i wieczornym ognisku wszyscy spali jak aniołki.. Nazajutrz spływ Dunajcem, podczas którego mogliśmy podziwiać skarby Pienin – lasy, skały i błękitne niebo. Oczywiście próbowaliśmy też wody z uzdrowiska w Szczawnicy. Po zakupieniu pamiątek udaliśmy się do autokaru, ech…żal było wracać. Pozostaną wspomnienia i zdjęcia -do obejrzenia w naszej galerii.Już w ten piątek 26 maja uczennica naszego liceum Patrycja Wyrodek wystąpi w Radiu Young Stars w Poznaniu! Patrycja 22 stycznia wygrała odcinek dla fandomu "Misiaki Sysi".Wygraną było zakwalifikowanie się do eliminacji "Drogi do Young Stars" i występ z Sylwią Przybysz podczas jej trasy koncertowej. "Dla mnie zakwalifikowanie się do tej 32 już jest wielką wygraną, lecz nie ukrywam,że zależy mi na udziale w kolejnych etapach programu"- pisze Patrycja na swojej facebookowej grupie. A więc w piątek włączmy www.radioyoungstars.pl gdzie będzie miała miejsce relacja na żywo i oddajmy głos na naszą uczennicę! Więcej informacji będzie można uzyskać bezpośrednio na facebookowym profilu Partycji! 🙂Na czym to polega?

Według badań 63% Polaków nie czyta w ciągu roku ani jednej książki. Badania obejmują jednak osoby powyżej 15 roku życia. Młodzież czyta znacznie więcej, więc organizatorzy akcji doszli do wniosku, że może ona nauczyć czegoś dorosłych, manifestując to, co dla młodych naturalne – czytanie.

Zeszłoroczny rekord

10 czerwca 2016 r. o 10.00, dzięki zaangażowaniu ponad 2000 bibliotek z całej Polski, prawie pół miliona uczniów czytało w jednym momencie: w szkołach, na rynkach miast, w centrach handlowych, a nawet na Giewoncie.

1 czerwca 2017 r. o godzinie 10.00 włączamy się w bicie rekordu.

Uczniowie z całej Polski zbiorą się w swoich szkołach i będą wspólnie czytać – każdy to, na co ma ochotę.

Kto za tym stoi?

Akcja jest całkowicie niekomercyjna, apolityczna itd. To zabawa w słusznej sprawie. Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, natomiast organizatorami przedsięwzięć w poszczególnych miastach – biblioteki szkolne i publiczne.

Zapraszamy do udziału w akcji wszystkich licealistów !!! Możecie przynieść swoje książki, możecie też wypożyczyć z biblioteki szkolnej.„Wejdź, zobacz i zostań z nami” - pod tym hasłem przebiegał zorganizowany 11 maja dzień otwarty w pilickim liceum. Szkołę odwiedzili gimnazjaliści z Dłużca, Irządz, Kroczyc, Ogrodzieńca, Pilicy, Zawiercia i Żarnowca. Czekało na nich wiele atrakcji przygotowanych przez licealistów, nauczycieli i instytucje na co dzień współpracujących ze szkołą. Goście zobaczyli pokaz musztry w wykonaniu uczniów klas mundurowych, pokaz samoobrony, oceniali sprawność fizyczną licealistów podczas trudnego toru przeszkód, a strzelanie z paintballa stało się atrakcją nie tylko dla męskiej części widowni. Zainteresowaniem cieszyły się również wspólne prezentacje umiejętności taktycznych „mundurowych” i ,,Duchów", gimnazjaliści z uwagą wysłuchali prelekcji przedstawicieli Komendy Policji w Zawierciu dotyczącej zasad rekrutacji do pracy w policji i sprawdzali się w zajęciach z daktyloskopii. Uczestniczyli też w krótkim kursie pierwszej pomocy zorganizowanej przez GOPR. W części artystycznej zebrani na auli mogli ocenić umiejętności aktorskie i wokalne uczniów w kabaretowych scenkach z życia szkoły. Ale przede wszystkim gimnazjaliści zostali zapoznani z ofertą edukacyjną liceum na kolejny rok szkolny. W prezentacji multimedialnej zobaczyli szkołę - jej życie codzienne, sukcesy i działania, które sprawiają, że uczniowie, nawet po jej ukończeniu, wracają do niej z sentymentem.

ZAPRASZAMY !!!FOTORELACJAWielokrotnie na naszej stronie pisaliśmy o życiu Elżbiety z Pilczy. Tym razem jest ku temu okazja szczególna - 2 maja 2017r. mija okrągłe 600 lat od jej ślubu z Władysławem Jagiełłą, który wyniósł ją na szczyt i stanowił ukoronowanie (dosłowne) jej życia. Było to wydarzenie bez precedensu w naszej historii, które głośnym echem odbiło się również w całej Europie. Co decydowało o jego wyjątkowości? Otóż po raz pierwszy żoną króla Polski została Polka, poddana władcy. Jak doszło do tego wydarzenia i co połączyło tych dwoje niemłodych już i doświadczonych życiowo ludzi? Na to pytanie nie jest łatwo dokładnie odpowiedzieć. Jak wiemy większość współczesnych była przeciwna temu związkowi, dotyczy to również kronikarzy, którzy na wszelkie sposoby starali się zohydzić ten związek w oczach współczesnych i potomnych. Postarajmy się jednak oprzeć na faktach, które z trudem przebijają się przez poglądy i opinie dziejopisarzy.

W momencie ślubu Elżbieta i Władysław znali się od dawna. Późniejsza wybranka władcy była bowiem jedyną córką Jadwigi, wdowy po Ottonie z Pilczy, która stała się matką chrzestną króla. Elżbieta z pewnością została przedstawiona Jagielle już podczas jego uroczystego chrztu w 1386r. Jadwiga i Elżbieta weszły w ten sposób do rodziny królewskiej, pamiętajmy, że instytucja matki chrzestnej w średniowieczu była traktowana o wiele poważniej niż współcześnie. W myśl prawa kanonicznego rola ta była niemal równa biologicznej matce, a jej dzieci stawały się kanonicznym rodzeństwem chrześniaka. Tak więc Elżbieta została w ten sposób kanoniczną siostrą króla. W związku z tym można uznać za pewnik, że władca wielokrotnie spotykał Elżbietę przy różnych okolicznościach. Dotyczy to zwłaszcza pierwszych lat panowania, kiedy Elżbieta jako niezamężna towarzyszyła matce. Kolejne małżeństwa Elżbiety (jak wiadomo przed ślubem z Jagiełłą trzykrotnie owdowiała) zapewne ograniczyły te kontakty. W każdym razie władca dokładnie wiedział kim była jego wybranka i znał historię jej życia. Jago wybór na pewno nie był przypadkowy. Miedzy bajki można włożyć opisywane przez kronikarzy „zauroczenie”, „oczarowanie”, co miało sugerować udział złych mocy w skojarzeniu pary. Starzejący się król chciał zapewne mieć u swego boku kobietę doświadczoną i mądrą, która służyłaby mu radą i stanowiła oparcie. Być może miał dosyć związków z młodocianymi przedstawicielkami panujących rodów. Nie wiadomo kiedy rozpoczął się ich romans. Zapewne było to niedługo po śmierci drugiej żony władcy Anny Cylejskiej zmarłej w styczniu 1416r. Wiadomo, że król wielokrotnie odwiedzał Elżbietę w jej zamku w Łańcucie. Rola swatki przypadła siostrze króla, a jednocześnie przyjaciółce Elżbiety, księżnej mazowieckiej Aleksandrze. Po zakończeniu królewskiej żałoby obie panie odwiedziły Jagiełłę w Lubomli nad Bugiem. Prawdopodobnie tam omówiono wstępnie sprawę zawarcia małżeństwa. W każdym razie król ujawnił wtedy swoje uczucie do wybranki, czego świadectwem były kosztowne podarunki. Niedługo potem Władysław odwiedził Elżbietę w Łańcucie, gdzie przebywał dwa dni. Kolejne spotkanie miało miejsce 1 maja 1417r. w Sanoku. Następnego dnia król wyjawił zamiar poślubienia Elżbiety przedstawicielom rady królewskiej. Mimo sprzeciwu części członków rady, tego samego dnia, w kościele parafialnym w Sanoku, arcybiskup lwowski Jan Mikołaj z Rzeszowa połączył Elżbietę z Pilczy i Władysława Jagiełłę węzłem małżeńskim.

Oczywiście wybór prowincjonalnego Sanoka jako miejsca ślubu, tajemnica w jakiej utrzymywano zamiary króla, pośpiech w jakim przygotowywano uroczystość nie były przypadkowe. Król spodziewał się gwałtownych protestów możnowładców i nie przeliczył się. Nawet postawienie poddanych przed faktem dokonanym i powaga sakramentu nie zapobiegły burzy. Próbowano podważyć małżeństwo wykorzystując fakt, że Elżbieta była kanoniczna siostrą władcy. Królewska para zmuszona była wysłać na odbywający się wtedy sobór w Konstancji poselstwo w celu uzyskania kościelnej dyspensy. Na czele poselstwa stanął wybitny teolog Maciej z Kokorzyna, proboszcz łańcucki i zaufany Elżbiety. Wbrew oczekiwaniom przeciwników dyspensa została udzielona. Legalność małżeństwa została ostatecznie potwierdzona.Spotykamy się 4 maja o godz. 8.00 przed wejściem na halę. Nie zapomnijcie dowodów tożsamości i potrzebnych przyborów, z których możecie korzystać na egzaminie - wykaz -strona szkoły w zakładce Egzamin Maturalny. Jednocześnie przypominamy, że obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia na salę wszelkich urządzeń elektronicznych!

Powodzenia!!!28 kwietnia, tak jak co roku, pożegnaliśmy uroczystym apelem tegorocznych maturzystów. Był to szczególny dzień dla uczniów, którzy właśnie zakończyli kolejny etap swojego życia – ukończyli szkołę średnią.

Po oficjalnym rozpoczęciu uroczystości pani dyrektor wręczyła najlepszym świadectwa z wyróżnieniem. Oprócz najlepszych uczniów, nagrody otrzymali też absolwenci ze szczególnymi osiągnięciami, zarówno w edukacji, jak i zajęciach pozaszkolnych. Ponadto pani Maria Milejska, członek Zarządu Powiatu Zawierciańskiego, wręczyła nagrody książkowe ufundowane przez powiat dla najlepszych uczniów w szkole. Pamiątkowe upominki wręczył też najlepszym „mundurowym” szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Będzinie – mjr Tadeusz Cichorz. Ważne wyróżnienie „Złoty indeks” z Wyższej Szkoły Biznesu z Dąbrowy Górniczej odebrała Dominika Goncerz.

Uczniowie klas II a i II b, żegnając swoich starszych kolegów, życzyli im udanych egzaminów maturalnych i tradycyjnie wręczyli symboliczne pamiątki.

Z pewnością był to dzień szczególny, pełen wrażeń i wspomnień. Mamy nadzieję, że zapadnie on na długo w pamięci tegorocznych absolwentów. Może po latach z „łezką w oku" wspomną tych, którzy tu zostali: troskliwych nauczycieli  i wychowawców, młodszych kolegów i koleżanki. Przecież to tutaj zrodziły się wielkie odkrycia, emocje, przyjaźnie i wspaniałe uczucia. To, co do niedawna było obce i nieznane - stawało się zrozumiale, przyjazne i bliskie.

Powodzenia !!!FOTORELACJA

W dniach 10-12 kwietnia wyjechaliśmy na przedświąteczną wycieczkę do stolicy naszego kraju, czyli Warszawy. Mimo długiej drogi, podróż minęła bardzo sprawnie.

Już pierwszego dnia po przyjeździe czekało na nas sporo zwiedzania. Pierwszym punktem naszego pobytu było Muzeum Żydów Polskich, gdzie wraz z panią przewodnik mogliśmy poznać historię Żydów na ziemiach polskich od czasów średniowiecza aż do XX wieku. Oprócz ekspozycji ściśle związanych z Warszawą i innymi rejonami naszego kraju, widniały również informacje o Żydach z całej Europy. Muzeum należy do ścisłej czołówki jednych z najlepszych na starym kontynencie, co jest całkowicie zasłużonym wynikiem. Wszystkie prezentacje, eksponaty i ich oprawa zarówno dźwiękowa, jak i wizualna oraz samo umiejscowienie budynku ( dawna dzielnica żydowska ) pozwala na lepsze, emocjonalne odczucie całej historii w nim przedstawionej.

Tego samego dnia udaliśmy się pod Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Podzieleni na mniejsze grupy, wyjechaliśmy windą na taras widokowy znajdujący się na 30 piętrze. Widok był niesamowity!!! Ogromna metropolia z każdej strony tętniła życiem, a morze budynków i nowoczesnych wieżowców robiło niesamowite wrażenie.

Po zakończeniu zaplanowanego na pierwszy dzień zwiedzania, zakwaterowaliśmy się w hotelu i udaliśmy się do swoich pokojów.

Drugi dzień zapowiadał się najciekawiej. Rozpoczęliśmy od wizyty w Sejmie i Senacie RP, gdzie wraz z przewodnikiem zobaczyliśmy wszystkie najważniejsze miejsca m.in. salę kolumnową, salę plenarną, salę obrad czy korytarze sejmowe. Było to dosyć ciekawe przeżycie, przede wszystkim związane z tym, że często widzieliśmy te miejsca w telewizji, a teraz mogliśmy zobaczyć je na własne oczy.

Następny w kolejce naszej wycieczki był Belweder, a zaraz po nim Pałac Łazienkowski z ogrodami i słynnym pomnikiem Fryderyka Chopina. Oprócz tych atrakcji była również niezwykła Pomarańczarnia, Biały Domek, nowa Kordegarda, staw przy Pałacu na Wyspie oraz most z pomnikiem Jana III Sobieskiego. Dodatkowo mieliśmy okazję zobaczyć wyjątkowość ogrodowej fauny, tj. kolorowe pawie i mandarynki, specjalnie sprowadzane z Azji.

Tego samego dnia zdążyliśmy również udać się pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, Pałac Prezydencki, pomnik Adama Mickiewicza, zobaczyliśmy Starówkę Warszawy i obejrzeliśmy wystawę multimedialną w Zamku Królewskim, obrazującą jego dzieje. Cały dzień był wypełniony zwiedzaniem mnóstwa różnych zabytków, które przedstawiały sobą jakąś odmienną historię z życia stolicy. Podczas zwiedzania dowiadywaliśmy się wielu ciekawostek od naszego przewodnika i zobaczyliśmy wiele mniejszych lub większych zabytków, lecz było ich tak dużo, że nie sposób ich wszystkich tutaj wymienić.

Trzeci dzień naszego pobytu rozpoczął się od wykwaterowania z hotelu, po czym wszyscy wyruszyliśmy w stronę Zamku Królewskiego, gdzie czekało nas oprowadzanie po jego odrestaurowanym wnętrzu zza czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Przepych i bogactwo dało się odczuć na każdym kroku, co z pewnością budziło zachwyt i podziw. Pani przewodnik zresztą nie pozwoliła nam się nudzić!

Ostatnim punktem naszego pobytu w Warszawie był Stadion PGE Narodowy, gdzie mogliśmy wejść na trybuny i taras widokowy stadionu. Cały obiekt robi duże wrażenie kiedy jest pusty, tym bardziej emocje podczas różnego rodzaju imprez muszą być niesamowite.

Wszystkie trzy dni minęły uczestnikom wycieczki bardzo szybko, z pewnością każdy z nas chciałby kiedyś wrócić do Warszawy na dłużej i poznać ją jeszcze lepiej. Bez wątpienia miasto w pełni zasługuje na miano stolicy Polski. Dziękujemy organizatorom –pani Iwonie Kuraś, pani Annie Jastrząb i życzymy sobie więcej takich udanych i klimatycznych wycieczek :).FOTORELACJA

Tradycyjnie już uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu w ramach Klubu Dyskusyjnego „Eurocafe’’, które odbyło się dnia 10 kwietnia 2017 roku w Sali Marmurowej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Organizatorem spotkania był Śląski Urząd Wojewódzki oraz Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Katowice. Kwietniowe spotkanie odbyło się pod hasłem „Dobre i złe strony Internetu’’, a gościem specjalnym był starszy sierżant Norbert Ucieklak - Asystent Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej w Katowicach, członek Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii. W pierwszej części spotkania uczniowie klasy II a Paulina Kotnis, Aleksandra Zdeb, Albert Goncerz, Dawid Roch i Adam Żyła z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali jak groźne może być uzależnienie od Internetu i na co należy uważać korzystając z globalnej sieci. Pan sierżant mówił również o bardzo często pojawiających się oszustwach podczas robienia zakupów przez Internet, a także o przestępstwach, wykroczeniach, których sami – nie do końca świadomie możemy być sprawcami lub ofiarami. Szczególnie ostrzegał młodzież przed szkodliwymi treściami zamieszczanymi w sieci, internetową agresją, uwrażliwiał na kwestie naruszania dóbr osobistych zarówno naszych jak i cudzych, ochronę praw autorskich oraz wykorzystywanie sieci jako narzędzia stalkingu. Młodzież z uwagą wysłuchała zagadnień poruszanych przez pana Ucieklaka popartych przykładami z jego pracy zawodowej, które niejednokrotnie wzbudzały zdziwienie wśród młodych ludzi obecnych na spotkaniu. W drugiej części uczestnicy obejrzeli film, którego przesłaniem było wskazanie wielu zagrożeń na które narażone są wszystkie osoby nie zachowujące rozwagi i ostrożności korzystając z Internetu.Z przyjemnością informujemy o sukcesie sportowym z udziałem uczniów naszego Liceum. Reprezentacja Liceum Ogólnokształcącego w Pilicy dnia 5.04.2017r. w składzie: Kacper Węglarz, Piotr Jurczak, Dawid Roch z klasy II a zajęli II miejsce w MISTRZOSTWACH POWIATU W BADMINTONIE w kategorii chłopców.

Serdecznie gratulujemy!FOTORELACJA

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Katowice, działający w ramach sieci informacyjnej Komisji Europejskiej, Centrum Dokumentacji Europejskiej Biblioteki Śląskiej oraz sieć Enterprise Europe Network wspólnie zorganizowały Konkurs Debat Oksfordzkich „Proszę mi nie przerywać!”, którego finał odbył się 5 kwietnia br. w sali audytoryjnej „Parnassos” Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

Do ścisłego finału Konkursu, po wcześniejszych eliminacjach, zakwalifikowane zostały cztery zespoły reprezentujące szkoły ponadgimnazjalne z województwa śląskiego, wśród nich reprezentacja naszego liceum. „Polska powinna jak najszybciej przyjąć wspólną unijną walutę – euro”,„Unia gospodarcza i walutowa znacznie ogranicza suwerenność jej państw członkowskich” oraz „Fakt funkcjonowania strefy euro jest odpowiedzialny za kryzys finansowy w państwach członkowskich Unii Europejskiej” to trzy tezy, które stały się tematem konkursowych dyskusji. Przedstawiane argumenty, sposób wypowiedzi i przygotowanie merytoryczne uczniów zrobiły ogromne wrażenie na jury. Poziom dyskusji był bardzo wyrównany.

Uczennice klasy IIa w składzie: Klaudia Pustułka, Paulina Kotnis, Aleksandra Zdeb, Marta Zawadzka dzielnie walczyły i w rezultacie zajęły III miejsce. Każda z uczestniczek, w tym rezerwowa Monika Pustułka, otrzymała grę „Gwiezdny Express” tematycznie związaną z Unią Europejską, Europą i jej zabytkami, a także bon o wartości 100 zł do realizacji w Media Markt.

Gratulujemy !!!FOTORELACJA

W dniach 29-31 marca grupa uczniów z klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Elżbiety z Pilczy z opiekunami, Dariuszem Jaworskim - nauczycielem historii i Mariuszem Mendakiem - nauczycielem wychowania fizycznego, wyjechała do Wielkopolski.

Podczas trzydniowego pobytu w gościnnych murach Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej licealiści zwiedzili piękne miasto gospodarzy, spacerowali po poznańskiej starówce, brali udział w zajęciach musztry, strzelali na strzelnicy LOK. Odbyło się także miłe spotkanie z Burmistrzem Miasta i Gminy Środy Wielkopolskiej, który niezwykle serdecznie powitał naszą młodzież oraz podzielił się swoją wiedzą na temat rusznikarstwa. Wykład pana burmistrza dotyczący broni czarnoprochowej i prezentacja należącej do niego kolekcji XIX- wiecznej broni amerykańskiej, krótkiej i długiej były niezwykle interesujące. Uczniowie mieli także możliwość strzelania z czarnoprochowych pistoletów.

Atrakcją wyjazdu było wspólne szkolenie wojskowe, które odbyło się w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach . Młodzież miała okazję porozmawiać z pilotami elitarnej jednostki i obserwować start myśliwców F-16 . Ponadto podczas pobytu w Bazie uczniowie obejrzeli nowoczesny sprzęt saperski i gaśniczy, uczestniczyli w zajęciach w spadochroniarni, a także z podziwem obserwowali pokaz psów, specjalnie szkolonych do wykrywania materiałów wybuchowych.

W dniu wyjazdu 31 marca nasi kadeci udali się z wizytą do ratusza, gdzie zostali przyjęci przez burmistrza Środy Wielkopolskiej oraz wicestarostę powiatu średzkiego.

Wrażenia z pobytu na długo zostaną w pamięci. Kolejna wizyta w Środzie Wielkopolskiej i Bazie Lotnictwa Taktycznego planowana jest na wrzesień, a rewizyta naszych partnerów ze Środy zimą.

Dziękujemy Dyrektorowi, opiekunowi klas mundurowych, nauczycielom i uczniom ZSR w Środzie Wielkopolskiej za gościnę i zapraszamy do Pilicy.


FOTORELACJA Z WYJAZDU

Umieszczamy również link do 31. BAZY LOTNICTWA TAKTYCZNEGO

W dniu 17.03.2017r. w Urzędzie Miasta i Gminy w Pilicy odbyły się jak co roku eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”. W eliminacjach udział wzięli uczniowie naszej szkoły.

Na zaproszenie Pana Burmistrza Artura Janosika oraz Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnej ZOSP RP w Pilicy wszyscy uczestnicy eliminacji 30 marca wraz z opiekunami pojechali na wycieczkę do Mysłowic do Centralnego Muzeum Pożarnictwa.

Wizyta w muzeum była niepowtarzalną okazją poznania historii tego miejsca i wielu zgromadzonych tam eksponatów, które stanowią dorobek dziedzictwa polskiego pożarnictwa. Muzealne zbiory liczą ponad 4 tysiące eksponatów. Jest to największa tego typu placówka w Polsce.

Kolejną atrakcją wycieczki było zwiedzanie Zamku Pilcza w Smoleniu oraz integracja przy ognisku.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenieFOTORELACJA


Wielokrotnie pisaliśmy o projekcie Fundacji Forum Dialogu – „Szkoła Dialogu”. Jego celem jest przypomnienie i upamiętnienie historii żydowskich mieszkańców miast i miasteczek. Nasze liceum znalazło się w gronie ponad 40 szkół z całej Polski, które podjęły się tego zadania. Każda ze szkół przygotowywała własny projekt dotyczący tematu. Wszystkie brały udział w konkursie. Ogłoszenie wyników miało miejsce w piątek 3 marca na Gali Szkoły Dialogu w Teatrze Wielkim w Warszawie. Uroczystość zyskała niezwykłą oprawę. Swoją obecnością zaszczycili ją: Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, Ambasador Australii Paul Wojciechowski, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, Henryk Wujec, przewodniczący Rady Fundacji Forum Dialogu i wielu innych gości. Na widowni znalazły się delegacje wszystkich szkół biorących udział w projekcie, w tym delegacja naszej szkoły wraz z przedstawicielami samorządu gminnego i dyrektor Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilicy. Sala była pełna – ponad tysiąc osób. Wszyscy z niecierpliwością czekali na rozstrzygnięcie konkursu. Zanim to jednak nastąpiło, krótko scharakteryzowano każdy z projektów, wyświetlając zdjęcia opatrzone odpowiednim komentarzem. Nasze przedsięwzięcie, jako jedno z nielicznych, przedstawiono również w formie krótkiego filmu. Zaproszeni goście, m.in. Marszałek Senatu, Rzecznik Praw Obywatelskich, podziękowali uczestnikom projektu za włożoną pracę i zaangażowanie. Szczególnie wzruszające były podziękowania od Pani Ester Pinsker ocalałej z Holokaustu 91- letniej warszawianki, dziś mieszkającej w Australii, która przyjechała specjalnie na Galę, aby osobiście pogratulować uczniom ich zaangażowania w ramach projektu Szkoły Dialogu.

Po prezentacji i podziękowaniach przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu. Emocje sięgnęły zenitu. Najpierw zaproszono na scenę delegacje wszystkich szkół, wręczając im dyplomy Szkoły Dialogu. Następnie zaczęto wyczytywać szkoły, które uzyskały tytuł finalisty. Trzymaliśmy mocno kciuki, licząc na to, że znajdziemy się w tym gronie. I jest! Prowadzący wyczytał: „Zespół Szkół w Pilicy”. Zaczęliśmy sobie gratulować. Na tym jednak nie koniec. Przyszła pora na ogłoszenie zdobywców głównych nagród. Padały nazwy szkół, które zdobyły wyróżnienia. Wyczytano III miejsce i wreszcie usłyszeliśmy: „II miejsce – Zespół Szkół w Pilicy”, zerwaliśmy się z foteli i zaczęliśmy klaskać i krzyczeć ze szczęścia. Słyszał nas chyba cały Teatr Wielki. Jest to jeden z największych sukcesów w historii szkoły. Wyprzedził nas jedynie Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 im. Wojciecha Korfantego w Chorzowie. Otrzymaliśmy tytuł Szkoły Dialogu, dyplom finalisty i - co najważniejsze - zajęliśmy II miejsce w konkursie. Do Pilicy przywieźliśmy także cenne nagrody: projektor multimedialny, laptop, drukarkę i zestaw kilkudziesięciu książek do biblioteki.

Na koniec uroczystości wzięliśmy udział w poczęstunku, w trakcie którego mogliśmy spotkać się z uczestnikami projektu, zaproszonymi gośćmi, władzami Fundacji oraz naszymi trenerami, którzy pomagali nam w realizacji przedsięwzięcia. Gratulacjom i podziękowaniom nie było końca.

Ostatnim punktem naszej, jakże owocnej, wyprawy do Warszawy była wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin, które zwiedziliśmy po smacznym obiedzie zjedzonym w żydowskiej restauracji. Wszyscy byli pod wrażeniem wspaniałej, niezwykle nowocześnie zorganizowanej wystawy, obejmującej 1000 lat historii polskich Żydów.

Po raz kolejny serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji projektu, a szczególnie: Towarzystwu Jurajskiemu, Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Pilicy i władzom Miasta i Gminy Pilica.

Dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Pilica i Staroście Powiatu Zawierciańskiego za sfinansowanie naszego wyjazdu do Warszawy.

FOTORELACJA Z GALI Umieszczamy kolejne zdjęcia dzięki uprzejmości fundacji: FOTORELACJA - fot. Wojciech Dobrogojski FOTORELACJA - fot. Darek Kawka

W piątek, 3 marca 2017 roku odbyła się pierwsza część warsztatów fotograficznych prowadzonych przez pana Andrzeja Głąba. Jak się okazało, jest on również nauczycielem i pracuje w Centrum Kształcenia Praktycznego w Zawierciu. Dowiedzieliśmy się o wielu technicznych aspektach fotografii, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi. Przeważająca część materiału fotograficznego, które nam zaprezentował, dotyczyła tematyki przyrodniczej.

Warsztaty mają na celu rozwijać nasze zainteresowania, a także uczyć i wypracować u nas ,,dobre oko”. Będą też dobrym przygotowaniem do konkursu, w którym ich uczestnicy wezmą udział. Pan Andrzej jest bardzo miłym, konkretnym i kontaktowym człowiekiem. Chętnie słuchaliśmy jego wykładu i „fotograficznych” opowieści. Mamy nadzieję na kolejne równie przyjemne i owocne spotkanie, tym razem z obiecanymi zajęciami praktycznymi.

FOTORELACJA Z NASZEGO FB

1 marca odbyły się zajęcia dla klas mundurowych z zakresu teorii zabezpieczania imprez masowych. W nasze progi zawitało dwóch instruktorów z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego w Krakowie i Katowicach, którzy przeprowadzili zajęcia z zainteresowanymi uczniami naszego liceum. Wykłady były bardzo obszerne i zawierały teoretyczną wiedzę na temat prawidłowego zabezpieczania imprez masowych, w tym przeszukiwania osób czy podstawowych technik samoobrony w skrajnych sytuacjach.

Podczas zajęć dowiedzieliśmy się też, w jaki sposób ludzie wnoszą na imprezy masowe przedmioty, mogące stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia innych osób. Prowadzący przekazali nam też informacje, na co zwracać uwagę, kiedy szukamy pracy w firmach ochroniarskich. Co najważniejsze, nie były to tylko prezentacje multimedialne, lecz ciekawa i przydatna wiedza oparta na doświadczeniu instruktorów.

Informacje zdobyte na tych zajęciach z pewnością przydadzą się w przyszłości i pomogą w późniejszym poszukiwaniu pracy w tym zawodzie.

FOTORELACJA Z NASZEGO FB

Ponad 4,5 tysiąca uczniów pisało pierwszy etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym pod hasłem „Wybieram Wybory”. Wśród nich znaleźli się nasi licealiści – wcale niemała grupa- 38 uczniów. Test dotyczył różnych zagadnień kodeksu wyborczego. Konkurs organizuje Państwowa Komisja Wyborcza wraz z Krajowym Biurem Wyborczym. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy o prawie wyborczym, propagowanie idei udziału w wyborach i świadomego uczestnictwa w całym procesie wyborczym. Każdy z uczestników otrzymał pendrive’a i inne drobne upominki, wręczone przez przedstawiciela Biura Wyborczego z Częstochowy, który czuwał wraz ze szkolnymi organizatorami nad przebiegiem konkursu.

Teraz czekamy na wyniki …

FOTORELACJA

28 lutego 2017 roku w Starostwie Powiatowym w Zawierciu zostały wręczone listy gratulacyjne uczniom liceum za pierwsze oddanie krwi w 2016 roku.

Uczniowie, którzy otrzymali listy gratulacyjne:

Bernadetta Ślusarz ,Jakub Jurczak, Magdalena Jastrząb, Piotr Nawrot, Krzysztof Kornobis, Dawid Wieczorek, Bartłomiej Dzieło, Natalia Zgryźniak

Dziękujemy wszystkim krwiodawcom i zapraszamy na kolejną akcję!


W naszej szkole, uczniom nie brakuje pomysłów na ciekawe projekty przedmiotowe. Jeden z nich przeszedł właśnie z fazy projektowania w fazę realizacji i już w najbliższych tygodniach marca powinien ukazać się pierwszy odcinek programu Rzecz(y) Pospolit(e), prowadzonego przez czwórkę uczniów z klasy Ib i Ia. Specjalnie na potrzeby przedsięwzięcia autorzy pomysłu będą układać pytania dotyczące wiedzy ogólnej a następnie nagrywać filmiki, w których poprawnymi odpowiedziami będą mogli wykazać się uczniowie naszego liceum. Mamy nadzieję, że program zostanie miło przyjęty przez naszą lokalną społeczność i wszyscy chętnie zaangażują się w jego kontynuację.

Zapraszamy do zabawy!!!

SPOTKANIE ABSOLWENTÓW LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W PILICY

„50 lat po maturze 1967-2017”

Zapraszam absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Pilicy „MATURA 1967” - dnia 30 czerwca 2017r. (piątek) do Ośrodka Edukacyjno-Naukowego w Smoleniu koło Pilicy na godzinę 1300, gdzie odbędzie się nasze spotkanie klasowe.

W programie zwiedzanie odrestaurowanego zamku i biesiadowanie w otoczeniu przecudnej zieleni.

Możliwość rezerwacji noclegu w agroturystyce około 500m od ośrodka.

Proszę o przesłanie na mój adres:

Aleksandra Gruca

42-400 Zawiercie, ul. Łanowa 14 ,tel.606 644 271

lub na adres email aleksandragruca49@gmail.com

-- podpisane 2 zdjęcia z czasów szkolnych wraz z życiową sentencją, (zdjęcia do zwrotu).
--- 80,zł na konto: 75 8277 0002 0020 0001 7828 0001

Wszelkie informacje można uzyskać również pod moim numerem telefonu 606 644 271

Pozdrawiam Ala PodsiadłoSzanowni Państwo,

Zapraszamy serdecznie do udziału w głosowaniu na lekturę Narodowego Czytania 2017. Jeszcze tylko przez kilka dni można oddać swój głos na książkę, która będzie czytana przez Polaków na początku września br.

O miano lektury Narodowego Czytania 2017 ubiegają się:


• „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego,
• „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego,
• „Beniowski” Juliusza Słowackiego,
• „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Głosować można tylko do 15 lutego 2017 roku. W tym celu wystarczy odwiedzić stronę internetową:

 • STRONA DO GŁOSOWANIA

 • i wskazać wybrany tytuł. Po zliczeniu wszystkich głosów zwycięska lektura zostanie ogłoszona 21 lutego br. – w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego – przez prezydenta Andrzeja Dudę.

  Całą społeczność szkolną zapraszamy do udziału w głosowaniu.

  Liczy się każdy głos!

  Z wyrazami szacunku

  Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

  W Zespole Szkół w Pilicy 3 lutego odbyło się szkolenie w zakresie czarnej taktyki dla klas o profilu mundurowym. Uczniowie mogli zapoznać się z technikami i metodami walki w terenie zurbanizowanym. Program szkoleniowy zawierał: zasady bezpieczeństwa, podstawowe formacje, komunikacja i prowadzenie rozpoznania, postawy strzeleckie oraz taktykę działania w pomieszczeniach i ciągach komunikacyjnych (budynki, korytarze, klatki schodowe). Tego typu zajęcia służą nie tylko pogłębianiu wiedzy i zainteresowań młodych ludzi, ale przede wszystkim mają uświadomić fakt, że pierwsza reakcja, wyzbycie się strachu i natychmiastowe działanie jest kluczowe w ratowaniu ludzkiego życia.

  FOTORELACJA

  2 lutego Naszą Szkołę odwiedził gość specjalny- chorąży Zbigniew Biały, dowódca plutonu saperów, uczestnik misji w Iraku, gdzie zdobywał praktyczne doświadczenie w swoim zawodzie.

  Podczas wizyty przybliżył nam, z jakimi zadaniami zmierzają się zawodowi saperzy. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć rozbrojone już miny z pola walki, również z czasów II wojny światowej, które były licznie wykorzystywane na naszych terenach, a także podstawowe wyposażenie sapera podczas akcji. Najbardziej poruszającym momentem był ten, w którym Pan Zbigniew opowiadał nam o swoich przeżyciach z misji pokojowej, pokazując tym samym , jak ciężka fizycznie i psychicznie jest taka wyprawa oraz ile odwagi trzeba mieć w sobie, aby skutecznie wykonywać tak niebezpieczny zawód.

  FOTORELACJA

  Ferie dla uczniów klas pierwszych w naszym liceum okazały się zbyt krótkie, dlatego propozycja wyjazdu na stok narciarski spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Chętnych nie trzeba było długo szukać. Mimo iż dla niektórych było to pierwsze spotkanie z nartami i nie obyło się bez upadków, to wszyscy, niezależnie od doświadczenia, świetnie się bawili na stoku w Smoleniu. Lecz niestety, teraz czas wziąć się już do nauki.

  FOTORELACJA

  W życiu każdego ucznia szkoły średniej jest taki bal, który zapada w pamięci na zawsze, a każde jego wspomnienie wywołuje na twarzy szczery uśmiech i tęsknotę za czasami beztroski i młodzieńczego szaleństwa.

  21 stycznia uczniowie klas III rozpoczęli staropolskim polonezem bal studniówkowy, który miał miejsce w sali bankietowej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilicy. Tegoroczni maturzyści wraz z zaproszonymi nauczycielami i przedstawicielami lokalnych samorządów - Sekretarz Miasta i Gminy Pilica Panią Anną Kulczak oraz Radną Powiatu Zawierciańskiego Panią Różą Kończyk – bawili się wyśmienicie. Tego dnia nie było mowy o smutku, który przychodzi przyszłym absolwentom na myśl o opuszczeniu murów pilickiego liceum, ani o stresie związanym ze zbliżającym się egzaminem dojrzałości. Ta noc pomogła zapomnieć wszystkim – i uczniom, i nauczycielom – że już za sto dni odbędzie się pierwszy, jakże ważny egzamin w życiu młodego człowieka.

  Ta noc, pełna radości i chwil, które zapadły jej uczestnikom głęboko w pamięci, minęła bardzo szybko, bo jak wiadomo wszystko co dobre, szybko się kończy. Teraz czeka nas prawdziwy egzamin dojrzałości, który zadecyduje o naszej przyszłości. Mamy nadzieję, że wypadnie on równie pomyślnie, co noc studniówkowa!

  FOTORELACJA  16 grudnia w Zawierciu odbył się rejonowy etap Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. W olimpiadzie wzięły udział wszystkie szkoły ponadgimnazjalne powiatu zawierciańskiego. Naszą szkołę reprezentowała Monika Pustułka - uczennica klasy IIA. Stopień trudności był bardzo wysoki.Monika pokonała wszystkich uczestników i zajęła I miejsce. Przed nami etap wojewódzki. Gratulujemy!
  Trzymamy kciuki za Monikę!

  Kiedy dwa tygodnie temu mieliśmy okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez wykładowców Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, byliśmy pod wielkim wrażeniem. Młodzież naszego liceum mogła poczuć przedsmak studenckiego życia, słuchając interesujących wykładów prowadzonych przez Profesorów Instytutu Biologii. Laboratoria i wykłady przygotowane specjalnie dla nas spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczy.

  Jest nam ogromnie miło, że nasza wizyta odbiła się echem także wśród władz uczelni. Zamieszczamy link, pod którym znajdziecie wzmiankę o naszym spotkaniu na stronie Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

  W czwartek 15. 12. 2016r po raz kolejny ruszyliśmy w trasę „ Śladami pilickich Żydów”. Tym razem zaprosiliśmy koleżanki i kolegów z klasy II b i III a. Znowu nie obyło się bez dodatkowych emocji. Na naszym szlaku pojawiła się Pani Redaktor z Radia Katowice, która nagrywała reportaż o naszym przedsięwzięciu. Na wystawie w ratuszu pojawili się kolejni ważni goście.

  Nasz projekt powoli dobiega końca. Pozostało nam sporządzić odpowiednią dokumentację i wysłać ją do Fundacji Forum Dialogu. Mamy nadzieję na sukces w konkursie. Z tematyką żydowską się jednak nie rozstajemy. Już są nowe pomysły.

  Serdecznie dziękujemy Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Pilicy i Towarzystwu Jurajskiemu za pomoc w realizacji projektu, a władzom Miasta i Gminy Pilica za udostępnienie ratusza jako miejsca zaprezentowania społeczeństwu efektów naszej pracy.

  Nauczyciele i uczniowie klasy II a Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Elżbiety z Pilczy w Pilicy.

 • FOLDER - Śladami pilickich Żydów

 • Dnia 15. grudnia klasa I a wybrała się na mikołajkową wycieczkę. Zwarci i gotowi, chętni zdobywania wiedzy oraz integrowania się, ruszyliśmy w podróż, ustawiając azymut na Katowice. Pierwszym punktem na liście odwiedzanych obiektów było Muzeum Śląskie znajdujące się na terenie dawnej kopalni.

  Nasza grupa została podzielona na dwie mniejsze i tak, kiedy pierwsza weszła na lekcję, druga -czekając, zwiedzała wystawy polskiego malarstwa. A później zmiana. Każda z grup wysłuchała krótkiego, ale niezwykle ciekawego wykładu o średniowiecznej sztuce religijnej. Następnie nadarzyła się okazja, byśmy sami sprawdzili swoje wiadomości. Obu grupom poszło zupełnie nieźle. Po wykonaniu owych zadań mieliśmy czas wolny przeznaczony na zwiedzanie indywidualne. We własnym zakresie mogliśmy przystanąć, zastanowić się nad sensem (-czy też jego brakiem) danej ekspozycji. Mogliśmy podziwiać rozmaite i wymyślne stroje, scenografie, obrazy, a nawet rzeźby. Te były czasami jednak niezrozumiałe i nawet tytuł nie pomagał w ich interpretacji. Zdarzało się też, że budziły kontrowersje. Nieraz było tak, ze obie te cechy się łączyły. Warto wspomnieć, że całe muzeum jest niezwykle zmodernizowane. Łączy w sobie elementy wielu kultur oraz różnych epok w danych dziedzinach. Każdy znajdzie tam coś dla siebie.

  Po opuszczeniu kopalniano-muzealnych murów udaliśmy się do parku trampolin JUMPCITY. Katowicki oddział jest jednym z trzech znajdujących się obecnie w kraju. Po przebraniu się w stroje i założeniu specjalnych antypoślizgowych skarpetek, obejrzeliśmy krótką animację dotyczącą bezpieczeństwa na terenie obiektu i pełni werwy pod okiem instruktorów zaczęliśmy rozgrzewkę. Była dość męcząca, ale i zabawna. Urządzone przez prowadzących wyścigi utwierdziły nas w przekonaniu, że świetnie spędzimy czas. I nie myliliśmy się! Zabawa była przednia. Nauczyliśmy się wykonywać wielu akrobacji, w tym salt w przód i w tył. Godzina spędzona w parku trampolin minęła nam bardzo szybko.

  Zmęczeni, ale zadowoleni wyruszyliśmy w drogę powrotną. Jak na każdej wycieczce nie mogło zabraknąć McDonalda. Z ogromną chęcią powtórzymy tak przyjemną wycieczkę !!!

  ZDJĘCIA

  Wreszcie się wydarzyło!

  Po długich przygotowaniach w piątek – 9 grudnia ruszyliśmy na wycieczkę „Śladami pilickich Żydów” realizowaną w ramach projektu Fundacji Forum Dialogu – „Szkoła Dialogu”. Na trasę zaprosiliśmy nasze koleżanki i kolegów z klasy Ia oraz uczniów ponadgimnazjalnych szkół powiatu zawierciańskiego. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli także przedstawiciele władz gminnych i innych instytucji: Sekretarz Miasta i Gminy Pilica Pani Anna Kulczak, radni, Dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej Pani Anna Kowalska, Sekretarz Towarzystwa Jurajskiego Pan Aleksander Kot, osoby prywatne. Naszą pracę obserwowali i filmowali przedstawiciele Fundacji Forum Dialogu z Warszawy.

  Wycieczkę rozpoczęliśmy o godz. 10. 00. Miejscem zbiórki była szkoła. Nasi uczniowie w poszczególnych punktach trasy, przedstawiali dzieje pilickich Żydów i miejsc z nimi związanych. Były to:
  1. Nowy Kirkut czyli cmentarz żydowski
  2. Miejsce straceń – fortyfikacje pałacu w Pilicy, gdzie Niemcy dokonywali masowych egzekucji Żydów i Polaków.
  3. Targowisko – miejsce na którym istniał pierwszy cmentarz żydowski.
  4. Kapliczka św. Barbary – miejsce gdzie była pierwsza synagoga.
  5. Ul. Łazienna, gdzie znajdowały się:
  - cheder – szkoła żydowska,
  - synagoga,
  - rzeźna żydowska,
  - mykwa -łaźnia rytualna.
  6. Rynek , gdzie zachowało się sporo pożydowskich domów.

  Kulminacyjnym momentem wycieczki było zwiedzanie, przygotowanej w ratuszu wystawy, poświęconej pilickim Żydom. Na wystawie znalazły się:
  - reprodukcje archiwalnych zdjęć przedstawiające pilickich Żydów oraz miasto z czasów kiedy w nim mieszkali,
  - zdjęcia miejsc pamięci z różnych stron Polski i świata poświęcone pilickim Żydom,
  - przedmioty związane z kulturą żydowską (menory, tałes, jarmułka),
  - opracowania naukowe i prace uczniowskie poświęcone Żydom z Pilicy.
  Wystawie towarzyszył poczęstunek w postaci tradycyjnych żydowskich potraw oraz muzyka. Każdy z uczestników otrzymał folder z mapą przedstawiającą trasę wycieczki oraz opisem zwiedzanych miejsc. Wszystko udało się doskonale!

  W sobotę i niedzielę (10-11. 12.) nasza wystawa została udostępniona mieszkańcom Pilicy. Frekwencja przerosła nasze oczekiwania. Wielkim powodzeniem cieszyły się rozdawane przez nas foldery oraz oczywiście degustacja potraw. Niesamowite było to, że ludzie przynosili nam z własnej inicjatywy nowe eksponaty na wystawę: stary dokument na pergaminie zapisany po hebrajsku (być może fragment tory), buty wykonane przez żydowskiego szewca, pożydowską, fajansową tacę. Starsi ludzie dzielili się z nami swoimi wspomnieniami związanymi z ludnością żydowską.


  ZDJĘCIA

  2 grudnia 2016 młodzież z naszego Liceum gościła w Instytucie Biologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Dzięki uprzejmości Zastępcy dyrektora Instytutu dr Marka Guzika, Piliczanina - absolwenta naszej szkoły, licealiści mieli możliwość wcielić się w rolę studentów. Młodzież uczestniczyła w interesujących seminariach i zajęciach laboratoryjnych, prowadzonych przez pracowników naukowo – dydaktycznych Instytutu. Licealiści zapoznali się z zagadnieniami dotyczącymi fizjologii roślin, genetyki i chemii oraz korzystając ze wsparcia merytorycznego i pomocy prowadzących zajęcia z ogromnym zaangażowaniem wykonywali doświadczenia i eksperymenty. Naszą wizytę zakończyła pamiątkowa fotografia w wyjątkowym miejscu – ścianie upamiętniającej doktorów honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Ta inspirująca wizyta bardzo długo zostanie w naszej pamięci i niewątpliwie będzie motywować do pokonywania trudów i wyzwań związanych z przygotowaniem do egzaminu maturalnego.


  ZDJĘCIA

  Nasze liceum znalazło się w trójce najlepszych szkół w Powiecie Zawierciańskim. Spośród dwunastu szkół ponadgimnazjalnych powiatu trzy szkoły uzyskały wynik powyżej 90%, w tym nasze liceum.

  Zdawalność matury w pilickim liceum wyniosła - 92%.

  Wynik ten jest wyższy od wyniku uzyskanego w kraju-89% i w województwie -88%.

  Gratulujemy!

  Szóstego grudnia Samorząd Uczniowski postanowił zorganizować szkolne Mikołajki. Był to dzień, w którym św. Mikołaj odwiedził mury naszej szkoły i każdy dostał słodki upominek. Było bardzo miło, a wizyta Mikołaja w klasach dała wszystkim wiele radości i uśmiechu.


  ZDJĘCIA

  W dniu 05.12.2016 klasa 2a wraz z opiekunami udała się na wycieczkę do Katowic zorganizowaną z okazji dnia św. Mikołaja . Było to połączenie chwil relaksu i odpoczynku w kinie i galerii z dawką adrenaliny i sportu w katowckim JUMP CITY. W parku trampolin uczestnicy zostali ponformowani o zasadach bezpieczeństwa wzięli udział w dość intensywnej rozgrzewce prowadzonej przez miejscowych trenerów, a następnie podzieleni na kilka grup wykonywali ciekawe ćwiczenia. Czas spędzony w JUMP CITY był niewątpliwie pełen zabawy i uśmiechu.
  W naszej szkole, z dnia 1 na 2 grudnia odbyło się bytowanie klas mundurowych z Pilicy oraz zaproszonej na tę okazję klasy mundurowej z Środy Wielkopolskiej. Spotkanie to było świetną odskocznią od codziennych szkolnych obowiązków oraz okazją do wymiany doświadczeń między placówkami, a także do zawarcia nowych znajomości.

  W pierwszym dniu uczestnicy wybrali się na wycieczkę do klasztoru Franciszkanów w Pilicy , gdzie dowiedzieli się kilku ciekawych rzeczy od przewodnika o historii samego budynku i jego ofiarodawcach, a następnie pieszo przeszli na zamek w Smoleniu i do jaskini Zegarowej. Pomimo niesprzyjającej pogody (padającego śniegu i wiatru) wszyscy świetnie się czuli w trakcie wędrówki. Po obiedzie zostały zorganizowane zawody sportowe i różnego rodzaju- rywalizacje, w których każdy mógł się sprawdzić.

  Następnego ranka swoją obecnością zaszczycił nas kpt. Jacek Łukasik, który opowiedział zebranym uczniom o swoich losach związanych ze ścieżką wojskowego ,a także udzielał cennych rad i wskazówek dotyczących m.in. prawidłowego przeprowadzania musztry.

  Oprócz tego, kapitan przedstawił prezentację na temat zalet związanych z wyborem zawodu żołnierza, a także zarządził konkurs przeciągani liny oraz konkurs na najlepszą musztrę porządkową.

  Z pewnością wszyscy w przyszłości będą chcieli powtórzyć takie motywujące spotkania, być może również z innymi szkołami.


  ZDJĘCIA

  Uczennice naszego Liceum, Paulina Kotnis z klasy IIA oraz Patrycja Podsiedlik z klasy IIB zakwalifikowały się do okręgowego etapu Olimipady Wiedzy o Mediach, organizowanego przez Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Praca konkursowa Pauliny poruszała problematykę wpływu mediów na portret współczesnej kobiety, natomiast tekst Patrycji dotyczył aspektu komunikacji w erze cyfrowej. Naszym kreatywnym autorkom gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za zmagania w drugim etapie konkursu.

  23 listopada 2016 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Mysłowicach zgromadziło się 70 uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego na prestiżowej uroczystości wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów. Dyplomy i listy gratulacyjne wręczali Urszula Bauer – Śląski Kurator Oświaty oraz Edward Losek – Prezydent Miasta Mysłowice.

  W gronie najlepszych znalazła się uczennica klasy IIIa - MILENA KURCZEK. GRATULUJEMY!!!

  W poniedziałek 21 listopada instruktor strzelania Damian Motylewski zorganizował zajęcia, w których młodzi kadeci kolejny raz mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w praktyce. Szkolenie polegało na przypomnieniu obsługi i działania broni pneumatycznej oraz trafieniu do celu reaktywnego.


  19 listopada obchodzimy kolejną, 599. rocznicę niezwykłego wydarzenia – koronacji naszej patronki trzeciej żony Władysława Jagiełły. Na czym polegała niezwykłość tego wydarzenia? Otóż tym razem, w katedrze wawelskiej, koronę na skronie włożono osobie, która nie pochodziła z królewskiego ani książęcego rodu. Była nią Elżbieta z Pilczy, poddana króla, Polka z krwi i kości, córka Jadwigi i Ottona z Pilczy herbu Topór. Był to pierwszy taki przypadek w naszej historii, a Elżbieta stała się pierwszą Polką koronowaną na królową Polski. W ten sposób okryła chwałą nie tylko swój ród, ale i miejscowość, z której pochodziła a więc Pilczę- dzisiejszą Pilicę. O życiu Elżbiety i jej zasługach możemy się dowiedzieć w zakładce –Patron, w związku z tym skupmy się na okolicznościach, przebiegu i konsekwencjach samej koronacji. Jak wiadomo, ślub Władysława Jagiełły z Elżbietą odbył się w Sanoku 2 maja 1417r., w dość nietypowych okolicznościach. Nietypowe były: miejsce (z dala od stolicy), pośpiech (o planowanym małżeństwie króla dowiedziano się w ostatniej chwili) i skromność uroczystości. Wynikało to oczywiście z tego, że związkowi króla z poddaną sprzeciwiało się bardzo wiele osób z otoczenia króla, ze stryjecznym bratem Witoldem i możnowładcami wielkopolskimi na czele. Zawarcie małżeństwa było jednak dopiero pierwszym krokiem do pełnego zaakceptowania Elżbiety. Podważono legalność królewskiego związku. Według ówczesnego prawa kościelnego Elżbieta była kanoniczną siostrą Władysława, ponieważ matką chrzestną Jagiełły była Jadwiga matka Elżbiety. W związku z tym przeciwnicy małżeństwa uznali je za kazirodcze. Aby wytrącić z ich rąk ten argument, Jagiełło wysłał na odbywający się wtedy sobór w Konstancji poselstwo w celu uzyskania kościelnej dyspensy. Na czele poselstwa stanął wybitny teolog, profesor Akademii Krakowskiej, Andrzej z Kokorzyna. Był on jednocześnie proboszczem łańcuckim i zaufanym Elżbiety (jej zawdzięczał to stanowisko). Wbrew oczekiwaniom przeciwników, dyspensa została bez trudu uzyskana. W związku z tym Jagiełło postanowił doprowadzić do koronacji królowej. Wywołało to kolejne protesty. Wskazywano na to, że Polska ma już „królową’ w osobie córki Jagiełły –Jadwigi (z małżeństwa z Anną Cylejską) uznanej wcześniej za następczynię tronu. Jagiełło, którego cierpliwość się kończyła, zagroził, że jeżeli możnowładcy nie zgodzą się na koronację jego ukochanej żony, to zrezygnuje z tronu i wróci na Litwę. Dopiero wtedy większość oponentów zamilkła, godząc się na koronację.

  Uroczystości koronacyjne odbyły się 19 listopada 1417r na Wawelu. Koronacji dokonał arcybiskup lwowski Jan Mikołaj z Rzeszowa. Po koronacji jej uczestnicy złożyli królowej hołd oraz stosowne podarunki. Zachowała się informacja, iż mieszczanie lwowscy podarowali monarchini 300 cytryn, a cesarz Zygmunt przysłał gratulacje. Nie obyło się jednak bez zgrzytów. Tuż przed uroczystością stolicę demonstracyjnie opuścił wojewoda poznański, Sędziwój Ostroróg- główny oponent królowej. Dokonanie koronacji przez arcybiskupa lwowskiego, wbrew dotychczasowej tradycji (dokonywali jej dotychczas arcybiskupi gnieźnieńscy), przyczyniło się do ustanowienia tytułu prymasa Polski. Arcybiskup gnieźnieński Mikołaj Trąba, przebywający wówczas na soborze w Konstancji, poczuł, że jego pozycja w królestwie jest zagrożona i uzyskał taki tytuł od soboru. Oficjalnie brzmiał on Primas Regni i dawał zwierzchnictwo nad całym kościołem polskim.


  Dnia 9 i 11 listopada uczniowie realizujący biologię i geografię w zakresie rozszerzonym wzięli udział w projekcie ,,LIFE”, realizowanym w Ośrodku Edukacyjno-Naukowym ZPKWŚ w Smoleniu. Tematem zajęć była „Ochrona cennych przyrodniczo siedlisk nieleśnych, charakterystycznych dla obszaru Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd”.

  Uczniowie wysłuchali wykładu połączonego z prezentacją multimedialną na temat ochrony i wykorzystania cennych przyrodniczo siedlisk nieleśnych Jury Krakowsko-Częstochowskiej ze szczególnym uwzględnieniem muraw kserotermicznych. Następnie przeszli z przewodnikiem ścieżką przyrodniczo - dydaktyczną i zapoznali się z charakterystycznymi cechami krajobrazu jurajskiego, gatunkami roślin i zwierząt występującycymi na tym terenie oraz formami ochrony przyrody. Na zakończenie organizatorzy przygotowali dla uczestników projektu ciepły posiłek.


  ZDJĘCIA

  Nasza szkoła uczestniczy w programie „Szkoła Dialogu”, realizowanym przez Fundację Forum Dialogu z siedzibą w Warszawie, zajmującą się działalnością na rzecz zbliżenia między Polakami i Żydami oraz przypomnienia ich wspólnej wielowiekowej historii. Do udziału w programie zapraszana jest młodzież z miejscowości, w których do II wojny światowej funkcjonowała liczna społeczność żydowska. Takim miastem bez wątpienia jest Pilica. W ramach programu uczniowie klasy IIa uczestniczyli w czterech pięciogodzinnych spotkaniach warsztatowych prowadzonych przez trenerów Forum Dialogu. Pierwsze dwa spotkania odbyły się w dniach 26-27 września. Ich celem było zapoznanie uczniów z żydowską kulturą oraz uświadomienie, że Żydzi stanowią nieodłączną część historii ich miejscowości. Trenerzy zapoznali również uczniów z założeniami programu oraz ustalili plan działań na kolejne cztery tygodnie, do następnych zajęć. Zadaniem uczniów było przygotowanie projektu wycieczki po żydowskich zabytkach naszej miejscowości. Młodzież pod kierunkiem nauczyciela historii wyszukiwała miejsca związane ze społecznością żydowską oraz informacje o ich historii. Przygotowywała również plan wycieczki. Dwa kolejne spotkania z trenerami odbyły się27-28 października. Na pierwszym z nich uczniowie prezentowali przygotowaną przez siebie trasę wycieczki, odwiedzając m.in. ul. Łazienną – serce dawnej żydowskiej Pilicy (były tu: synagoga, cheder- szkoła, mykwa – łaźnia i rzeźnia rytualna), rynek (gdzie wiele pożydowskich domów) i kirkut - cmentarz (jedyną dobrze zachowaną pamiątkę po tej społeczności). Czwarte spotkanie poświęcone zostało podsumowaniu warsztatów, wspólnej refleksji dotyczącej pamięci o żydowskich współmieszkańcach. Ostatnia część zajęć dotyczyła współczesności, obecnego życia Żydów w Izraelu i diasporze.

  Przed nami najtrudniejsza część projektu: przeprowadzenie wycieczki dla zaproszonej grupy osób, udokumentowanie jej przebiegu i przesłanie do Fundacji sprawozdania, dzięki któremu będziemy uczestniczyć w konkursie. Liczymy na zwycięstwo. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się na uroczystej GALI SZKOŁY DIALOGU w Warszawie. Szkoła otrzyma na rok tytuł SZKOŁY DIALOGU.

  Niezależnie od wyników, uczestniczenie w projekcie jest bardzo ciekawym doświadczeniem. Uczymy się współpracy, sami wyszukujemy informacje dotyczące Żydów i poznajemy ich historię oraz pamiątki, jakie po sobie zostawili. Mamy nadzieję, że uda nam się przekazać zdobytą wiedzę innym.

  Józef Piłsudski był polskim działaczem społecznym i niepodległościowym oraz najważniejszym z "ojców-założycieli" II Rzeczpospolitej. Dnia 10 listopada z okazji Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły mieli okazję bliżej poznać tę postać. Zorganizowany przez nauczyciela historii konkurs pozwolił nam zagłębić się w życiorys tej osoby. Każdą klasę reprezentowało trzech uczniów, którzy doskonale odpowiadali na zadane im pytania, dotyczące bohatera tego dnia. Wszystkie grupy były świetnie przygotowane, ale w finale brały udział tylko trzy. O zwycięstwo zatem walczyli przedstawiciele klas: Ia, IIa i IIIa. Rywalizacja była zacięta, doping uczniów stawał się coraz bardziej żywiołowy, lecz zwycięzca może być tylko jeden! Trzecie miejsce zdobyła drużyna klasy Ia, drugie IIa, a pierwsze -w pełni zasłużone- IIIa. Wszyscy uczestnicy w nagrodę otrzymali słodkie upominki, a grupy finałowe również pozytywne oceny z przedmiotu. Miło było świętować ten podniosły dzień w trochę inny sposób niż zwykle.


  Marcelina Otręba i Maria Sołtysiak odebrały wyróżnienia w IV Ogólnopolskim Konkursie „SZLAKIEM ORLICH GNIAZD” organizowanym przez Miejski Dom Kultury w Częstochowie . Utalentowane plastycznie uczennice, oprócz dyplomów, otrzymały profesjonalne poradniki do nauki rysunku. Gratulacje !!!
  16.09.2016 ruszył w naszej szkole kolejny program współpracy międzynarodowej - eTwinning.

  „eTwinning” – bo tak nazwano go w całej Europie – to inicjatywa, której celem jest stworzenie długoterminowych planów współpracy między dwoma partnerskimi szkołami. Jak wskazuje nazwa, myślą przewodnią będzie tworzenie „szkolnych bliźniaków” (twins – bliźnięta). Dwie szkoły zdecydowane na współpracę zawierają umowę, opracowują plan wspólnego projektu po czym rejestrują współpracę. Od tej pory skupiają się na wykorzystywaniu narzędzi multimedialnych (komputery, Internet, itp.) do budowania więzów między uczniami i nauczycielami oraz do doskonalenia języka obcego. Szkoły biorące udział w programie mają dostęp do portalu, który udostępnia wiele narzędzi komunikacyjnych takich jak: chat, forum czy bramka e-mail. Podsumowując, dzięki programowi można nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie.

  W tym roku szukamy przyjaciół w Belgii, w szkole Regiina Mundi VZW KASOG,a w projekt” So leben wir”(Tak żyjemy) angażują się chętni uczniowie z klas pierwszych, drugich i trzecich.

 • certyfikat eTwinning • W dniu 3 listopada 2016r. w naszym liceum zostały przeprowadzone zajęcia z edukacji prawnej. Pani Agnieszka Galińska i Pani Natalia Koźlicka w ramach działalności punktów nieodpłatnej pomocy prawnej w Gminie Pilica i w Gminie Żarnowiec przeprowadziły indywidualne zajęcia dla klasy III a i III b wykład dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Młodzież zapoznana została m.in.: z prawnymi skutkami prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu, zagadnieniami prawa pracy i form zatrudnienia. Poruszane aspekty prawne cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży.

  ZDJĘCIA


  Od października w naszej szkole realizowany jest autorski projekt Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ,,Lekcje z ZUS’’. Celem projektu jest rozszerzenie wiedzy uczniów szkół ponadgimnazjalnych na temat ubezpieczeń społecznych. Podczas ,,Lekcji z ZUS’’ uczniowie poznają genezę i podstawy systemu ubezpieczeń społecznych, obowiązki uczestników tego systemu i rodzaje przysługujących świadczeń. Projekt zakończy konkurs wiedzy o ubezpieczeniach społecznych, składający się z trzech etapów: szkolnego (listopad 2016), wojewódzkiego (marzec 2017) oraz ogólnopolskiego (maj 2017), do którego zostanie zakwalifikowanych 16 szkół- po jednej z każdego województwa. ,,Lekcje z ZUS’’ realizowane w klasie Ia i IIa cieszą się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem wśród uczestników projektu.

  ZDJĘCIA


  Uczniowie klas mundurowych mieli okazję wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez Pana Damiana Motylewskiego dotyczących sposobów uzyskania pozwoleń na posiadanie broni palnej w Polsce. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników . Kursanci dowiedzieli się jak, gdzie i kiedy można zdobyć odpowiednie uprawnienia. Dodatkowym punktem programu był też wykład o budowie i obsłudze broni myśliwskiej, gdzie każdy mógł (symulując) prawidłowo przeładować i oddać strzał.


  24.10.2016 uczennica klasy Ia - Agata Cholewa zajęła I miejsce w XIV Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy w języku angielskim. Konkurs odbył się w Zawierciu w gościnnych murach Liceum im. Heleny Malczewskiej. Agata pokonała konkurentów z całego powiatu i zachwyciła jury konkursowe doskonała wymową i świetną interpretacją tekstów. Do konkursu przygotował Agatkę pan Tomasz Dylkowski, nasz anglista. Gratulujemy!


  Siedemnastego października w naszym liceum po raz kolejny została przeprowadzona akcja Honorowego Krwiodawstwa. Każdy kto miał życzenie pomóc potrzebującym i czuł się na siłach mógł oddać krew. Szczegółowy wywiad zdrowotny i wnikliwe badania lekarskie wyłoniły grupę 12 krwiodawców – pełnoletnich uczniów naszej szkoły. Dziękujemy i zapraszamy na kolejną akcję.  13 października w naszej szkole był dniem pełnym wrażeń dla każdego ucznia. Właśnie tego dnia obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej oraz ślubowanie klas pierwszych. Był to szczególny moment w życiu każdego pierwszoklasisty. Od tej chwili staliśmy się pełnoprawnymi uczniami naszego liceum. Poczuliśmy sie doroślej.
  Po uroczystym ślubowaniu obejrzeliśmy przedstawienie przygotowane przez klasę II A. Starsi koledzy i koleżanki w żartobliwy sposób pokazali nam, jak wygląda nauka w pilickim liceum. Uśmiech nie schodził nam z twarzy.
  Po kabaretowym skeczu głos zabrała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego -Wiktoria Rozlach. W imieniu całej społeczności złożyła życzenia gronu pedagogicznemu, pracownikom administracji i obsługi, podziękowała również nauczycielom za trud, który wkładają w nasze wychowanie i poszerzanie horyzontów zdobywanej przez nas wiedzy.
  Następnie kpt. Jacek Łukasik , przedstawiciel WKU w Będzinie, którego gościliśmy w liceum, zabrał głos i wręczył nagrody uczestnikom ostatniego Rajdu Dekielka. Po akademii udaliśmy sie do swoich sal na słodki poczęstunek.

  ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI


  W sobotę 8 października odbył się pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie z zaprzyjaźnionego Gimnazjum nr 1 w Pilicy oraz Tychów i Raciborza brali udział w zajęciach prowadzonych przez ucznia klasy III b Dawida Wieczorka. Gimnazjaliści z uwagą wysłuchali wykładu dotyczącego sposobów udzielania pomocy poszkodowanemu. Wiedza ta jest cenna i często potrzebna w niespodziewanych i nagłych wypadkach. Dawid odpowiadał chętnie na wszystkie pytania i oraz w kompetentny sposób demonstrował czynności, jakie należy podjąć w celu ratowania życia.

  W sobotę, 1-go października odbyło się XX – jubileuszowe Jurajskie spotkanie Stowarzyszenia Chorych z Przepukliną Oponowo – Rdzeniową zorganizowane przez Prezesa Oddziału Katowickiego, Panią Czesławę Hajduk. Od wielu lat uczniowie z naszej szkoły, pod opieką pedagoga szkolnego, udzielają się podczas tych spotkań jako wolontariusze, opiekując się dziećmi niepełnosprawnymi. W tym roku spotkanie trwało wyjątkowo tylko jeden dzień, co nie przeszkodziło przeprowadzić wielu gier i zabaw integracyjnych na świeżym powietrzu, czemu sprzyjała piękna i słoneczna pogoda. Uśmiech nie schodził z twarzy wszystkich uczestników, a zasługa w tym wolontariuszek: Michaliny Czech i Wiktorii Rozlach z klasy IIa. W spotkaniu uczestniczyły również Pani dyrektor Anna Woźniczko i pedagog szkolna Irmina Lidwin.  Kolejna już edycja rajdu turystycznego pod nazwą „Rajd Dekielka”, organizowanego przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Będzinie odbyła się w niezbyt sprzyjającej aurze. Mimo to, nasi zawodnicy odnieśli sukcesy. W zawodach wzięło udział ponad 180 zawodników z pięciu klas o profilu mundurowym. Było ciężko ale nasi uczniowie wywalczyli zaszczytne II miejsce w klasyfikacji generalnej. Do pierwszego miejsca brakło 2 punktów, ale niektórzy przedstawiciele jury stwierdzili, że tak naprawdę zawodnicy z Pilicy byli najlepsi.

  W klasyfikacji drużyn II miejsce zdobyła klasa IIB a trzecie IIIB.

  ZDJĘCIA Z RAJDU
  RELACJA


  W czwartek 6 października 2016 w miejscowości Hutki-Kanki odbyły się kolejne już, XIII Mistrzostwa Policji w Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi. Udział w tym wydarzeniu wzięło prawie 300 zawodników reprezentujące służby mundurowe z całego kraju. Nasza reprezentacja klas mundurowych jak co roku podjęła wyzwanie. Uczeń klasy Ib Szymon Zasada zajął bardzo wysokie 7 miejsce .  30 września w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języków Obcych. Jak wszystkim wiadomo, obecnie trzeba ciągle doskonalić znajomość języka obcego. Jest on nam potrzebny kiedy staramy się o dobrą pracę czy też aby komunikować się ze znajomymi z zaprzyjaźnionych krajów. Krótki program artystyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły przygotowany pod kierunkiem nauczycieli języków obcych miał zachęcić uczniów do dalszego kształcenia się w tym kierunku. W tym dniu ujawniły się również nowe talenty wokalne . Brawo !

  ZDJĘCIA Z DNIA JĘZYKÓW


  W dniu 27 września reprezentacja dziewcząt z naszego liceum w składzie Karolina Węglarz, Aleksandra Bania i Julia Szczepanek wzięły udział w Mistrzostwach Powiatu w tenisie stołowym w Zawierciu. Do rywalizacji przystąpiło większość szkół średnich z całego powiatu, ostatecznie dziewczyny wywalczyły 3 miejsce.


  We wrześniu bieżącego roku nadszedł czas sprawdzenia swoich sił fizycznych po niedawno zakończonych wakacjach.

  Uczniowie klas mundurowych z naszej szkoły wyjechali na pięć dni tj. 19-23 września, do ośrodka wypoczynkowego CARITAS w Poniku gdzie odbył się pierwszy w tym roku szkolnym poligon. Był to bez wątpienia sprawdzian dla klas pierwszych a dla starszych powtórzenie wiadomości z poprzednich poligonów. Wszyscy uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, tak aby zajęcia były prowadzone sprawniej i w luźniejszej atmosferze. W pierwszym dniu uczestnicy otrzymali zadanie, aby zbudować szałas, który pomieści całą grupę. Zadanie niby łatwe lecz czasochłonne, jednak po zmobilizowaniu zespołu prace szły jak po maśle. W tym samym dniu utrwaliliśmy wraz z ratownikiem medycznym zasady udzielania pierwszej pomocy oraz sposoby przenoszenia poszkodowanych z pola walki.
  W nocy z poniedziałku na wtorek zarządzono nocną pobudkę w celu sprawdzenia naszej dyscypliny i zaangażowania oraz poszukiwanie zaginionych osób na terenie obozu a następnie poza jego granicami. Całość grupy powróciła do swoich łóżek dobrych parę godzin po północy.
  Podczas dalszego pobytu na poligonie mundurowi odbyli zajęcia z zakresu surwiwalu np. budowa pieca glinianego za pomocą własnoręcznie zdobytych materiałów, samoobrony m.in. posługiwanie się bronią krótką oraz samoobrona z pomocą pałki, pływania na pontonach, wspinaczki skałkowej, zajęć ze snajperem czy marszu z bronią w szyku. Oczywiście nie zabrakło przyjemności jak np. gra w siatkówkę, wieczorne biesiadowanie przy ognisku z gitarą, czy seanse filmowe na stołówce.
  W ostatnim dniu odbyła się musztra a następnie pożegnanie z organizatorami obozu. Mimo wielu zajęć wszyscy wrócili do domu cali i zdrowi a przede wszystkim zadowoleni z fantastycznego towarzystwa i idealnej współpracy międzyklasowej.

  Kolejny poligon dopiero w maju, pozostaje nam tylko cierpliwie czekać :).

  ZDJĘCIA Z POLIGONU


  Nowa szkoła, nowa klasa, nowe twarze , nowi nauczyciele. Jak się odnaleźć? To nie był żaden problem dla klasy I A . Jako sposób integracji oraz nabrania sił przed wyzwaniami nowego roku szkolnego - pod opieką naszej wychowawczyni , pani Iwony Kuraś i z wsparciem ks. Andrzeja -wybraliśmy się na wycieczkę do Sosnowca oraz Dąbrowy Górniczej. Nikt z nas nie miał problemu ze wstaniem rano z łóżka Wiedzieliśmy, że czeka nas super zabawa.
  Na początku zatrzymaliśmy się w Zamku Sieleckim w Sosnowcu. Tak naprawdę nie wiedzieliśmy, co nas czeka , ale to się bardzo szybko zmieniło. Na początku zwiedziliśmy wystawę sztuki nowoczesnej. Arcydzieła przedstawiały codzienność , ale ukazaną w niesamowity i naprawdę przemawiający do nas sposób. Następny w planie był wykład o filozofii . Każdy z zaciekawieniem i w skupieniu słuchał wykładu o starożytnych filozofach i początkach tej nauki. O niektórych rzeczach nawet nie mieliśmy pojęcia!
  Po wykładzie pojechaliśmy do Dąbrowy Górniczej . Ci bardziej odważni udali się na horror „ Blair witch”, natomiast pozostała część klasy obejrzała popularną komedię „Bridget Jones 3”. Po zakończeniu filmów emocje nadal się utrzymywały. Wspólnie ocenialiśmy mocne i słabe strony filmów. Znalazły się również osoby, które żałowały wyboru horroru .
  Wróciliśmy z wycieczki uśmiechnięci , zintegrowani i pełni sił. Zawiązały się nowe przyjaźnie, mamy nadzieję, że będą prawdziwe. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że trochę „naukowy” początek mamy niezły!!! Czekamy już na następny wyjazd!


  Trud wędrówki to dla uczniów klas mundurowych w Pilicy to bułka z masłem. 15 września bieżącego roku odbył się rajd pieszy z udziałem uczniów wszystkich klas mundurowych na zamek w Smoleniu. Po przybyciu na miejsce, na uczestników oczekiwali członkowie Jurajskiej Grupy GOPR. Uczniowie klas mundurowych mogli poznać różne rodzaje noszy ratunkowych, ich zastosowanie oraz prawidłową obsługę, a następnie w grupach testować je i poznawać ich budowę, a wszystko to pod bacznym okiem goprowców. Po odbytych zajęciach zorganizowano ognisko z pysznymi kiełbaskami. Ostatnim punktem rajdu była Jaskinia Zegarowa, do której mieliśmy okazję wejść i podziwiać zjawiska krasowe. Według legendy w noc świętojańską o północy rozbrzmiewają w niej odgłosy zegarów, stąd też jej nazwa. Po opuszczeniu jaskini nasza grupa wyruszyła w kierunku szkoły. Całość rajdu była urozmaicana przez jednego z naszych profesorów, pana Dariusza Jaworskiego, który opowiadał różne ciekawostki historyczno-geograficzne dotyczące m.in. zamku w Smoleniu czy też życia w Dolinie Wodącej w okresach prehistorycznych.

  ZDJĘCIA Z RAJDU


  3 września, każdy, kto wkroczył w mury naszej szkoły, odbył fascynującą podróż do starożytnego Rzymu. Bogato zdobione wnętrza pałaców zamożnego ludu, przepiękne kolumny odzwierciedlające ówczesne style architektoniczne, a także bujne krzewy winorośli. To tylko nieliczne elementy, które towarzyszyły kolejnej edycji narodowego czytania, które tradycyjnie odbywa się w murach naszego liceum.

  W tym roku czytaliśmy wybitne dzieło polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza – „Quo vadis”. Na scenie wystąpił wielopokoleniowy zespół : uczniowie liceum, nauczyciele, mieszkańcy Pilicy i pracownicy MGBP w Pilicy. Dzięki przepięknej dekoracji i ogólnej scenerii widzowie brali niemalże udział w przedstawieniu teatralnym. Aby urozmaicić czytane fragmenty lektorzy zostali wystylizowani odpowiednio do powierzonych im ról, wykonywali drobne gesty i czytali, wczuwając się w role. Każdy z przybyłych gości mógł także przynieść ze sobą swój własny egzemplarz powieści Sienkiewicza i zdobyć okolicznościową pieczęć.

  Widzowie byli zachwyceni, co tylko potwierdziły gorące brawa. Skrupulatnie dobrane sceny , a także ich piękna interpretacja, pozwoliły w pełni zrozumieć wszystkim obecnym treść tak trudnej lektury, jaką jest „Quo vadis”. Jedno jest pewne, przybyli goście nieprędko zapomną o tym wydarzeniu, jakie miało miejsce w murach pilickiego liceum. Niech żałują ci, którzy nie byli!

  ZDJĘCIA Z NARODOWEGO CZYTANIA


  ZACZYNAMY ROK SZKOLNY 2016/2017

  GODZINA 8:00 MSZA ŚWIETA W KOŚCIELE PARAFIALNYM W PILICY

  GODZINA 9:00 UROCZYSTE ROZPOCZECIE ROKU SZKOLNEGO W NASZEJ SZKOLE